- пристрій обладнання
- особливості комплектації
- Принцип роботи
- Основні параметри
- Правила монтажу
- вибір місця
- Інструмент для монтажу
- важливі рекомендації
- процес установки
- Поломки і несправності
- Обслуговування та догляд
.
Сьогодні для підтримки сприятливого мікроклімату в приміщеннях популярністю користуються спліт системи. Вони складаються з двох частин: зовнішнього і внутрішнього блоку. Зовнішній блок кондиціонера має ключове значення для якісної роботи обладнання. Розберемося в його пристрої, принципи роботи й особливості монтажу та обслуговування.
пристрій обладнання
Зовнішній агрегат спліт системи іменується компресорно-конденсаторним блоком (ККБ). Це ключовий елемент кліматичного обладнання, який забезпечує охолодження або нагрів за допомогою зміни стану холодоагенту (робочої речовини). ККБ є корпус, в якому розміщуються:
- компресор;
- конденсатор (теплообмінник);
- котушки розширення;
- капілярні трубки;
- 4-ходовий клапан;
- фільтр-осушувач (ресивер);
- вентилятор.
Зовнішній блок кондиціонера з'єднується з обладнанням в приміщенні через систему фреонових (теплоізоляційних мідних) магістралей. Від внутрішнього блоку до зовнішнього йде дренажна магістраль.
Корпус ККБ виготовляється з оцинкованої сталі.
особливості комплектації
Ряд моделей ККБ обладнають спеціальним «зимовим комплектом». Він призначений для підтримки працездатності приладу в зимову пору року при низьких температурах. Зимовий комплект працює тільки для охолодження, тому оптимально підходить для установки в серверних і інших приміщеннях з високим рівнем тепловиділення.
Він включає наступні елементи:
- Контролер управління вентилятором відключає вентиляцію і включає її при нагріванні конденсатора.
- Підігрів дренажної трубки.
- Підігрів картера компресора перед стартом.
Принцип роботи
Загальний принцип роботи спліт системи можна описати так: з приміщення видаляється і виводиться на вулицю тепле повітря, в зворотному напрямку подається охолоджене повітря, який втрачає температуру, проходячи через кондиціонер і контактуючи з холодоагентом.
При перемиканні режиму спліт системи на обігрів відбувається зворотний процес. Зовнішній блок вбирає холодне повітря ззовні і піднімає температуру до потрібного рівня. Внутрішній блок подає нагріте повітря в приміщення.
ККБ працює за рахунок фізичних властивостей холодоагенту, який передає енергію при зміні агрегатного стану.
Зовнішній блок кондиціонера працює наступним чином:
- З ємності в компресор подається робоча речовина в газоподібному стані.
- З компресора під високим тиском холодоагент надходить в конденсатор, де перетворюється в рідину, віддаючи тепло.
- Втративши частину енергії, фреон потрапляє в магістраль.
- З магістралі робоча речовина переходить в дроселює, де втрачає тиск і охолоджується.
- Холодна рідина передається на випарник, де активно циркулює по трубках.
- Випарник обдувається теплим припливним повітрям за допомогою вентилятора.
- Відбувається подача холодного повітря в приміщення.
- Теплий припливне повітря нагріває теплообмінник, проходячи через нього перед подачею в приміщення.
- Від теплообмінника відбувається нагрів холодоагенту, який перетворюється в газ.
- Фреон, переходячи в газоподібний стан, віддає повітрю холод. З теплообмінника газоподібний холодоагент знову надходить в компресор, де процес повторюється.
- Створюється замкнутий цикл роботи.
Основні параметри
При виборі та купівлі зовнішнього блоку спліт системи потрібно звертати увагу на чотири основні характеристики:
- Розмір, висота, ширина, довжина.
- Потужність.
- Шум.
- Довжина магістралей.
Розмірні габарити зовнішніх блоків залежать від потужності і функціональності обладнання.
Середні розмірні характеристики зовнішнього блоку спліт системи:
- ширина 80 см;
- висота 50 см;
- товщина 30 см.
Моделі, які пропонуються на ринку, можуть мати різну потужність. Все залежить від призначення обладнання. Стандартний побутова спліт система має потужність, яка дозволяє охопити простір площею до 100 кв. м.
Важлива характеристика зовнішнього блоку - шум. Якщо в приміщенні кондиціонер буде працювати без шуму, то зовнішній блок може доставляти суттєві незручності сусідам. При виборі моделі краще уточнити показник виробленого шуму при роботі зовнішнього блоку. Допустимий показник 32 дБ.
Потрібно звертати увагу і на допустиму довжину сполучних магістралей між блоками.
Не можна перевищувати відстань, яке заявлено в технічному паспорті моделі, т. К. Це може привести до серйозного зниження ефективності роботи обладнання.
Правила монтажу
Установка зовнішнього блоку на увазі кілька етапів. На першому етапі проводиться визначення місця монтажу, готується обладнання та інструмент. На другому етапі виконується розмітка і безпосередня фіксація обладнання. На третьому етапі виробляються заходи по перевірці працездатності та тестування.
вибір місця
Конструкції сучасних будівель (багатоквартирних будинків, торгових та офісних центрів) передбачають установку кондиціонерів і спліт систем. Цей момент закладається ще при проектуванні. На фасадах будівель монтуються спеціальні короби. Вони вирішують дві ключові завдання. По-перше, мінімізується ймовірність того, що кріплення буде виконаний погано. По-друге, короба гармонійно вбудовані в дизайн будівлі і не псують його вигляд.
Якщо в будинку коробів немає, то вибір місця потрібно виробляти з урахуванням наступних чинників.
Загальні правила вибору місця для кондиціонера:
- Блок монтується на стіні, що прилягає до квартири. Не можна дати фіксацію пристрою на «території сусідів». Перед початком робіт потрібно уточнити наявність можливості монтажу кондиціонерів на фасаді будівлі. Міською владою може бути видано постанову, за якою такі роботи заборонені, т. К. Псують історичний або культурний вигляд будинку. Можуть існувати й інші причини заборони.
- Оптимальними місцями монтажу вважаються простір під вікном, трохи нижче підвіконня, і місце збоку від вікна. Таке розташування полегшить монтажні роботи і дозволить легко здійснювати обслуговування.
- Якщо на фасаді змонтувати блок не можна, можна встановити його всередині відкритого балкона або лоджії.
Інструмент для монтажу
Перед початком робіт обов'язково потрібно підготувати набір інструментів. Для монтажу зовнішнього агрегату буде потрібно:
- перфоратор;
- бур для буріння отвору в стіні, через яке буде прокладатися магістраль;
- свердла для того різання отворів для фіксації кронштейнів;
- вакуумний насос, за допомогою якого видаляється волога і повітря з фреонового контуру;
- манометрический колектор для з'єднання балона з холодоагентом до ємності в блоці;
- набір вальцовок, які потрібні для вальцювання мідних трубок при з'єднанні з вентилями кондиціонера;
- Труборіз для підрізування мідних трубок;
- трубогиб для формування вигинів на трубках;
- стандартний набір гайкових ключів, шестигранники, викрутки, кусачки, рівнемір.
важливі рекомендації
При монтажі варто обов'язково враховувати наступні правила:
- Наявність надходження свіжого повітря. Не можна монтувати зовнішній блок в замкнутому просторі без доступу повітря і чи з обмеженим його надходженням (засклена лоджія). Така помилка призведе до перегріву і поломки ККБ.
- В процесі експлуатації періодично доведеться міняти холодоагент. Для цього клапани повинні розташовуватися так, щоб майстер міг вільно і без ризику зробити заміну. У більшості моделей клапан розташовується з лівого боку.
- Потрібно передбачити грамотний відведення конденсату, щоб він не потрапляв на стінки, козирок або тротуар.
- Кріплення повинні монтуватися на несучі конструкції, які повинні бути розраховані на навантаження декількох десятків кілограмів. Не можна фіксувати кронштейни на стіни з газобетону, на зовнішній декоративний облицювальний шар або на шар утеплювача.
- Відстань від стіни до блоку повинна становити не менше 10 см. Така відстань дозволить забезпечити вентиляцію і знизить ризик перегріву приладу. Відстань від стіни до внутрішньої стінки агрегату не повинно бути занадто великим. Не можна, щоб на приховану стінку блоку потрапляли прямі сонячні промені.
- При прокладанні сполучних магістралей варто уникати великої кількості вигинів, т. К. Вони приведуть до зниження необхідної інтенсивності руху холодоагенту, це знизить ефективність роботи кондиціонера.
- Рекомендується обладнати карниз, який дозволить захистити зовнішній блок кондиціонера від прямого попадання вологи.
Монтаж до стіни здійснюється за допомогою спеціальних кронштейнів, які зазвичай входять в комплектацію. Він має вигляд профілю різного перетину, зігнутого під кутом 90 градусів. У ньому має кілька отворів: одні для фіксації до стіни, інші для монтажу блоку. Несуча здатність кронштейнів перевищує вагу кондиціонера в кілька разів, тому їх використання забезпечить безпеку і надійність.
процес установки
Покрокова інструкція монтажу зовнішнього блоку кондиціонера:
- Виробляється розмітка розташування блоку на стіні, отворів і каналів для магістральних ліній. Враховуються ключові параметри, про які говорилося вище.
- У стіні робляться отвори для кронштейнів.
- У стіні роблять отвір для комунікацій. В отвір закладається короб, в який вкладається фреонова і дренажна магістраль, електрична проводка.
- Закріплюються кронштейни. Для їх фіксації використовуються анкерні болти або дюбелі з «глухарями». На кронштейни монтується блок. Проводиться його фіксація болтами.
- Перевіряється міцність, надійність і стійкість.
- З фреонових трубок знімається фаска, і проводиться розвальцьовування. Трубки приєднуються до блоку.
- У ККБ заводяться дроти. Відміряється їх оптимальна довжина, вони зачищаються і підключаються в Клемник. Підключення кожного проводу проводиться відповідно до електричної схемою, яка повинна додаватися до технічного паспорту пристрою.
- Після установки внутрішнього блоку до ККБ приєднується вакуумний насос, за допомогою якого проводиться осушення і відкачування повітря з магістралей і внутрішніх елементів блоку.
- Надівається захисний короб.
- Ємність для холодоагенту заповнюється фреоном. Проводиться тестовий запуск обладнання, перевіряються режими і правильність роботи.
Поломки і несправності
Як і будь-який інший прилад, зовнішній блок кондиціонера може зламатися. При низьких температурах взимку застосування кондиціонера без зимового комплекту може привести до поломки компресора. Зовнішній блок під впливом зовнішніх природних факторів сильно охолоджується і обмерзає. В таких умовах в зовнішньому блоці не може закипіти фреон. Рідкий холодоагент потрапляє в компресор, що і призводить до його поломки.
Щоб уникнути поломок компресора від обмерзання зовнішнього блоку, слід встановлювати зимовий комплект або застосовувати прилад відповідно до технічних вказівок: обігрівати приміщення тільки восени і навесні при позитивних температурах на вулиці.
Ще один можливий вид механічних поломок - вихід з ладу вентилятора, який нагнітає повітря в агрегат. Причиною передчасного зносу вентилятора може стати потрапляння всередину блоку бруду і пилу.
Несправності в електроніці пов'язані з виходом з ладу плат управління та регулювання роботи. Можуть виникнути проблеми з цілісністю електричних мереж.
Обслуговування та догляд
У стандартному режимі експлуатації зовнішній блок вимагає профілактичного огляду в рамках обслуговування один раз в 6 місяців. Майстер проводить огляд кріплень, перевіряє цілісність і рівень забруднення фільтрів, уточнює кількість холодоагенту і вимірює робочий тиск мереж.
Найбільшу складність при обслуговуванні представляє заміна робочої рідини.
Холодоагент є хімічною речовиною, яка становить небезпеку для здоров'я, тому довіряти роботу з ним варто професійного майстра. Перевірку стану фільтрів, видалення пилу і бруду можна проводити самостійно.