- Порядок сплати страхових внесків
- Що буде, якщо не сплачувати страхові внески
- Відповідальність за несплату страхових внесків
- На кого лягає відповідальність за несплату страхових внесків
- Стягнення страхових внесків
Доброго дня! У цій статті ми розповімо, яка відповідальність чекає неплатників страхових платежів.
Сьогодні ви дізнаєтеся:
- Чи є кримінальна відповідальність за несплату страхових внесків .
- Скільки складають пені і штрафи.
- Хто понесе відповідальність.
- Як справляються страхові платежі.
Порядок сплати страхових внесків
компанії та ІП оплачують страхові платежі в обов'язковому порядку за працевлаштованих працівників. Якщо індивідуальний підприємець не має в штаті співробітників, то він повинен вносити платежі до страхових фондів за себе.
Законом передбачено день, пізніше якого оплата допускається тільки з нарахуванням пені.
До 15 числа кожного місяця, що йде за звітним, роботодавець вносить обов'язкові платежі. Якщо 15-е число місяця є вихідним або святковим днем, то оплату необхідно здійснити в наступний робочий день.
Такі правила диктує Податковий Кодекс. Також важливо пам'ятати, що з 2017 року відбулися зміни в нормативних актах. Тепер кошти перераховуються в ФНС за новими КБК .
якщо ІП не має найманих працівників , То платежі за себе йому необхідно сплатити до 31 грудня звітного року.
При річному доході понад 300 000 рублей страхові внески ІП з різниці між отриманим доходом і 300 000 рублей оплачуються до 1липня року, що йде за поточним. Термін був змінений законом №335-ФЗ від 27.11.2017 р Відповідні поправки внесені в п.2 абз.2 ст. 432 НК і стосуються періоду, починаючи з 2017 року.
Якщо ж день оплати - це неробочий або свято, то крайній термін платежу переходить на наступну робочу дату.
Що буде, якщо не сплачувати страхові внески
За несплату страхових платежів законодавчими актами передбачені такі санкції:
- Пені за кожний день несплати в величині 1/300 ставки рефінансування, якщо прострочення становить 30 календарних днів і 1/150 ставки рефінансування, починаючи з 31 дня несплати податку.
- Штраф за несплату 20% від суми боргу, якщо порушення законодавства не було сплановано (наприклад, допущена помилка в розрахунках податку).
- Штраф 40% від заборгованості по внесках, якщо несплата носить умисний характер (наприклад, ви спеціально не сплачуєте платежі або занижуєте страховий тариф).
Варто відзначити, що вище перераховані заходи вживаються по відношенню до наступних правопорушень, пов'язаних з несплатою внесків:
- Відсутність оплати;
- Недотримання терміну платежу;
- Оплати в частковому розмірі;
- Неправильного нарахування платежу (наприклад, ви помилилися в якийсь цифрі);
- Заниження основи для розрахунку внесків.
Відповідальність за несплату страхових внесків
Для неплатників страхових платежів розроблені наступні види відповідальності:
- Податкова (відповідальність настає при незначних помилках, допущених ІП або посадовою особою компанії. У такій ситуації не уникнути нарахування пені);
- Адміністративна (застосовується при допущенні грубих помилок, які привели до значного скорочення бази для розрахунку внесків, а отже, і зменшення суми останніх).
З липня 2017 року діє і кримінальна відповідальність для злісних неплатників обов'язкових внесків. При цьому має значення розмір несплати.
Вона буває в двох видів:
- У великому розмірі (коли заборгованість за останні 3 роки перевищує 5 000 000 рублів, що становить 25% від належної до сплати суми, або понад 15 000 000 рублів в цілому);
- В особливо великому розмірі (коли борг за внесками перевищує 15 000 000 рублів за 3 роки, що більше 50% від належної до сплати суми, або 45 000 000 рублів в загальному).
Таким чином, кримінальна відповідальність настає в крайніх випадках, коли суми заборгованості занадто великі. Рядовим організаціям, що мають невелику прострочення, такий вид відповідальності не страшний.
Притягнення до кримінальної відповідальності може мати такі наслідки:
- Фізична особа (ІП) можуть оштрафувати на суму до 300 000 рублів, заарештувати на строк до 36 місяців;
- Посадова особа організації можуть позбавити волі на термін до 6 місяців, оштрафувати на суму до 500 000 рублів або вимагати звільнити займану посаду на період до 3 років.
На кого лягає відповідальність за несплату страхових внесків
Роботодавець вважається відповідальним за внесення внесків. При цьому важливо розуміти, хто понесе покарання, якщо кошти переведені в страхові фонди не будуть.
Якщо ІП має співробітників в штаті , Зокрема, тих, хто відповідає за внутрішню бухгалтерію, то такі і будуть винні в скоєному.
Варто враховувати, хто саме припустився помилки. І якщо в цьому буде винен сам підприємець, то відповідальність понесе він. При відсутності співробітників в штаті ІП, заходи будуть застосовані щодо самого власника бізнесу .
З організацією все набагато складніше. У юридичних осіб штат укомплектований великим числом співробітників, і знайти винного серед них - непросте завдання.
Для цього представникам державних структур доведеться вивчати посадові інструкції, а також трудові договори з співробітниками.
Якщо звітність була здана з необережності бухгалтера, відповідно, він і буде оштрафований. За участю засновника в скороченні бази для розрахунку платежів, відповідальність ляже на власника компанії.
Стягнення страхових внесків
ФНС і ФСС наділені правом вимагати сплати внеску, суми пені та штрафу в досудовому порядку.
Це можливо при дотриманні наступних умов:
- Якщо борг по страхових внесках перевищив позначку в 1500 рублів, в ФСС - від 500 рублів, а також якщо після виставлення вимоги страховим фондом пройшло не більше 2 місяців;
- Якщо борг по страхових внесках дорівнює менш 1500 рублів, в ФСС - до 500 рублів, а також якщо після виставлення найпершого вимоги минуло не більше 14 місяців.
Після закінчення перерахованих термінів ФНС або ФСС можуть стягнути заборгованість, тільки подавши позов до суду.
Спочатку після виявлення недоїмки неплатнику надсилається вимога внести платіж (не пізніше 3 місяців з дати виявлення несплати). Документ надсилається рекомендованим листом через електронні ресурси або передається особисто в руки під розписку про отримання.
Закон надає порушнику 10 днів для внесення коштів у рахунок внесків після отримання повідомлення. Якщо оплата не надходить, то контролюючий орган інформує неплатника про примусове стягнення суми з розрахункового рахунку .
При нестачі грошей на рахунку ІП або фірми, заборгованість погашається в міру приходу грошей на розрахунковий рахунок. Якщо ж це неможливо, то сума внесків буде компенсуватися за рахунок майна боржника.