
Чи не ховаєте себе!
Фото: oncoportal.netУ прес-студії "Сегодня Мультимедиа" побувала Ліна Москаленко, онкопсихолог, психотерапевт Національного інституту раку.
"Як допомогти людині на етапі, коли він тільки-тільки дізнався про свій діагноз?"
- Коли він дізнається цю новину, то починається перша стадія переживань - відчай. Потім приходить зневіра: "А може, це помилка?" Потім настає етап угоди самим з собою: "Бути може, якщо я буду вести себе по-іншому, звернуся до альтернативної медицини, мені вдасться швидко вилікуватися?" Після всього цього настає депресія: людина втрачає мотивацію робити хоч що-небудь, у нього немає ніяких бажань - ні жити, ні боротися. А потім приходить стадія номер п'ять - прийняття ситуації: "Так, я вболіваю. Мені треба лікуватися, а для цього треба дізнатися, як, і скласти план". На цьому етапі людина вчиться направляти енергію на одужання.
У цей період дуже важливо, як будуть вести себе родичі. В першу чергу їм самим треба зрозуміти, що перед ними - не інвалід. Так, людина буде отримувати складне лікування, але його не треба вимикати з життя. У нього як і раніше є завдання, які він повинен виконувати: дотримуватися режиму дня, робити легку роботу по дому, обов'язково не забувати про помірні фізичні навантаження. Зрозуміло, що віджиматися по 80 разів на день він не буде - все-таки у онкохворих є сильна слабкість, зміни емоційного стану внаслідок хвороби і токсичної дії хіміотерапії.
Від близьких хворому, безумовно, потрібна увага - йому необхідно відчувати, що поруч є ті, хто його підтримає. Можна зробити те, на що не вистачало часу до хвороби - подивитися кіно, сходити в театр, просто побути разом.
У сенсі допомоги дуже важлива парна психотерапія, коли до фахівця приходять двоє, один з яких онкохворий, а другий - супроводжуючий його в хвороби людина. Така психотерапія багато в чому допомагає краще зрозуміти ситуацію і не допустити сварок і руйнування відносин.
5 важливих порад
Хворому не можна впадати у відчай і вимикати себе з активного соціального і робочої діяльності. Не забувайте про фізичні навантаження і обов'язково згадайте про своє улюблене хобі. Намагайтеся максимально отримувати задоволення від життя - потрібно жити тут і тепер. Багато з моїх пацієнтів після того, як отримали діагноз, навчилися бачити прекрасне в малому і отримувати радість просто від чашки смачного чаю. Це повинні вміти робити все - і хворі, і здорові.
Жити минулим не варто - на це без будь-якого сенсу йде багато життєвої енергії, яку можна витратити на більш важливі справи. А в майбутнє важливо дивитися завжди з оптимізмом, бо думки матеріальні - ніколи не забувайте про це.
Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram
джерело: сьогодні Quot;Як допомогти людині на етапі, коли він тільки-тільки дізнався про свій діагноз?Потім приходить зневіра: "А може, це помилка?
Quot; Потім настає етап угоди самим з собою: "Бути може, якщо я буду вести себе по-іншому, звернуся до альтернативної медицини, мені вдасться швидко вилікуватися?