Податки платять усі, а зібрані за рахунок податків гроші формують бюджет держави. А ви коли-небудь вважали, скільки ваших грошей іде на податки? Пропонуємо спробувати.
Кожен порядний і законослухняний громадянин зобов'язаний сплачувати податки. Навіщо? Щоб користуватися благами країни, в якій він живе, щоб держава функціонувало справно. Скільки ми платимо? Це залежить від кожної конкретної людини. Але про все по порядку. На що йдуть податки:
1. Система освіти. За навчання в державній школі діти і їх батьки не платять, а зарплата вчителям і працівникам системи освіти виплачується за рахунок податків
Тисячі сімсот тридцять шість рублів на рік - у стільки обходиться бюджету навчання однієї дитини в середній школі. Дитячі садки виявилися на 60% дорожче - в рік на одного дитсадку з бюджету витрачається 2790 рублів
2. Збройні сили і система правопорядку. Турбота про безпеку - справа військових і працівників системи правопорядку. У будь-яких ситуаціях, де був порушений закон країни, можна і потрібно безкоштовно звернутися в місцеві органи захисту (до міліціонера, дільничного, в ДАІ, державному адвокату, прокурору і т.д.). Гроші на утримання всіх збройних сил теж виділяються з бюджету держави, отже, з наших податків.
3. Законодавча система. Щоб держава функціонувало без шкоди для його жителів, необхідно дотримуватися законів. Їх пропонують, викладають, приймають і стежать за виконанням люди, які працюють в законодавчій системі.
4. Благоустрій. Дороги самі себе не побудують і не відремонтують. Дерева в містах теж самі себе не посадять. Все це робить місцева адміністрація - райвиконкоми і облвиконкоми, сільські ради, житлово-комунального господарства, ЖРЕО та інші відомчі структури. Вони стежать за порядком і комфортом нашого життя. А гроші на це дають платники податків.
5. Пенсійна система. Поки людина працює, з його зарплати вираховується пенсійний податок. Він йде на пенсійні виплати чинним пенсіонерам. Кожен з нас свого часу теж стане пенсіонером, і тоді платники податків будуть «виплачувати» пенсію нам.
Кожна людина платить податки за себе. Наприклад, якщо у вас є автомобіль, то потрібно платити дорожній податок (тобто податок за використання доріг). Якщо ви купили якийсь товар - заплатили за нього податок в казну держави. Ми перерахуємо лише основні податки, які сплачує середньостатистичний білорус, і спробуємо порахувати, яку суму ми вносимо до бюджету країни.
В першу чергу це прибутковий податок. На даний момент в Білорусі існують такі ставки цього податку:
• на доходи від дивідендів - 13%;
• на доходи від підприємницької, адвокатської, нотаріальної діяльності - 16%;
• на доходи фізичних осіб і індивідуальних підприємців, пов'язані з парком високих технологій - 9%;
• на доходи від здачі нерухомості, для фізичних осіб (в разі, якщо доходи не перевищують 5 555 рублів на рік) - встановлюються фіксовані суми податку, їх розмір визначається обласним і Мінським міським Радами депутатів.
• для фізичних осіб на всі інші доходи - 13%
За даними Белстата за березень 2018 року середня номінальна заробітна плата білоруса склала 926,8 рубля. На прибутковий податок з такої зарплати пішло 120,5 рубля. За рахунок прибуткового податку формується приблизно 10% бюджету країни
Крім того, кожен співробітник у своєму розрахунковому листі може помітити відрахування на обов'язковий страховий внесок з пенсійного страхування - 1% в ФСЗН. Це ще 9,27 рубля від тієї самої середньої номінальної зарплати. Тобто на життя білорусу в середньому залишається 797,03 рубля.
Податок на додану вартість (ПДВ) - один з непрямих податків або податків на споживання. Даний податок вже закладено в ціну будь-якого товару або послуги при продажу. При покупці споживачі платять його продавцеві, а ті переводять в бюджет держави. У «чистому» вигляді ПДВ платять тільки юридичні особи та індивідуальні підприємці, звичайні ж споживачі бачать тільки кінцеву вартість і вкрай рідко знають суму податку, закладену в ціну товару.
На даний момент в Білорусі податок на додану вартість доходить до 20%. В середньому це 16,7% від вартості будь-яких товарів і послуг. Залежно від витрат сума змінюється. На споживчі витрати у білорусів йде близько 76% від усіх витрат. Якщо за місяць ви витрачаєте всю зарплату, то на частку ПДВ припадає приблизно 133,1 рубля від «чистої» зарплати в 797,03 рубля.
Акцизи. Є список товарів, які підлягають маркуванню товарними контрольними (ідентифікаційними) знаками - акцизами. Сюди входять сигарети, алкогольні напої, взуття, годинник і навіть моторне масло - ось повний список . На кожну категорію товарів наклеюється своя маркування, а вартість кожного акцизу фіксується окремо. Робиться це для того, щоб відрізнити контрафакт від оригіналу і забезпечити безпечний імпорт товарів в країну. Скільки кожен витрачає на акцизні товари - питання суб'єктивне.
+1221 рубль кожен житель Білорусі заплатив в бюджет в 2017 році у вигляді непрямих податків, що включаються до ціни товарів і послуг. 974 рубля довелося на частку податку на додану вартість, а 247 рублів - на частку акцизів
Послуги ЖКГ. Тут вказати середнє значення складно. В оплату послуг ЖКГ входить весь перелік, представлений в щомісячній жиронаказі. Все залежить від квадратних метрів, умов життя і навіть погоди на вулиці. Скільки води, газу і електрики ви використовуєте щомісяця, ми розрахувати не можемо.
За словами заступника гендиректора «Біленерго» Сергія Шебеко, на даний момент білоруси відшкодовують близько 80% витрат на споживану електроенергію, 20% - на теплову. В цьому році був підписаний указ № 473 «Про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги для населення на 2018 рік». Планується, що нові тарифи дозволять в 2018 році забезпечити рівень відшкодування населенням витрат по всьому комплексу житлово-комунальних послуг в розмірі понад 70%. Решта субсидується державою. Субсидії надаються громадянам за умови, що щомісячна сума комунальних платежів перевищує 20% їх середньомісячного сукупного доходу в місті і 15% - в сільській місцевості. Тобто для мінчанин комуналка обійдеться в 185,36 рубля при номінальній зарплаті в 926,8 рубля. А від зарплати, отриманої на руки (797,03 рубля) після ЖКГ залишиться 611,67 рубля.
Транспортний податок або податок на авто. Так в народі називають обов'язок власників автотранспортних засобів оплачувати держмито за видачу дозволу на допуск транспортного засобу до участі в дорожньому русі. Половина суми від цього податку йде в республіканський бюджет, а друга половина - в місцевий. Ставки податку різняться для юридичних і фізичних осіб, для автомобілів з різною вагою і різних категорій. Розмір податку безпосередньо залежить від базової величини (24,5 рубля на даний момент). Пільги на дорожній податок в розмірі 50% від основної ставки мають пенсіонери за віком та інваліди. Також пільгами користується державний громадський транспорт, транспорт медичної допомоги, збройних сил і призначений для пересування людей з інвалідністю.
Якщо у вас автомобіль вагою від 1 до 2 тонн, то доведеться заплатити 147 рублів за рік використання транспортного засобу. Тобто 12,25 за місяць. Нагадаємо, що після оплати ЖКГ від середньої зарплати залишилося 611,67 рубля, а після транспортного податку - вже 599,42 рубля.
Разом на повсякденні витрати середньостатистичному білорусу залишається на місяць 599,42 рубля (майже 300 $).
Земельний податок. Платять його все, однак сума розраховується для кожного індивідуально. Для цього необхідно знати актуализированную кадастрову вартість в білоруських рублях (ринкова вартість об'єкта нерухомості, побудованого на певній земельній ділянці). Є кілька способів розрахувати вартість земельного податку. Детальніше про це можна дізнатися тут . Власники земельних ділянок сплачують податок раз на рік.
Ставки земельного податку для житлової садибної зони встановлені для фізичних осіб за рік для житлової багатоквартирної зони:
• при кадастрової вартості земельних ділянок менше 41 440 білоруських рублів за гектар - встановлюється в розмірі 10,36 білоруського рубля за гектар.
• при кадастрової вартості земельних дiлянок 41 440 білоруських рублів за гектар і вище - встановлюється в розмірі 0,025% (від кадастрової вартості земель).
для житлової садибної зони:
• при кадастрової вартості земельних ділянок менше 20 720 білоруських рублів за гектар - встановлюється в розмірі 20,72 білоруського рубля за гектар.
• при кадастрової вартості земельних ділянок 20 720 білоруських рублів за гектар і вище - встановлюється в розмірі 0,1% (від кадастрової вартості земель).
У щомісячній жиронаказі можна побачити суму земельного податку, який сплачують мешканці квартир. Тобто сума земельного податку ділиться між усіма власниками житлової площі на даній ділянці. Зазвичай це не більше 1 рубля на місяць.
Податок на нерухомість. Його платять всі, у кого є нерухомість. Об'єктами оподаткування вважаються будівлі і споруди, а також машиномісця. Податок на нерухомість розраховується за річною ставкою: 1% для організацій, 0,1% для фізичних осіб від вартості об'єкта нерухомості. При розрахунку суми податку потрібно правильно визначити вартість майна. Оплата відбувається раз на рік.
Звільняються від оподаткування об'єкти нерухомості:
• приміщення в багатоквартирних будинках, що знаходяться у власності фізичних осіб, але не більше ніж одне житлове приміщення;
• автодороги загального користування з обслуговуючими, інженерними та захисними спорудами;
• будівлі та споруди в сільській місцевості, що знаходяться у власності працівників (в т.ч. вийшли на пенсію) сільгосппідприємств.
По суті, податок на нерухомість платять тільки ті фізичні особи, які є власниками приватних будинків, гаражів або паркувальних місць.
Ми не врахували податки індивідуальних підприємців та юридичних осіб, податки, які сплачує роботодавець за своїх співробітників (ще 34% від номінальної заробітної плати) і податки, наприклад, на збиральництво (гриби, ягоди). Однак наведемо деякі цифри, які допоможуть уявити масштаби оподаткування в Білорусі:
• За 2017 рік у бюджет країни становив 44 112,80 рублів, з яких 26 340, 50 було виплачено населенням у вигляді податків.
• Фонд соціального захисту населення приніс ще 12 461,50 рубль.
• Кожна працююча людина віддав 6 054 рубля на податки.
Як бачимо, сума, яку кожен білорус платить в бюджет, виявляється дуже навіть відчутною, але відрізняється в кожному конкретному випадку. Прорахувати суму, яку витрачаєте на податки саме ви, можна тут .
А ви коли-небудь вважали, скільки ваших грошей іде на податки?Навіщо?
Скільки ми платимо?