- Вартість, сума, розмір держмита на розірвання шлюбу
- розрахунок держмита
- Приклад розрахунку держмита за розлучення через суд
- Де і як сплатити держмито?
- Термін дії держмита. Чи можна повернути держмито за розлучення?
- При розлученні через суд
- Відстрочка, розстрочка і звільнення від держмита (при розлученні через суд)
- підсумки
Роблячи такий серйозний крок, як припинення сімейних відносин, подружжя найменше замислюються про те, скільки треба платити за розлучення. На тлі питань, пов'язаних зі спробами зберегти сім'ю, суперечками про майно, розбіжностями про утриманні та вихованні дітей, вартість розлучення здається другорядним питанням.
Проте, шлюборозлучний процес неминуче тягне за собою певні витрати. Розмір витрат на розірвання шлюбу варіюється від 350 до 60 000 рублів.
Вам необхідно знати про те, яка вартість подачі заяви на розлучення в різних обставинах, як правильно розрахувати і сплатити держмито, а також бути готовим до непередбачених витрат.
Вартість, сума, розмір держмита на розірвання шлюбу
Законодавство РФ передбачає два способи розірвання шлюбу:
- адміністративний
- Судовий.
Державне мито підлягає оплаті незалежно від способу розірвання шлюбу. А квитанція про оплату мита - обов'язковий документ, який потрібно додати до заяви про розлучення (в ЗАГС або суд).
Розмір державного мита становить:
Розмір держмитаУмови розірвання шлюбуХто платить?Через ЗАГС 650 рублів (разом - 1300 рублів) Подружня пара без дітей розлучається за взаємною згодою Кожен з подружжя, що розлучається 350 рублів Один з подружжя розлучається в односторонньому порядку, якщо інший член подружжя за рішенням суду ...
- засуджений до позбавлення волі за вчинення кримінального злочину на термін понад 3 років
- зник безвісти
- визнаний недієздатним Чоловік, який розриває шлюб в односторонньому порядку Через суд 600 рублів Подружня пара розлучається ...
- за взаємною згодою, з неповнолітніми дітьми;
- без згоди з приводу розірвання шлюбу (один з подружжя проти розлучення) або з розбіжностями з приводу розподілу власності, місця проживання, виховання або утримання спільних дітей. Чоловік, який подає в суд позовну заяву про розлучення Додаткова сума державного мита (відповідно до ст.333.19 НК РФ) Позовна заява містить не тільки вимога про розірвання шлюбу, а й інші вимоги. наприклад:
- про розподіл спільної власності,
- про стягнення аліментів,
- про вибір місця проживання совісних дітей).
За кожне додаткове позовну вимоги повинна бути внесена державне мито Чоловік-позивач, який подає в суд позовну заяву.
Подружжя-відповідач, якщо суд покладе на нього обов'язок по сплаті державного мита, наприклад, за стягнення аліментів на утримання спільних дітей 650 рублів (разом 1300 рублів) Державна реєстрація розлучення в органі ЗАГС після винесення рішення суду і видача свідоцтва про розірвання шлюбу Кожен з разводящихся подружжя
Розміри держмита для громадян, які живуть у всіх суб'єктах Російської Федерації - рівні.
розрахунок держмита
Приклад розрахунку держмита за розлучення через ЗАГС
Розірвання шлюбу через РАГС - найпростіша, швидка і недорога процедура.
Наведемо приклади розрахунку та оплати держмита:
приклад 1Бездітні подружжя Даниленко А. і П. вирішили розлучитися. Звернувшись в ЗАГС зі спільною заявою про розлучення, вони заплатили по 650 рублів з кожного (всього 1300 рублів).
приклад 2
Дружина Сомченко О. вирішила розірвати шлюб в односторонньому порядку, оскільки її чоловік Сомченко Р. був засуджений судом до позбавлення волі на строк понад 5 років за скоєний злочин. Звернувшись в ЗАГС із заявою про розлучення, Сомченко О. заплатила 350 рублів. З чоловіка Сомченко Р. оплата за розлучення не стягується.
У ці суми входить розірвання шлюбу, внесення змін в актові книги і видача подружжю свідоцтва про розірвання шлюбу. Ніяких додаткових витрат на розлучення, швидше за все, подружжю нести не доведеться.
Приклад розрахунку держмита за розлучення через суд
Наведемо приклад розрахунку держмита за подачу позову про розлучення.
приклад 3
Чоловік Демидов О. подав позов про розлучення в суд. Вимог про розподіл майна він не заявив, тому за подачу позову довелося сплатити держмито в розмірі 600 рублів. Отримавши на руки судове рішення, Демидов О. пішов в ЗАГС - реєструвати зміни свого сімейного стану в актових книгах, отримувати свідоцтво про розлучення і печатка в паспорті. За кожен екземпляр свідоцтва подружжю Демидовим довелося заплатити по 650 рублів (всього 1300 рублів).
Трохи по-іншому буде розрахована держмито, якщо в позові Демидова О. заявлено позовну вимогу про розділ майна . Тоді до основної державне мито в розмірі 600 рублів (за позовну вимогу про розлучення) йому доведеться доплатити додаткову державне мито, розмір якої розраховується за спеціальною формулою (згідно ч.1 п.1 ст. 333.19 НК РФ ):
- якщо вартість діленого майна не перевищує 20 000 рублів, держмито складе 400 рублів;
- якщо вартість майна, що підлягає розподілу, знаходиться в межах 100 000 рублів, мито буде складатися з двох частин: 800 рублів у вигляді фіксованої суми та ще 3% від вартості майна, що перевищує 20 000 рублів;
- якщо частка в майні, що підлягає розділу становить понад 100 000 рублів, але менш 200 000 рублів, оплаті підлягає фіксована сума в розмірі 3200 рублів і 2% від суми, що перевищує 100 000 рублів;
- якщо частка в подільному майні складає більше 200 000 рублів, але менш 1 000 000 рублів, мито буде дорівнює 5200 рублів у вигляді фіксованої суми та 1% від суми, що перевищує 200 000 рублів;
- якщо частка в підлягає розділу майно перевищує 1 000 000 рублів, фіксована частина мита складе 13 200 рублів, крім того доведеться сплатити 0,5% від суми понад мільйон рублів. Максимальний розмір державного мита за майнове позовну вимогу - 60 000 рублів.
Після винесення судового рішення про розлучення, подружжю Демидовим потрібно також внести зміни в книги реєстрації актів цивільного стану і отримати свідоцтва про розлучення. За це потрібно оплатити ще по 650 рублів (всього 1300 рублів).
приклад 4
Припустимо, у подружжя Демидових є спільні діти. В такому випадку, одночасно з розлученням подружжя може вирішити питання матеріального забезпечення дітей. Як ми пам'ятаємо, за кожне позовну вимогу стягується додаткова сума держмита.
Так, якщо одночасно з розлученням стягуються аліменти на дітей , Крім 600 рублів (за позовні вимоги про розлучення) доведеться доплатити ще 150 рублів, якщо аліменти стягуються на дітей і мати, яка доглядає за дітьми до 3 років - ще 300 рублів (згідно ч.14 п.1 ст. 333.19 НК РФ ). Ці суми стягуються з того чоловіка, на якого суд покладе аліментні зобов'язання.
При наявності спільних дітей, між подружжям Демидовим можуть виникнути й інші розбіжності про дітей, які потребують судового втручання. Наприклад, місце проживання дітей після розлучення (з матір'ю або батьком), оспорювання батьківства, позбавлення батьківських прав, визначення порядку зустрічей батьків з дитиною. За кожне додаткове позовну вимогу, яке не підлягає матеріальною оцінкою, потрібно заплатити державне мито в розмірі 300 рублів (згідно ч.3 п.1 ст. 333.19 НК РФ ).
Після закінчення судового процесу, подружжя Демидови повинні отримати свідоцтва про розлучення - за них треба заплатити по 650 рублів з кожного (всього 1300 рублів).
Де і як сплатити держмито?
Для того, щоб сплатити державне мито, слід ...
- Визначити, куди буде подаватися позовну заяву на розлучення ...
- до органу РАЦС (За місцем реєстрації шлюбу, за місцем проживання одного або обох подружжя);
- в судовий орган (Світовий, районний або міський суд, за місцем проживання позивача або відповідача);
- Розрахувати розмір сплачується держмита;
- Отримати в органі ЗАГС або в судовому органі реквізити для сплати державного мита;
- Сплатити державне мито;
- Докласти квитанцію про проведену оплату (із зазначенням реквізитів ЗАГС або суду) до заяви або позовної заяви про розірвання шлюбу;

Для жителів Москви вже створений спеціальний онлайн сервіс http://mos-sud.ru/ , За допомогою якого можна ...
- визначити суд, якому підсудна Ваша справа;
- отримати інформацію про розпорядок прийому позовних заяв;
- розрахувати і заплатити держмито,
- відслідковувати хід судового процесу,
- багато іншого.
Жителям інших регіонів РФ доведеться звертатися безпосередньо в судових або адміністративних органах для отримання реквізитів і сплати державного мита.
Оплату державного мита можна зробити ...
- в касі банківського або поштового відділення;
- в терміналі самообслуговування банку;
- в інтернет-банку.
Нинішнє розмаїття банківських послуг дозволяє оплачувати державне мито за допомогою пластикової карти, електронного гаманця, сервісу інтернет-банкінгу.
думка експерта
Олексій Петрушин
Юрист. Спеціалізація сімейне, житлове право.
Однак слід мати на увазі: оплачувати держмито через онлайн банківські сервіси можна тільки в тому випадку, якщо після транзакції можна отримати чек, виписку з рахунку або іншого підтверджує оплату документ. Адже до позовної заяви про розлучення обов'язково повинен бути доданий документ, що підтверджує оплату держмита (квітацію). В іншому випадку позовна заява буде залишена судом без руху.
Слід уважно поставитися до заповнення реквізитів на оплату державного мита - вони повинні належати безпосередньо тому органу ЗАГС або судового органу, куди будуть подаватися документи.
Квитанція про сплату державного мита повинна містити:
- найменування та реквізити отримувача коштів;
- назва банку і номер банківського рахунку отримувача коштів;
- призначення платежу;
- П.І.Б., паспортні дані, номер індивідуального особового рахунку, адресу платника держмита;
- суму держмита;
- дату оплати держмита.
Термін дії держмита. Чи можна повернути держмито за розлучення?
При розлученні через ЗАГС
Якщо подружжя розлучається через ЗАГС, проходить 30 днів після сплати державного мита, перш ніж розлучення буде зареєстрований (в актові книги буде внесено запис про розлучення, а подружжю будуть видані свідоцтва та поставлені штампи в паспорти).
Якщо подружжя не з'являться на процедуру реєстрації розлучення через 30 днів після подачі заяви, воно анулюється. Сплачена сума державного мита за розлучення через ЗАГС -; не повертається. При повторній подачі заяви в ЗАГС доведеться знову оплачувати держмито.
При розлученні через суд
Що стосується звернення за розлученням в суд, тут термін дії держмита дещо іншою.
При наявності документа (квитанції) про оплату держмита, звернутися до суду з позовом можна протягом 1 року.
Деякі юристи стверджують, що термін дії оплаченої держмита становить 3 роки (загальний строк позовної давності), проте реквізити судового органу або сума держмита за 3 роки можуть змінитися. Якщо позивач так і не звернеться до суду, оплачена держмито поверненню не підлягає.
Якщо подана в суд позовну заяву було повернуто позивачу для усунення недоліків - оплачена державне мито залишається в силі. Позивач повинен усунути недоліки в зазначені судом терміни, після чого позов буде прийнятий і розглянутий.
Якщо подана в суд позовну заяву було повернуто позивачу, якщо суд відмовив у прийнятті позову або залишив його без розгляду, якщо судовий процес був припинений до винесення рішення, державне мито можна повернути. Також можна повернути неправильно розраховану і оплачену помилково держмито.
Для повернення держмита необхідно:
- Подати в суд клопотання про повернення держмита;
- Отримати рішення суду про повернення держмита.
- Подати заяву повернення держмита в податковий орган за місцем знаходження судового органу, приклавши до нього платіжний документ (квитанцію) і визначення суду.
Право на повернення державного мита дійсно протягом 3 років з моменту оплати. Повернення держмита відбувається протягом 1 місяця з моменту подачі заяви в Податкову службу (згідно ст. 333.49 НК РФ ).
Відстрочка, розстрочка і звільнення від держмита (при розлученні через суд)
- Відстрочка - це дозвіл суду на оплату державного мита пізніше, після настання певної події.
- Розстрочка - це дозвіл суду на внесення суми держмита декількома платежами з певним проміжком часу.
- Звільнення або зниження розміру держмита - це дозвіл суду, який прийняв до уваги певні обставини, знизити розмір держмита або звільнити позивача від її оплати.

думка експерта
Олександр Фомічов
Юрист. Стаж років. Спеціалізація: сімейне, спадкове, житлове право.
Задати питання експерту
Всі перераховані вище способи оплати держмита (відстрочка, розстрочка, зниження, звільнення від оплати) застосовуються судом лише за письмовою заявою позивача при наявності обґрунтованих причин - обставин, які перешкоджають своєчасній оплаті (згідно ст. 333.41 НК РФ ).
Заява про розстрочення, відстрочення, звільнення або зниження розміру держмита подається в суд одночасно з позовом, з обов'язковим додатком підтверджуючих документів (довідки про заробітну плату, розмір допомоги або пенсії, свідоцтва про народження дітей, виконавчі листи).
підсумки
Отже, на розмір і порядок розрахунку державного мита впливають такі чинники:
- процедура розірвання шлюбу: адміністративна (в ЗАГС) або судова;
- дозвіл супутніх суперечок і розбіжностей (про спільно нажите майно, про стягнення аліментів, про місце проживання або вихованні дітей);
- вартість спільно нажитого майна.
З огляду на всі фактори, точний розмір державного мита назвати складно - він може варіюватися від 350 рублів до декількох тисяч або навіть десятків тисяч рублів.
Крім державного мита, в процесі розлучення можуть виникнути додаткові витрати - транспортні, поштові (за пересилку документів в ЗАГС або суд за місцем розгляду справи), нотаріальні (за засвідчення довіреностей або укладання угод), адміністративні (за отримання додаткових довідок або дублікатів).
Так для кого-то загальна вартість розлучення обмежиться розміром державного мита, а комусь не вдасться уникнути залучення додаткових фінансових коштів для оплати перерахованих вище витрат.
Якщо заповітне свідоцтво про розірвання шлюбу того варто, нехай ціна розлучення Вас не зупиняє.

думка експерта
Олексій Петрушин
Юрист. Спеціалізація сімейне, житлове право.
Ще одна важлива стаття витрат - юридичні послуги. Як правило, їх вартість залежить від комплексу обставин, терміновості, кваліфікації і досвіду, розцінок роботи юриста. Ми пропонуємо Вам отримати юридичну підтримку безкоштовно.
Крім консультування з правових питань, складання процесуальних документів, збору документів, представництва Ваших інтересів в суді і контролю за ходом справи, сімейний юрист допоможе застерегти від ризиків і звести до мінімуму Ваші моральні і грошові витрати, які можуть виникнути в процесі або після розлучення (в зокрема, пов'язані з розділом майна і стягненням аліментів).
Задайте всі Ваші питання і отримаєте безкоштовну консультацію нашого юриста.
ЗАПИТАТИ ЮРИСТУ БЕЗКОШТОВНО
Чи можна повернути держмито за розлучення?Де і як сплатити держмито?
Чи можна повернути держмито за розлучення?