7:25
За кілька днів до інавгурації нового президента Америки Дональда Трампа і, відповідно, початку формування його Адміністрації віце-президент США часів Барака Обами Джо Байден відвідав Україну з робочим візитом. Сталося це 16 січня. Уже близько 7:20 ранку літак з американським політиком на борту приземлився в «Борисполі», а незабаром він провів зустрічі з президентом і прем'єр-міністром України.
Директор компанії стратегічного консалтингу «Berta Communications» Тарас Березовець зазначає, що віце-президент США повинен був відвідати Київ з візитом відразу після президентських виборів в Штатах. «Але несподівана в багатьох сенсах перемога Дональда Трампа, до якої виявилися не готові ні в Білому домі, ні в Держдепартаменті, відклала поїздку Байдена на 2017 рік», - пише в Facebook Березовець.
Причини приїзду Байдена в Україну
На його думку, Байден відвідав Україну з трьох причин. По-перше, щоб публічно задекларувати підтримку Україні.
«По-друге, - припускає Березовець, - Байден, найімовірніше, буде говорити про передачу українського кейса своєму наступнику в Білому домі Майку пенсії (Майк Пенс, за даними ЗМІ, буде віце-президентом США в Адміністрації Дональда Трампа, - FaceNews). Пенс відомий своєю безкомпромісною позицією щодо Росії і висловлювався за надання більшого пакету допомоги Україні. За інформацією з Вашингтона, команда Байдена контактувала з командою Пенса в частині продовження спадщини політики Байдена по Україні і отримала позитивну відповідь ».
І третя причина, за словами експерта, полягає в тому, що Байден планує взяти участь у передвиборній гонці в Білий дім в 2020 році. «Тому Байден з особливою увагою залишає для майбутнього найважливіші кейси свого віце-президентства,« український »числиться серед головних», - пояснює Березовець.
Деталі робочого візиту
Що стосується того, як пройшов вчорашній візит, то за підсумками зустрічі Петро Порошенко і віце-президент США дали спільну прес-конференцію. Український президент серед іншого заявив, що Україна готова до «ефективного і плідної співпраці» з адміністрацією Дональда Трампа і акцентував на неможливості зняття санкцій з Росії до відновлення територіальної цілісності України. «Я сподіваюся, що і далі українське питання буде залишатися серед пріоритетів», - сказав Порошенко.
Байден в свою чергу заявив, що санкції повинні зберігатися до виконання РФ Мінських угод і повернення Криму. Однак також говорив віце-президент США і про те, що керівництво і народ України повинні поставити потреби країни вище особистих інтересів. Не забув політик згадати і про українську корупцію, закликавши українців впроваджувати реформи для її викорінення.
підсумки поїздки
Що стосується більш конкретних підсумків зустрічей в Києві, то тут думки експертів розходяться. З одного боку, наприклад, політолог Вадим Карасьов в ефірі телеканалу «NewsOne» відзначав , Що не бачить практичного результату від візиту Байдена в Україну. «Якщо уважно читати звернення до українського народу, це напуття і ностальгія», - пояснював політолог.
З іншого боку, екс-народний депутат України та експерт-міжнародник Тарас Чорновіл в ефірі телеканалу «112 Україна» підкреслював , Що підсумовує візит такого впливового людини, як Джо Байден, є ще одним маркером, що показує, що «тема України не може бути знята, що Україну не можна відкидати». Він пояснював: «Навіть, коли виникнуть протистояння з Росією, Україною потрібно згадувати як партнера».
Крім того, додавав вчора Чорновіл, є закриті переговори, то «чого ми не бачимо і не повинні бачити». «За закритим переговорів з прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом більше питань. Вони проходили в форматі присутності фінансово-економічного блоку уряду, що не силовиків, які не міжнародників, які не гуманітаріїв. Тому, я думаю, що Байден там давав якісь рекомендації з приводу реформ, тому що правові реформи у нас більш-менш проведені, а фінансово-економічні поки буксують », - відзначав експерт-міжнародник.
«А на зустрічі з Порошенком, я майже переконаний, в закритому режимі відбувалася передача певної інформації та узгодження позицій, як можна зараз замінювати ті можливості, які були у Байдена на посаді. Порошенко тепер самому доведеться вести переговори з багатьма лідерами другої групи країн Євросоюзу, від яких залежить питання санкцій », - розповідав учора в ефірі« 112 Україна »Чорновіл.
Тим часом Америка продовжує готуватися в інавгурації 45-го президента, яким був обраний Дональд Трамп. Що стосується України, підсумовує в Facebook експерт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай, то наша доля знаходиться в наших руках, а не в Білому домі.