Реклама
Реклама
Реклама

Ціни падають, але квартири не продаються. Ринок житла не повернувся з канікул

  1. "Москва гумова?"
  2. Житло є - грошей немає

Надії продавців житла на активізацію ринку з початком осені не виправдалися. Число угод з квартирами істотно просіла в порівнянні з минулим роком. Ріелтори сподіваються на пожвавлення в листопаді, але в середньостроковій перспективі ціни продовжать падати Надії продавців житла на активізацію ринку з початком осені не виправдалися

Фото: ТАСС / Роман Вуколов

У Москві за дев'ять місяців 2017 року зареєстроване 84,5 тисячі угод з купівлі та обміну житла. Це на 7% менше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, повідомляє столичне управління Росреестра.

Ціни теж продовжують знижуватися. За даними аналітичного центру "Індикатори ринку нерухомості", квадратний метр московського житла подешевшав у вересні на 0,9% - до 166 160 рублів. Зниження середньої ціни метра відбулося в основному за рахунок крайніх сегментів - подешевшало низькоякісне житло нижнього цінового сегмента і хороше, але дуже дороге.

Паралельно ростуть знижки - середній рівень дисконту виріс з початку року приблизно на два процентних пункти і зараз досягає 9% від ціни пропозиції. Максимальний розмір знижок може досягати 25%. За оцінками ріелторів, частка угод з дисконтом на вторинному ринку житла за рік зросла на п'ять процентних пунктів і досягла 87%.

Схоже, що від більш значного падіння столичний ринок нерухомості утримує тільки подешевшала іпотека - управління Росреестра по Москві повідомляє, що кількість угод на придбання іпотечного житла зросла майже на третину в порівнянні з вереснем минулого року.

Уже другий рік на ринку житла не працює сезонний фактор: влітку попит не впадає в сплячку, а восени не відбувається сплеску купівельної активності
Уже другий рік на ринку житла не працює сезонний фактор: влітку попит не впадає в сплячку, а восени не відбувається сплеску купівельної активності

Аналітики відзначають, що вже другий рік на ринку житла практично не працює сезонний фактор: влітку попит не впадає в сплячку, а восени не відбувається сплеску купівельної активності. Ці зміни пояснюються відходом з ринку інвесторів, активність яких в попередні роки і служила причиною сезонних сплесків і спадів: літо заможні громадяни проводили далеко від Москви, а ближче до осені поверталися в місто і приступали до покупок нерухомості.

Тепер житло в Москві втратило інвестиційну привабливість, так що інвестори переключилися на інші активи - можливо, на біткойн та інші криптовалюта. А звичайні покупці, платоспроможність яких залишається низькою, купують квартири, орієнтуючись не на календар, а на гостроту житлових проблем.

Ріелтори сподіваються, що вересневе зниження кількості угод було пов'язано з тим, що москвичі в основному були зайняті початком навчального року, і в жовтні-листопаді ситуація трошки виправиться.

"Москва гумова?"


Однак в середньостроковій перспективі зниження цін все одно не уникнути через постійне зростання пропозиції по новобудовах. З початку 2016 року столична містобудівної-земельна комісія схвалила зведення близько 41 млн кв. метрів нерухомості, при тому, що на реалізацію всіх вже наявних на ринку обсягів житла потрібно близько 30 місяців.

"Тільки з початку цього року з'явилося більше 60 нових проектів", - повідомила керівник департаменту проектного консалтингу та інвестицій компанії "БЕСТ-Новострой" Тетяна Шарова на науково-практичній конференції "Москва гумова?", Що відбулася минулого тижня.

Не продається в середньому 30% обсягів: в економ-класі і комфорт-класі - 10-20%, в елітному залишається 50% непроданих лотів

Віце-президент з роздрібних продажів Групи ПСН Катерина Тейн зазначила, що дуже сильно збільшилися стоки - то, що залишається непроданими після введення. "Не продається в середньому 30% обсягів, - зазначила вона. - В економ-класі і комфорт-класі - 10-20%, що дуже багато - раніше все продавалося до введення в експлуатацію. Самий лякаючий сегмент - елітний: там після введення залишається 50% непроданих лотів ".

При збереженні поточних трендів, до 2019 року обсяг пропозиції квартир і апартаментів в Москві може вирости в порівнянні з нинішнім роком на 91% за кількістю метрів (до більш ніж 6,5 млн кв. Метрів) і на 111% по числу лотів (до 105 500 штук), підрахував керівник департаменту консалтингу та аналітики компанії "БЕСТ-Новострой" Сергій Лобжанідзе. При пропорційному зростанні попиту (на 113% в угодах і на 93% в метрах) ціна метра опуститься ще на 22%, а бюджет покупки - на 29%, до 190 325 рублів і 11,8 млн руб відповідно.

Житло є - грошей немає


І це без урахування програми реновації, в ході якої половина побудованого житла (тобто близько 8 млн кв. Метрів) буде продаватися за ринковою вартістю. Про це в інтерв'ю газеті "Ведомости" повідомив мер столиці Сергій Собянін. Він підкреслив, що завдання реновації полягає не тільки в тому, щоб переселити людей з «хрущовок», а й щоб дати можливість придбати нове житло тим, хто живе по сусідству і потребує поліпшення житлових умов. "До 70% людей, які живуть близько до будинків, що ввійшли в реновацію, придивляються до нових будинків", - зазначив Сергій Собянін, посилаючись на дані опитувань.

"Щоб наздогнати регіональний рівень, в столиці доведеться звести ще дуже багато житла, а щоб наздогнати інші найбільші міста планети - не просто багато, а дуже багато"
Щоб наздогнати регіональний рівень, в столиці доведеться звести ще дуже багато житла, а щоб наздогнати інші найбільші міста планети - не просто багато, а дуже багато

Сергій Кузнецов

головний архітектор Москви

Відзначимо, що сьогодні москвичі забезпечені житлом гірше, ніж жителі інших російських регіонів. Про це, зокрема, повідомив головний архітектор столиці Сергій Кузнецов. За його словами, міцно сформовану думку, нібито жителі столичного регіону отримують все найкраще, далеко від істини. Так, наприклад, в середньому на кожного росіянина припадає більше квадратних метрів житла, ніж на москвича. "Щоб наздогнати регіональний рівень, в столиці доведеться звести ще дуже багато житла, а щоб наздогнати інші найбільші міста планети - не просто багато, а дуже багато", - заявив Кузнєцов.

Головний архітектор Москви зазначив, що в столиці багато житлових об'єктів великого метражу, "але живуть в них мало хто, тому що стоять ці об'єкти досить дорого". З іншого боку, все більше москвичів вибирає в якості житла скромні квартири-студії, чий метраж не перевищує 20 "квадратів".

Проблема в тому, що ця ситуація буде тільки посилюватися, поки реальні доходи росіян не виростуть. Але про таке зростання сьогодні не говорять навіть найзапекліші оптимісти.


Рубченко Максим

Москва гумова?
Москва гумова?