Новини Білорусі. Курс на загальну модернізацію підприємств в Білорусі був оголошений на початку 2010-х, повідомили в програмі «Тиждень» на СТВ.
Як розвивається нафтохімічна галузь в Білорусі? Розповідає голова концерну «Білнафтохім»
Машинобудування, деревообробка, легка промисловість, фармацевтика ... Немає тієї сфери, куди б за останні кілька років не прийшли нові технології - в основному завдяки державній підтримці і, звичайно, в розрахунку на віддачу.

Та ніде правди діти - поки не все модернізовані галузі показують належний ефект від вкладених в їх розвиток засобів. Так, можна нарікати на вплив зовнішніх чинників, і це буде абсолютна правда, головне - дивитися на світ широко розкритими очима і не прикривати власні прорахунки непростий макроекономічною ситуацією.
Але на чому, як не на власному досвіді, вчитися діяти? У 2018 кожен бюджетний рубль повинен направлятися тільки в той проект, який зі стовідсотковою ймовірністю його примножить. Ніяких збиткових і дотаційних проектів в країні бути не повинно, це в черговий раз підкреслив Олександр Лукашенко на нараді про перспективи розвитку «Гродно Азоту» - заводу, робота якого безпосередньо пов'язана з національною безпекою (від добрив безпосередньо залежить забезпеченість продовольством). Підприємству належить серйозна модернізація, щоб підвищити ефективність і конкурентоспроможність продукції, забезпечити внутрішній і вийти на нові ринки збуту.
Тему продовжить Анастасія Іваннікова.
Про серйозної модернізації підприємства «Гродно Азот» заговорили вже давно. Існуючі потужності відпрацювали не одне десятиліття. Природно, обладнання «фізично» застаріло. Значить, повноцінно конкурувати на світовому ринку не можемо, а закордонні виробники на крок попереду. Це питання і білоруського іміджу, і грошей. Тому на нараді в Палаці Незалежності всі зацікавлені: представники уряду, профільних міністерств і відомств, вчені, керівники підприємства.
«Ніяких збиткових і дотаційних проектів». На нараді у Президента обговорюють майбутнє «Гродно Азоту»
Анастасія Іваннікова, кореспондент:
Отже, «Гродно Азот». Один з найбільших заводів Білорусі. Єдиний в країні виробник мінеральний добрив для сільськогосподарських підприємств. Тут випускають кілька десятків найменувань хімічної продукції, широка і географія поставок. Наприклад, з отруднічаем з Росією, Україною, Великобританією, Італією. Тільки в європейській частині континенту менше двох десятків країн. А адже ще поставки налагоджені в Азію, Африку, Північну і Південну Америку і навіть Австралії. На експорт відправляється як мінімум половина товару.
Чим живе завод сьогодні? Дізнатися ми це можна лише побувавши на місці.
Ми знаходимося на висоті 130 метрів, де добре видно, де буде розміщуватися новий азотний комплекс. Тут площа землі 58 гектарів.
Сюди ми потрапили не випадково - з висоти видно один з перспективних інвестиційних проектів, будівництво нового азотного комплексу.
Складатися він буде з двох цехів: аміаку і карбаміду. Це дозволить в два рази збільшити випуск продукції. Буде створено як мінімум 600 нових робочих місць, а додаткова виручка складе 335 миллонов доларів. До будівництва азотного комплексу планують приступити зовсім скоро - після конкурсу з вибору генпідрядника.
Максим Кротов, головний інженер - заступник генерального директора ВАТ «Гродно Азот»:
Це дозволить не тільки знизити собівартість продукції, але і забезпечити безпечну експлуатацію заводу і мінімальні екологічні викиди.
Якраз цей проект включений в програму розвитку підприємства до 2025 року. Список значний: наприклад, зараз щосили йде будівництво цеху з виробництва азотної кислоти, підходить до завершення.
Новий цех нам дозволить збільшити потужність рідких азотних добрив понад 60%. П Ланір введення в кінці 2018 року.
Ставку на такі ноу-хау на Гродненському підприємстві роблять не випадково. «Гродно Азот» сьогодні - це дві складові: «Хімволокно» і азотний комплекс. І якщо 70% продукції першого заводу експортується, то азотний комплекс працює на внутрішній ринок - поруч сильні конкуренти.
У світі близько 130 країн-експортерів азотних добрив, і конкуренція з року в рік посилюється. У найближчі три роки нові потужності запустять в країнах Перської затоки і Північної Африки. І адже у них чимало переваг: розташовуються поблизу експортних портів, а це мінімізує логістичні витрати. Крім того, до 2021 року в експлуатацію введуть 40 нових виробництв карбаміду. Тільки в Китаї - 10!
І це лише деякі факти, які вже точно повинні стати імпульсом до дії. У підсумку на нараді вирішили: побудувати новий азотний комбінат і одночасно модернізувати «Гродно Азот». На цій продукції можемо заробити.
Генедіректор «Гродно Азот»: За останні 10 років вкладено 235 мільйонів доларів в модернізацію
Новий комбінат обійдеться більш ніж в один мільярд. Ціна глибокої модернізації - приблизно 400 мільйонів доларів. Цифри немаленькі, тому всі ризики прорахувати потрібно досконально. Вже дуже залежимо від цін на реалізовану продукцію, вартості природного газу (це основна сировина) і відсоткової ставки за залученими кредитними ресурсами. Враховувати треба і внутрішній попит агросектора.
Як би там не було, можливості для розвитку упускати не можна. «Гродно Азот» - валоутворюючих підприємство не просто області, всієї країни. У 2018 році заводу виповниться 55 років. Чисельність працівників - більше 7000 чоловік. Середня заробітна плата - 1200 рублів.
Що будемо робити з флегмою на К-220?
Євген, я думаю, давай додамо літрів 200, і ти скорректіруешь процес.
Євген Серченя прийшов на завод одразу після університету. Починав слюсарем-ремонтником, потім став майстром, сьогодні вже апаратник 5-го розряду. Каже, про вибір місця роботи ще жодного разу не пошкодував. Тут є куди рости, а це чи не найголовніше?
Євген Серченя, апаратник ВАТ «Гродно Азот»:
Л юди дійсно професіонали, з людьми цікаво і спілкуватися, і працювати. Дуже хороший колектив і робота цікава.
А ще значний пакет соціальних гарантій: премії, надання житла, путівки в санаторій і піонерський табір. Кожного працівника цінують, будь то досвідчений начальник або молодий фахівець. І адже такий хороший робочий мікроклімат плюс плани з модернізації, втілені в життя, можуть стати тією самою формулою успіху на внутрішньому і зовнішньому ринках.
Як розвивається нафтохімічна галузь в Білорусі?Але на чому, як не на власному досвіді, вчитися діяти?
Чим живе завод сьогодні?
Тут є куди рости, а це чи не найголовніше?