- екологічні вимоги
- Нормативна база
- Інвентаризація відходів виробництва
- етапи
- Документ-підстава
- Облік по підрозділах
- мета процесу
- необхідні відомості
- Особливості
- Інвентаризація відходів: зразок відомості
- зміст документа
- застосування результатів
- нормативи
- складання приписів
Утворення відходів пов'язано з невисоким коефіцієнтом використання ресурсів. Утильсировину виступає як один з поширених джерел забруднення природи. В даний час ця проблема досить актуальна, оскільки не існує підприємств, на яких велося б зовсім беззалишкове виробництво.
екологічні вимоги
Все утильсировину, яке утворюється на території РФ, підлягає паспортизації. Крім цього обов'язковою є і інвентаризація відходів. Вона являє собою облік і розрахунок обсягів утильсировини, що утворюється на всіх підприємствах. Акт інвентаризації відходів виробництва повинен містити опис їх питомих показників на поточний момент.
Нормативна база
У законі "Про відходи споживання і виробництва" встановлюються певні правила для всіх підприємств. Нормативний акт, зокрема, наказує:
- Не допускати негативного впливу небезпечних речовин і матеріалів на здоров'я людей і природу.
- Дотримуватися санітарно-епідеміологічні правила при поводженні з відходами.
- Здійснювати роздільне розміщення і збір утильсировини.
- Обов'язково визначати і проводити облік кількості виробничих відходів.
- Дотримуватися лімітують нормативи щодо накопичення шкідливих і небезпечних матеріалів і речовин.
- Здійснювати пошук споживачів для реалізації виробленого сировини.
- Проводити інвентаризацію відходів.
- Здійснювати якісну транспортування утильсировини без створення аварій або втрат.
- Розміщувати відпрацьовані матеріали в межах території підприємства при наявності відповідних лімітів, виданих органами РТН.
Інвентаризація відходів виробництва
Вона повинна здійснюватися не рідше одного разу на 5 років. На підприємстві може передбачатися реорганізація або зміна спрямованості його роботи. У цьому випадку облік і розрахунок повинні здійснюватися по кожному підрозділу повторно, незалежно від того, закінчився п'ятирічний період чи ні. Акт інвентаризації відходів виробництва крім питомих показників повинен містити опис причин, за якими утворилося дане утильсировину. У відомості вказується також спосіб збору, накопичення, зберігання речовин і матеріалів. У ній здійснюється і розрахунок кількості утильсировини.
етапи
Проведення інвентаризації відходів включає в себе кілька стадій. Вони повинні виконуватися послідовно. Для найбільш ефективної реалізації завдання передбачена інструкція. Інвентаризація відходів - процес, що вимагає підвищеної уваги. У приписах не тільки вказані основні етапи, а й роз'яснюється їхня специфіка. В першу чергу складається спеціальний наказ. Інвентаризація відходів передбачає розрахунок нормативів, визначення кількісних показників тощо. Отримані результати обробляються і використовуються при подальшому оформленні небезпечних матеріалів і речовин.
Документ-підстава
Інвентаризація відходів виробництва виконується відповідно до розпорядження керівника підприємства. Цим документом:
- Призначається спеціальна комісія, визначаються її члени. Вона здійснює безпосередній розрахунок нормативів.
- Формується список структурних підрозділів, в яких буде виконуватися інвентаризація відходів.
- Призначаються відповідальні особи в конкретних відділах.
У наказі надається необхідна інформація про сировину, а також вказується можливість його повторного застосування.
Облік по підрозділах
Особою, відповідальною за дотримання правил поводження з відходами, є начальник цеху. На період його відсутності дана обов'язок покладається на його заступника. Всі наявні види відпрацьованих речовин і матеріалів повинні пройти первинний облік. Запис по кожній категорії вноситься в спеціальний журнал. Він заповнюється щомісяця відповідальною особою.
мета процесу
Інвентаризація відходів дає можливість визначити:
- Джерела освіти утильсировини. До них, зокрема, відносять безпосередньо цеху, а також технологічні процеси на підприємстві, в ході яких з'являється сміття.
- Перелік відходів, що утворюються. Це, в свою чергу, дозволяє встановити назви і коди сировини відповідно до класифікатора.
- Річний показник утворення відходів.
- Розрахункові нормативи.
- Перелік відходів, які направляються на знешкодження, подальше застосування, поховання.
необхідні відомості
Слід сказати про додаткові можливості, які передбачає інструкція. Інвентаризація відходів може виконуватися з використанням певних даних про підприємство. До таких відомостей належать:
- Інформацію про види діяльності, які веде підприємство.
- Облікові дані. У них включають, зокрема, відомості з книг первинного і загального обліків відходів, форму статистичної звітності (№ 2-ОС), інформацію з бухгалтерської документації про надходження утильсировини від сторонніх компаній, договори про передачу відходів іншим підприємствам, акти про виконані роботи, супровідні паспорта на перевезення сміття та інші папери, що вказують на освіту, застосування, зберігання, знешкодження, поховання небезпечних речовин і матеріалів.
- План-схему розташування споруд і будівель.
- Технологічні карти по виробничим процесам.
- Дані про споживання і характеристиках сировини всіх видів, допоміжних препаратів, речовин, матеріалів, що використовуються чи підлягають застосуванню в діяльності підприємства.
В ході процесу може використовуватися і інша інформація, в якій присутні вказівки на режими роботи устаткування, склад і обсяги сировини, необхідного для випуску продукції, тощо.
Особливості
Інвентаризація відходів виробництва здійснюється в суворій відповідності з нормативними приписами. Складання відомості є обов'язковою умовою її виконання. Матеріали, які визнані в якості відходів, повинні ідентифікуватися відповідно до встановленої класифікації. На даний час загальноросійський реєстр відсутній, тому слід керуватися переліками, які діють в регіонах. Якщо інвентаризація відходів виявила матеріал або речовина, не заявлені раніше ні в якому джерелі, дозволяється привласнити найменування самостійно. При цьому згодом необхідно звернутися в територіальні природоохоронні органи для отримання коду.
Інвентаризація відходів: зразок відомості
Даний документ включає в себе:
- Титульний аркуш.
- Інформацію за результатами обліку та розрахунку. Вони повинні оформлятися за зразком.
- Перелік заходів, що включають в себе облік утильсировини, визначення його якісних і кількісних показників, розробку нормативів його освіти.
Акт інвентаризації відходів повинен бути підписаний головою та членами спеціальної комісії. Документ узгоджується з керівником підприємства і затверджується ім.
зміст документа
Проведення інвентаризації відходів включає в себе опис:
- Ділянки розміщення.
- Джерела освіти утильсировини.
- Найменування відходу і загальноприйняту його кодування.
- Присвоєного класу небезпеки.
- Враховуються речовин і матеріалів. Дана характеристика відображає фізико-хімічні параметри. До них відносять агрегатний стан, летючість, рівень розчинності, ключові компоненти, що входять до складу.
- Прийнятих норм освіти.
- Місць тимчасового утримання.
- Варіантів видалення або утилізації. Це може бути повернення в виробництво, переклад на іншу ділянку зберігання, передача іншим компаніям за договором тощо.
- Інших істотних параметрів.
застосування результатів
Відомості, які містить акт інвентаризації відходів, використовуються:
- При підготовці документації на отримання дозволів на зберігання та захоронення утильсировини або комплексної природоохоронної ліцензії.
- Розробці приписів щодо поводження з небезпечними і шкідливими речовинами і організації їх обліку.
- Розрахунках лімітів по захороненню та зберіганню відходів.
- Веденні статистичної звітності.
нормативи
Ними є гранично допустимі обсяги утильсировини, які з'являються при обробці одиниці матеріалу, випуск одиничного вироби або енергії, надання послуги або виконання роботи. Їх розробка і узгодження регулюється спеціальним положенням, затвердженим урядовою постановою. Нормативи встановлюються за відомостями, які містить акт інвентаризації відходів. Зазвичай це показники вимірів освіти утильсировини за конкретний проміжок часу. Крім того, при розробці нормативів враховуються дані:
- Технологічних регламентів.
- Матеріально-сировинного балансу.
- Питомих норм витрачання.
- Іншої документації, в тому числі правових актів, що регулюють випуск продукції, електричної / теплової енергії, надання послуг або виконання робіт.
Розробка нормативів здійснюється підприємством або іншим суб'єктом за формою, визначеною Мінприроди. На практиці їх встановлення відбувається в процесі складання інструкції щодо поводження з утильсировиною і отримання дозволу на його поховання і зберігання.
складання приписів
Інвентаризація відходів дозволяє отримати дані, які згодом підприємство використовує при розробці правил поводження з утильсировиною для кожного конкретного підрозділу і всього підприємства в цілому. Складені приписи затверджуються керівником організації і передаються на узгодження в територіальне представництво Мінприроди. При цьому до проекту повинні додаватися:
- Заява.
- Заявка на зберігання / захоронення утильсировини.
- Розрахунок річного обсягу утворення небезпечних / шкідливих матеріалів і речовин, виконаний на підставі нормативів.
- Інвентаризаційна відомість.
Ці документи необхідні для отримання дозволу на захоронення та зберігання утильсировини. Відповідальні за поводження з відходами особи призначаються наказом директора підприємства.