Реклама
Реклама
Реклама

У якій валюті брати кредит?

Сьогодні я вирішив розглянути досить і складний і, на мій погляд, неоднозначне питання: в якій валюті брати кредит. Найбільш актуальним це питання є для довгострокових кредитних програм, таких, як іпотечні кредити , Тому я буду його розглядати саме з точки зору іпотеки. Ви ж можете спроектувати цю тему, використовуючи запропонований в ній метод розрахунку, на будь-яку іншу програму кредитування.

Отже, припустимо, ви вирішили придбати нерухомість з використанням позикових коштів, вибрали іпотечну програму , І переходите до розгляду всіх умов майбутньої угоди.

Одним з ключових умов іпотечного кредиту , Безсумнівно, є процентна ставка, а вона, в свою чергу, дуже сильно залежить від обраної валюти кредитування. Щоб не бути голослівним, беру середні, найбільш вигідні діючі ставки по іпотечних кредитах на найбільший термін провідних російських і українських банків:

В Росії:

- Іпотечний кредит в рублях: 14% річних;

- Іпотечний кредит в доларах і євро: 12% річних.

В Україні:

- Іпотечний кредит в гривнях: 18% річних;

- Іпотечний кредит в доларах і євро: зараз не надаються (раніше при аналогічних ставках в гривні - 12% річних в доларах).

Як бачимо, різниця в Росії на перший погляд не така суттєва (всього 2% річних), але в процентному співвідношенні ставки по іпотеці в рублях вище, ніж ставки по іпотеці в доларах на 17%, що за багато років користування кредитом може вилитися в дуже істотну суму. А в Україні ставки за іпотечними кредитами в гривні були вище, ніж в доларах, на 50%!

З іншого боку, багато хто скаже: нас уже навчив фінансова криза 2008 року, коли національна валюта знецінилася більш, ніж в 1,5 рази, доходи впали, а платежі за валютними кредитами, відповідно, підскочили на цю різницю. І теж будуть по-своєму мають рацію.

Тому як краще вчинити? У якій валюті брати іпотечний кредит? Я пропоную діяти за принципом, який я описував в темі У якій валюті зберігати заощадження? : Тобто, вважати і прогнозувати. Правда, у випадку з іпотекою це буде набагато складніше, з огляду на те, що прогнозувати доведеться на набагато більш тривалий термін. Але спробувати треба, адже в будь-якому випадку отримання іпотечного кредиту передбачає планування особистих фінансів на довгі роки вперед.

Отже, як визначити, в якій валюті брати кредит. Беремо суму передбачуваної заборгованості і розраховуємо, скільки ми переплатимо банку за весь період кредитування, а краще - за той термін, в який плануємо повністю закрити іпотечний кредит (адже, ймовірно, він менш 20-30 років, у всякому разі так повинно бути). Розрахунки виробляємо окремо за ставками в національній валюті (рублі, гривні тощо) і, припустимо, в доларах США. Євро і інші валюти (іноді банки кредитують, наприклад, в швейцарських франках) я раджу не розглядати з огляду на їх сильного курсового коливання, крім одного винятку, про який трохи пізніше.

Отже, припустимо, сума кредиту - 100 000 грошових одиниць. Вважаємо, скільки ми заплатимо банку відсотків за весь період користування кредитом за умови його отримання в різних валютах, з різними схемами погашення (Стандартна - С і Ануїтетна - А) і під різні ставки. Для розрахунків я використовував іпотечний калькулятор на сайті одного з провідних банків. Результати для зручності сприйняття розміщую в таблицю.

12% 14% 18% З А С А С А 5 років 30500 33467 35583 39610 45750 52361 10 років 60500 72165 70583 86320 90750 116222 15 років 90500 116030 105583 139713 135750 189876 20 років 120500 164260 140583 198445 180750 270395 30 років 180500 270300 210583 326554 270750 442551

Тепер просто починаємо порівнювати різницю в переплати за різними ставками (різних валютах) з можливим падінням курсу національної валюти по відношенню до долара.

Наприклад, ми плануємо погасити іпотечний кредит зі стандартною схемою погашення за 5 років. Різниця в переплати по кредиту за 5 років між рублями (14%) і доларами (12%) складе 35583-30500 = 5083 ден. од. або 17%. Припустимо, ми прогнозуємо, що за 5 років рубль знеціниться по відношенню до долара більш, ніж на 17%. Значить, виходячи з цих умов кредитування, зараз нам вигідніше брати кредит в рублях.

Або ми плануємо погасити іпотечний кредит з ануїтетною схемою погашення за 15 років. Різниця в переплати по кредиту за 15 років між гривнями (18%) і доларами (12%) складе 189876-116030 = 73846 ден. од. або 64%. Припустимо, ми вважаємо, що за 15 років гривня знеціниться по відношенню до долара менш, ніж на 64%. Значить, зараз нам вигідніше брати кредит в доларах.

Підставивши свої умови кредитування, і орієнтуючись на власні прогнози зміни валютних курсів, ви можете визначити, в якій валюті вигідніше брати іпотечний кредит або кредит за будь-який інший програмі. Я б не радив в прогнозуванні зміни валютних курсів орієнтуватися на прогнози аналітиків, а також на те, що "всі говорять". Точно спрогнозувати зміни курсів не може ніхто! Думки різних аналітиків часто не збігаються, а то, що говорять всі за принципом "де-то почув і передав далі", і те, що розуміють фінансово-грамотні люди - це різні речі.

Сам запропонований принцип визначення оптимальної валюти кредитування досить грубий і недосконалий! Наприклад, він враховує, що курс буде змінюватися плавно протягом усього строку дії кредитного договору. Але ж він може "стрибнути" і в перший місяць після отримання кредиту, і в останній перед його погашенням. Метод розрахунку можна ускладнити, щоб надати йому більшої точності, але я не стану зараз цього робити, щоб вас не запитати, думаю, що і так хто-небудь не особливо зрозумів, про що взагалі мова. Якщо вам цікаво - спробуйте уточнити розрахунки самі.

Але найголовніше - подібний метод розрахований на тих, у кого доходи в особистий або сімейний бюджет надходять саме в національній валюті: такі люди, яких більшість, можуть набагато сильніше постраждати при девальвації нацвалюти. А ось тим, хто заробляє в доларах або євро (наприклад, працює за кордоном і т.д.), можна набагато сміливіше брати іпотечний кредит в іноземній валюті, оскільки від ризиків знецінення національної валюти вони вже захищені.

Якщо ви отримуєте основний дохід в доларах або євро - беріть кредит в тій валюті, в якій в ваш бюджет надходять гроші. Так ви зможете істотно заощадити на банківських відсотках, не піддаючи себе валютні ризики.

Сподіваюся, мій спосіб визначити, в якій валюті брати кредит, буде вам корисний. Повторюю, що ви можете взяти його за основу і вдосконалити, але раджу підійти до цього питання дуже серйозного: від вашого рішення можуть залежати витрати сімейного бюджету на багато років!

На цьому, мабуть, все. сайт Фінансовий геній піклується про те, щоб ваша фінансова грамотність завжди була на висоті. Залишайтеся з нами!

Тому як краще вчинити?
У якій валюті брати іпотечний кредит?