Реклама
Реклама
Реклама

На білому катері до такої-то матері

Вранці 9 червня в Петербурзі прогулянковий катер врізався в набережну у Большеохтінского моста. «Фонтанка» вирішила з'ясувати, як влаштовано маломірне судноплавство на Неві. Виявилося, що пересування сотень моторних човнів і катерів в центрі міста не надто контролюється. Вранці 9 червня в Петербурзі прогулянковий катер врізався в набережну у Большеохтінского моста

Семен Димов / "Фонтанка.ру"

У зіткненні катера з набережної постраждали двоє : Який керував судном чоловік і пасажир, розповіли в прес-службі ГУ МНС по Петербургу. Водно-транспортні пригоди за участю маломірних суден трапляються на Неві щороку. У 2017 році в липні у Ливарного мосту катер протаранило понад велике судно . Після зіткнення катера і гідроцикли на Неві постраждала дівчина .

За даними Державної інспекції маломірних суден (ГИМС) по Петербургу, зараз на обліку в місті перебуває понад 50 тисяч моторних човнів і катерів. Ще кілька десятків тисяч не підлягають реєстрації, оскільки мають потужність мотора менше 10 кінських сил. Власники катерів охоче самі борознять річки і канали, катають друзів і подруг, а багато - активно заробляють.

Сезон ціною 2,5 млн рублів

Оренда катерів користується шаленим попитом в високий сезон, кажуть учасники ринку. «До мого знайомого на Крестовському підійшли туристи, коли він просто стояв на причалі, і самі запропонували 10 тисяч рублів за годину прогулянки, - каже один з гравців ринку. - Взагалі-то він не займається орендою, але не зміг відмовитися ».

Обсяг цього ринку підприємці оцінюють не менше ніж в 400 млн рублів за сезон. За оцінкою товариства «Петроход», в центрі міста постійно працюють близько 150 гравців - як приватних осіб, так і фірм - кожен з них заробляє за 100 днів навігації в середньому 2 - 2,5 млн рублів. Фірми, які здають моторні плавзасоби для риболовлі або прогулянок в Ленобласті, заробляють за сезон менше - близько 900 тисяч рублів.

Оренда катера коштує від 5 до 11 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за годину, середнє завантаження - 3 - 4 години на день. Іноді в гарну погоду «ходових» годин може бути 8 - 10, а в дощовий будній день жодного. Більшість підприємців, що надають катери в оренду, часто навіть не мають сайту або групи «ВКонтакте», а просто ловлять туристів біля причалів.

Хіт цього сезону - оренда без капітана. В інтернеті коментарі про цю послугу майже всі захоплені. «У вихідні з дівчиною катався на катері« Товстий », - пише користувач Володимир. - Чи встигли пропливти весь Пітер, зайти в канали і обігнути стадіон «Петровський». Дякую! Все дуже сподобалось".

«Фонтанка» звернулася в один з пунктів прокату і отримала такі відповіді на свої питання: «Ніякі штрафи не загрожують, тому що суду під оренду маленькі і документи на них не потрібні. Якщо уріжетеся, то доведеться сплатити ремонт. Страховок не передбачено. Якщо при аварії постраждають люди або чуже майно, то будуть проблеми з поліцією. Але врізатися на воді в щось випадково неможливо - тільки якщо ви спеціально невиправдано ризикуєте ».

Правила водного руху

За дотриманням правил руху на водах стежить Державна інспекція маломірних суден (ГИМС), підвідомча МНС. Права на управління катером або моторним човном з масою до 200 кг і потужністю до 10 кінських сил, дійсно, не потрібні. Оскільки це не плавальний засіб, а спортивний інвентар, як самокат або велосипед. Але учасників не сірого, а легального ринку річкових перевезень впевнені, що це правова діра: непідготовлені люди на катері в центрі міста становлять небезпеку.

Співвласник компанії з прокату човнів і човнових моторів Motor-rent Володимир Калінін розповідає, що один з його клієнтів на минулому тижні теж сказав, що хоче вирушити по каналах з дівчиною, і Володимир відмовив йому в оренду: «Я пояснив, що для цього потрібно знати всі знаки і правила, що регулюють рух на воді, де одностороннє, де заборонені зони. Цьому люди вчаться роками. У петербурзькому каналі, на відміну від Фінської затоки, іноді неможливо розійтися з більшим судном, не зачепивши. Але, звичайно, теоретично і нас будь-який клієнт може обдурити і піти на орендованій човні нема на Вуокса, а в центр міста », - визнає Калінін.

Його діловий партнер Роман Березін вважає, що ускладнювати правила не потрібно. «Вийде марення. Наприклад, ви вирішили з компанією орендувати човен і допливти до острова на Вуоксе, навіщо вам права? Необхідність отримувати права в такому випадку призведе тільки до більшої корупції », - міркує Роман. Але контроль за рухом по річках і каналах Петербурга, на його думку, необхідний.

Наприклад, байдарочники та каякери вже домовилися з містом про правила свого руху в центрі. У 2017 році їм повністю заборонили плавати по Фонтанці, Мойці і каналах , Але тепер власники байдарок домоглися дозволу виходити на воду в центрі з 5 до 8 ранку. Відповідні поправки до постанови уряду міста вже схвалені депутатами Закса і, як очікується, будуть підписані губернатором протягом 10 - 14 днів. Крім того, на час мундіалю МНС ввело заборона на рух в центрі міста гідроциклів.

Як з гусака вода

На питання про те, як йдуть справи з безпекою на воді в центрі міста, петербурзькі судноводії одностайно відповідають: за нею практично ніхто не стежить. «Якщо немає радіозв'язку з іншими учасниками руху, то говорити про нормальний переміщенні ми просто не маємо права, це небезпечно, - каже Микола Предтеченський, засновник теплоходного товариства« Петроград ». - На всіх теплоходах варто ГЛОНАСС, і якщо дивитися за цією системою, видно, що малі річки дуже перевантажені, особливо по вихідним, і це без урахування нелегалів, у яких ГЛОНАСС немає ».

Предтеченський розповідає, що напередодні мундіалю на ринку різко зросла кількість нелегалів. «Катер в оренду без прав в центрі міста - це безумство, - впевнений Микола Предтеченський. - Але у ГИМС не вистачає ресурсів, щоб стежити за порушниками. Я кілька днів тому бачив, як дівчина на водному мотоциклі тікала від двох катерів на Фонтанці. Вона під Пральний міст, зробивши маневр, полетіла в бік яхт-клубу. Чим може скінчитися таке молодецтво, якщо хтось із них вріжеться в «Метеор», приблизно зрозуміло ».

Володимир Калінін додає, що чимало учасників водного руху не дотримуються елементарні правила безпеки - в катері повинен бути рятувальний жилет для кожного пасажира, швидкість не може перевищувати 15 км на годину, не можна виходити на фарватер. Самі інспектори ГИМС, на його думку, нібито часто закривають очі на порушення і більших учасників руху. «Вони знають, що на цьому причалі Вася, а тут Петя. І розуміють, що туристів треба розважати, дати покерувати іноді, - нарікає Калінін. - Я недавно бачив оголошення про вакансії капітана для великого катера на 20 пасажирів, і там було написано «права будуть перевагою».

Права на продаж

До речі, права на управління судном більшим, ніж моторний човен, теж придбати нескладно. Десятки фірм пропонують оформити документи за 2 дні. У компанії «Права-ГИМС» розповіли «Фонтанці», що вартість документів старого зразка на один район плавання і одну категорію плавзасоби - від 12 тисяч рублів, за кожну додаткову позицію доведеться доплатити 2 тисячі рублів. Права нового зразка пропонуються за 25 тисяч рублів, досвіду не потрібно: тільки кольорове фото на білому фоні і паспорт.

«Я саме так права і отримував, - розповів« Фонтанці »власник одного потужного катери. - Подаєш документи і хоч в той же день здаєш екстерном іспит ».

«Звичайно, з великими прогулянковими судами такого не відбувається. На річкових трамваях і «метеори» люди кваліфіковані, без ліцензії і прав туди не пустять, - впевнений Ілля Мельников, власник компанії «Ахтілахті», яка організовує екскурсії на байдарках. - А що до катерів, чесно кажучи, ми на байдарках від гріха подалі завжди ходили по центру рано вранці, поки всі ці диваки сплять ».

Власники Motor-rent впевнені, що забороняти оренду моторних човнів без капітана повністю не варто навіть в центрі міста. «Проблема не в самій оренді, а в тому, що немає територіальних обмежень, ніхто не знає і не дотримується правил, - каже Роман Березін. - Але якщо влада буде ці правила розробляти, не радячись з бізнесом, вони майже напевно вийдуть нездійсненними і приведуть до відходу в тінь ще більшого числа компаній. Нехай ГИМС розробить траєкторію руху для катерів, обмежить час перебування в центрі, так само, як і для байдарок. Цього буде цілком достатньо, щоб навести порядок ».

Цікаво, що в сусідній Фінляндії водійські права обов'язкові тільки для професійних судноводіїв. Для маленьких катерів (менше 5,5 метра в довжину і з мотором потужністю не більше 15 кВт) навіть не потрібна реєстрація. Прогулянковими яхтами довжиною до 24 метрів теж можна управляти без будь-якої підготовки. Однак поява на воді в стані алкогольного сп'яніння або без рятувального жилета строго заборонено. У 2017 році в інцидентах з човнами в Фінляндії загинули 34 людини - це найменший показник за всю історію країни.

Після аварії 9 червня в ГУ МНС Росії по Петербургу «Фонтанці» розповіли, що поки ніяких заходів посилення безпеки на воді вводити не планують. Причини події, додали у відомстві, поки неясні, в них буде розбиратися поліція, і вже після цього можна буде робити висновки.

Марина Васильєва, «Фонтанка.ру»

Наприклад, ви вирішили з компанією орендувати човен і допливти до острова на Вуоксе, навіщо вам права?