Під «дачних амністією» мається на увазі процедура реєстрації ділянок землі і деяких видів споруд в спрощеному порядку. За цією схемою також можна приватизувати індивідуальні житлові будинки. Процедура регулюється Законом № 93ФЗ від 30. 06. 2006. У ньому прописані зміни, внесені до актів законодавства, щодо можливості реєстрації прав громадян на майно за спрощеною схемою. Дачна амністія передбачає отримання права власності на земельні об'єкти і нерухоме майно на підставі поданої власником декларації, по якій і встановлюються права власника на землю і споруди.
Об'єкти, що підпадають під дачну амністію
Всі ділянки, які виділялися громадянам Росії до 2001 року, тобто до набрання чинності Земельного кодексу, можна розділити на дві категорії:
- наділи під дачне господарство, городництво;
- наділи для ведення присадибного господарства або під індивідуальну забудову.
Такі ділянки можна зареєструвати за спрощеною схемою в рамках проведеної «амністії». На них, як правило, є документи про власність застарілого зразка. Вони є абсолютно законними, але про них немає відомостей в реєстраційній палаті. Якщо виникає необхідність здійснення операцій з нерухомістю (продаж, дарування, успадкування), їх неможливо здійснити без фіксування в держреєстрі.
На підставі поданих документів буде зареєстровано право власності, і ділянку землі буде поставлений на кадастровий облік. Якщо відсутня межовий план, в кадастр буде зроблена особлива позначка. Але якщо в документах немає інформації про характерні риси об'єкта, в реєстрації буде відмовлено.
Складнощі виникають і з об'єктами нерухомого майна, зведених за старими правилами на особливих територіях:
- в заповідниках;
- на землях військового відомства;
- в паркових зонах;
- на території культурних об'єктів.
У цих випадках документи розглядаються в особливому порядку і рішення виносяться індивідуально.
продовження амністії
Амністія була продовжена влітку 2016 року до 1 березня 2018 року. Всі бажаючі можуть за цей час оформити у власність дачні ділянки з будовами, а також індивідуальні житлові будинки. Однак з початку 2017 року на зазначені об'єкти буде поширюватися дія закону № 218 «Про державну реєстрацію нерухомості» (2015). Згідно з цим документом всі об'єкти, що підлягають приватизації, повинні бути поставлені на облік в Росреестра, який включає в себе кадастрову палату і реєстраційну. Тобто, щоб оформити права власності на нерухомість і землю, простий декларації буде недостатньо, необхідно провести на основі поданої декларації кадастрові роботи для отримання межового плану і технічного паспорта.
Побудовані об'єкти можуть бути введені в експлуатацію без отримання дозволу на введення до 1 березня 2018 року. Будинки, зведені на ділянках, виділених під індивідуальну забудову або на присадибних територіях, будуть оформлятися за спрощеною схемою. Але при цьому дозвіл на будівництво повинно бути отримано.
Продовжена версія амністії
У новому законі амністія за спрощеною схемою продовжується до 1 березня 2018 для реєстрації земельних ділянок. Для цього, як раніше, слід звернутися в Росреестр і представити наявні документи на землю і заяву правовласника.
Для будинків та інших будівель з 1 січня 2017 доведеться розробляти технічні плани, які оформляють кадастрові інженери або БТІ. Фахівці проведуть обстеження на місцевості, визначать координати споруди, його розміри, після чого видадуть необхідний документ. Роботи обійдуться приблизно в 7-10 тисяч рублів.
Але є ще можливість зареєструвати будови за старою схемою, подавши декларацію і написавши заяву. Держмито складе всього 350 рублів.
Декларація для спрощеної реєстрації
Для внесення в держреєстр споруд на дачній або садовій ділянці до 01.01.2017 необхідно подати наступні види документів:
- заяву на реєстрацію;
- оплачену квитанцію (держмито);
- паспорт правовласника;
- декларацію з підтвердженням існування об'єкта нерухомості.
Дуже важливим для реєстрації документом є декларація, на підставі якої оформляється право власності. Без відповідного юридичного оформлення з нерухомістю можна буде здійснювати ніякі угоди. Більш того, незареєстрований будинок може бути знесений.
Декларація заповнюється самим правовласником і надається в двох примірниках. У ній прописуються найменування об'єкта нерухомого майна, місцезнаходження, рік зведення, поверховість, дані власника. Зразки можна подивитися на порталі Росреестра. Декларація може бути відхилена в разі виявлення неточностей або дефектів. Якщо все вірно, то будовою протягом 30 днів буде присвоєно адресу, а потім можна приступати до оформлення кадастрового паспорта.