Уточнення розташування меж і (або) площі земельної ділянки - комплекс робіт та процедур, спрямованих на встановлення і юридичне закріплення меж земельної ділянки з визначенням координат характерних (поворотних) точок меж з нормативної точністю.
Дане визначення досить складне для сприйняття, проте містить в собі дуже простий сенс. Незважаючи на те, що у Вас на руках можуть бути здавалося б всі необхідні документи на землю (свідоцтво про право власності, кадастровий паспорт), цього може бути недостатньо для гарантії непорушності (недоторканності) меж земельної ділянки.
Слід враховувати, що раніше в законі не було вимога про необхідність проведення межових робіт і встановлення меж земельних ділянок (з координатами) до надання їх у власність громадян та організацій. Крім того, широке поширення набуло оформлення земельних ділянок в порядку, встановленому так званим "Законом про дачної амністії".
Тому тільки закріплення меж земельної ділянки відповідно до вимог чинного законодавства (в тому числі з необхідною точністю визначення координат), гарантує захист Вашої власності від посягань сторонніх осіб.
Як же визначити, чи потрібно Вам замовляти подібну послугу чи ні? Для цього буде потрібно замовити виписку з державного кадастру нерухомості (ГКН) і звернути увагу на графу № 16 "Особливі відмітки". Якщо в цій графі виписки (кадастрового паспорта) Ви знайдете запис "Кордон земельної ділянки не встановлена відповідно до вимог земельного законодавства" (як на прикладі праворуч), або аналогічну їй (як на прикладі зліва), то Ваші кордону і площа земельної ділянки є декларованими і вимагають уточнення.
Якщо ж в цій графі немає особливих відміток про межі і площі, або вказано, що площа земельної ділянки відповідає матеріалам межування, то значить "кордон на замку" і замовляти послугу уточнення Вам не потрібно.
Які ж наслідки тягне за собою відсутність встановлених відповідно до закону меж земельної ділянки?
По-перше - це певні обмеження свободи розпорядження земельною ділянкою, так як така ділянка неможливо розділити, виділити з нього іншу земельну ділянку або об'єднати з суміжним ділянкою (при необхідності);
По-друге - це складність доведення розташування реальної кордону, в разі виникнення суперечок про кордон з сусідами (власниками суміжних ділянок). Особливо у випадках, коли Ви не розбираючись і не перевіряючи інформацію, представлену Вам при узгодженні кордону суміжної ділянки, підписали їм акт узгодження кордону, і лише потім виявили, що встановлена ними межа ділянки не відповідає її справжньому местоположенію1;
По-третє - це постійна загроза того, що сусідами можуть бути заявлені вимоги про знесення тих будівель, які розташовані на Вашому земельній ділянці в безпосередній близькості від кордону або по межі. Особливо уважним варто бути, якщо Ви вирішили звести капітальний паркан, оскільки в разі, якщо він буде встановлений за кордоном (тобто на суміжному земельній ділянці), сусід в будь-який момент може зобов'язати Вас (в судовому порядку) знести все, що Ви побудували і шансів виграти подібну справу в суді немає.
Якщо Ви вирішили захистити себе від всіх цих проблем, то Вам необхідно уточнити місце розташування кордонів Вашої земельної ділянки.
У цьому випадку, Ви несподівано для себе можете отримати і додатковий бонус у вигляді збільшення площі земельної ділянки, а отже і його ринкової вартості.
У яких же випадках закріплена можливість уточнення місця розташування меж земельної ділянки та (або) його площі?
Як випливає з комплексного аналізу норм Федерального закону від 24.07.2007 N 221-ФЗ "Про державний кадастр нерухомості" і роз'яснень Мінекономрозвитку Россіі2 уточнення меж можливо:
при відсутності в державному кадастрі нерухомості відомостей про координати характерних точок меж земельної ділянки;
в разі, якщо містяться в державному кадастрі нерухомості координати характерних точок меж земельної ділянки визначені з точністю нижче нормативної точності3 визначення координат для земель певного цільового призначення;
в разі, якщо містяться в державному кадастрі нерухомості відомості про координати будь-якої характерної точки меж земельної ділянки не дозволяють однозначно визначити її положення на місцевості (наприклад, в державний кадастр нерухомості містяться кілька значень координат зазначеної характерною точки);
при виправленні помилки у відомостях державного кадастру нерухомості, в тому числі кадастрової помилки, про місцезнаходження меж земельної ділянки
Д ля уточнення місця розташування меж земельної ділянки необхідно проведення межування, яке представляє собою цілий комплекс робіт, в тому числі включають виїзд до Вам фахівців ТОВ "Кадастровий центр Дона" для здійснення геодезичних вимірювань земельної ділянки з використанням сучасного супутникового обладнання, а також закріплення меж ділянки тимчасовими межовими знаками. Детальніше про процедуру межування можна прочитати в розділі нашого сайту " Поділ земель ".
За результатами межування формується межовий план відповідно до вимог наказу Мінекономрозвитку Росії від 24.11.2008 № 412 . З інформацією про вимоги до форми межового плану можна більш детально ознайомитися в розділі нашого сайту "Поділ земель" .
Приклад межового плану по уточненню місця розташування меж земельної ділянки (і не тільки) можна знайти у відповідному розділі нашого сайту.
після виконання кадастрових робіт і формування межового плану завершальним етапом юридичного закріплення уточнення місця розташування меж земельної ділянки та (або) його площі є облік змін відомостей про земельну ділянку в ГКН.
Фахівці ТОВ «Кадастровий центр Дона» проведуть для Вас уточнення місця розташування кордонів і (або) площі Вашої земельної ділянки в Ростовській області 4 і Республіці Крим в оптимальні терміни.
_____________________
1 В даний час широкого поширення набули факти, коли після уточнення меж всіх суміжних ділянок власник раптом виявляє, що реальна площа його ділянки значно менше нормативної (декларованої), закріпленої в його правовстановлюючих документах. Судова практика у спорах про межі стоїть на захисті тих власників, чиї кордони були встановлені і закріплені на місцевості в першочерговому порядку (якщо Ви підписували акти про погодження меж, при межування суміжних ділянок)
2 Лист Мінекономрозвитку РФ від 27.12.2011 N 29478-ІМ / Д23 "Про державний кадастровому обліку змін земельної ділянки у зв'язку зі зміною площі земельної ділянки та (або) зміною опису місця розташування його кордонів"
3 Нормативні вимоги до точності визначення координат характерних (поворотних) точок меж земельної ділянки закріплені в наказі Мінекономрозвитку Росії від 17.08.2012 N 518 "Щодо вимог до точності і методів визначення координат характерних точок меж земельної ділянки, а також контуру будівлі, споруди або об'єкта незавершеного будівництва на земельній ділянці" (Зареєстрований у Мін'юсті Росії 25.12.2012 N 26340)
4 Переважно ми виконуємо кадастрові роботи в Ростові-на-Дону, Новочеркаську, Батайську, Азові, Аксае, Чалтирь, Таганрозі і прилеглих районах, однак можливе виконання робіт і в інших районах Ростовської області з урахуванням додаткових транспортних витрат. Виконання кадастрових робіт в інших суб'єктах Російської Федерації можливо при наявності достатнього обсягу і підлягає погодженню в індивідуальному порядку
Які ж наслідки тягне за собою відсутність встановлених відповідно до закону меж земельної ділянки?
У яких же випадках закріплена можливість уточнення місця розташування меж земельної ділянки та (або) його площі?