Пройде років п'ять - і міні-крематорії почнуть будувати в багатьох обласних центрах України, вважає директор кіровоградського комунального підприємства «Ритуальна служба» Олександр Єременко. Зараз в Україні три діючих крематорію - в Києві, Одесі, Харкові. Ще три в стадії незавершеного будівництва: в Дніпропетровську, Донецьку та Маріуполі, повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на uc.kr.ua .
На думку Олександра Єременка, кремація померлих - найбільш оптимальне рішення проблем із землею, адже поховання праху покійного в урні (на кладовищі або в стіні колумбарію) дозволяє значно економити земельні ресурси. Вільних земель на околицях Кіровограда майже не залишилося.
Скільки коштує кремація в наші дні, скажімо, в Одесі? Довідку нескладно отримати по телефону. Вам скажуть: сама кремація (спалювання тіла) - 840 грн., Урна - від 90 до 500 грн. Тобто мінімальні витрати складуть в межах 1000 гривень плюс вартість труни для небіжчика (на розсуд і фінансовим можливостям родичів).
За словами представника керівництва Одеського крематорію, який функціонує вже 15 років, до його послуг вдаються близько 30% родичів померлих (згідно з інформацією в пресі, в столиці кремують 40% небіжчиків, в Харкові - 70%, і за 30 років роботи крематорію там «зекономлено» майже 600 гектарів землі). В Одесу везуть своїх рідних на кремацію люди з Криму, Херсонській, Одеській областей, і навіть з Молдови.
Як ставляться до кремації представники християнських конфесій в Кіровограді?
Священик римо-католицької парафії Святого Духа підтвердив відому точку зору католицизму на кремацію: допускається, якщо небіжчик при житті не виступав проти християнства, якщо факт кремації приймається сім'єю покійного. Сам священик родом з невеликого польського містечка, де немає проблем з нестачею землі і багато вільного місця на кладовищах, тому там послуги крематоріїв не надто затребувані. Але ось у великих містах, таких, як Варшава з населенням понад 1,5 млн осіб, кремація більше поширена. На думку католицького священика, українці поки дотримуються старих традицій поховань, і прийняти кремацію нам буде складно.
Протоієрей Микола Шутяк, благочинний парафій Кіровограда і Кіровоградського району Української Православної Церкви Київського Патріархату теж вважає, що поширенню кремації в Україні буде заважати прихильність віковим традиціям. Ситуація щодо ставлення православної віри до спалювання померлих - не таке однозначне.
«Оскільки це явище ще не дуже поширене, офіційної точки зору церкви ми ще не маємо, - каже священнослужитель. - Час від часу хтось із священиків закликає не спалювати своїх рідних, і здебільшого думка про кремацію у нас негативний. Разом з тим ми віримо: як би людина не помер, він воскресне з мертвих для вічного життя ... Господь створив нас з попелу, і для вічного життя Він також зможе воскресити нас з попелу. Інша справа, що переказ тіла землі для нас більш традиційно, більш звично, більш насичене біблійної символікою, можливо, в якійсь мірі повчально для рідних. Мені здається, кремація залишає рубці і шрами на душах тих, хто проводжає рідного, близького людини в останню путь. На жаль, матеріальне дуже часто впливає на наше життя. Я кожен день буваю на кладовищах і бачу, наскільки стрімко все менше і менше залишається землі для поховань. І колись просто не стане іншого виходу. Тому я і кажу: кремація не впливає на майбутнє вічне долю людини. Сьогодні для нас кремація - явище незвичне, хоча в європейських країнах і католики, і православні давно віддають вогню тіла померлих ».
Скільки коштує кремація в наші дні, скажімо, в Одесі?Як ставляться до кремації представники християнських конфесій в Кіровограді?