Кількість дітей, які проживають з батьком після розлучення батьків, стрімко зростає.
За деякими даними рішення про визначення місця проживання дитини з татом виносяться судами в кожному десятому випадку.
Відповідно, збільшується кількість чоловіків, що задаються питанням отримання аліментів з колишньої дружини, адже в утриманні дитини повинні брати участь обоє батьків.
За яких умов це можливо?
Для того щоб отримувати належну за законом матеріальну допомогу, необхідно, щоб були дотримані деякі умови.
- Батьківство має бути не тільки біологічним, а й юридичним. Це означає, що тато повинен бути вписаний в свідоцтво про народження своєї дитини. Якщо батьки на момент появи потомства були одружені, то це робиться автоматично. А ось якщо мама народила малюка, не будучи заміжньою за його батьком, то батьківство доведеться встановлювати або в добровільному, або в судовому порядку.
Слід знати, що заява про встановлення батьківства можна подати в суд одночасно з позовом про стягнення змісту на дитину.
До речі, для отримання матеріальної допомоги з матері, не має значення той факт, чи перебували батьки дитини коли-небудь в шлюбі. Вирішальним тут є факт встановлення родинних зв'язків, як і в разі стягнення з матері іншими родичами, наприклад, бабусею чи дідусем, що займаються вихованням дітей.
- По-друге, дитина повинна бути неповнолітнім. Закон допускає виключення, якщо медико-соціальна експертиза визнала дитину непрацездатним , А пенсії і допомоги не вистачає на його утримання. Студенти ВНЗ або коледжу до категорії непрацездатних громадян не відносяться.
- По-третє, у матері повинен бути дохід або будь-яке майно, на яке можна звернути стягнення. Теоретично в разі відсутності доходу у матері, буде розраховуватися заборгованість по виплатах виходячи із середньої заробітної плати в Росії. А ось на практиці отримати будь-які гроші в таких випадках дуже складно. Бувають ситуації, коли людина начебто і має дохід, але зробити утримання з нього неможливо.
Згідно з Федеральним законом 229-ФЗ не можна робити утримання:
- з сум, виплачених у зв'язку з народженням дитини,
- з посібників громадянам, які мають дітей, що виплачуються за рахунок бюджетів різних рівнів,
- коштів материнського капіталу,
- ряду інших виплат.
Тобто якщо мати, наприклад, знаходиться у відпустці по догляду за іншою дитиною, то накласти стягнення на її допомога не вийде. Докладний перелік доходів, з яких можливо утримати аліменти, представлений в Постанові Уряду РФ від 18 липня 1996 № 841.
Який розмір виплат?
Сімейним кодексом РФ визначено щомісячна мінімальна сума, на яку може претендувати дитина. Вони залежать від кількості дітей у батьків, яких він містить і зазвичай складають:
- 25% від доходу - на одну дитину ;
- 33,33% - на двох дітей ;
- 50% - на трьох і більше .
Причому під доходом мається на увазі не тільки заробітна плата, це може бути:
- гонорар,
- пенсія,
- стипендія,
- виплати по безробіттю,
- доходи від здачі в оренду нерухомості або іншого майна,
- дивіденди.
Якщо мама є підприємцем , То сплата змісту на дитину буде здійснюватися з доходу, отриманого від комерційної діяльності, за мінусом понесених на неї витрат.
У тому випадку, якщо дитина проживає з батьком, а заробіток матері не відрізняється стабільністю або дохід виражається в натуральному виразі або в іноземній валюті, розмір змісту буде встановлено судом в твердій грошовій сумі .
Таким же чином визначається розмір виплат, якщо мати не має зовсім офіційного доходу або на утриманні у батька знаходиться повнолітній непрацездатний дитина . Іноді суд встановлює таке утримання неповнолітньої, якщо виплата його в процентах від доходу порушує права самої дитини або одного з його батьків.
Сума ця зазвичай залежить від величини прожиткового мінімуму в місці проживання дитини. При його збільшенні сплачується сума пропорційно індексується .
У деяких випадках суд може збільшити або зменшити належну дитині частку виплат. Наприклад, якщо у матері народився друга дитина , То виплати на першу зменшать з 25% до 16,67%.
Знизиться розмір матеріальної допомоги, якщо мати:
- стала інвалідом першої або другої групи,
- має на утриманні інших осіб (наприклад, старих батьків),
- знаходиться у важкій життєвій ситуації.
Зазвичай це відбувається після подання сторонами доказів їх матеріального становища, стану здоров'я та інших фактів, що мають значення.
Якщо дитині виповнилося 16 років, і у нього з'явився власний дохід, що задовольняє його потреби, то розмір аліментних виплат теж може бути знижений.
Іноді дитині потрібні додаткові гроші на лікування, догляд та інші потреби, наприклад, в разі тяжкої хвороби. Частина коштів можна стягнути з другого з батьків. У цьому випадку також будуть потрібні докази вироблених або передбачуваних витрат (наприклад, рахунок на лікування).
У тому випадку, якщо одна дитина живе з батьком, а інший - з матір'ю, то аліменти стягуються з батьків з найбільшим доходом на користь найменш забезпеченого.
порядок оформлення
Оформити отримання грошей можна трьома способами.
- По-перше, можна скласти добровільне угоду про сплату змісту на дітей. Розмір виплат, визначений цією угодою, не повинен бути менше, ніж передбачено законом. Також в ньому необхідно прописати порядок і спосіб отримання грошових коштів.
Щоб угода мала юридичну силу, його необхідно обов'язково завірити у нотаріуса. В цьому випадку, якщо раптом батько відмовляється виконувати домовленості, то можна звернутися до судових приставів або за місцем роботи матері.
- По-друге, можна звернутися в суд для отримання судового наказу . Цей шлях більш простий, ніж подача позовної заяви, так як наказ виноситься протягом 5 днів після звернення, і присутності сторін в суді не потрібно.
Правда, у такого порядку є обмеження:
- вік дитини повинен бути менше 18 років,
- боржник не повинен платити за іншими виконавчими листами,
- повинен проживати на території Російської Федерації.
Якщо боржник протягом 10 днів з дня отримання наказу не представив заперечень, то стягувач може пред'являти документ до виконання.
- Якщо ж заперечення надійшли або спочатку сторони не дійшли спільної згоди про розмір, форму та інших нюансах виплат, то необхідно подавати позовну заяву. Цей процес займе якийсь час, буде потрібно уявлення в суді певних документів, доказів і пояснень. Якщо розгляд затягнулося, то можна заявити клопотання про тимчасове стягнення аліментів до остаточного рішення суду і видачі виконавчого листа .
Аліменти зазвичай присуджуються з дати звернення до суду. Але якщо дитина перебуває на утриманні батька останні кілька років і, незважаючи на всі його прохання і вимоги, мати не брала участі в його утриманні, то можливо рішення про стягнення за три попередні роки.
Вимоги та прохання повинні бути підтверджені документально, тобто їх краще оформляти письмово і відправляти рекомендованим листом.
Заява про винесення судового наказу або позов про стягнення аліментів необхідно подати до мирового суду за місцем проживання матері або за своїм місцем проживання.
Однак якщо планується розглянути в суді та інші питання, наприклад про встановлення батьківства, визначення місця проживання дитини або про позбавлення мами батьківських прав , То потрібно подавати заяву в районний суд.
Держмито при подачі позову в таких справах не сплачується.
Після того, як рішення суду вступило в законну силу або отриманий на руки судовий наказ, необхідно звернутися у Федеральну службу судових приставів. Там заведуть виконавче провадження і визначать джерела виплати ..
Якщо мати працює, то передадуть виконавчий лист за місцем її роботи. Бухгалтерія перерахує утриману суму на рахунок батька. В іншому випадку пристави звернуть стягнення на її кошти в банках і інше майно.
Законодавство України передбачає кримінальну та цивільно-правову відповідальність за неналежне виконання аліментних зобов'язань.
За яких умов це можливо?Який розмір виплат?
За яких умов це можливо?