Ринок житлової оренди в Чернігові розвивається динамічно. І це незважаючи на досить підросли ціни. Тому вважати, що оренда - це дешево - не зовсім вірно. У деяких будинках зняти квартиру коштує майже так само дорого, як і в Києві. Читайте нас і ви дізнаєтеся як найвигідніше зняти квартиру. І яких "підводних каменів" варто побоюватися майбутнього орендаря в процесі пошуку нового житла.
Олександр Панасюк, директор агентства "МКТ", експерт ринку нерухомості вважає, що не дивлячись на фінансові катаклізми, в нашій країні ринок оренди все ж буде розвиватися. Правда, цей сегмент дуже специфічний. Оскільки вимагає вміння блискавично орієнтуватися в ситуації.
- Тримати в голові сотні квартир і будинків, розуміти, що де будується і що де здається, що навпаки, вже зайнято, це складно. Що стосується фінансової доцільності, то зараз квартири здаються за ціною навіть трохи нижче тієї, яку диктує ринок. Ми не беремо до уваги вартість комунальних послуг. Що стосується оренди житла, то майбутньому квартиронаймачу необхідно переконатися не тільки в наявності або відсутності тих умов, за які він платить, також слід упевнитися, що ви маєте справу саме з власником житла. У Києві, до речі, вельми поширене шахрайство з орендою, коли орендарі підписують договір, а потім приходять в квартиру з речами, а там, виявляється, вже живе інша людина.
Тому перед укладанням договору необхідно упевнитися в тому, що орендодавець має право власності на квартиру, поглянути на його паспорт, документи, що підтверджують володіння житлом. Не варто покладатися на чесне слово, орендуючи житло "за домовленістю", а не "з папірця". Інакше сюрпризів на кшталт безпричинного підвищення ренти вам не уникнути. Олександр Панасюк:
- Ми входимо в цивілізоване суспільство, від нас вимагає все більш впорядкованих і задокументованих відносин. Дикі часи і бажання заощадити на податках, а значить і відсутність договорів, відходять в минуле. Ми зараз бачимо, що твориться на ринку землі - вже всіх перевіряють. Хтось забув оформити, хтось не хоче платити податки, такі справи вже починають навіть в прокуратуру передавати. Люди нервують, зазнають збитків. Моя думка як фахівця - краще робити все вчасно і не чекати, коли вас оштрафують. У підсумку, вийде дешевше. Для чого потрібен договір? Щоб квартиронаймач відчував себе впевненіше. Що він буде жити в квартирі обумовлений час і заплатить обумовлену суму. І його не викинуть на вулицю.
Іноді трапляється й таке: наймач, бажаючи поліпшити свої умови - робить в квартирі легкий косметичний ремонт. Власник це помічає і тут же піднімає ціну. Для того, щоб убезпечити себе від подібного - і потрібен договір. Адже в цьому документі такі речі прописуються заздалегідь. Олександр Панасюк як цивілізаційно інших відносин орендаря та орендодавця наводить як приклад Австрію:
- Без відома орендаря власник не має право підвищувати орендну плату. Він не має права робити ремонт. Поки діє термін договору, власник не може зробити з житлом нічого без узгодження з орендарем. На жаль, наш орендар не може похвалитися такою захищеністю прав. Його в будь-який зручний момент можуть викинути на вулицю і йому нікуди буде йти.
В умовах, коли курс долара зростає семимильними кроками і власники бояться втрачати гроші - договір також обов'язковий. Чи не хочете ризикувати? Тоді укладайте його на короткі терміни - рекомендує Олександр Панасюк.
Що стосується тенденцій нинішнього сезону ринку оренди, то, незважаючи на економічну кризу і російську агресію, у вимогах клієнтів тут мало що змінилося. Як і раніше, більш переважно житло з ремонтом, хоч якимось, але щоб він був, люди не бажають знімати кімнату в гуртожитку з загальними туалетом і кухнею. Олександр Панасюк:
- Краще мати якусь невелику квартирку, але свою. Якщо здається житло з убитої меблями, неакуратне, то навіть незважаючи на низьку ренту - попит на цей товар буде низьким. Всі хочуть знімати краще. Крім того, є ще й таке спостереження: якщо у людини не вистачає грошей на покупку свого житла, то цей стратегічний запас навряд чи він буде витрачати на знімання. Швидше за все, житло знімати він буде за рахунок тих доходів, які вже є, наприклад, зарплати.
Ціни по оренді
Найдешевшими традиційно вважаються малосімейки. За таке житло (без урахування комунальних - надалі всі суми вказані без витрат за комунальні послуги) ціни коливалися в проміжку від 1000 до 1200 грн за місяць. Район популярних малосімейок - Музикалка, Шерстянка.
Трохи дорожче будуть коштувати однокімнатні квартири - без ремонту 1500 грн. А ось однушки з ремонтом і в хорошому районі стартують від 2500 до 4000 грн.
Двокімнатні квартири, якщо в будинках ЧН-серії або інших хрущовках можна зняти і за 2000 грн. Якщо ремонт і район краще від 3500 до 5000 грн, в залежності від умов.
Трикімнатні квартири за ціною не дуже відрізняються. Хіба що розмір комунальних платежів тут буде істотно вище, відповідно, привабливість такого житла сильно знижується. Наприклад, трійка в районі "Градецький" здається за 4000 грн.
За словами ріелторів, в зв'язку з подорожчанням комунальних платежів, зараз спостерігається невелике переформатування по оренді. Так, сезонно активні студенти та поліцейські тепер знімають в складчину великі - трьох- і чотирикімнатні квартири. Так оренда виходить дешевше, можна обійтися і за 800 грн з людини.
А ось найдорожча оренда в місті - в нових будинках поліпшеного планування. У будинку по проспекту Перемоги, 119, що біля Стрижня вартість оренди навіть у двокімнатних квартирах стартує від 5000 грн. Може бути і дорожче. У многоетажках- "свічках", розташованих біля входу в міський сад - ціна ще дорожче. Щоб орендувати там навіть однокімнатну квартиру - доведеться викласти 8000-9000 грн за місяць. Так, без урахування комунальних.
Для чого потрібен договір?Чи не хочете ризикувати?