Перший документ, з якого платник податків може дізнатися про результати проведеної податкової перевірки - це акт (виїзний / камеральної) податкової перевірки. У разі незгоди з висновками і обставинами, викладеними податківцями в даному документі, платник податків має право подати свої письмові заперечення.
Подання заперечень на акт податкової перевірки - це право чи обов'язок платника податків?
Податковий кодекс РФ не містить норм, що зобов'язують платника податків подавати свої письмові заперечення на акт податкової (камеральної / виїзний) перевірки. Отже, Ви можете не представляти свої заперечення до податкового органу. При цьому неподання заперечень зовсім не означає Вашої згоди з претензіями податківців. Ви зможете представити свої пояснення та заперечення в ході подальшого розгляду матеріалів податкової перевірки, а також в процесі оскарження підсумкового рішення за результатами податкової перевірки.
Коли вистава заперечень на акт податкової перевірки доцільно?
Якщо Ви не згодні з висновками і обставинами, викладеними в акті податкової перевірки і мають намір відстоювати свою позицію перед керівником податкового органу (його заступником) і в суді, то представити свої письмові заперечення все ж доцільно.
Письмові заперечення на акт податкової перевірки - досить ефективний спосіб позначити свою позицію в податковому спорі і продемонструвати податківцям:
- вашу обізнаність про те, що пред'явлені звинувачення не засновані на нормах закону та / або не підтверджені / мало підтверджені фактичними обставинами справи;
- готовність відстоювати свою позицію, в тому числі і в суді.
Тому при розгляді матеріалів податкової перевірки в податковому органі заперечення на акт податкової перевірки можуть зіграти позитивну роль для платника податків.
Який порядок і термін подачі заперечень на акт податкової перевірки?
Заперечення на акт податкової перевірки подаються в письмовому вигляді ( п. 6 ст. 100 НК РФ). Платник податків має право скласти заперечення в довільній формі, оскільки Податковий кодекс РФ не містить вимог до оформлення та змісту заперечень на акт камеральної перевірки.
Термін для подачі заперечень - 1 місяць (для актів перевірки, отриманих до 24.07.13 - 15 робочих днів) з дня отримання примірника акта камеральної перевірки / виїзний податкової перевірки. При цьому термін для подання заперечень обчислюється з дня, наступного за днем, коли Ви отримали акт камеральної перевірки.
Письмові заперечення на акт податкової перевірки (у двох примірниках) необхідно подати в той податковий орган, який розглядатиме матеріали перевірки. При цьому не рекомендується висилати заперечення поштою (хоча таке право у платника податків є), оскільки податківці можуть просто не встигнути їх отримати до моменту розгляду матеріалів податкової перевірки.
Зверніть увагу! В запереченнях на акт доцільно приводити тільки ті обставини і аргументи, які спростовують претензії податкових органів по суті. До заперечень слід докласти належним чином завірені копії документів, що підтверджують Ваші аргументи.
Практика показує, що в запереченнях на акт податкової перевірки не слід детально описувати формальні порушення порядку проведення камеральної / виїзної перевірки (наприклад, терміну перевірки, процедури допиту і т.п.) або оформлення акта перевірки. За допомогою таких зауважень вплинути на рішення податківців по суті навряд чи вдасться. Однак, зазначені Вами в запереченнях процедурні порушення, можуть бути успішно усунені посадовими особами податкової інспекції до моменту розгляду справи по суті. У цьому випадку Ви можете позбутися додатковий аргумент для заперечування рішення за результатами перевірки у вищому податковому органі або в суді.
ЗРАЗОК (приклад) заперечень на акт податкової перевірки
Професійна допомога в підготовці заперечень до актів перевірки (з можливістю надання послуги дистанційно, через інтернет)
Рекомендації щодо дій платників податків в спірних ситуаціях
Подання заперечень на акт податкової перевірки - це право чи обов'язок платника податків?
Коли вистава заперечень на акт податкової перевірки доцільно?
Який порядок і термін подачі заперечень на акт податкової перевірки?