Запитання і відповіді № 10 (7.3.2005)
Ви запитали редакцію
Увага! архівна публікація
Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка в даний час, цілком можливо, втратила актуальність і може не відповідати чинним нормам бухгалтерського і податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua
або виберіть потрібний вам розділ ДК-порталу у верхньому рядку навігації.
Передача речей, визначених індивідуальними ознаками, оформляється або договором оренди, або договором позики (надання майна в тимчасове користування). Різниця між цими двома договорами полягає, зокрема, в тому, що договір оренди є оплатним, а договір позички - безоплатним. Договір позики між юридичними особами, а також між юридичною та фізичною особою укладається у письмовій формі (ст. 828 Цивільного кодексу).
У будь-якому випадку передача комп'ютера у тимчасове користування оформляють актом форми №ОЗ-1 Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів
Податкові наслідки для підприємства.
1. За договором оренди. Отримана орендна плата підлягає включенню до складу валового доходу в періоді, в якому її нараховують відповідно до умов договору (пп. 7.9.6 Закону України від 28.12.94 р №334 / 94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" (далі - закон про прибуток). При цьому дохід від надання майна в оренду в разі, якщо орендар - фізична особа, слід відображати виходячи з орендної плати, визначеної в договорі, але не менше звичайної ціни (пп. 7.4.3 Закону про прибуток). надання майна в оренду є господарською діяльністю, оскільки т такої діяльності виходить дохід, тому такий комп'ютер і надалі підлягає амортизації (пп. 8.1.2 Закону про прибуток). Якщо підприємство - платник єдиного податку, то оподаткуванню підлягатиме лише сума орендної плати, фактично отримана на розрахунковий рахунок або в касу підприємства (ст. 1 Указу Президента України від 28.06.99 р №746 / 99 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва").
Якщо підприємство - платник ПДВ, то операції з оплати вартості послуг за договорами оренди (лізингу) є об'єктом оподаткування ПДВ (пп. 3.1.1 Закону України від 03.04.97 р №168 / 97-ВР "Про податок на додану вартість" ( далі - Закон про ПДВ). Податкові зобов'язання виникатимуть за правилом першої події: або за датою надходження коштів, або за датою нарахування орендного платежу (пп. 7.3.1 Закону про ПДВ)
2. За договором позички. Податкових наслідків з податку на прибуток договір позики не викликає, тому що не передбачає нарахування плати за користування майном. Під визначення безоплатно наданих послуг, наведене в п. 1.23 Закону про прибуток, оренда не підпадає. Права на амортизацію такого комп'ютера, згідно з пп. 8.1.2 Закону про прибуток, підприємство не матиме. Адже, оскільки за договором позики отримання доходу не передбачається, то і назвати таку діяльність господарської немає підстав.
Для підприємства, що є платником єдиного податку, податкових наслідків договір позики також не матиме, оскільки немає фактичного надходження коштів на поточний рахунок або в касу підприємства.
Однак надання права на користування підпадає під визначення поставки послуг з точки зору Закону про ПДВ (п. 1.4). Тому слід відобразити податкові зобов'язання з ПДВ згідно з пп. 3.1.1 Закону про ПДВ. При цьому база оподаткування визначатиметься виходячи зі звичайної ціни, відповідно до п. 4.2 Закону про ПДВ.
Важливо відзначити: оскільки амортизація на такий комп'ютер не нараховується, він вважається невиробничим ОФ. Тому в момент передачі його в тимчасове користування слід нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ за звичайною для комп'ютера ціною згідно п. 4.9 Закону про ПДВ.
Ірина ЧЕРНОВА
При здійсненні експортних операцій слід пам'ятати про звичайні ціни
"Дебет-Кредит Консалтинг" слухає!
Чи можна при експорті продавати товар нижче собівартості? ...
Заява на відпустку - пережиток минулого
№ 19 (11.5.2015) :: Ви запитали редакцію
Які заходи має вжити підприємство, якщо працівник не пише заяву на відпустку? ...
Право на відпустку перед і після відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами
№ 19 (11.5.2015) :: Ви запитали редакцію
Чи можна надати працівниці відпустку безпосередньо перед і одразу після
відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами? ...