Реклама
Реклама
Реклама

Як продати борг за виконавчим листом колекторам - що потрібно знати, чи можна і кому продати виконавчий лист, скільки коштує і де купити борги за виконавчими листами

  1. Чи можна продати борг за виконавчим листом?
  2. Чи можна продати виконавчий лист колекторам?
  3. Якщо виконавче провадження припинено, чи можна продати борг?
  4. Кому можна продати борг за виконавчим листом: хто займається скупкою боргів фізичних і юридичних осіб?
  5. Як продати виконавчий лист колекторам?
  6. Де і як купити борги за виконавчими листами: хто цим займається
  7. Скільки коштує продати борг за виконавчим листом?

Часом кредитори відмовляються від спроб отримати власні гроші назад ще на етапі виконавчого провадження та передають безнадійні борги колекторським агентствам. Як правило, причиною такого рішення виступає ситуація, при якій боржник знаходиться у важкому фінансовому становищі, а пристави не володіють достатніми для стягнення коштів ресурсами. Часом кредитори відмовляються від спроб отримати власні гроші назад ще на етапі виконавчого провадження та передають безнадійні борги колекторським агентствам

Особливості покупки і продажу боргів за виконавчими листами

Для того щоб позбутися від застарілого боргу і відшкодувати хоча б частину понесених збитків, необхідно знати, як продати борг за виконавчим листом колекторам.

Чи можна продати борг за виконавчим листом?

Примусити позичальника виконати свої боргові зобов'язання перед кредитором може тільки суд - колектори не володіють такими повноваженнями.

При цьому відмова від виплати боргу переслідується по закону, і якщо позичальник уникає виконання власних кредитних зобов'язань, то згідно зі статтею 69 ФЗ №229 судові пристави можуть почати процедуру реалізації власності боржника з метою покриття боргу.

Російським законодавством передбачена можливість переуступки прав вимоги щодо позичальника тільки в тому випадку, якщо заборгованість підтверджена в судовому порядку.

До переваг переуступки права вимоги для первинного кредитора можна віднести:

  • позбавлення від безнадійного боргу;
  • відшкодування частини збитків;
  • поліпшення статистики в області погашення позик;
  • відсутність ризику списання боргу в зв'язку з банкрутством боржника.

Для новоявленого кредитора позитивною стороною придбання боргу стане отримання прибутку за рахунок нарахування власних штрафних санкцій.

Для позичальника позитивних сторін продажу його боргу немає, так як його з великою ймовірністю очікує наступне:

  • розголошення персональних даних;
  • отримання щоденних загроз і вимагання з боку колекторів;
  • необхідність звернення за юридичною допомогою, супутні витрати.

Чи можна продати виконавчий лист колекторам?

Договір на переуступку права вимоги боргу може бути укладений в будь-який момент до повного виконання кредитних зобов'язань.

Окремої згоди позичальника на передачу його боргу третім особам не потрібно, достатньо лише, що кредитний договір містить положення про можливість передачі права вимоги.

Перед продажем боргу колекторам за виконавчим листом кредитор повинен отримати його в суді і передати в службу судових приставів. На підставі цього документа і заяви стягувача співробітником ФССП протягом 7 днів буде відкрито виконавче провадження.

Після того, як виробництво буде розпочато, стягувач зможе укласти договір цесії з колекторським агентством, який згодом буде переданий судовому приставу для подальшої заміни однієї сторони виконавчого провадження на правонаступника в особі колектора.

Можливості колекторів під час процесу стягнення за виконавчими документами істотно відрізняються від можливостей судових приставів.

В рамках виконавчого провадження співробітники ФССП, на відміну від колекторів, можуть здійснювати наступні дії:

  • обмежувати пересування неплатника, в тому числі накласти заборону на виїзд за кордон країни;
  • розшукувати позичальника за наявними контактними даними або за допомогою правоохоронних організацій;
  • виявляти джерела доходів і оформляти утримання коштів з них в рахунок погашення заборгованості;
  • знаходити і заарештовувати майно неплатника для подальшої реалізації.

З усього перерахованого списку колекторам доступний тільки розшук боржника та пошук коштів на погашення заборгованості.

Увага: Повноваження колекторів дозволяють їм лише посилати позичальнику повідомлення про наявність заборгованості або добувати необхідну інформацію для запитів приставів.

До такої інформації відносяться дані про:

  • зміні місця роботи;
  • наявність депозиту в банку;
  • придбанні транспортного засобу або нерухомості.

У разі виявлення подібних даних колектор може тільки направити відповідний запит судовому приставу, щоб той зміг звернути стягнення на виявлені активи боржника.

Таким чином, при наявності судового рішення багато загрози колекторів не мають юридичної сили, так як ніхто не має права крім судових приставів:

  • описувати майно;
  • проникати в приміщення;
  • спілкуватися з родичами і знайомими боржника;
  • арештовувати рахунки.

Однак виконати боргові зобов'язання боржника все одно доведеться, і краще за все це зробити за виконавчим листом, адже в такому випадку розмір заборгованості після рішення суду вже не зміниться. Зате колектори додають до основної суми заборгованості додаткові відсотки, штрафи і пені.

Колектори можуть подати позов до суду у справі про стягнення заборгованості. Але на практиці це трапляється вкрай рідко, так як в такому випадку суми стягнення буде «заморожена», і колектори не отримають прибуток в потрібному обсязі.

Якщо виконавче провадження припинено, чи можна продати борг?

Нерідко, коли боржник переховується від судових приставів або знаходиться у важкому фінансовому положенні, що не дозволяє реалізувати майно для покриття боргу, виконавче провадження закривається.

Після того, як судовий пристав виносить постанову про припинення виконавчого провадження, виконавчий лист повертається стягувачу.

В такому випадку кредитор може повторно пред'явити виконавчий лист або судовий наказ судовому приставу протягом трьох років, списати борг або ж переуступити його за договором цесії колекторам.

Таким чином, продавати борг колекторам після суду можна. У цій ситуації буде замінений стягувач з початкового кредитора на колекторів, і ті можуть продовжити стягувати борг, але тільки законними методами.

Кому можна продати борг за виконавчим листом: хто займається скупкою боргів фізичних і юридичних осіб?

Укласти договір переуступки права вимоги може будь-яка особа, що проявляє інтерес до придбання чужого боргу, в тому числі і юридична особа, професійно стягувати борги - колекторське агентство.

У переважній більшості випадків прострочений борг продається за ціною, істотно нижче реального розміру кредиту, так як повернення позикових коштів скрутний і зажадає від новоявленого кредитора значних зусиль.

У той же час початковий Займодатель зацікавлений у передачі своїх вимог, якщо стягнення бюджетної заборгованості власними силами для нього не доцільно. Тому скуповують борги зазвичай професійні добувачі.

Ухвалений нещодавно Федеральний Закон про колекторах визначає спеціальні вимоги до таких установ: мінімальний поріг статутного капіталу, обов'язкове страхування відповідальності, наявність достатньої кількості ресурсів тощо. Крім того, колекторське агентство обов'язково повинно бути включено до держреєстру.

На законодавчому рівні заборонено залучення до роботи з неплатником осіб, раніше засуджених за злочини проти безпеки, особистості або економічного характеру.

З 1.01.2017 року взаємодіяти з боржником особисто, за допомогою переговорів, телефонних дзвінків, голосових і текстових повідомлень може тільки новий кредитор, що відноситься до числа професійних колекторів або кредитних організацій.

Але на кредитора, який придбав право вимоги боргу до зазначеної дати, це правило не поширюється.

Крім того, таке обмеження не дійсно відносно продажу боргу по комунальних платежах і боргами, що виникли в результаті підприємницької діяльності громадянина. З цієї причини на даний момент виключити ситуацію, при якій придбати чужу заборгованість можуть шахраї, не можна.

Як продати виконавчий лист колекторам?

При продажу боргу первісний Займодатель отримує реальні гроші, а необхідність стягнення позикових коштів з боржника лягає на плечі колекторів.

Переуступка права вимоги по боргу колекторам відбувається наступним чином:

  • кредитор вибирає відповідне колекторське агентство;
  • Займодатель надає колекторам всю наявну інформацію про боржника і кредиті, доповнивши необхідними документами;
  • колектори перевіряють всі отримані відомості за допомогою аналітичного відділу організації, уточнюючи обгрунтованість висунутих до боржника вимог і претензій;
  • сторони обговорюють умови угоди, укладають договір цесії і підписують його;
  • початковий або новий кредитор повідомляє позичальнику про перехід права вимоги боргу.

В ході укладення договору цесії колекторське агентство має отримати всі відомості про:

  • виникненні заборгованості;
  • активи боржника;
  • місці роботи позичальника.

Процедура переуступки права вимоги може займати від двох днів до декількох тижнів в залежності від внутрішнього регламенту і можливостей колекторського агентства.

Оплата здійснюється в момент укладення договору і передачі правовстановлюючих документів.

Де і як купити борги за виконавчими листами: хто цим займається

Скупкою боргів за виконавчими листами в переважній більшості займаються колектори, проте придбати чужий борг може практично будь-яка особа. У деяких випадках кредитори і колектори пропонують викупити борг навіть самим боржникам, але такі ситуації на практиці зустрічаються досить рідко.

У мережі чимало торгових майданчиків і порталів, що розміщують оголошення про продаж боргу. Як правило, такі публікації містять всю необхідну інформацію про позичальника, заборгованості, дату одержання та терміни виконавчого листа, а також реквізити продавця.

Але перш ніж укладати таку угоду, необхідно ознайомитися з нюансами процедури і правами сторін.

Якщо кредитним договором не передбачена передача права вимоги боргу в разі неналежного виконання кредитних зобов'язань, то продати заборгованість колекторам не можна за законом. Однак після судової ухвали даний закон діяти не буде, так як в ролі стягувача виступить судовий пристав, а кредитор або колектор в ролі одержувача.

Після отримання судового наказу та переуступки права вимоги колекторам боржник повинен бути повідомлений в письмовій формі.

Після того, як виконавче провадження буде відкрито, боржник має право виплачувати заборгованість по кредиту безпосередньо одержувачу, при цьому надаючи платіжні доручення судовому приставу. Впротівном випадку судовий виконавець може стягувати кошти в примусовому порядку, списуючи їх з рахунків, утримуючи від зарплати або реалізовуючи майно неплатника.

Ні одержувач, ні колектор не мають права заарештовувати засоби ні до рішення суду, ні після нього.

З боку колекторів допустимі тільки:

  • телефонні дзвінки в встановлених законом рамках;
  • письмові повідомлення поштою або за допомогою SMS-повідомлень;
  • особисті зустрічі з позичальником за попередньою домовленістю.

Під час всіх цих заходів колектори можуть тільки повідомити про утворився борг і необхідність його погашення.

Скільки коштує продати борг за виконавчим листом?

На вартість придбаного в Москві боргу впливають багато факторів, такі як:

  • сума кредиту;
  • термін прострочення;
  • платоспроможність боржника;
  • наявність обставин, що перешкоджають стягненню.

Як правило, колекторські агентства набувають заборгованості за суму, що не перевищує 35% від фактичної суми кредиту без урахування відсотків. Однак якщо на руках у кредитора вже є судове рішення або виконавчого листа - пропозиція підвищується до 50% від суми кредиту, зазначеної в документі, так як в такому випадку ситуація прийме зовсім інші обороти, і шанси на стягнення заборгованості істотно збільшаться.

Основними факторами, що визначають ціну за продаваний борг, є платоспроможність і статус боржника.

Як правило, колектори «полюють» за кредитами відомих особистостей або організацією з метою отримати грандіозну рекламу і заробити на гучній справі. А наявність виконавчого листа тільки підвищить шанси на успішне стягнення.

Чи можна продати борг за виконавчим листом?
Чи можна продати виконавчий лист колекторам?
Якщо виконавче провадження припинено, чи можна продати борг?
Кому можна продати борг за виконавчим листом: хто займається скупкою боргів фізичних і юридичних осіб?
Як продати виконавчий лист колекторам?
Чи можна продати борг за виконавчим листом?
Чи можна продати виконавчий лист колекторам?
Якщо виконавче провадження припинено, чи можна продати борг?
Кому можна продати борг за виконавчим листом: хто займається скупкою боргів фізичних і юридичних осіб?
Як продати виконавчий лист колекторам?