У цьому сезоні на курорті "Роза Хутір" вдруге пройшло незвичайне спортивний захід для лижників і сноубордистів Big Snow Mountain Quest . Організацією займалася команда колишніх професійних гірськолижників, які підгледіли формат в Європі, де такі квести досить популярні, і першими зробили щось подібне в Росії.
Один з організаторів змагань Андрій Карачёв розповів нам, як такі квести влаштовані в Європі, що виходить тут і які плани у Big Snow Mountain Quest на майбутній сезон. Скажемо відразу - великі.
До першого складу команди Big Snow Mountain Quest. Праворуч - Андрій Карачёв
Для початку розкажіть, будь ласка, в чому суть заходу і хто його робить разом з вами?
Big Snow Mountain Quest - це зимові аматорські командні змагання для всіх бажаючих, які ми проводимо на гірськолижних курортах. Назвали ми їх так тому, що сніг і гори - це те, за що ми дуже любимо зиму і без чого не уявляємо своє життя. Суть контеста - пройти всі чек-пойнти, розташовані на трасах і безпечних ділянках поза ними і виконати завдання на них за максимально короткий час. Наприклад, відгадати непросту загадку, яка вкаже на місце чек пойнта. Змагання командні, в команді може бути від 2 до 4 осіб. Брати участь можуть всі бажаючі - і діти в команді з дорослими, і лижники, і сноубордисти. Є два рівня складності - light і profi. У лайт немає чорних і складних червоних трас, в основному - сині. У профі - траси всіх рівнів. Для проходження всіх чек-пойнтів дається певний час. Наприклад, на Роза Хутір це було 3 години.
У день старту на Роза Хуторі лив дощ, але люди все одно прийшли
Наші змагання близькі за рівнем проведення до професійних. Деякі призери в категорії профі - це колишні спортсмени досить непоганого рівня. Ми даємо можливість усім, хто хоче, змагатися на високому рівні - це допоможе оцінити свій рівень, підняти самооцінку або зрозуміти, що треба ще багато чому вчитися. А професіоналам - згадати минуле. У той же час наші змагання - це і просто тусовка, драйв, яскраві враження, тобто цікаво для тих, хто просто хоче класно провести час, щоб було про що потім згадати. Big Snow Mountain Quest проводиться у вільній позитивній атмосфері, щоб і ті, хто займе останні місця, залишилися задоволені проведеним часом.
У команді організаторів у нас три людини: Антон Жиленко, Артем Лавринович і я. З Антоном ми знайомі років 25 (сам зараз здивувався цій цифрі!), В дитинстві разом професійно займалися гірськими лижами, були в збірній команді Москви. З Артемом познайомилися, коли проводили перший квест - працювати разом сподобалося, і ми вирішили продовжувати.
Як виникла ідея проведення таких квестів?
Сама ідея виникла цікаво. Ми з Антоном років на 10 загубилися, зустрілися випадково, вирішили зібрати стару "банду", поспілкуватися. Під час цих посиденьок ідея і народилася. Я розповів, як брав участь у подібних змаганнях у Франції і отримав масу задоволення. Пошкодували, що в Росії нічого подібного не проводиться. А потім подумали - раз не проводиться, а нам хочеться, то треба зробити самим. І зробили. Перший Big Snow Mountain Quest пройшов в лютому 2015 року в Сорочанах.
Перший Big Snow Mountain Quest в Сорочанах, 2015 рік
Розкажіть докладніше, як все це організовано за кордоном, що ви взяли від їх змагань, що придумали самі?
За кордоном ця тема більш розвинена, ніж у нас, але теж з'явилася відносно недавно. Найбільш ранні ролики чогось подібного ми знайшли за 2010 рік. В Європі я бачив два формати подібних змагань. Перший - швидше за всіх командою пройти всі чек-пойнти, але без якихось завдань. В такому форматі проходить Big Mountain Battle у Франції, в якому я брав участь. Ми багато взяли від цих змагань для Big Snow Mountain Quest (навіть два слова в назві :)), але урізноманітнили їх всякими цікавими фішками і завданнями. Інший формат - це коли треба виконати певні нормативи, за кожен з яких нараховуються очки. Наприклад, проїхати за день не менше 40 км по трасах, побувати на найвищій точці курорту, показати середню швидкість не менше 40 км / год, наїздити перепад висот не менше 15 км і т.п.
Карта квесту в Сорочанах
Такі змагання можуть проходити в кілька етапів - на різних курортах і навіть у різних країнах. Це можливо завдяки тому, що в Європі курорти об'єднують свої скі-паси або можуть інтегрувати свої системи один з одним, тому що в основному виконання учасниками завдань відстежується по скі-пассам. У нас таке поки неможливо.
Інша відмінність - в Європі у всіх цих заходів є серйозні спонсори (наприклад, у Big Mountain Battle були Helly Hansen, а зараз гірськолижний курорт Les Gets; у другого формату - BMW, гірськолижні бренди). Вони виділяють не тільки призи, але і гроші, які витрачаються на просування заходи (і спонсора відповідно) і дохід організаторів. У нас поки спонсори допомагають тільки призами і трохи обладнанням, але витрати істотно вище. Сподіваюся, що ситуація зміниться: як колишній директор з маркетингу вважаю, що рекламний ефект від спонсорської підтримки набагато вище, ніж просто від реклами, а якщо спонсорство проводити разом з рекламою, то це дає ще більший синергетичний ефект.
Наскільки успішно європейський досвід перекладається на наш грунт? Змагання користуються популярністю?
З нашого досвіду такі квести виявилися затребувані. Взимку дуже не вистачає активних заходів на відкритому повітрі. Влітку проводиться купа всього - і футбольні дворові турніри, і пляжний волейбол, і вело-змагання, біг, орієнтування, марафони, триатлон, купа фестивалів. Взимку як ніби все вимирає! Немає взагалі нічого особливо масового. На пам'ять приходить тільки "Лижня Росії".
На наш перший Big Snow Mountain Quest в Сорочанах, де всього-то менше 10 км трас, прийшло більше 60 чоловік, хоча ми особливо ніде не рекламувалися. На Роза Хутір в день старту лив проливний дощ на 1600 м, але 40 чоловік все одно прийшло (а реєструвалося більше 300). У нас вже з'явилися сподвижники - хлопці в Пермі почали проводити схожі змагання. Ми отримуємо купу захоплених відгуків і подяк від учасників в соцмережах, деякі беруть участь вже не перший раз. Це говорить про те, що людям наші змагання потрібні.
Що потрібно, щоб організувати подібний захід? Як ви взаємодієте з курортами, наприклад? Йдуть вони назустріч? Які виникають труднощі?
В першу чергу потрібні гори і сніг. У Сорочанах були труднощі з горами, а на Роза Хутір було не все добре зі снігом. Поки це напевно основні труднощі, крім спонсорів. Але курорти нам допомагають, тому що найбільший рекламний і емоційний ефект від Big Snow Mountain Quest отримує саме курорт. Учасники пишуть в соцмережах і розповідають друзям про те, як вони там брали участь. Купа новинних і туристичних компаній повідомляє, що на курорті проходить такий захід. Тому, звичайно, курорту це вигідно і вони допомагають.
Наприклад, під час підготовки до другого старту на Роза Хутір у нас сталася накладка: чомусь анулювали квиток на літак у Артема, який повинен був привезти електронне обладнання для фіксації проходження чек-пойнтів. У підсумку ми його розставляли практично змагаючись з учасниками. Але на більшості точок все ж встигли поставити обладнання, за що велике спасибі співробітникам Роза Хутір, які нам допомагали, і Андрію, який допомагав на волонтерських засадах.
Цікаво, що найвідоміші курорти активніше виявляють інтерес до наших змаганнями, хоча ми розсилали пропозиції всім курортам в Москві і Червоній галявині. Напевно, тому вони найвідоміші.
Чи все у вас вийшло, на ваш погляд?
Є підозра, що дуже багато хто не знали про наших змаганнях, хоча банер висів на сайті Роза Хутір і Riders Help, Risk.ru і інші інфоспонсори публікували пости, висіли рекламні плакати в зонах кас і прокатів на курорті, на касах видавали листівки разом зі скі -пассамі. Але коли ми піднімалися на підйомниках з обладнанням, багато хто цікавився, навіщо воно. Про Big Snow Mountain Quest вони не чули, ми їм розповідали, і більшість з них потім взяло участь. Можливо друковані матеріали залишають поза передачею всю атмосферу і кайф змагань і треба розповідати про них якось ще.
Які плани на наступний рік? Чи плануєте якось змінювати формат заходу?
Плани у нас грандіозні: хочемо зробити Big Snow Mountain Quest всеросійським і навіть міжнародним проектом, зробити багато етапів, які будуть проходити не тільки в Червоній галявині і Сорочанах, але і на інших російських курортах, а також в Австрії, Болгарії, Італії, Франції, Казахстані. Підсумки підбиватимуться як на окремих етапах, так і в загальному заліку. Будуть доповнення до правил, де ми вкажемо, як нараховуються очки за місця на етапах, коли якісь коефіцієнти діють. Вся ця інформація скоро з'явиться на нашому сайті і в групах ВКонтакте і в Facebook .
Сайт, до речі, вже заробив на англійській мові, сторінка в Facebook теж скоро повністю перейде на англійську. Найближчим часом почнеться реєстрація на участь в етапах. Заради безпеки ми обмежили кількість команд - в кожному етапі може брати участь не більше 100 команд. Тому краще реєструватися заздалегідь, до того ж чим раніше це робиш, тим менше вартість.
Наскільки успішно європейський досвід перекладається на наш грунт?
Змагання користуються популярністю?
Що потрібно, щоб організувати подібний захід?
Як ви взаємодієте з курортами, наприклад?
Йдуть вони назустріч?
Які виникають труднощі?
Чи все у вас вийшло, на ваш погляд?
Які плани на наступний рік?
Чи плануєте якось змінювати формат заходу?