Дебет-Кредит № 35 (30.8.2004)
Суть справи :: Практика
Увага! архівна публікація
Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка в даний час, цілком можливо, втратила актуальність і може не відповідати чинним нормам бухгалтерського і податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua
або виберіть потрібний вам розділ ДК-порталу у верхньому рядку навігації.
Чи справедливі ці вимоги? Коли відбувається перехід права власності на автомобіль у разі його відчуження? Чим може загрожувати підприємству то, що автомобіль не був зареєстрований в ДАІ?
За загальним правилом, установленим частиною першою статті 334 Цивільного кодексу України (далі - ЦК), право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передачі майна, якщо інше не встановлено договором або законом.
Право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним. Якщо ж договір про відчуження майна підлягає державній реєстрації, право власності у набувача виникає з моменту такої реєстрації.
Правда, законодавство не встановлює вимоги про нотаріальне посвідчення або державної реєстрації договору купівлі-продажу автомобіля, укладеного між двома юридичними особами. Тільки в окремих випадках законодавець пов'язує перехід права власності на майно з моментом державної реєстрації прав на це майно (стаття 182 ЦК).
Держреєстрація буває різною
Згідно зі статтею 34 Закону України від 30.06.93 р №3353-XII "Про дорожній рух" (далі - Закон про дорожній рух), призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування автомобілі, автобуси, самохідні машини, сконструйовані на шасі автомобілів , мотоцикли всіх типів, марок і моделей, причепи, напівпричепи та мотоколяски підлягають державній реєстрації та обліку. Державну реєстрацію та облік здійснюють органи Державтоінспекції МВС України в порядку, визначеному Правилами державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затверджених постановою КМУ від 07.09.98 р №1388 (далі - Правила).
Однак, на нашу думку, державна реєстрація транспортних засобів не є державною реєстрацією прав власності на транспортний засіб в законодавчому розумінні цього поняття і не впливає на момент переходу права власності на транспортний засіб з наступних причин.
По-перше, законодавство не містить жодного вказівки саме на "реєстрацію прав власності на транспортні засоби", а тільки говорить про державну реєстрацію самих транспортних засобів. ГК передбачає реєстрацію прав тільки на нерухоме майно та з цим фактом пов'язує перехід права власності на нього. Крім того, ні Закон про дорожній рух, ні Правила не пов'язують правову природу реєстрації транспортних засобів з переходом права власності на них.
По-друге, метою реєстрації транспортних засобів органами ДАІ МВС є контроль за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів встановленим в Україні вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням вимог законодавства, що визначає порядок сплати податків, внесення інших обов'язкових платежів, використання транспортних засобів в умовах військового і надзвичайного стану, а також для забезпечення їх обліку та попередження протиправних дій щодо них.
Таким чином, перехід права власності на автомобіль за договором купівлі-продажу між двома юридичними особами відбувається в момент передачі автомобіля, якщо сторонами договору не передбачений інший порядок переходу права власності.
обов'язковість реєстрації
Згідно зі статтею 34 Закону про дорожній рух і пункту 7 Правил, власники транспортних засобів - юридичні та фізичні особи або їх представники зобов'язані зареєструвати їх протягом 10 діб після придбання або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Термін реєстрації може бути продовжений, якщо власник транспортного засобу з поважних причин (хвороба, відрядження і т. П.) Не може вчасно її здійснити. Транспортні засоби реєструються за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків, а також внесення в установленому порядку платежів за огляд транспортних засобів, реєстрацію, перереєстрацію та зняття їх з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Частиною третьою статті 121 Кодексу про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) передбачена відповідальність за керування водіями транспортними засобами, не зареєстрованими (перереєстрованими) у встановленому порядку - штраф від двох до п'яти н. м. д. г.
Посадові особи РЕП ДАІ здійснюють контроль за дотриманням власниками транспортних засобів або їх представниками визначеного Правилами терміну реєстрації транспортних засобів 1. У разі порушення встановлених термінів на вказаних осіб (фізичних або посадових осіб) складається протокол про адмінправопорушення (за експлуатацію транспортних засобів, не зареєстрованих (НЕ перереєстрованих) в установленому порядку), який розглядається згідно з чинним адміністративним законодавством. Однак якщо власник ні зупинено при управлінні незареєстрованим (НЕ перереєстрованим) транспортним засобом, то застосувати до нього відповідальність, передбачену статтею 121 КоАП, якщо він тільки пропустив 10-денний термін для реєстрації, фактично неможливо.
1 Відповідно до пункту 3.8 Інструкції про проведення державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них та здійснення перевірок реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоінспекції МВС України, затвердженої наказом МВС України від 10.04.2002 р №335.
важливо
Перехід права власності на автомобіль за договором купівлі-продажу між двома юридичними особами відбувається не з моменту державної реєстрації права власності (вона просто відсутня), а з моменту передачі автомобіля, якщо в договорі не передбачено інше.
Тарас КОЛЯНКОВСЬКИЙ, ЮФ Боровець, Єсіпов і партнери
По борг - до суду або до нотаріуса?
Суть справи :: Практика
Чи можна за виконавчим написом нотаріуса стягнути борг з поручителя у зв'язку з невиконанням боржником своїх зобов'язань? Договір поруки, про який йде мова в питанні, нотаріально завірений. Які переваги виконавчого напису перед судовим ...
Поступка права вимоги «єдиннику»
№ 22 (1.6.2015) :: Суть справи :: Практика
ТОВ на загальній системі хоче поступитися право вимоги боргу в 10 тис. Грн.
Поступається ТОВ на єдиному податку. Варіанта два: поступка за 3 тис. Гривень або
поступка безкоштовно. Який варіант вигідніший з точки зору оподаткування?
Коли виникає д ...
Документи перевірені, але ще потрібні
№ 22 (1.6.2015) :: Суть справи :: Практика
Якщо на підприємстві пройшла планова перевірка ДПІ за 3 роки, то чи може
підприємство здати документи, охоплені перевіркою, в архів? ...
Коли відбувається перехід права власності на автомобіль у разі його відчуження?
Чим може загрожувати підприємству то, що автомобіль не був зареєстрований в ДАІ?
Який варіант вигідніший з точки зору оподаткування?