Реклама
Реклама
Реклама

МБСП не доніс портфель. Що підвело один з найбільших і найстаріших петербурзьких банків

ЦБ ввів тимчасову адміністрацію в Міжнародному банку Санкт-Петербурга екс-сенатора Сергія Бажанова. Регулятор відсторонив менеджмент від управління і взяв під захист вкладників. ЦБ ввів тимчасову адміністрацію в Міжнародному банку Санкт-Петербурга екс-сенатора Сергія Бажанова

президент МБСП Сергій Бажанова // Євген Павленко / Коммерсант

Про те, що керівництво МБСП перейшло на найближчі шість місяців Агентству страхування вкладів, повідомила 15 жовтня прес-служба Центробанку. Своє рішення регулятор обгрунтував «нестійким фінансовим становищем» фінансової організації і «загрозою інтересам його кредиторів і вкладників». За півроку тимчасову адміністрацію повинна буде оцінити активи і зобов'язання петербурзького банку і зробити висновки про його подальшу долю. Учасники ринку називають введення тимчасової адміністрації громом серед ясного неба і не виключають, що акціонери будуть боротися за свій актив.

За даними порталу «Банкі.ру», МБСП входив до сотні найбільших російських банків за обсягом капіталу (9,1 млрд рублів за підсумками першого півріччя 2018 року). За розміром активів (41 млрд за підсумками першого півріччя) він зайняв 116-е місце по Росії і 11-е в регіоні.

У фінансовій звітності за міжнародними стандартами кредитна організація вказувала, що її чистий прибуток за шість місяців цього року склала 210 млн рублів, а чистий процентний дохід - 181 млн рублів. Незважаючи на загальну тенденцію щодо зниження ставок по кредитах, даний показник залишається стабільним, коментував основний акціонер Сергій Бажанов.

Ззовні бізнес теж здавався стабільним. За словами голови Асоціації банків Північно-Заходу Володимира Джіковіч, скарг на адресу МБСП не надходило. «Клієнтів не підводили, платіжна дисципліна була хороша», - зазначає він. Але заява ЦБ про нестійкому фінансовому становищі в такій ситуації не є чимось винятковим. «Введення тимчасової адміністрації в банках, які з точки зору ринку працюють нормально, відбувається не вперше», - говорить експерт.

Зв'язатися з Сергієм Бажанова на момент публікації не вдалося. У прес-службі компанії повідомили, що найближчим часом не має наміру коментувати ситуацію.

За словами співрозмовника «Фонтанки» на банківському ринку, ще рік тому фінансова організація успішно проходила перевірки ЦБ і не викликала претензій. Але минулого тижня російське рейтингове агентство «Експерт РА» знизило кредитний рейтинг МБСП відразу на три ступені і заявило про «значною ймовірності невиконання фінансових зобов'язань в короткостроковій перспективі».

«Кращий друг забудовників»

МБСП працює на ринку Петербурга близько тридцяти років. Під назвою «Ленмебельбанк» кредитна організація була зареєстрована в 1989 році, а через 10 років знайшла своє нинішнє найменування. До 2004 року, поряд з Промстройбанком і "Банком« Санкт-Петербург », входив в фінансово-промисловий холдинг« Банкірський дім «Санкт-Петербург» бізнесмена і чиновника Володимира Когана. Коли підприємець вирішив позбутися від фінансових активів, МБСП викупив його менеджмент на чолі з головою правління Сергієм Бажанова. На даний момент йому безпосередньо належить 92,28% кредитної організації, а ще 6,95% - компанії «Тріумф», єдиним акціонером якого є Бажанов. Трохи менше відсотка знаходиться в руках у міноритарних акціонерів .

Серед петербурзьких бізнесменів МБСП часто називають «банком для своїх». Але під цим в даному випадку мають на увазі не афілійовані з власниками структури, а постійних корпоративних клієнтів, які обслуговувались в ньому «з часів царя Гороха», коментує один з учасників ринку. Основну масу таких компаній складають забудовники. За даними сайту МБСП, позики і гарантії у нього брали такі великі петербурзькі девелопери, як «Легенда», КВС, Setl Group, ЛСР.

Забудовникам, кредитувати в МБСП, прихід тимчасової адміністрації нічим не загрожує. "Протягом півроку всі договори будуть виконуватися в звичайному режимі, всі зобов'язання зберігаються", - говорить Володимир Джіковіч. Віце-президент Російської Гільдії керуючих і девелоперів В'ячеслав Семененко теж не бачить тут проблем. "Девелопери, як правило, не морозять гроші на рахунках. А компанії з гарною репутацією можуть без праці реструктуризувати кредити в інших банках", - сказав він.

Фізичних осіб банк теж кредитував, але цей напрямок великого розвитку не отримало. По-перше, це вимагало б великих інвестицій в мережу відділень; по-друге, сам Сергій Бажанов вважав корпоративних клієнтів більш надійними. «Роздріб він не дуже добре знав і вважав, що на неї не можна розраховувати - вона швидше росте, коли все добре, але і падає швидше за все, коли все погано», - коментує співрозмовник видання.

Добрі відносини з постійними клієнтами могли спровокувати невдоволення регулятора. У всякому разі, в минулому році саме висока концентрація забудовників в кредитному портфелі МБСП стала однією з причин «негативних очікувань» у рейтингового агентства S & P.

Згодом експерти вивели банк з-під спостереження, але глобально перебудувати портфель не вийшло. У 2018 році 42% корпоративних кредитів припадало на будівництво, стверджують аналітики «Експерт РА». При цьому якість кредитного портфеля продовжувало падати. Наприклад, частка пролонгованих позик перевищила 60%. Рівень резервів за проблемними клієнтам фахівці знайшли недостатнім. Також банк занадто активно кредитував іноземні юрособи (на позики нерезидентам і гарантії їм довелося понад 25% активів).

Втім, учасники ринку не впевнені, що оцінка «Експерт РА» стала приводом для введення тимчасової адміністрації. «Високий відсоток пролонгованих позик може приховувати неповернені кредити, а може і означати, що компанія працює з довгостроковими проектами», - коментує голова правління банку Siab Галина Ванчікова. Інший учасник ринку відзначає, що диверсифікувати корпоративний пакет в короткий термін не так-то просто: наприклад, підприємства, що працюють з держзамовленням, мають право співпрацювати тільки з великими державними банками. На роздрібному ринку вплив фінансових організацій першого ешелону ще більш велике.

доля активу

Після призначення тимчасової адміністрації в МБСП Центробанк ввів тримісячний мораторій на задоволення вимог кредиторів, щоб уникнути виведення активів. Агентство страхування вкладів протягом двох тижнів почне виплати вкладникам банку.

Це не обов'язково призведе до закриття банку, вважає голова правління «Енергомашбанка» Геннадій Вєтров. «Наприклад,« Відкриття »і« Бінбанк »залишилися на ринку і працюють під своїми брендом. МБСП - великий банк, може бути, для нього знайдеться інвестор або фонд консолідації банківського сектора, підконтрольний ЦБ РФ, увійде в його капітал », - коментує він. Але майже напевно акціонери втратять над ним контроль.

«Не пам'ятаю випадків, щоб власники після тимчасової адміністрації поверталися до управління», - коментує топ-менеджер.

Але Сергій Бажанов може поборотися за свій актив і оскаржити рішення ЦБ, нагадує Володимир Джіковіч. Раніше такою можливістю скористався банк «Югра», але суд відмовив йому в позові.

Галина Бояркова, «Фонтанка.ру»