Про систему контролю касового обладнання
Система контролю касового обладнання (далі - СККО) являє собою організований технологічний процес, комплекс взаємодіючих обчислювальних інформаційних підсистем, програмно-апаратних засобів, комунікацій, включаючи: центр обробки даних (далі - ЦОД), пристрій «Засіб контролю податкових органів» (далі - СКНЗУ ), телеметричну GSM / GPRS-мережа передачі даних, організовану оператором стільникового рухомого електрозв'язку.
СККО призначена для обліку та реєстрації використовуваного в республіці касового обладнання, організації дистанційного контролю за виручкою суб'єктів підприємницької діяльності, що реєструється касовим обладнанням, яке вони використовують при здійсненні продажу (надання послуг), а також моніторингу стану касового обладнання.
Центральним ланкою СККО є центр обробки даних, який забезпечує облік відомостей про власників касового обладнання, про використаний касовому обладнанні, збір, обробку та зберігання інформації про всі події з прийому / видачі готівки / безготівкових грошових коштів при продажу товарів (наданні послуг), що здійснюються з використанням касового обладнання, зареєстрованого в СККО, а також забезпечує надання доступу до інформації податковим (контролюючим) органам і власникам касового обладнання.
Передачу інформації по GSM-мережі в центр обробки даних про роботу касового обладнання виконує спеціально створене електронний пристрій - СКНЗУ. Інформаційний обмін в GSM-мережі здійснюється шляхом використання цифрового стандарту GPRS із застосуванням спеціально розроблених протоколів обміну, а також механізмів і засобів захисту даних, що передаються.
Зовнішній вигляд пристрою СКНЗУ наведено на малюнку.
Мал. Зовнішній вигляд пристрою СКНЗУ.
Розміри пристрою СКНЗУ в корпусі складають 94 х 46 х 22 мм, воно забезпечує можливість підключення додаткових пристроїв (модулів): модуля ідентифікації абонента (сім-карта) і модуля «Засіб криптографічного захисту інформації» (далі - ЗКЗІ).
Пристрій СКНЗУ забезпечує підтримку трьох логічних протоколів касового обладнання: USB, RS232 і I2C і має відповідний фізичний інтерфейс (кабель-перехідник) для підключення до роз'єму (С3030F-T) касового обладнання. СКНЗУ також володіє необхідними роз'ємами для підключення антен GSM-зв'язку і GPS-навігації (опціонально).
Пристрій працює СКНЗУ здійснюється від блоку живлення касового обладнання (напругою 5 В ± 5%, номінальний струм - 0,5 А) і має вбудований захист від короткого замикання по ланцюгах харчування.
У складі пристрою СКНЗУ є світлодіодні індикатори, що дозволяють відображати стан самого пристрою і стан GSM-зв'язку.
Пристрій СКНЗУ передає в ЦОД інформацію про всі проведені касовим обладнанням операціях з прийому / видачі готівки / безготівкових грошових коштів, технічну інформацію про стан пристрою СКНЗУ в режимі реального часу (on-line) або в сеансовому режимі. При виникненні проблем зі зв'язком СКНЗУ зберігає дані в незалежній пам'яті і при відновленні зв'язку здійснює передачу накопичених даних в ЦОД. Інформація про операції, платіжних документах, змінних звітах, що отримується СКНЗУ від касового обладнання та передана в ЦОД, підписується (при необхідності додатково шифрується) з використанням модуля ЗКЗІ.
Передбачається розвиток і модифікація програмно-апаратних засобів для підтримки інших режимів передачі (off-line) і реалізації додаткових сервісів для користувачів СККО.
Всі дані, що передаються СКНЗУ про платіжних документах, операціях і змінних звітах зберігаються в незмінному вигляді, обробляються і систематизуються в ЦОД, а результати обробки доступні для перегляду різних категорій користувачів, зокрема, працівникам податкових (контролюючих) органів і власникам касового обладнання, з використанням спеціально розробленого Інтернет-ресурсу (сайт: www.skko.by ).
Для перегляду інформації про стан касового обладнання, прийомі їм грошових коштів власнику необхідно авторизуватися в закритій частині Інтернет-ресурсу. Для цього слід мати засобом електронного цифрового підпису (ЕЦП), що видається підтверджуючий центр Республіканського унітарного підприємства «Інформаційно-видавничий центр по податках і зборах». Наявність ЕЦП дозволяє достовірно ідентифікувати в СККО власника касового обладнання, що дає йому можливість здійснювати перегляд даних, формувати звіти тільки по відношенню до належного йому касового обладнання.
Доступ працівників податкових (контролюючих) органів до інформації в СККО в межах їх компетенції також здійснюється із застосуванням засобів ЕЦП, виданих підтверджуючий центр Міністерства з податків і зборів Республіки Білорусь.