Стали відомі деякі подробиці продажу 10,9% акцій державної алмазодобувної компанії АЛРОСА. Виявилося, що пакет був проданий за не самою вигідною для держави ціною, при цьому імена покупців не розкриваються. Тому цілком ймовірно, що проведена в поспіху угода з самого початку замислювалася як вигідна комбінація «для своїх».
Компанія АЛРОСА стала першим великим лотом в новій кампанії по розпродажу держвласності, про яку російська влада говорять аж з 2012 року. Для продажу 10,9% акцій компанії був обраний біржової варіант. В результаті, за інформацією «ВТБ Капіталу», більшу частину акцій викупили інвестори з Азії, Європи і Росії. «Ми віддавали пріоритет інвесторам, які першими виставили заявки», - зауважив в інтерв'ю «Інтерфаксу» директор управління ринків акціонерного капіталу «ВТБ Капітал» Борис Квасов.
Ціна акцій була встановлена на рівні 65 рублів за папір. За неофіційною інформацією, цей поріг був затверджений ще 8 липня на нараді в Мінекономрозвитку. Таким чином, вартість підприємства, що приватизується пакета склала 52,18 мільярда рублів (812 млн доларів) при тому, що в цілому АЛРОСА оцінюється в 478,72 мільярда рублів (7,45 млрд доларів). Як підрахували аналітики, пакет акцій був проданий на 6% нижче середньої вартості паперів компанії за останні півроку.
АЛРОСА - це дуже ласий шматок. Компанія є лідером галузі, при цьому має дуже хороші фінансові показники. У De Beers в 2015 році маржа за EBITDA склала 990 млн доларів - 21%, у АЛРОСА по EBITDA - 1,9 млрд доларів - 53%.
Цифра начебто не дуже велика. Але не варто забувати про те, що не далі як в грудні минулого року в Росмайно і зовсім заявляли про те, що зараз не час для розпродажу держвласності. Вже після цих заяв акції АЛРОСА на біржі торгувалися по куди більш привабливими цінами: наприклад, пару місяців назад їх вартість доходила до 78 рублів за папір. Навіщо ж знадобилася такий поспіх? До речі, заявки на покупку акцій брали всього ... півтора дня.
Президент не указ?
В результаті стає зрозуміло, що без скандалу продаж паперів АЛРОСА не обійдеться. Зокрема, Якутський відділення партії «Справедлива Росія» вже розпочало збір підписів проти приватизації алмазного гіганта. Як пояснили «Нашої Версії» самі партійці, вони, звичайно, не розраховують на скасування угоди, проте сподіваються не допустити подальшого розпродажу компанії. Нагадаємо, що згідно з указом президента частка держави в АЛРОСА може бути знижена до 33,0001%. «Ми збираємо підписи і будемо звертатися як до уряду республіки, так і в уряд РФ, щоб не допустити подальшої приватизації, - розповів« Нашої Версії »голова ради регіонального відділення есерів в Якутії Федот Тумус. - Для республіки АЛРОСА - це дуже важлива компанія. Був час, коли вона була чи не єдиним великим підприємством в регіоні. Зараз, звичайно, працюють багато інших компаній, але АЛРОСА як і раніше залишається однією з системоутворюючих ».
По темі
4291
Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг заявив в ході виступу в Варшаві, що розширення НАТО не є провокацією по відношенню до кого-небудь.
Примітно, що до сих пір так і не стали відомі імена інвесторів. Нагадаємо, що ще в лютому цього року президент Володимир Путін вельми недвозначно заявляв про те, що приватизація держактивів повинна проходити максимально прозоро. «Не повинно бути продажів акцій за безцінь, за низькою ціною. Для бюджету це не принесе особливої користі, до того ж така практика чревата захопленням підприємств конкуруючими компаніями », - заявив Володимир Путін 1 лютого цього року в ході наради з економічних питань. Одночасно він уточнював, що перехід в приватні руки можливий, тільки якщо у потенційного покупця є стратегія розвитку компанії, що купується, а інвестори перебувають в російській юрисдикції. «Для успішної приватизації принципово важливо, щоб держава чітко розуміло, що і кому продає і які наслідки це матиме для розвитку цілих галузей і всієї економіки», - зазначав президент.
Очевидно, що при продажу АЛРОСА ні дотриманий жоден з цих пунктів.
З покупцем домовилися заздалегідь
За словами Федота Тумусова, не виключено, що нагальна продаж акцій АЛРОСА спочатку планувалася так, щоб акції компанії потрапили в «потрібні» руки. «Тут виникає дуже багато питань і треба в усьому це розбиратися. Абсолютно незрозуміло, хто купив, все це швидко відбулося. Але рано чи пізно це стане відомо і буде зрозуміло, хто за всім цим стоїть », - заявив політик.
Аналітики ринку нагадують, що АЛРОСА - це дуже ласий шматок. Компанія є лідером галузі, при цьому має дуже хороші фінансові показники. Для порівняння: у компанії De Beers в 2015 році маржа за EBITDA склала 990 млн доларів - 21%, у АЛРОСА по EBITDA - 1,9 млрд доларів - 53%. При тому, що капіталізація основного власника De Beers - 10 млрд, а у АЛРОСА - 6,5 млрд доларів.
«Я не знаю закулісних деталей, і ми з вами нічого не будемо знати про це напевно, але я думаю, що з покупцями заздалегідь домовилися. Я думаю, що знали, кому продаватимуть. Ну хто буде продавати інакше в Росії? »- міркує директор Інституту глобалізації і соціальних рухів (ІГСО) Борис Кагарлицький.
Важливо враховувати ще й той факт, що продаж АЛРОСА фактично є пробним каменем в кампанії з продажу держактивів. У цьому році планується також продати 50% акцій «Башнефть», близько 25% «Совкомфлота» і 19,5% «Роснефти». Чи слід очікувати, що їх продаж пройде за аналогічною схемою?
«Я взагалі погано ставлюся до приватизації великих державних підприємств. Але це не означає, що я вважаю держкомпанії ефективними. Навпаки - вони вкрай неефективні. Але підвищувати їх ефективність потрібно не за рахунок приватизації, а за рахунок підвищення якості управління », - каже Борис Кагарлицький. Втім, займатися цим в уряді, схоже, точно нікому.
Активи розкидають по старим друзям?
Ідея приватизації держвласності виникла, ще коли пост президента країни займав Дмитро Медведєв. А головним ідеологом приватизації в той час виступив нинішній віце-прем'єр Аркадій Дворкович. І тому минулі приватизаційні процеси, очевидно, зовсім не випадково опинилися на руку бізнесменам, особливо наближеним до головних ідеологів приватизації. Тут, зокрема, можна згадати приватизацію «Об'єднаної зернової компанії, 50% (мінус одна акція) якої отримали брати Магомедова. Або продаж 7,58% акцій Ощадбанку дешевше оголошених 100 рублів за акцію. До речі, тоді 95% продаваного пакета теж купили невідомі іноземні фірми. Тут можна припустити, що підготовка до продажу пройшла не без участі глави Ощадбанку Германа Грефа, також традиційно входив саме в так зване ліберальне крило російської влади.
Цікава деталь: свій інтерес до АЛРОСА проявляла, наприклад, фінансова група «Сафмар», колишня група БІН, що належить родині Гуцерієвих - Шішханова. У свою чергу, Михайло Гуцерієв своїм поверненням до Росії зобов'язаний саме Герману Грефу, а також олігархові Володимиру Євтушенкову (з 2007 року Гуцерієв, обвинувачений в незаконному підприємництві і несплаті податків, вимушено переховувався від російського правосуддя в Лондоні). В якості своєрідної подяки за вдало проведену операцію Євтушенков отримав задешево належали Гуцерієву 49% акцій «Русснефти» - компанія була потрібна йому для розвитку «Башнефть», в той час перебувала у власності у олігарха. Герман Греф, повертаючи Гуцерієва на батьківщину, очевидно, розраховував повернути кредит в 2,8 млрд доларів, який Сбербанк видав свого часу «Русснефти». Як відомо, після недавнього гучного розслідування Володимир Євтушенков більше не є власником «Башнефть».
У зв'язку з цим не виключено, що нагальна приватизація, спочатку полеміка навколо ліберальним крилом уряду, насправді є спробою повернути наближеним бізнесменам колись належали їм активи.
Костянтин Дружинників:
- Бюджету країни не вистачає доходів. Вирішено розпродавати активи. Приватизація пішла. Але сталося це не прозоро, не по найвищій ціні (а великий пакет міг мати і премію до ринку). Тепер весь світ бачить, що акції розпродаються наспіх і нижче за ринок, а значить, комусь могли за це «занести». Дати такий знак - значить провалити всю приватизацію. Тому як тепер будь-якому великому інвесторові ясно: треба «занести» кому-то і зможеш грати на наступному етапі раздербаніванія країни. А це дає карти в руки і іноземним агентам, і комерційним лобістам. Як і в 90-е, держава готова не помічати тих, хто відкушує на подібних угодах. А даремно - спадщина було важким. Інвестиційні акули після аукціону АЛРОСА відчули кров. Ми «потекли» - ось що вони відчули. Тепер є ризик, що зацікавлені сторони не тільки будуть обкрадати державу в кожному наступному раунді, а й атакувати на ринках компанії для зниження їх цін, тиснути на представників в уряді для приватизації того, що потрібно жадібним інвесторам, тиснути на політиків, готових відстоювати протекціоністські позиції . А хто буде стояти за спиною «арабських фондів», ми не дізнаємося дуже довго - акції можуть потім спливти як у наших олігархів, швидко пожвавішали і підготували все для себе, так, можливо, і в США. На даний момент покупців приховують так добре, що ми навіть не знаємо назв «прокладок», на які вивели акції.
Навіщо ж знадобилася такий поспіх?Президент не указ?
Ну хто буде продавати інакше в Росії?
Чи слід очікувати, що їх продаж пройде за аналогічною схемою?
Активи розкидають по старим друзям?