кореспондент Української Служби Інформації розбирався, звідки взялася така ціна, що на ній виграє держава і станемо ми менше пити.
Останній раз "роздрібну мінімалку" піднімали в вересні минулого року. МРЦ на півлітра горілки була встановлена на рівні 79, 55 грн. Правда, в магазинах можна знайти 0,5 "біленької" і дешевше. На прилавках є горілка навіть за 60 грн. Це пояснюється або меншою міцністю: наприклад, 35-38 градусів замість 40, - або сумнівним походженням напою.
Підвищення роздрібних цін ініціювали в Міністерстві економрозвитку і торгівлі, пояснюючи це "економічною доцільністю": і скляна тара подорожчала, і оплата праці, і сировину, і акцизи піднялися. Виробники спиртних напоїв заявили, що горілку робити сьогодні і зовсім невигідно. За повідомленнями ЗМІ, навіть після підвищення МРЦ рентабельність алкогольного бізнесу нібито не перевищить 0,2%.
У Кабміні вважають: від зростання роздрібних цін виграє і держава, і українці. Нові МРЦ збільшать надходження податків і зборів до бюджету, а також чомусь підвищать ефективність боротьби з нелегальним виробництвом і оборотом паленого алкоголю.
Споживачі ж, у свою чергу, повинні будуть зрадіти насиченню ринку якісними спиртними напоями, тенденції до скорочення кількості отруєнь контрафактом і зменшення негативного впливу горілки на організм в силу її меншу доступність. Останній фактор особливо актуальне для підліткового пияцтва.
Всесвітня організація охорони здоров'я зафіксувала в Україні найвищий в світі рівень споживання незареєстрованого алкоголю. Більше половини сукупного обсягу споживання припадає в Україні на споживання самогону або незаконно виготовлених алкогольних напоїв, - йдеться в супровідних документах до проекту підвищення МРЦ.
Через день приходять новини про чергову затриманої партії контрафактного алкоголю і навіть про спиртопроводу з Молдови. Літр нелегальної горілки можна купити, якщо знати місця, всього за 50 грн. Експерти, всупереч фахівцям з Кабміну, вважають, що підвищення роздрібних цін на алкоголь спровокує ще більше споживання "паленки". Чим це закінчується, ми пам'ятаємо по Харківській трагедії 2016 року, коли півсотні людей в області отруїлися неякісним спиртом. Майже половина з постраждалих померли.
Ті, хто звик купувати елітний алкоголь, будуть купувати його за будь-яку ціну. А ось роботяги, малозабезпечені громадяни, які люблять закласти за комір, швидше за все, побачивши нові ціни в магазинах, перейдуть через дорогу в наливайку. Там за старою таксі їм наллють півлітра, але залишається лише здогадуватися про якість такого алкоголю. Тому заява уряду про турботу про своїх громадян шляхом подорожчання алкоголю вважаю лукавством. Тут мета одна - отримати більше податків і прибутку. Не виключено, що все це лобіюють алкогольні магнати, - каже власник магазину алкогольної продукції Андрій Шевель.
Державна фіскальна служба відзвітувала, що за 2017 рік роздрібний продаж алкоголю поповнила бюджет на 7,8 млрд грн. Передбачається, що нові МРЦ підвищать цей показник за рахунок надходження ПДВ та акцизу, які в процентному співвідношенні прив'язані до ціни алкоголю.
Відзначимо, за даними Держстату середній житель Одеської області віддає за алкоголь і сигарети 3,3% від загального обсягу своїх витрат. Інформація ж з відкритих джерел про споживаний в Україні спирті на душу населення хоч і відрізняється, але не вселяє оптимізму - в середньому 12-15 літрів в рік. Наша країна входить в топ найбільш питущих в світі, і навряд чи цю проблему вирішити одним лише високим цінником на горілку.
Як повідомляла USIonline.com, ц єни на хліб злетять в найближчі кілька місяців.
Читайте нас в Telegram .