- Протокол розбіжностей зразок 2019 р
- Що робити після складання протоколу
- Розбіжності не усунені
- розбіжності усунені
- Юридичний статус протоколу
- Етапи узгодження договору: покрокова інструкція
- Реальні приклади документа: зразки і відео
- Завантажити зразки бланків:
Протокол розбіжностей складається в тому випадку, коли фірма або приватна особа отримала пропозицію (оферту) від іншої особи, але не погоджується з будь-якими його положеннями. Відповідно, щоб зафіксувати факт незгоди в письмовому вигляді, сторона вказує:
- проти чого є заперечення;
- яку пропозицію вона може зробити в якості альтернативи початкового варіанту.
Завантажити зразок бланків можна в кінці статті.
Протокол про розбіжності може бути складений до будь-якого договору (оферті) - по суті, він являє собою зустрічну пропозицію, скориговане щодо вихідного. В основному цей документ використовується для вирішення 3 завдань:
- Документальне фіксування факту незгоди із зазначенням конкретних деталей - це дуже корисно для проведення ділових переговорів, оскільки всі основні форми листувань (факс, телефон, електронна пошта) в більшості випадків не є різновидом офіційного спілкування.
- Для складання кінцевого договору протокол розбіжностей служить основним джерелом інформації, на основі яких можна врахувати індивідуальні особливості контрагента - відповідно, є набагато більше шансів почати з ним співпрацю.
- Нарешті, якщо договір був підписаний, але протиріччя залишилися неврегульовані, протокол служить документальним підтвердженням цього факту - сторони таким чином визнають, що хоча угода досягнута, але спірні моменти продовжують існувати.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ. Якщо протиріччя залишилися, то при підписанні основного договору слід обов'язково уточнити цей факт і послатися на протокол про розбіжності. В іншому випадку вважається, що договір підписаний, а будь-яких спірних моментів між сторонами офіційно не існує.
Протокол розбіжностей зразок 2019 р
Для подібного документа не існує затвердженої форми, тому його можна скласти в довільній формі. Однак в будь-якому випадку зразок протоколу про розбіжності містить наступні пункти:
- Офіційні назви кожної сторони (повне найменування фірми або ПІБ і паспортні дані громадянина).
- Реквізити основного договору (оферти), з приводу якого виникли розбіжності: назва, дата і місце його складання.
- Змістовна частина - тут і описуються предмети розбіжностей. Зазвичай вона складається у вигляді таблиці: в лівій колонці вихідна редакція з точним цитуванням положення з договору, а в правій - редакція, яка влаштовує сторону.
- Дата, місце складання та підписання протоколу.
- Підписи, реквізити, контактні дані (при бажанні) обох сторін.
У змістовній частині слід дотримуватися граничної конкретики. Наприклад, формулювання «необхідно своєчасно повідомити», «усунути труднощі в найкоротші терміни», «необхідну кількість» і тому подібні слід уникати, інакше протокол втрачає сенс як документ: неясно, як сторона має намір вирішити суперечність.
Слід звернути увагу на наступні моменти:
- Протокол може бути підписаний тільки керівником або співробітником, у якого є відповідні повноваження.
- На протоколі завжди ставиться печатка організації.
- Термін узгодження розбіжностей по чинному законодавству - 30 календарних днів.
- Якщо проводиться електронний аукціон (наприклад, з держзакупівель), то електронна версія протоколу розміщується на сайті в межах 13 календарних днів з того дня, як він був підписаний сторонами.
Що робити після складання протоколу
Існує 2 сценарії розвитку подій, якщо у сторін є будь-які протиріччя.
Розбіжності не усунені
Якщо існування спірних моментів визнається, але вони поки не усунуто, сторони роблять відповідну обмовку в договорі і підписують його. При цьому якщо протокол про розбіжності не підписаний, це автоматично робить договір нікчемним - оскільки він посилається на протокол, який офіційно не узгоджений сторонами.
Однак в разі, якщо пункти цього документа не мають відношення до істотних умов основного угоди, суд може зайняти протилежну позицію і визнати договір юридично повноцінним, законно діючим документом.
Ось чому не варто недооцінювати юридичне значення документа. Він відображає наявні суперечності і може бути використаний в юридичній практиці. До того ж до кінця не зрозуміло, яку саме позицію може зайняти суд при можливому розгляді конкретної справи.
розбіжності усунені
Як тільки всі фактичні розбіжності, передбачені в протоколі, були врегульовані, є кілька варіантів розвитку ситуації з точки зору документального оформлення:
- Сторони складають новий договір, включаючи в нього пункти з протоколу в тій редакції, яка була узгоджена.
- Сторони не складають новий договір, а приймають текст з протоколу як додаткова угода до договору, яке підписується разом з ним і є його невід'ємною частиною.
Іноді, щоб підкреслити факт досягнення домовленості, сторони підписують протокол про усунення (подолання) розбіжностей, який за формою також містить реквізити, місце і дату складання, підписи і змістовну частину.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ. Сама наявність протоколу про розбіжності не вносить ясності в те, чи були врегульовані протиріччя з умовами договору. Тому протокол слід розглядати як проміжний документ, який сторони використовують в якості основної паперу під час ділового листування. Як тільки всі умови узгоджені, потрібно переписати договір або скласти додаткову угоду до нього.
Юридичний статус протоколу
На практиці нерідко виникає плутанина в розумінні юридичних особливостей таких документів, як:
- Протокол про розбіжності.
- Додаток.
- Додаткова згода.
Всі ці види документів мають відношення і можуть бути складені до будь-якого договору. Вони розширюють і доповнюють основний текст, проте між ними є істотні відмінності, які відображені в таблиці.
ознака порівнянняпротокол про розбіжностідодатокдодаткову угоду
призначення документальне фіксування факту незгоди з договором на етапі його погодження невід'ємна частина договору, в якій виносяться окремі відомості (креслення, технічні дані, списки та інша об'ємна інформація) невід'ємна частина договору, яка доповнює чи змінює деякі частини договору особливості дії втрачає силу з моменту підписання договору в остаточній редакції (якщо протиріччя були врегульовані) діє межах тих же термінів і в межах тих же умов, що й основний договір діє в межах терміну договору або у власних тимчасових межах
Таким чином, якщо додаток і додаткову угоду до договору - це невід'ємні його частини, то протокол про розбіжності - документ для проміжного узгодження, і він втрачає силу відразу після того, як договір був погоджений і підписаний сторонами.
Разом з тим протокол діє тільки разом з основним договором і втрачає силу, якщо той також був розірваний. У разі необхідності нотаріального засвідчення цього договору, протокол теж повинен пройти цю процедуру.
Етапи узгодження договору: покрокова інструкція
У кожному конкретному випадку домовленості можуть узгоджуватися по-різному, в тому числі без офіційних документів. Однак юридично більш грамотно дотримуватися такої послідовності:
- Стороні висилається оферта (або проект договору), яке передбачається використовувати як основне угоду для подальшої співпраці.
- Сторона висловлює незгоду з окремими положеннями і складає відповідний протокол.
- Вихідна пропозиція узгоджується протягом певного терміну або відкидається - тоді договір не буде підписаний.
Якщо ж протокол узгодили, то далі можливі два сценарії.
Варіант 1:
Сторони підписують і протокол, і договір, вказуючи в ньому, що суперечності між ними збереглися, тому основна угода діятиме в певних межах.
Варіант 2:
Всі протиріччя були усунуті, тому текст договору коригується і підписується. Значення протоколу втрачається, і він втрачає юридичну силу, оскільки виконав своє завдання.
Реальні приклади документа: зразки і відео
І наостанок кілька реальних документів (представлена змістовна частина у вигляді таблиці).
Коментар практикуючого юриста про значення цього документа.
Завантажити зразки бланків:
Зразок протоколу розбіжностей до договору (word)