Реклама
Реклама
Реклама

Новини Росії: країна тримається на нафті, але Захід до цього підбирається - Сєва Новгородцев, Путін, санкції проти Росії, новини Донбасу, Британія, Брексил, Єлизавета II, Оглядач

Сєва Новгородцев - відомий британський журналіст, письменник і перший радіодіджей, розповідаючи з Лондона на територію СРСР. Саме він познайомив зголоднілу радянську публіку зі світовою музичною класикою, надихнув молодих рок-бунтарів на їх кращі твори і в кінцевому підсумку сприяв розпаду Імперії зла. За свої заслуги перед світовою культурою ця людина-легенда отримав знак Ордена Британської імперії з рук самої королеви.

На початку листопада Сєва Новгородцев приїхав в Україну, щоб провести ряд творчих зустрічей, і дав ексклюзивне інтерв'ю OBOZREVATEL . Ми публікуємо його в двох частинах.

В першій частині йшлося про проблему "витоку мізків", неможливості повернення в сучасну Росію, про те, чий все-таки Крим, про музику і таїнстві народження поп-ідолів, байопіку "Богемська рапсодія" і групі Queen, фантастичної історії знайомства в Лондоні з юним режисером Серебренниковим і трагедії Віктора Цоя.

У другій частині інтерв'ю ви дізнаєтеся, про що Сева розмовляв з королевою, як отримана від неї нагорода допомогла йому в житті, чому він прийняв хрещення в Римі, як поставився батько до його зміні прізвища з "Левенштейн" на "Новгородцев", як вихідці з Східної Європи пов'язані з Brexit і який може стати Росія після Путіна.

Сєва Новгородцев

seva.ru

- Ви кавалер Ордена Британської імперії і, судячи з усього, дуже дорожите цим званням. Що воно змінило в вашому житті?

- Після отримання ордена мене як позаштатника вже стало абсолютно неможливо звільнити. У мене все життя була присвячена тому, щоб зі мною корпорація коротким розчерком пера попрощалася.

Справа в тому, що я з "Бі-бі-сі" пішов в 1984 році і залишався позаштатником всі ці роки. А по корпоративним законам завжди приходять рознарядки на скорочення штату. Сідає начальство, починає голову чесати: "Кого звільняти?". Людину, навіть безталанного і безглуздого, але на постійному контракті, технічно не звільниш. Він - під захистом закону, адвокатів.

А позаштатника звільнити легко. У нього короткий контракт, який досить просто не продовжити. Я не стільки про свою долю турбувався, скільки про долю передач і їх важливості для аудиторії. Тому я навмисно прийняв рішення ставати відомим і всі сили на це поклав.

А вже коли в 2005-му орден дали, я зрозумів, що фіг ви мене звільните коли-небудь. І 10 років потому я покинув "Бі-бі-сі" за власним бажанням і за своїм життєвим планам. Радіо до того моменту вже знищили. Нічого не було - просто зачищена пустеля. А моя передача виходила щодня, вони мене не чіпали. Я був такий собі священною коровою. Коли я пішов, радіо закрилося.

Коли я пішов, радіо закрилося

Її Величність Єлизавета II вручає сівбі Новгородцеву знак Ордена Британської імперії 27 квітня 2005 року

- Про що говорила королева, вручаючи вам орден?

- Ми розмовляли протягом приблизно однієї хвилини. Мене вразило, що вона до нагородження кожного була підготовлена. В той день нагороджувалось 313 чоловік, і з кожним вона цю хвилину розмови витримала. Тобто у неї, як у хорошого радіоведучого, на кожного інтерв'юера вже текст був завчено.

Вона запитала: "Ви працюєте у Всесвітній службі?", Я кажу: "Так, Your Majesty". "І давно?", Я відповідаю, що стільки-то років, з такого-то року. Вона продовжує: "Про що ви сьогодні будете говорити?", Я кажу: "Сьогодні буду розповідати тільки про свої відвідини палацу".

За етикетом треба після кожної першої фрази говорити "Your Majesty", а після кожної другої та третьої - "Mam", але я так захопився розмовою, що не додав раз або два слово "Mam". І вийшла така тональність розмови, немов ми з нею розмовляємо як приятелі. А цього з етикету і взагалі ніяк не можна допускати. І мені навіть здалося, що у неї очей блиснув якийсь холодної іскрою. Мені навіть страшно стало. Бесіда незабаром припинилася, розлучилися ми люб'язно і на усмішках, але там все непросто.

- Коли ви змінили прізвище з "Левенштейн" на "Новгородцев", як ваш батько до цього поставився?

- Йому це не подобалося абсолютно. Він мені нічого не сказав, але я бачив чітко, що він дуже засмучений. І тому я повернув собі своє прізвище і її тепер міняти не буду - в англійському паспорті я Левенштейн. Тим більше, я з'ясував благородне походження прізвища. Під Штутгартом є місто Левенштайн, центр виноробства, на 40 років старше Москви. Але Москва розрослася на скільки-то там мільйонів, а в Левенштайн як і раніше 5 тисяч осіб, як в середні віки. Так що топонімічна у мене прізвище.

- Ви стикалися з антисемітизмом в дитинстві і юнацтві?

- З гострим антисемітизмом - немає. Мене в школі побили раз, але я не впевнений, що через єврейської прізвища. Один раз довелося битися. Мене діставав однокласник, який ходив в боксерську секцію. Він мене обливав чорнилом, змушував мух є. Я його викликав на бійку. І все антисеміти там в класі зібралися подивитися, як жидівського хлопчика будуть бити. Але хлопчик виявився прудкий. Я сам в боксерську секцію ходив кілька разів, і у мене удар був поставлений. Живий, гнучкий, я цього боксера побив. На наступний день прийшов в школу, а у нього все обличчя в синяках. І він став ще до мене підлизуватися так шкода. Але я свій авторитет відстояв, і питання про моє єврейське походження був закритий.

Але я свій авторитет відстояв, і питання про моє єврейське походження був закритий

Сєва Новгородцев в дитинстві

Але взагалі ви знаєте, оскільки у мене мати росіянка, я і в Ізраїль не поїхав, тому що я там по їх законів не проходжу, а саме-то головне, я виріс в абсолютно російському середовищі. Тому що дід мій, батько матері, у нас часто жив. І я з усіма цими родичами, її сестрами, моїми тітками спілкувався. А батьківська сестра - ось ця єврейська лінія - я їх бачив нечасто.

І тому у мене якось не зачепилося нічого єврейського, ні по культурі, ні за мовою. Я люблю інтелігентних євреїв, тому що це просто цікаві люди, блискуче освічені співрозмовники, з почуттям гумору, але у мене розуміння слов'янської душі також досить розвинене. У мене є такий жарт про себе, що мені дістався від батька швидкий єврейський розум, а від матері - мрійлива слов'янська душа. Тому всі рішення я приймаю швидко і не так.

Тому всі рішення я приймаю швидко і не так

Сєва Новгородцев

- У 1974 році ви прийняли хрещення в Римі. Ви віруюча людина?

- Зараз я віруюча, так. Чи не релігійний, тому що до церкви не ходжу. Якщо ж говорити про божественне устрій світу і розумний задум - в цьому я переконаний.

- Ви християнин?

- Ну, в общем-то, так. Мене хрестили американські баптисти, так що я біблійного спрямування такий християнин. Це дуже довга історія.

- Чим британці відрізняються від нас?

- У Великобританії все люди виховані в строгості. З любов'ю, але в строгості. Дітям чітко абсолютно дають зрозуміти, чого робити не можна. Не можна голосно розмовляти, не можна перебивати, не можна лізти без черги. Потрібно бути попереджувальним, ввічливим, за столом не тягнути руку в гостях, поки тобі господарі не запропонують - ну і так далі, безліч умовностей.

У школі у них є те, що у нас називалося "виховання колективом". Коли твої однокласники або колеги на роботі відстежують, що відбувається, і ясно дають тобі зрозуміти, якщо щось пішло не так.

Англійці як нація живуть в постійному стресі, що вони можуть щось раптом зробити не так. А російський приїжджає - і все навпаки. Якщо англієць ніколи без черги влізти навіть і подумати не посміє, то для російського це вища доблесть. Всіх взагалі обскакав. Тому виникає така різниця потенціалів по вихованню, що російська манера поведінки стає абсолютно за всіма параметрами неприйнятною. Але від дуже багатих хамство ще якось терплять, бо з них виливаються мільйони. Але від інших-то навіщо терпіти.

На моє глибоке переконання, рішення англійців вийти з Європейського Союзу продиктовано тільки одним бажанням - позбавитися від цих страшних людей, вихідців зі Східної Європи, включаючи російських. Тому що вони настільки антитеза до того, що англійці створили для себе в своїй країні ...

Країна ж була абсолютно безпечною, добре вихованої. Коли я приїхав до Англії, поліцейський був озброєний лише свистком. Злочинності не було взагалі. Ну, були шахраї, але теж якісь інтелігентні, за нашими поняттями. І існування такого ось хамського ставлення до життя і до суспільства ставить під загрозу самі основи так званого polite society, ввічливого суспільства.

І англійці, звичайно, вже не ті, що 30-40 років тому - молодь, особливо футбольні хулігани, собі дозволяють чорти що. Але, приїхавши додому, коли вони пиво не п'ють, вони такі ж попереджувальні милі люди.

Так що два світи - абсолютно дві різні системи. І, звичайно, з англійцями коли спілкуєшся, потрібно бути гранично обережним і уважним. Але як би я не старався, я все одно виглядав хамським на їх рівні. У мене дружина була англійка, 16 років з нею. Мені від неї діставалося в перший час зі страшною силою. Дикі скандали були за те, що я залишив в туалеті стульчак в вертикальному положенні. Тобто це вважалося мужланством, хамством, повним неповагою до жінок і так далі. Ну кому в голову тут таке прийде?

Ну кому в голову тут таке прийде

Сєва Новгородцев на тлі свого будинку в Грінвічі (колишнього військового госпіталю)

- У Лондоні, де вже не так багато англійців залишилося, мене вразила ввічливість і люб'язність людей всюди. Приїжджі все-таки асимілюються?

- У другому і третьому поколінні все стають такими ж чемними, система перемелює всіх. Тому коли говорять про емігрантів, які приїхали, наприклад, до Німеччини, і нарікають, що ось Німеччина загинула, - насправді вони не розуміють, що до цього вже незліченну кількість разів люди були перевиховані в німецькому, англійському, американському стилі.

Приїжджі люди дають "впорскування" в генофонд свіжої крові, що дуже важливо. Тому що англійці в чистому вигляді, особливо нащадки робітничого класу, котрий пережив жахи індустріалізації англійської - тобто люди працювали з отруйними речовинами, в диму, в чаду, бог знає в яких умовах жили, - отримали генетичні непривабливі мутації.

Є таке поняття, як англійські зуби - у них неправильний прикус. Дуже багато таких спадкових хвороб: схильність до ревматизму, психічні відхилення, тому що ось ця скутість в англійському суспільстві. Плюс - недолік тестостерону, який часто буває спадковим, створює асексуальних типів.

У мене мешканець був такий - чистий асексуал. Жодної жінки, вони його не цікавили. Але він зате був комуністом і активістом профспілкового руху. Так що там свої болячки.

І англійці ніколи собі не дозволяють втрачати самовладання. Але вже коли втратять, то буде такий скандал, який вам жоден росіянин не влаштує.

А ще перше покоління приїжджих робить роботу, яку британці робити не вміють і не хочуть.

- Brexit - це добре чи погано?

- Brexit - це погано, тому що він краде майбутнє у молодих людей. Англія після Brexit буде непомітна і непотрібна нікому.

- Чому тоді люди голосували?

- Я знаю від людини, який моніторив Brexit, що на референдум прийшли верстви населення, які ніколи ні на які вибори не ходять. Тобто прийшов цей низ, який сколихнула загроза іноземного знищення. В основному це старше покоління, яке дуже дорожить англійським укладом життя. І цьому укладу конкретно загрожують три або чотири мільйони раптом приїхали безвізних східноєвропейців. Ну а молодь, яка більш по-європейськи налаштована, яка багато їздила, - її це зовсім не лякає. Молоді люди розуміють, що домовитися можна з усіма. Подивимося, чим все це закінчиться.

- Що трапиться з Росією після Путіна?

- Путін рано чи пізно повинен якось піти. У мене надій особливих немає. Якщо з Путіним щось станеться, то силовики тут же знайдуть заміну. Вони все, звичайно, бісівська публіка, абсолютна чортівня, але розумні і професійні люди. Тому що Путін розплодив силовий шар, ось цих бояр, і їх дуже багато. Близько п'яти мільйонів - це силовики, міліція. З військовими, може, більше. І вони, звичайно, кермо влади не віддадуть, тим більше що люди вольові, володіють стрілецькою зброєю, бойовими прийомами і так далі. Їх просто так не візьмеш.

Але, з іншого боку, наростає молоде покоління, яке це все не влаштовує, і якщо повториться сценарій 1991 року, тобто грошова підкладка з-під цієї всієї структури піде, то вона може впасти сама собою. Тому що якщо цим людям не платити, вони не будуть ні кийками бити, ні заарештовувати, ні садити і так далі.

Але в цілому питома вага силової частини суспільства в Росії занадто великий. І там є в цьому сенсі дуже небезпечна інерція. І ось як цю інерцію погасити, я собі навіть не уявляю.

Росія випускає дуже мало. Є зброя, є нафта, більше майже нічого немає. І тому все тримається на імпорті того, що купують за нафтові гроші. Але до цього підбираються. Коли Путін говорить про підступи західних спецслужб, він у чомусь говорить обгрунтовано. Тому що, ну як може Америка, Захід і світ себе захистити від цих агресивних заяв про зростання армії, розробці нової ядерної зброї? Вони воювати не хочуть і, по суті, використовують той же сценарій, який застосовувався до СРСР.

Вони воювати не хочуть і, по суті, використовують той же сценарій, який застосовувався до СРСР

Сєва Новгородцев в СРСР в 1990 році

СРСР просто збанкрутували. Там не стало грошей, все розпливлося. Цей же курс зберігається зараз. А Росія все більше і більше нагадує канатохідця, який балансує на вузенькій мотузочці. Бо якщо не буде продажу нафти в тих обсягах і газу, не буде надходжень, то без грошей, тим більше при нинішньому рівні розкрадання бюджету, вся ця система розсиплеться, як картковий будиночок.

Силовики давно собі заготовили запасні аеродроми, грошей натирілі, у них в інших країнах вже все заготовлено. Ну, побіжить усе, проживати накопичені гроші.

- А що буде з Кримом і Донбасом?

- Нічого не буде. Все збережеться в тому ж вигляді. Тому що з точки зору російської політики, Крим їм потрібен для рейтингу, для того, щоб все говорили, що ось Крим наш, круті у нас президенти. А Донбас їм потрібен, щоб послаблювати Україну, і щоб весь час цей гнійник якийсь там був.

І дивним чином, може бути, і західним країнам цей Донбас потрібен. Тому що Росія змушена бути там ввязана у всю цю справу. Це їм коштує колосальних грошей, зусиль - люди якісь там, людські ресурси, армійські частини і так далі. Так що знекровлює це Росію теж.

Історія, в загальному, досить каламутна, і ми з вами дізнаємося правду, напевно, років через 30-40, коли знаючі люди напишуть все це на підставі відкритих знову документів.

Читайте також ексклюзивне інтерв'ю OBOZREVATEL з Віктором Шендеровичем .

Тільки в нашому Instagram ви дізнаєтеся всі секрети Винника!

Читайте все "Новини Росії" на OBOZREVATEL.

Що воно змінило в вашому житті?
Сідає начальство, починає голову чесати: "Кого звільняти?
Вона запитала: "Ви працюєте у Всесвітній службі?
І давно?
Вона продовжує: "Про що ви сьогодні будете говорити?
Коли ви змінили прізвище з "Левенштейн" на "Новгородцев", як ваш батько до цього поставився?
Ви стикалися з антисемітизмом в дитинстві і юнацтві?
Ви віруюча людина?
Ви християнин?
Чим британці відрізняються від нас?