«Ми всі чекаємо наслідків - аж до розформування СКР»
Ми вивчили історію зльоту і падіння Дриманова, грунтуючись на інформації його колег, знайомих і тих, хто вважає себе його жертвами.
- Професія слідчого стала небезпечною, - зітхає колега Дриманова, співробітник центрального апарату СК (розмовляти погодився на умовах конфіденційності). - Дриманов - професіонал, яких сьогодні вдень з вогнем не знайдеш. Він дуже давно Следаки працює, ще в Генеральній прокуратурі там був на цій посаді. Досвід колосальний. Розслідував справи по Україні, Грузії, Осетії і там себе зарекомендував добре. За стільки років раніше ніколи не чув про нього поганого. Про нього навіть чуток і пліток не було в нашому відомстві.
побут
Трохи чуток і пліток гуляє і по дому на Жулебинский бульварі, де жив колись всесильний начальник ГСУ СКР по Москві. За словами сусідів, Олександр Дриманов був привітним і ввічливим сусідом. У крилі, де розташована його квартира (три кімнати загальною площею близько 86 квадратних метрів) на восьмому поверсі знаходиться ще дві квартири, в одній з яких проживає син відомого військового льотчика з дружиною (обидва співробітники спецслужб), а в іншій - «однушки» живе сім'я екс-дільничного і співробітниці банку.
У «трійці» Дриманова проживають він сам, його дружина Ольга Михайлівна (домогосподарка), старша дочка з чоловіком-співробітником МВС і маленькою дитиною, а також його молодша 17-річна дочка, учениця ліцею.
Глава сімейства мало спілкувався з сусідами (виняток було близько півтора років тому, коли у Дриманова був ремонт, і він обговорював час робіт будівельної бригади з мешканцями, щоб не заважали сну дітей шумом), але завжди вітався. На відміну від нього Ольга Михайлівна не проти перекинутися парою слів з місцевими жителями. А ще вона - активний борець з курцями. Відучила сусіда - колишнього дільничного, курити в тамбурі, і по її наполегливе прохання він курить на балконі.
Що стосується ТСЖ, то там до ні до самого Дриманову, ні до його сімейства ніяких претензій немає. Єдине що відзначили співробітники - за квартирою слідчого значився борг в 20 тисяч рублів за ЖКП (місячна ставка за «комуналку» близько 6 тисяч, що говорить про те, що заборгованість накопичилася), однак на початку червня весь борг був погашений.
Ні 16-го ні 17-го липня нікого з сімейства Дриманових консьєржі не бачили, і ніхто з правоохоронців до них не звертався. Що не дивно: всупереч початковим чутками, Олександра Олександровича затримали не вдома, а на зустрічі в бізнес-центрі.
Але одного разу Дриманов все-таки дозволив собі дати слабину на очах сусідів. Це було два роки тому, в липні 2016 року. Тоді заарештували його заступника Дениса Никандровие.
Пізно ввечері Дриманова привіз до дому водій. Керівник столичного ГСУ ледве стояв на ногах. За допомогою підлеглого він пішов до сусіднього цілодобовий магазин-підвал за горілкою. Олександр Олександрович і тут залишався вірним правилами пристойності і привітався з здивованими сусідами, які бачили його в такому стані вперше. За їх словами, він повторював тільки одну пропозицію «Справа з пальця висмоктали».

Олександр Дриманов просив захисту у журналістів. Не допомогло. Фото: АГН «москва»
Мішок з доларами
Довідка «МК»: суть «справи СКР». «Набила оскому історія про перестрілку біля кафе Elements на Рочдельська вулиці в грудні 2015 року коштувала життя двом, здоров'я - вісьмом, свободи - вже 15 гражданм. А скільки людей втратили кар'єри - не злічити. За версією ФСБ, перші особи СКР, серед яких начальник московського управління Дриманов, його заступник Нікандров, начальник управління СКР по ЦАО Крамаренко, а також керівні працівники центрального апарату Максименко і Ламон, отримали хабар від представників Шакро Молодого за припинення справи відносно учасника перестрілки Андрія Кочуйкова на прізвисько Італієць.
Максименко вже засудили, Нікандров та Ламон поки в СІЗО ».
Свідчення проти Дриманова були озвучені на процесі проти Максименко. І дав їх заступник Олександра Олександровича Денис Нікандров.
З матеріалів справи випливає, що Нікандров після сьомої вечора зайшов в кабінет до Дриманову. У кімнаті відпочинку біля кабінету Нікандров побачив пакет, доверху заповнений пачками доларів - Дриманов перекладав їх в мішок. Він попросив Никандровие постежити, щоб в кімнату відпочинку не заглянули непрохані гості. Потім Дриманов передав своєму заступнику мішок зі словами «Тут 200 тисяч».
Відзначимо, що Крамаренко, який зараз також під слідством, наполягає, що ніяких грошей не брав і викривають показань проти Дриманова не давав. А що ж сам високопоставлений сановник? Ось витяги з інтерв'ю «МК», яке Дриманов дав в березні , Відразу після того, як були озвучені показання Никандровие:
- Я вас запевняю, ніяких об'єктивних доказів моєї причетності до справи немає. Дениса Никандровие я можу зрозуміти, він це заявив через півтора року перебування в СІЗО.
У мене є дані, що вони хочуть змусити Крамаренко (колишній керівник СУ СКР по Центральному округу, також заарештований. - Авт.) Таким чином домовитися про мене. Все, що відбувається, незаконно (малися на увазі обшуки в кабінеті і вдома у Дриманова. - Авт.), Причому відбувається це негласно. Я впевнений, що генеральний прокурор Юрій Якович Чайка не в курсі, що відбувається. Я підготував звернення до нього і Держдумі - про порушення процесуального законодавства щодо всього слідства. Згідно КПК розслідувати звинувачення у хабарі в відношенні співробітників СКР повинен сам Слідчий комітет.
Треба відзначити і важливий факт, який в подальшому дасть ЗМІ їжу для роздумів: чинний керівник СК по Москві вирішив виступити на стороні захисту підсудного Максименко, обвинуваченого в двох епізодах хабарництва. Погодьтеся, таке буває дуже рідко. Але «Сан Санич» (так називають його наближені) НЕ злякався. Це може говорити багато про що.
Найімовірніше, Дриманов вже тоді чудово розумів, що на посаді йому залишалося зовсім небагато. Тому він і безстрашно висловив гарячу підтримку колись «правій руці» Олександра Бастрикіна. І цим пояснюється також його несподівана відвертість в спілкуванні з пресою. «Я, як керівник главку, прийшов шукати захист і розуміння, - уклав Дриманов.
Втім, «захист і розуміння» журналістів - в наш час поганої союзник. І коли Дриманова офіційно відставили з посади керівника московського слідства, він спробував оформити статус адвоката в рідному Волгограді. Адже адвокат - спецсуб'єктів, якого так просто не заарештуєш. Згідно із законом «адвокатські» справи може вести тільки Слідчий комітет, що для Олександра Олександровича, звичайно ж, вигідніше, ніж мати справу з ФСБ. Але саме така нагальна спроба підстрахуватися і погубила Дриманова.
«Сокроешь - станеш генералом»
Спочатку спецслужби планували заарештувати його, коли вступив в силу вирок Михайлу Максименко (Зараз вердикт оскаржується у вищій інстанції). Активність Дриманова змусила їх поквапитися.
- Дриманов - в минулому людина 6-й служби УСБ ФСБ, Феоктистова і Ткачова (який став керівником Управління «К»), - говорить виходець з 9-го Управління КДБ, колишній заступник начальника відділу Департаменту по боротьбі з організованою злочинністю і тероризмом МВС РФ Дмитро Целяков. - Я з ним зустрічався в червні 2009 року. Він був тоді полковником, а я - арештантом.
Дриманову пророкували розглядати мою заяву, яке я направив на ім'я начальника УСБ ФСБ. Мене в той час перевели з СІЗО 99/1 «Кремлівка» в СІЗО 6 (воно жіноче, але там є корпус для колишніх співробітників правоохоронних органів).
Переклад був пов'язаний з тим, що я писав заяви і звернення в усі серйозні інстанції. А там прізвища, суми хабарів, вся система відмивання грошей, всі учасники кришування, включаючи співробітників прокуратури і спецслужб (результат моєї довгої оперативної роботи в МВС). Дуже багато фактури про Грузію. Було там і про одне вбивство.
Коротше, цього вистачило б не порушення десятка кримінальних справ. Дриманову доручили цю перевірку. Він виглядав тоді більш підтягнутим, створював враження уважного людини, дуже ретельно брав з мене пояснення. Правда, очі ховав.
Я йому чесно сказав: «Сокроешь - станеш генералом, але, якщо поступиш за законом, то залишишся справжнім офіцером». Але він нічого не «провів» з того, що я розповів. Чи не вивчив мої документи. Відписався, що, мовляв, є один том ДОУ (справа оперативного обліку) замість 16, які були.
У мене на нього зла немає, я розумію: він просто хотів бути в системі. А вона його сама в результаті переїхала катком. Все це - війна кланів. Мабуть, у Ткачова відбирають вплив на Москву. Ось побачите, Ткачов злетить з Управління "К". У нього давно "закусити" з 2-й службою УСБ.
- Ми з самого початку всієї цієї історії з Максименко, Шакро і іншими знали, що Дриманову не втекти, - каже один з його безпосередніх підлеглих. - У суді він публічно, виступаючи як свідок, заявляв, що не причетний. Але агресивний настрой відносно нього був очевидний. Чи очікували ми, що Бастрикін заступиться? Ну, він це робив, як міг. Так що арешт Дриманова - це ще і випад проти особисто Бастрикіна. Ми всі чекаємо наслідків. Аж до розформування СКР.
А що ж сам високопоставлений сановник?Чи очікували ми, що Бастрикін заступиться?