Реклама
Реклама
Реклама

Чи можу я прописатися в СНТ?

Anna Om / Fotolia   Чинне законодавство передбачає не «прописку», але реєстрацію за місцем перебування Anna Om / Fotolia

Чинне законодавство передбачає не «прописку», але реєстрацію за місцем перебування. І якщо Ви є власником нерухомого майна - будинку в СНТ, - Ви маєте право зареєструватися за адресою зазначеного будинку. Всі раніше встановлені обмеження щодо реєстрації в СНТ в даний час зняті.

Прописатися з СНТ можна, якщо виконуються наступні умови. По-перше, власнику садової ділянки, розташованого в межах населеного пункту, будова має належати на законних підставах. А по-друге, це будова має повністю відповідати вимогам, що пред'являються до житлового будинку, тобто воно повинно бути придатним для постійного проживання. Тільки в цьому випадку «прописка» буде можлива.

Про що я повинен знати, купуючи дачу в СНТ?

Чи можна прописатися в будинку в СНТ?

Просто на земельній ділянці прописатися можна. Зареєструватися можна тільки в будинку. Якщо будинок визнаний житловим, і в федерально-міграційній службі відкрита можливість реєстрації, проблем з пропискою не виникне. При цьому абсолютно неважливо, на якій категорії землі він знаходиться.

З 2015 року прописатися в будинку, який розташовується в СНТ, стало набагато простіше. За колишніми законодавчим нормам будь-яку будівлю, навіть сучасний котедж в садовому товаристві, було проблематично визнати житловим, тепер же практика спростилася. Тим не менш важливою умовою донині є те, що у дачника має бути відсутня у власності інша нерухомість, придатна для постійного проживання. Тобто садовий будиночок повинен бути єдиним можливим місцем постійного проживання.

Крім того, існує ряд висунутих до будови і земельної ділянки вимог. По-перше, земля повинна мати певну категорію і вид дозволеного використання. Так, дозволяється реєстрація на землях під індивідуальне житлове будівництво. При цьому менше бар'єрів буде в тому випадку, якщо товариство розташоване на землях поселень, а не на землях сільськогосподар.

Сам будинок повинен бути придатний для цілорічного проживання. Тобто літні будиночки без комунікацій для реєстрації не згодяться. Згідно із законом будова має бути з міцними фундаментом і конструкціями, мати водопостачання, електрику та інші інженерні системи, нормальні під'їзні дороги. Одним словом, будинок повинен відповідати статусу житлового приміщення. Також існує вимога, щоб кількість «квадратів» на одного зареєстрованого не було нижче норми. Їх потрібно уточнити в залежності від регіону (в середньому близько 12 кв. Метрів на людину).

Щоб отримати визнання дачі житловим будовою, потрібно звернутися в міжвідомчу комісію при муніципалітеті. У разі, якщо відомство відмовило у видачі документа, дачник може звернутися до суду. Подальшою реєстрацією громадянина в СНТ займаються територіальні підрозділи ФМС.

Чи потрібно платити внески в СНТ, якщо земля у власності?

Що обов'язково потрібно знати, купуючи будиночок в селі?

Громадяни зобов'язані реєструватися за місцем перебування та за місцем проживання в межах Російської Федерації. Разом з тим реєстрація / відсутність такої не може служити підставою обмеження або умовою реалізації прав і свобод громадян, передбачених Конституцією Російської Федерації і федеральними законами.

На даний момент можливість зареєструватися (прописатися) в СНТ законодавство передбачена, так як всі заборони на таку прописку зняті.

Для того щоб здійснити реєстрацію, потрібно, щоб земельну ділянку і будинок відповідали певним вимогам. Земельна ділянка, на якій знаходиться садовий будинок, повинен бути у власності особи, яка хоче там прописатися. Документ, що засвідчує це, повинен бути представлений при реєстрації за місцем проживання. Також земельну ділянку зобов'язаний мати рада призначення і дозволене використання. Простіше зареєструватися на ділянці, що належать до поселень, ніж має сільськогосподарське призначення.

Будинок повинен відповідати вимогам житлового приміщення, мати всі необхідні комунікації. Для цього необхідно провести судову будівельну експертизу і отримати паспорт БТІ. Ще одна істотна умова прописки в СНТ - це житло повинно бути єдиним для проживання.

Всі зібрані документи з заявою про реєстрацію подаються за місцем знаходження садового будинку. Термін реєстрації: від 1 до 3 місяців. У разі відмови громадянин має право звернутися до суду для захисту своїх прав і з вимогою зареєструвати його за місцем проживання.

У радянські часи на садових і дачних ділянках дозволялося будівництво тільки одноповерхових літніх садових будиночків. У 1990 р в російському законодавстві відбулися зміни, якими скасовані жорсткі нормативи споруджуваних житлових будівель. Також на початку 90-х рр. в російське законодавство запроваджено інститут реєстрації за місцем проживання, суть якого полягає в тому, що місцем проживання громадянина визнається місце, де він постійно або переважно проживає (стаття 20 Цивільного кодексу РФ), і реєстрація там - адміністративний облік, що носить повідомний характер. Тобто, якщо громадянин проживає постійно на законних підставах в житловому приміщенні, придатному для проживання, то він зобов'язаний повідомляти органи, що (Федеральну міграційну службу) про своє місце проживання.

Проте, до теперішнього часу в Федеральному законі «Про садівничих, городницьких об'єднаннях громадян» міститься заборона на те, що на садових земельних ділянках дозволяється зводити житлові будинки без права реєстрації проживання в них. Конституційний Суд РФ двічі визнавав це обмеження не відповідає Конституції РФ (Постанови Конституційного Суду РФ від 14.04.2008 N 7-П і від 30.06.2011 N 13-П). При цьому КС вказав, що потрібне введення правового регулювання цієї проблеми. На законодавчому рівні це питання досі не вирішене, тому здійснити процедуру реєстрації за місцем проживання в садових будинках можна тільки через суд.

Скільки часу можна жити без реєстрації?

Чи законно жити не за місцем реєстрації?

У суді необхідно довести, що садовий будинок придатний для постійного проживання з метою реєстрації за місцем проживання. Як доказ придатності будинку для постійного проживання суди приймають експертні висновки. Як не дивно, але представляти експертний висновок доведеться навіть в тих випадках, коли за свідоцтвом про право власності та за технічним паспортом будинок має призначення житлової будови.

Перш ніж прописатися в СНТ, тобто фактично отримати постійне місце проживання на ІЖС (індивідуальному житловому будові), а не на порожньому дачній ділянці без зареєстрованих будівель (юридично заборонено), Вам не обійтися без встановлення права власності і на ділянку, і на межі, і на зареєстровані будови. Якщо з узаконенням будівель проблем, як правило, у громадян не виникає, то у випадку з перерозподілом землі (зміна конфігурації вашої ділянки, здійснення прирізки ділянки землі, що належить державному органу) і межування кордонів питання є.

Найчастіше ці питання пов'язані із взаємодією з місцевими органами, адже саме від них залежить, підтвердіть чи Ви документально право власності на землю чи ні. І тільки за погодженням з ними Ви маєте право реалізувати прирізання землі, відповідно до новелами в земельному законодавстві.

У разі якщо прирізка землі зараз для Вас не актуальна, Ви робите проект межування кварталу на все СНТ (в тому випадку, якщо Ви голова). Як правило, дана процедура здійснюється безболісно.

У тому випадку, якщо Ви член СНТ, потрібно підготувати технічний план (з 1 січня 2017 року громадяни, які захочуть зареєструвати своє право власності на землю, зобов'язані залучати кадастрових інженерів для здійснення замірів). У разі прирізки частини муніципальної землі (практика показує, що в 99% випадків резиденти отримують відмову від обласної адміністрації) Ви почнете торги через цивільне судочинство і користуєтеся переважним правом пільгового викупу за тарифом 50% від суми кадастрової вартості.

На підставі звіту про проведені роботи через реєстрацію в МФЦ для подальшого внесення кордонів Вашої ділянки в кадастрову карту, дані реєструються в ЕГРП. Ваш статус володіння землею підтверджений. Дачні будови зареєстровані, межі ділянки встановлені. Тоді Ви можете приступати до оформлення постійної реєстрації на території ІЖС.

Втім, у разі, якщо межі дачної ділянки не встановлені, дані по конфігурації Вашої ділянки не відображені в кадастровій карті, але при цьому Ви фактичний власник будинку вже протягом довгих років, прописка на території СНТ неможлива.

Громадяни Російської Федерації можуть самостійно вибирати місця реєстрації, в тому числі і ті, які розташовані за межами населених пунктів. 30 червня 2011 року Конституційний Суд РФ ухвалив рішення про дозвіл реєструватися в дачних будинках. З цього моменту громадянам не можна відмовити в реєстрації, посилаючись на розташування житла.

Згідно з чинним законодавством, на дачних ділянках можна будувати дачі і господарські споруди. Разом з тим зареєструватися можна тільки в тому будову, яка визнана придатною для проживання протягом усього року, тобто в житловому будинку. Однак після рішення Конституційного суду становище дачників щодо прописки змінилося. Якщо будова має фундамент і стіни, що відповідають санітарним нормам і правилам, і оснащено всіма необхідними комунікаціями, проблем з перекладом його в житловий будинок не виникне.

Для всіх таких будівель передбачено два варіанти: з правом реєстрації в ньому і без такого. Які види будівель можливі:

- будівля розташована в населеному пункті, має техпаспорт БТІ, поштову адресу та зареєстровано як житлова споруда. Реєстрація в такій будові, як правило, здійснюється без особливих складнощів;

- будівля розташована на сільськогосподарських землях, а при заповненні реєстраційної декларації зазначений тип споруди «нежитлова». У Росреестр така споруда вноситься як житлову будову на дачній ділянці без права реєстрації, і для того щоб прописатися в будинку, доведеться діяти в судовому порядку.

У разі, якщо тип земель допускає будівництво на них житлових будівель, але документи, необхідні для реєстрації, відсутні, діяти потрібно за такою схемою.

  1. Документально підтвердити, що будинок житловий, тобто оформити на нього технічний паспорт. Часто для цього досить візиту кадастрового інженера, але іноді необхідно судове рішення про те, що будова відповідає необхідним нормам. Суд призначає експертизу, а рішення виносить за її результатами.
  2. Присвоїти дому адреса, якщо такий відсутній. Для цього потрібно подати заяву до органів районної адміністрації.
  3. Оформити право власності на будівлю. З цією метою його необхідно поставити на кадастровий облік і внести в Росреестр.

Тільки при наявності паспорта та підтвердження права власності можна спілкуватися в органи МВС з приводу реєстрації. Слід бути готовим до того, що в будь-який з організацій може чекати офіційну відмову, і рішення доведеться добиватися в судовому порядку.

Текст підготувала Марія Гурєєва

НЕ пропустіть:

Всі матеріали рубрики «Хороше запитання»

Чи можна продати три сотки з шести в СНТ?

Які документи потрібно перевірити, купуючи дачу?

Чи потрібна реєстрація, щоб жити по півроку в Криму?

Статті не є юридичною консультацією. Будь-які рекомендації є приватною думкою авторів та запрошених експертів.

Про що я повинен знати, купуючи дачу в СНТ?
Чи можна прописатися в будинку в СНТ?
Чи потрібно платити внески в СНТ, якщо земля у власності?
Що обов'язково потрібно знати, купуючи будиночок в селі?
Скільки часу можна жити без реєстрації?
Чи законно жити не за місцем реєстрації?
Які документи потрібно перевірити, купуючи дачу?
Чи потрібна реєстрація, щоб жити по півроку в Криму?