- Визначення цього поняття
- Переваги і недоліки
- Етапи оформлення і порядок надання
- Терміни і ціни
- взаємовідносини сторін
- Бухгалтерські проводки
- припинення дій
Для підприємців та юридичних осіб, які працюють або тільки планують розпочати роботу в сфері державних закупівель з бюджетними і казенними підприємствами та установами, завжди актуальним питанням є надання забезпечення при укладанні контрактів.
Згідно з чинним законодавством про контрактну систему мало виграти аукціон або конкурс для забезпечення тих чи інших потреб держави, суб'єктів РФ або муніципальних утворень, необхідно безпосередньо перед підписанням контракту надати до нього забезпечення.
Визначення цього поняття
завантажити зразок банківської гарантії на забезпечення виконання контракту.
Спосіб забезпечення виконання контракту за Законом про контрактну систему вибирається постачальником або виконавцем самостійно з двох варіантів: гарантія або внесення на спеціальний рахунок замовника грошових коштів. Вважається, що таке забезпечення з боку комерційної організації - виконавця контракту, спонукає його ставитися до своїх зобов'язань більш виважено і відповідально, а замовнику (державного або муніципального) дає можливість задовольнити вимоги щодо справляння неустойки за невиконання або порушення умов контракту постачальником з такого забезпечення.
Банківська гарантія - спосіб забезпечення зобов'язань виконавця контракту перед замовником.
Згідно з Цивільним кодексом (глава 23, ст. 329, 368), банк-Гарант на прохання постачальника (виконавця, підрядчика), дає замовнику письмове зобов'язання сплатити за першого певну суму, в разі, якщо постачальник не виконає своїх зобов'язань і замовник представить вимога про таку сплату.
При цьому право на вимогу про сплату сум по гарантії у замовника (він іменується в банківській гарантії Бенефіціаром), виникає тільки при наявності підстав, а саме - невиконання постачальником (в гарантії він іменується Принципалом), його контрактних зобов'язань, або при виконанні таких зобов'язань з порушеннями. У разі якщо банку доводиться виплачувати обумовлену суму за гарантією, згодом ця сума буде утримуватися з клієнта-принципала, в порядку регресу (повернення).
Таким чином, банк своїм зобов'язанням підкріплює наміри виконавця контракту на неухильне виконання зобов'язань перед замовником, гарантуючи швидку виплату неустойок і штрафів на вимогу замовника в позасудовому порядку.
Коли необхідно вдатися до забезпечення зобов'язань, дивіться в наступному відеосюжеті:
Переваги і недоліки
Гарантія як засіб забезпечення зобов'язань детально регулюється нормами Цивільного кодексу, і в силу цього, часто застосовується в діловому обороті. Як варіант надання забезпечення контракту вона має як свої сильні, так і слабкі сторони.
Важливо знати, що замовники приймають як належне забезпечення тільки гарантії від банків, включених Мінфіном РФ в спеціальний список і відповідають вимогам ст. 74.1 Податкового кодексу.
До переваг гарантії для виконавця можна віднести:
- швидкість оформлення документа;
- визначеність вимог, що пред'являються до клієнта банку;
- досить невелику вартість за надання гарантії щодо ціни самого контракту;
- можливість визначити умови гарантії в залежності від вимог замовника і аукціонної документації (з урахуванням норм Закону про контрактну систему).
Перевагами для держзамовника є:
- можливість швидко (як правило, не довше, ніж за 5 робочих днів) отримати грошові кошти від банку-гаранта в якості неустойки;
- немає необхідності чекати рішення суду про невиконання постачальником своїх зобов'язань та стягнення сум неустойки;
- чітко обумовлений законодавчо список документів і відомостей, що включаються в вимога банку про сплату забезпечення, понад якого заборонено вимагати документи від замовника.
Певним недоліком отримання гарантії, як засобу забезпечення вважаються для постачальника вимоги банку до стійкості і фінансового становища клієнта, замовник же зацікавлений тільки в тому, щоб отримана ним в якості забезпечення гарантія відповідала документації про закупівлю та вимогам законодавства про контрактну систему.
При цьому важливо пам'ятати, що замовник не зобов'язаний погоджувати проекти гарантій на етапі їх оформлення, оскільки діяльність постачальників є комерційною і здійснюється на свій страх і ризик.
Переваги використання банківських гарантій розглянуті в даному відеоролику:
Етапи оформлення і порядок надання
Для отримання банківської гарантії підприємець або організація мають можливість звернутися:
- безпосередньо в банк, який здійснює їх розрахункове обслуговування;
- іншу банківську установу зі списку Мінфіну РФ;
- до кредитного брокера (надає послуги з оформлення гарантій за певну плату, і має можливість оформити запит на отримання гарантії відразу в кілька банківських установ).
Якщо організація регулярно має необхідність в гарантії на забезпечення виконання контакту, їй розумно отримати в банку поновлювану кредитну лінію на такі гарантії. В такому випадку, виходячи з вартості кредитної лінії можна швидко оформити необхідний документ або відразу кілька.
У будь-якому випадку для оформлення буде потрібно надання копій установчих документів, бухгалтерської та податкової звітності, а останній рік / півріччя, ряд інших відомостей. Банк, після аналізу стійкості і стану клієнта, що звернувся, приймає рішення про видачу / невидачу гарантії.
При позитивному рішенні банку оформлення документа включає в себе:
- визначення умов гарантії (терміну, суми, умови про безвідкличну, відкладального умови і т.д.), виходячи з вимог аукціонного або конкурсній документації замовника;
- узгодження остаточного варіанту гарантії в кредитному комітеті банку;
- укладення договору про надання гарантії (між банком-гарантом і клієнтом-принципалом) і оплата послуг банку;
- оформлення паперового варіанту гарантії і виписки з реєстру гарантій;
- включення банком виданої гарантії в загальноросійський реєстр таких гарантій (розміщується для загального доступу на порталі zakupki.gov.ru) протягом 1 доби після її видачі;
- передача гарантії замовнику особисто (а в разі укладення контракту за результатами електронних торгів - через електронну торгову площадку в електронному вигляді) для перевірки і прийняття.
Згідно із законом у замовника є термін в три робочих дні, щоб перевірити гарантію на відповідність встановленим вимогам і прийняти її, підписавши контракт. В іншому випадку, замовник надає постачальникові лист, з відмовою в прийнятті гарантії і причини цього.
Причинами відмови в прийнятті гарантії можуть бути тільки:
- її невідповідність вимогам Закону про контрактну систему (ст. 45);
- публікації в реєстрі банківських гарантій;
- встановлення банком вимоги подавати документи, не перераховані в Переліку, затвердженому постановою Уряду РФ № 1005 (від 08.11.2013), з внесеними до нього змінами.
Негативним наслідком неприйняття гарантії для постачальника є можливість бути внесеним до реєстру постачальників, недобросовісно виконують свої обов'язки, і позбавлення права брати участь у держзакупівлях на 2 роки, тому дуже важливо ретельно підходити до оформлення всіх умов гарантії ще на етапі переговорів з банком.
Можливі труднощі при оформленні розглянуті в наступному відеоматеріалі:
Терміни і ціни
При оформленні в якості забезпечення договору банківської гарантії слід врахувати кілька моментів, що стосуються її термінів:
Ціна за банківську гарантію для клієнта банку-принципала, залежить від індивідуального рішення банку, але може коливатися від 3 до 10% від вартості контракту. Сума ж забезпечення встановлюється замовником в документації про закупівлю і становить 5-30% початкової ціни контракту. І навіть якщо в ході аукціону ціна була знижена, забезпечення повинно бути надано в обумовленому розмірі.
взаємовідносини сторін
Згідно з нормами Цивільного кодексу в банківській гарантії діють три сторони:
- клієнт банку, який звернувся за гарантією, щодо зобов'язань якого банк видає гарантію (принципал);
- замовник за контрактом (бенефіціар);
- банк, який видав гарантію (гарант).
Необхідно сказати, що при оформленні самої гарантії не потрібно ніякої участі бенефіціара і його згоди на видачу документа, договір про надання гарантії укладають гарант і принципал.
Після прийому бенефіціаром гарантії, в разі незадоволення вимог останнього про сплату сум по гарантії, у бенефіціара виникає право на безспірне списання з рахунку гаранта грошових коштів, якщо їм протягом обумовленого часу не проведена виплата. Така умова включається практично в кожну документацію про закупівлю, і тому повинно бути передбачено в самій гарантії.
Цікаво, що згідно з позицією ФАС РФ не є порушенням ненадання замовнику гарантії в паперовому вигляді, в разі, якщо вона опублікована в реєстрі гарантій і відповідає вимогам законодавства.
Бухгалтерські проводки
Бухгалтерський облік операцій, пов'язаних з банківськими гарантіями, має свої особливості.
При виплаті банком коштів бенефіціару податкових наслідків по ПДВ для останнього немає.
Бенефіціаром проводиться запис за рахунком 51 «Розрахункові рахунки» (дебет) і кредитом рахунка 76 «Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами». Заборгованість принципала, списана за рахунок коштів гаранта, повинна відображатися за дебетом рахунка 76 в кореспонденції з кредитом рахунка обліку заборгованості боржника в залежності від виду зобов'язання (розрахунки з покупцями, фінансові надходження, надання позик).
припинення дій
Випадки припинення банківської гарантії встановлені в ст. 378 ГК РФ.
До них відносяться:
- сплата обумовленої в документі суми (як одноразово, так і частинами);
- закінчення терміну дії гарантії;
- відмова замовника-бенефіціара від прав по гарантії.
При цьому не потрібно повернення самого документа у випадках закінчення терміну і припинення шляхом виконання. А ось при відмові бенефіціара від прав вимоги по гарантії повинно надаватися письмового повідомлення від бенефіціара гаранту, і повернення самого документа в банк.
При виборі способу забезпечення виконання контракту постачальниками банківська гарантія застосовується дуже часто, чому сприяють як хороша урегульованість нормами цивільного законодавства, доступність і швидкість оформлення, так і відсутність необхідності відволікати з обороту компанії грошові кошти в якості забезпечення на весь термін дії контракту.