- Етап 1. Створення комісії
- Етап 2. Збір відомостей, інформації та документів
- Етап 3. Витребування пояснень працівника
- Етап 4. Засідання комісії
- Етап 5. Складання акта (висновку)
При стягнення матеріальної шкоди з винного працівника крім інвентаризації має бути обов'язково проведено службове розслідування.
Якщо інвентаризація фактично являє собою перевірку, проведену роботодавцем для встановлення розміру заподіяної шкоди, то основним завданням проведення службового розслідування є виявлення причин виникнення збитку.
Розуміння причин дозволить роботодавцю провести профілактичні заходи за окремими напрямками і запобігти повторному виникненню аналогічної ситуації в майбутньому.
Етап 1. Створення комісії
Для проведення службового розслідування в організації необхідно створити комісію з числа працівників, не пов'язаних з виниклим матеріальними збитками.
Як правило, в комісію включають працівників, які займають посади фахівців і керівників: юриста, економіста, кадровика, начальника служби безпеки, бухгалтера.
У комісії необхідно призначити голову, який буде керувати розслідуванням, і секретаря, який буде оформляти всі документи.
Далі з цим наказом потрібно ознайомити під розпис всіх призначених членів комісії.
Етап 2. Збір відомостей, інформації та документів
Члени комісії повинні організувати роботу зі збору відомостей, інформації та документів, які дозволять виявити і встановити вину працівника, протиправність його поведінки і причинно-наслідковий зв'язок між ними.
Етап 3. Витребування пояснень працівника
На підставі частини 2 статті 247 ТК РФ комісія запитує у працівника письмові пояснення за фактом заподіяння шкоди. Для цього секретар комісії складає письмовий запит, в якому працівник повинен поставити свій підпис, а якщо він відмовляється розписуватися, то цей факт повинні зафіксувати свідки (своїми підписами).
Якщо працівник відмовляється або ухиляється від надання письмового пояснення, то секретар комісії складає відповідний акт.
Працівник повинен поставити свій підпис на підтвердження ознайомлення з цим актом, а якщо він відмовляється розписуватися, то цей факт повинні зафіксувати свідки (своїми підписами).
Етап 4. Засідання комісії
Після збору всіх необхідних відомостей, інформації, документів і пояснень комісія проводить засідання, в ході якого вирішує такі питання:
- чи дійсно мав місце факт заподіяння прямої дійсної шкоди і в чому він висловився;
- де, коли, за яких обставин, якими засобами і з якою метою він був здійснений;
- наявність вини в діях (бездіяльності) конкретних осіб і ступінь провини кожного в разі вчинення матеріальної шкоди кількома особами;
- які наслідки збитку;
- обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність винної особи;
- причини і умови, що сприяли вчиненню шкоди.
Етап 5. Складання акта (висновку)
На підтвердження завершення службового розслідування і за його підсумками секретар складає акт висновок, з тексту якого має однозначно слідувати:
Акт повинен містити вступну, описову та резолютивну частини. В якості додатків до акта долучаються матеріали інвентаризації, письмові пояснення працівника та інші зібрані комісією документи. В акті ставлять підписи всі члени комісії.
З актом необхідно ознайомити працівника під розпис, а якщо він відмовляється розписуватися, то цей факт повинні зафіксувати свідки (своїми підписами).
Крім цього, відповідно до частини 3 статті 247 ТК РФ, працівник і (або) його представник мають право знайомитися з усіма матеріалами перевірки та оскаржити їх в разі незгоди з її результатами.
Всі матеріали службового розслідування, проведеного в організації, необхідно підшити в папку «Дело» і скласти опис документів, що входять в матеріали службового розслідування.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.