Чим займаються: допомагають жителям скоротити витрати на комуналку та відремонтувати під'їзди
Де і коли з'явилися: в Єкатеринбурзі в 2012 році.
Як працюють: Місцеві ЗМІ називають «Лігу» «керуючою компанією для хіпстера»: спочатку жек замислювався як IT-стартап. Зараз «Ліга» допомагає вирішити три головні проблеми мешканців: проконтролювати, куди КК витрачає гроші, викликати майстра без того, щоб дзвонити в диспетчерську цілий день, і вибрати дизайн під'їзду для ремонту зсередини і зовні.
Для кожного будинку, який обслуговує компанія, відкривається окремий рахунок в банку. Дані про те, куди КК витратила кошти після оплати рахунків, надходять на сайт . Мешканець будинку також може користуватися спеціальним мобільним додатком і «особистим кабінетом» на сайті компанії: через нього можна оплатити рахунки, залишити онлайн-заявку на виклик майстра і оцінити роботу КК.
Потрібно мобільний додаток для бізнесу? Тільки перевірені розробники в B2B-магазині Rusbase .
Крім цього, у «Ліги» є ще один спеціальний сайт - «Конструктор під'їздів» . Тут представлено фото старого під'їзду, який можна проапгрейдить різними способами: замінити двері та пандус, встановити поручні і клумбу і т.д. Також можна вибрати, яким кольором пофарбувати стіни всередині. При виборі вказується вартість кожної роботи і всього ремонту.
Чого домоглися: зараз «Ліга» обслуговує 27 будинків. Поки це трохи - якщо вважати, що в Єкатеринбурзі 30 млн кв.м житла, то частка «Ліги» на ринку - менше відсотка. Запросити компанію до себе хочуть ще 239 будинків - не тільки з Єкатеринбурга, але і з інших міст.
Робота компанії при цьому ускладнюється постійними погрозами і нападами. Перший офіс «Ліги» був спалений, в другій кидали димові і шумові гранати, по третьому двічі стріляли по вікнах. У жовтні 2017 року одному з працівників розбили голову про трамвайні рейки - після цього він звільнився, ще один співробітник пішов після стрілянини по вікну офісу через місяць. Директор з розвитку «Ліги» Ілля Сотонін звинувачує в цьому інші КК, що працюють в місті з 1990-х років. Одна з них - КК «Ардо», звинуватила Сотоніна в наклепі. У лютому 2018 року його пред'явила підприємцю позов про захист своєї ділової репутації.
Незважаючи на це, в листопаді 2017 року біля «Ліги» з'явився перший інвестор - повідомлялося, що він вклав у компанію 5 млн рублів за частку в 5% в бізнесі. Як уточнив Rusbase Сотонін, цим інвестором став франчайзі «Додо Піци» в Сургуті Олександр Богомолов; Зараз він переїхав в Єкатеринбург і допомагає «Лізі» знаходити нових клієнтів в Сургуті.
Богомолов підтвердив цю інформацію: за його словами, на першому етапі «Ліга» підключить в Сургуті 4 будинки загальною площею 40 тис.кв.м. Компанія планує приймати заявки і з інших міст. Також в «Лізі» замислюються про вихід на ICO, але поки чекають прийняття закону про регулювання криптовалюта. Проект цього закону Мінфін представив в січні 2018 року.
Чим займаються: допомагають розібратися з загальнобудинковими лічильниками
Де і коли з'явилися:
в місті Стара Русса Новгородської області в 2012 році; офіс компанії зареєстрований в Санкт-Петербурзі.
Як працюють: сервіс допомагає вчасно перевіряти роботу загальнобудинкових лічильників. Лічильники підключають до системи, після цього дані автоматично надходять до програми, потім в ній формуються щомісячні звіти про споживання ЖКГ-послуг і тепловтратах будівлі.
Послугами «Елдіс» користуються теплові компанії та інші ресурсопостачальними організації (80% клієнтів), сервісні компанії, а також КК (5-7%) - в основному, приватні. За даними компанії, на наведенні порядку і контролі за приладами обліку їм вдається заощадити 75-10% витрат.
Символом «Елдіс» є восьминіг - недавно компанія придумала з ним спеціальні стікери для Telegram.
Чого домоглися: зараз «Елдіс» працює в 68 регіонах РФ, послугами сервісу користуються 3800 організацій. Компанії двічі вдалося залучити інвестиції від Фонду розвитку інтернет-ініціатив (ФРІІ): в 2014 році - 1,4 млн рублів, в 2017 році - ще 15. Минулої осені уряд Новгородської області запустило пілотний проект за участю «Елдіс». За словами Власова, перший етап цього проекту вже завершено: до системи підключили 200 освітніх установ регіону.
З квітня компанія почне тестувати технології квартирного обліку та вивчати, як знизити витрати на загальнобудинкові потреби в житлових будинках. Для цього «Елдіс» шукає керуючі компанії в Новгороді, які будуть готові взяти участь в цьому проекті. Крім Росії, компанія працює в Казахстані і в Молдавії, до сервісу «є хороший інтерес» з боку України. Залучати нових інвесторів компанія збирається не раніше кінця 2018 року.
Чим займаються: допомагають проводити збори мешканців: очно і в режимі онлайн
Де і коли з'явилися:в Красноярську в 2015 році
Як працюють: співробітники ТСЖ, КК або самі жителі залишають заявку на сайті для підключення до сервісу. Власники, які не мають доступу в Інтернет, голосують на звичайних паперових аркушах і здають їх адміністратору будинку. Адміністратор вносить заповнені бланки в систему, і вони також беруть участь в загальному підрахунку.
Після завершення голосування система автоматично заповнює всі необхідні форми документів, в тому числі, протокол загальних зборів мешканців. Готовий протокол з підрахованими голосами передається в систему ГІС ЖКГ. На все це йде не більше п'яти днів.
Сервіс також допомагає власникам підготувати повний пакет документів для проведення зборів в звичайному режимі. Як правило, такою послугою користуються власники нежитлових приміщень, яким необхідне рішення зборів для перебудови цих приміщень під новий бізнес.
Чого домоглися: за даними сервісу на грудень 2017 року, до онлайн-зборам підключилися 309 будинків по всій Росії - від Москви до Уссурійська. За два роки за допомогою «Домсканера» було проведено майже 250 онлайн-зборів. Зараз на них приходить близько 30 заявок щомісяця: 65% - від голів будинкових рад, ТСЖ і активних власників, інші - від КК, яким необхідно провести звітно-виборні збори мешканців будинку. Послуга з підготовки документів юристами для звичайних зустрічей жителів поки, втім, більш затребувана: з початку запуску таким чином було організовано 6430 зібрань.
Чим займаються: допомагають оплатити ЖКГ онлайн і викликати електриків і сантехніків без дзвінків в диспетчерську
Де і коли з'явилися:
в Москві в 2016 році
Як працюють: «Розумний житель» - це мобільний додаток, за допомогою якого можна оплачувати комунальні платежі онлайн, здавати показання з лічильників, викликати майстра для ремонту, отримувати повідомлення від своєї керуючої організації і новини про зміни в сфері ЖКГ. За оплату ЖКП сервіс бере комісію 2%, інші функції безкоштовні. Крім цього, в додатку житель може знайти інформацію про свій будинок (рік побудови, кількість житлових та нежитлових приміщень і т. Д.), Телефони аварійних служб, контакти своєї КК і диспетчерської.
Чого домоглися: За даними сервісу, зараз до нього підключені 573 тисячі квартир і 102 керуючої компанії і майже 10 тисяч офісів. За рік додаток завантажили близько 7000 разів, жителі сплатили 4000 рахунків і вирішили більше 2000 питань.
Чим займаються: дозволяє стежити за будинком і офісом за допомогою смартфона
Де і коли з'явилися:
в Москві в 2016 році, розробкою проекту займалася компанія-резидент «Сколково» - ТОВ «Супутник».
Як працюють: «Супутник» - це керований через інтернет IP-домофон. До нього додається вбудована IP-відеокамера і мобільний додаток для відеодзвінків. Камера записує на сервер все, що відбувається перед під'їздом і знімає всіх вхідних крупним планом. Через додаток можна подивитися, наприклад, хто подряпав машину, хто і коли заходив у під'їзд. До нього також можна підключити додаткові камери на подвір'я або всередині під'їзду.
За допомогою мобільного додатку можна також приймати дзвінки в домофон: при цьому господар квартири бачить обличчя того, хто дзвонить і може відкрити йому двері прямо з телефону. Ті, у кого смартфонів немає, можуть приймати дзвінки як зазвичай. На вході і виході з під'їзду домофон промовляє важливі повідомлення - про відключення гарячої води або перекритих дорогах, може попередити про те, що очікується дощ. При пожежі включається поквартирне інформування - тоді домофонні трубки переходять в режим гучномовця.
Чого добився: поки сервіс тестують в місті Іннополіс республіки Татарстан. Крім Іннополіса, «розумні домофони» планують протестувати в Нижньому Новгороді, Димитровграді і в Самарі.
Чим займаються: дозволяють зберегти тепло в житлових будинках і офісах
Де і коли з'явилися:в Краснодарі в 2012 році (з 2014 року «Наносерв» просуває свої товари і послуги під власною маркою - «Бонак»).
Як працюють: засновники «Наносерв» придумали спосіб позбавити системи теплопостачання від накипу, яка накопичується в трубах житлових і промислових будівель. Як виявилося, очистити труби та котли зсередини можна за допомогою молочної сироватки і бактерій. У молочній сироватці постійно генерується більше 30 органічних кислот; якщо в неї додати генномодифіковані бактерії і ферменти, цей нетоксичний розчин легко прибере сольові відкладення і накип.
Чого домоглися: за даними самої компанії, за шість років з моменту створення їй вдалося очистити понад 1500 об'єктів в Росії і в інших країнах (у компанії більше 60 доларів за кордоном - в СНД, в Європі і навіть в Індії). У 2014 році «Наносерв» отримала грант в 5 млн рублів після перемоги на конкурсі Generarion S і 1 млн рублів від Фонду Бортника, в 2015-му - виграла «Стартап-тур» і став резидентом «Сколково», а в 2016-м - отримала грант від «Сколково» в розмірі 5 млн рублів на розробку нових продуктів і наукові дослідження.
Чим займаються: допомагає компаніям, що управляють і постачальникам комунальних послуг розраховувати плату за ЖКГ за законом
Де і коли з'явилася: в Москві в 2010-му році.
Як працюють: «Всевідо» - це як 1С, тільки для ЖКГ і в «хмарі», говорить засновник компанії Арсен Мірзаян. Сервісом користуються бухгалтера керуючих компаній і ресурсоснабжающих організацій. Через програму вони видають довідки, роблять перерахунки, вивантажують інформацію в ГІС ЖКГ і готують квитанції. Розробники програми при цьому стежать за змінами законів і вносять відповідні коригування в формули розрахунку.
Найбільше помилок в рахунках за ЖКП - при розрахунку нарахувань на загальнобудинкові потреби.
«Наприклад, нарахування за обслуговування ліфта було 50 рублів з одного проживаючого людини. А за Постановою №491 тариф повинен розраховуватися з квадратного метра, а не з людини », - пояснив Мірзаян.
Якщо плата за загальнобудинкові потреби розрахована невірно, згідно із законом КК повинна зменшити суму платежу в наступному місяці. «Одна КК нас просила в цьому випадку зробити не негативна нарахування, а нульове, тому що вони« витратилися багато в минулому році і тепер хочуть повернути свої гроші », - розповів Мірзаян. У «Всевідо» відмовили. З «свідомими злодіями» сервіс не працює - втім і звертаються вони до нього нечасто: «по нашим контактам, таких до 5%», - зазначив засновник.
Чого домоглися: У 2014 році сервісу вдалося залучити $ 45 000 ФРІІ, а в 2015 році - грант від Фонду сприяння розвитку малих форм підприємств у науково-технічній сфері в розмірі $ 18 000. «У ФРІІ ми приходили з трьома клієнтами, зараз у нас їх близько 70 », - уточнив Rusbase Мірзаян. Незважаючи на це, як вважає сам Мірзаян, за мірками венчурного інвестування сервіс можна назвати успішним - скоріше він відноситься до категорії «зомбі».
«У нас зараз місячний дохід трохи більше 300 тисяч рублів, ростемо за всіма ключовими показниками приблизно в 2 рази в рік. Це дуже мало для успішного проекту з точки зору венчура », - пояснив він.
Зараз «Всевідо» працює з клієнтами з 34 регіонів. У компанії вистачає коштів на постійні витрати і поступове розширення, тому вона не шукає інвесторів. За словами Мірзаян, тепер сервісу потрібні швидше «технологічні партнери» - можливість піти під крило більш великого гравця на ринку, у якого немає такого технологічного рішення.
Чим займаються: допомагають скаржитися на комунальників в режимі онлайн
Де і коли з'явилися:
Сайт РосЖКХ став одним з перших проектів Фонду по боротьбі з корупцією Олексія Навального. Він був запущений в листопаді 2012 року, слідом за РосПілом, РосЯма і Росвибори.
Як працюють: Слабкий натиск води у ванні, розбиті лампочки в під'їзді, неприбраний сніг і ожеледь перед будинком - на ці та інші проблеми можна поскаржитися, заповнивши онлайн-заявку на сайті. Після відправки команда РосЖКХ сама розсилає заяви чиновникам: на відповідь у тих, за законом, тобто не більше 30 днів (до цього терміну треба додати 1-2 тижні через те, що документи треба доставити поштою).
Скаржаться щороку на один і той же. За словами координатора РосЖКХ Федора городянки, найпопулярніші скарги - це холодні батареї, недогрев гарячої води, що протікає дах, ями у дворах і погана прибирання території. У 2017 році найбільше звернень надійшло з Москви і Підмосков'я, Санкт-Петербурга, Башкортостану, Нижнього Новгорода, Самари і Хабаровська.
Чого домоглися: з березня минулого року через сайт проекту чиновникам було відправлено 78 760 звернень, третина з них - 23705 проблем, користувачі після цього відзначили як вирішені (не всі користувачі повідомляють про це, тому число вирішених проблем може бути більше, уточнив городянки). На етапі запуску проекту скарг було більше - за перші півтора року, згідно зі звітом ФБК, тоді надійшло 154 тис звернень.
«В останні роки чиновники шукають лазівки, щоб скарги не брати і не розглядати», - каже городянки. Наприклад, в Пскові і в Санкт-Петербурзі вони приймають звернення від громадян лише через форми на своїх сайтах. Інші регіони посилаються на ФЗ-294 і відмовляються розглядати звернення без реєстрації в ЄІАС (Єдина інформаційно-аналітична система Росії).
«В цілому, вау-ефект 2011-2013 років, коли був бум звернень в держоргани, пройшов», - вважає координатор РосЖКХ.
За його словами, чиновники «навчилися справлятися з потоком звернень і не реагувати на скарги, якщо хочуть». Крім цього, зараз в кожному регіоні і в великих містах з'явилися такі ж портали, створені владою. У тому ж Петербурзі є портал «Наше місто», зроблений за прикладом московського. За фактом, правда, він служить просто для того, щоб людям було, куди випустити пар. Порядок розгляду звернень на нього не регулюється законом (це зазначено на сайті порталу), вони збираються як статистика - чиновники не зобов'язані на них відповідати, уточнив він.
Чим займаються: допомагають скаржитися на комунальників, мотлох у дворі і багато іншого
Де і коли з'явилися:
в Москві в грудні 2012 року. Засновником стартапу став колишній куратор проектів Росмолодежи і комісар руху «Наші» Дмитро Кох.
Як працюють: принцип роботи сайту схожий на РосЖКХ, але спектр проблем, за якими можна залишити заявку, ширше. Зараз в каталог входить кілька розділів: товари і послуги, пошта, поліція, будинок, двір, дороги, освіту, поліклініки та лікарні, банки, громадський транспорт, роботодавці, місто, авто і «інше».
Чого домоглися: за даними порталу, зараз до нього підключено більше 1400 державних регіональних органів. За допомогою сайту було вирішено більше 160 тисяч проблем, зараз на ньому зареєстровано більше 420 тисяч учасників. Найчастіше вдається вирішити такі проблеми як кинуті автомобілі біля будинку, ями і вибоїни, відсутність води, машини на газоні і відсутність опалення.
Хто і за що повинен відповідати в ЖКГ, щоб там все запрацювало
Сервіс обліку послуг ЖКГ Будинок 24x7 випустив власну криптовалюта
Системи «Розумний будинок» можуть вперше з'явитися в масовому житло
Фото на обкладинці: Фотобанк Фотодженіка.
Знайшли друкарську помилку? Виділіть текст і натисніть Ctrl + Enter
Потрібно мобільний додаток для бізнесу?Знайшли друкарську помилку?