- Хто відповідає за відновлення даху в багатоквартирному будинку
- Чи вважається дах спільним майном?
- Що робити при протікання даху і затоплення квартири?
- Наступні кроки після отримання акта про затоплення
- Досудове врегулювання спору
- Відшкодування збитку
- практичні рекомендації
Багато жителів останніх поверхів на собі відчули наслідки затоки квартира через що протікає покрівлі. Результат буде особливо сумним, якщо не вживати ніяких дій: волога впливає на стіни і стелю, може стати причиною появи цвілі і освіти грибка. Зрештою, може постраждати все майно. Що робити, якщо заливає квартиру з даху? Експерти Хонеста відповідають.
Хто відповідає за відновлення даху в багатоквартирному будинку
Від форми управління будівлею залежить, хто відповідає за що в середині його майно. Найчастіше власники квартир підписують угоду з організаціями, іноді створюються товариства власників житла, які без допомоги третіх осіб займаються обслуговуванням будинку та забезпеченням його комунальними ресурсами.
Постанова уряду №354 в ч. XVI, п. 149б визначає, що при аварії на загальнобудинкові майно, за яке ніхто з власників житлових приміщень не несе відповідальності, вона покладається на виконавця компослуг. Саме він повинен компенсувати збитки, яких було завдано здоров'ю, життю або майну споживачів при порушенні якості надання послуг. Виконавцем в цьому випадку виступає керуюча компанія або товариство власників житла.
Чи вважається дах спільним майном?
Постанова уряду №491 в ч. I, п. 2б встановлює, що дах є спільним майном. Як видно, чинне законодавство визначає, що відповідальність за її обслуговування покладено на КК, що уклала з мешканцями угоду. Ця організація повинна стежити, щоб не протікала покрівля та майно мешканців не постраждав.
Якщо ж керуюча компанія не виконала своєчасно ремонт даху, вона повинна її полагодити, а також компенсувати завдані збитки.
Що робити при протікання даху і затоплення квартири?
У Постанові уряду Росії №354 в ч. XVI, п. 152 йдеться, що, якщо виконавець винен в нанесенні збитку мешканцям або майну споживача, тоді він зобов'язаний його відшкодувати. Факт заподіяння шкоди має бути підтверджений документально. Для цієї мети складається акт про затоплення, в якому детально описується отриманий збиток. Документ слід заповнити представникам КК при потерпілому. Вони повинні прийти після надходження від мешканця відповідного звернення.
При виявленні протікання даху відповідно до чинного законодавства необхідно відразу ж звернутися в аварійну службу своїй КК. Важливо переконатися, що зроблене звернення буде зафіксовано у відповідному журналі. Потрібно повідомити своє прізвище та ініціали, адреса проживання і описати проблему. Попросіть диспетчера озвучити номер звернення, який він вказав у журналі, час реєстрації і відомості особі, яка його прийняла. Цю інформацію слід записати.
На наступному етапі необхідно написати заяву в КК про протікання даху; зразок заяви не потрібно, оскільки документ складається у довільній формі: ПІБ, адреса, будьте готовими описати проблему, дата і підпис. У ньому потрібно вимагати організувати перевірку і скласти акт перевірки та акт виявлених дефектів, усунути порушення та провести ремонт покрівлі з метою припинення течі. Законодавство залишає КК три дні на виконання дій. Аплікаційну форму слід скласти у двох примірниках, на своєму слід проставити вхідний номер, печатка і підпис компанії, а також дату прийняття. Це підтвердить офіційне звернення. Найкраще все спілкування з КК вести в письмовому вигляді і зберігати листування.
Заява в КК можна направити поштою. У такому випадку потрібно використовувати рекомендований лист з повідомленням про вручення. У нього слід вкласти пакет документів і їх опис.
Після отримання КК заяви про протікання даху ви протягом трьох днів повинні отримати відповідь. Наприклад, з вами можуть зв'язатися по телефону. Зазвичай представник організації дзвонить і домовляється про час приїзду та огляду житла.
Найголовніше на цьому етапі - отримати акт про виявлені дефекти. Під ним повинна стояти підпис представника КК і потерпілого мешканця. Один його примірник залиште у себе. Інший важливий документ - акт про заподіяння шкоди. При затоці квартири з даху потрібно, щоб в документі відбивалося все пошкоджене майно: поверхні, меблі, одяг і так далі. Нерідко представники керуючих компаній відмовляються вносити в акт певні речі, їх слід описати на іншому аркуші, а перед проставленням підпису на документі описати свої заперечення. Це буде вкрай важливо під час судового розгляду.
Якщо говорити про відновлення квартири, то деякі сліди від затоки нерідко виявляються через кілька днів. Тому краще не поспішати з проведенням незалежної експертизи. Головне при цьому, щоб в наявності було два підписаних КК акту.
Наступні кроки після отримання акта про затоплення
Якщо на заяву по протечке даху керуюча компанія погодилася заповнити два акти, цього недостатньо, щоб звертатися до суду. Після інциденту потрібно почекати кілька днів. За цей час проявляться всі наслідки аварії. Навіть якщо акт вже був складений до цього, можна запросити представників КК, щоб вони доповнили документ.
Щоб обгрунтувати суму відшкодування збитку необхідно провести незалежну експертизу. Щоб замовити оцінку збитку в Хонест необхідно зателефонувати нашим менеджерам і записатися на огляд за три робочих дні, оскільки буде потрібно повідомити винну сторону про проведення експертизи. Ми підкажемо, як це зробити. Повідомлення винної сторони дозволить уникнути питань при судовому розгляді, якщо до цього, звичайно, дійде.
Огляд в середньому займає не більше 30 хвилин, за цей час фахівець складає з вами договір, проводить огляд пошкоджень після затоки квартири з даху і робить необхідні фотографії.
Сам звіт повинен бути складений протягом 3-5 робочих днів. У нього входить як вартість необхідних матеріалів, так і витрати на проведення ремонтних робіт. В результаті ви отримуєте пакет документів, яких достатньо для спору в будь-якої інстанції.
Досудове врегулювання спору
Перед безпосереднім зверненням до суду необхідно дотриматися досудовий порядок вирішення спору. Він передбачає направлення керуючої компанії претензію, яка складається у довільній формі. У ній детально описується те, що сталося і що вимагаються від КК дії з конкретними датами. До претензії потрібно додати копії підтверджуючої документації: акт про виявлені недоліки і акт про заподіяний збиток; вимоги, в кінці проставляється дата і підпис. Претензія також складається в двох примірниках, до неї слід прикласти опис направляються документів.
У керуючу компанію подається претензія, звіт і обидва акти. На примірнику, який залишається у вас, повинна стояти підпис співробітника КК, дата прийняття, друк і вхідний номер. Після отримання документа потрібно почекати десять днів. Претензію можна занести особисто в організацію або відправити поштою з повідомленням про отримання.
Якщо відбулось протікання даху, а КК відмовляється виконувати свої обов'язки навіть при подачі претензії, тоді можна звернутися до суду. Для цього потрібно скласти позов з описом всього, що відбулося (аналогічно претензії), додати копії актів, звіт про експертизу, претензію з відмітками про вручення. У відповідності з Податковим Кодексом РФ статтею 333.36 оплачувати держмито не потрібно.
Відшкодування збитку
Існує 2 варіанти відшкодування шкоди: легкий шлях - через КК, складний - через судовий розгляд.
Якщо КК хоче мирно вирішити питання, тоді в першу чергу необхідно викликати комісію і скласти всі необхідні документи і розрахувати приблизний кошторис на виконання робіт. Загальну суму слід повідомити винуватцеві аварії.
Коли керуюча компанія згодна відшкодувати збиток, тоді таке рішення слід зафіксувати. Для цього потрібно скласти договір про відшкодування шкоди, заподіяної протечкой даху. Угода повинна бути нотаріально завірено. У житті буває вкрай рідко, коли керуюча компанія готова не тільки відшкодувати збиток, але навіть зробити це в тому розмірі, який вимагає власник квартири. Якщо ж організація повністю не згодна, без звернення до суду вирішити справу навряд чи вдасться.
практичні рекомендації
Зверніть увагу, бувають ситуації, коли КК готова усунути протікання даху, але не готова компенсувати збитки. Особливо це актуально для так званий бюджетних КК. Гірше, коли у компанії немає грошей навіть для того, щоб полагодити дах.
В обох випадках необхідно звертатися до суду. Однак навіть тут вкрай важливо дотримати досудовий порядок, оскільки згідно із законом «Про захист прав споживача» ви маєте право отримати 50% компенсацію від суми збитку, визначеної судом. Це штраф, який накладається на організацію за відмову виполнятть законні вимоги споживачів в досудової порядку. Однак немає досудової претензії - немає штрафу.
Часто власники і наймачі житла самі винні, що житлові служби не вирішують з'явилися проблеми. Деякі росіяни бояться або не хочуть займатися паперовими процесами. Тому вони ігнорують проблеми, а коли це робити більше не вдається, самостійно намагаються ліквідувати протікання даху. В результаті КК і далі продовжує халатно ставитися до власних обов'язків.
Не бійтеся відстоювати свої права.
Зателефонуйте в Хонест, наші експерти розберуться у вашій ситуації і підкажуть, як вирішити вашу ситуацію. Більш того, разом з експертизою ви отримаєте бланк досудової претензії, наші менеджери допоможуть її заповнити, це безкоштовно. При необхідності ви також зможете замовити у нас судовий супровід спору. Всі витрати на експертизу і юридичну підтримку вважаються судовими процедурами і стягуються з винної сторони. Відповідно, в кінцевому підсумку пошукачів послуги є безкоштовними для постраждалої сторони.
Що робити при протікання даху і затоплення квартири?Що робити, якщо заливає квартиру з даху?
Чи вважається дах спільним майном?
Що робити при протікання даху і затоплення квартири?