Реклама
Реклама
Реклама

Процедура купівлі-продажу автомобіля

  1. Послідовність дій
  2. Крок 1. Перевірка документів
  3. Крок 2. Держзнаку на автомобіль
  4. Крок 4. Заповнення ПТС
  5. Крок 5. Прийом-передача автомобіля
  6. Крок 6. Постановка на облік
  7. оплата податків

Процедура купівлі-продажу автомобіля має таку ж правову природу, як і купівля-продаж будь-якого іншого майна Процедура купівлі-продажу автомобіля має таку ж правову природу, як і купівля-продаж будь-якого іншого майна.

Але з урахуванням того, що автомобіль є цінним майном, яке підлягає державній реєстрації, оформлення угоди довгий час вимагало значних витрат часу і грошей, а також спілкування з вітчизняним застарілим бюрократичним апаратом.

З 2013 року процедура купівлі-продажу автомобіля зазнала деяких змін, завдяки яким скоротилася кількість необхідних юридичних дій, а відповідно і витрат на них.

Однак в таких змінах є і свої мінуси, так як будь-яка дерегуляція цивільно-правових відносин є неораним полем для всіляких шахраїв, які користуються незнанням законодавства простих громадян залишилися без «опіки» держави.

Ця стаття допоможе читачеві грамотно продати або купити автомобіль, а також не стати жертвою недобросовісного ділка або шахрая.

У зв'язку з виданням наказу МВС Росії №605 в серпні 2013 року, порядок оформлення покупки авто виглядає наступним чином:

  1. Пошук контрагента. Переговори між потенційним покупцем і продавцем про можливу операцію.
  2. Безпосереднє оформлення договору сторонами, і необхідних у зв'язку з такою угодою документів.
  3. Фактична передача автомобіля і грошей за договором.
  4. Реєстрація автомобіля за новим власником.

Таким чином, зміни скасували:

  • нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу автомобіля;
  • зобов'язання продавця знімати автомобіль з обліку за місцем реєстрації;
  • необхідність реєстрації ТЗ за місцем прописки покупця.

Поставити машину на облік стало можливо в будь-якому органі ГИББД за бажанням нового власника.

В той же час не упрощались і не скасовувалися:

  • вимоги до умов договору купівлі-продажу автомобіля, згідно з типовим договором;
  • вимоги до правовстановлюючих і іншим документам продавця;
  • вимоги до автомобіля для його реєстрації.

Тому якщо раніше за покупця думали нотаріус і ГІББДД, ретельно аналізуючи документи сторін угоди і вказуючи на помилки, які необхідно усунути, то відтепер все це тягар, а так само як і відповідальність, лягати на плечі учасників такого договору, а точніше на покупця, так як саме йому доведеться реєструвати автомобіль.

Послідовність дій

На даний момент процедуру покупки авто слід здійснювати в такому порядку:

  1. Вибір контрагента. Цивільний кодекс Росії закріплює свободу договору, в тому числі і вибору контрагента. Тому даний етап в правових коментарів не потребує.
  2. Перевірка документів на автомобіль. У грамотному виконанні цього етапу зацікавлений покупець, оскільки саме йому доведеться реєструвати автомобіль в ГІББДД, і відповідати за невідповідність документів встановленим правилам і нормам.
  3. Оформлення типового договору. Вищеописаним наказом МВС Росії був закріплений типовий договір купівлі-продажу автомобіля. Даний типовий бланк повинен братися за основу, при укладанні угоди.
  4. Заповнення паспорта транспортного засобу. Помилки в ПТС можуть бути підставою для відмови в реєстрації автомобіля, тому важливо відповідально підійти до цього питання.
  5. Передача грошей, документів і ключів від автомобіля. По суті безпосереднє виконання умов договору.
  6. Постановка на облік. Заключний етап процедури, і найвідповідальніший, так як державні чиновники вперше за всю процедуру побачать договір і супутні документи.

Розглянемо кожен етап більш детально.

Крок 1. Перевірка документів

Документи, які підлягають ретельній перевірці, можна умовно поділити на дві групи: Документи, які підлягають ретельній перевірці, можна умовно поділити на дві групи:

  1. документи, що вимагаються для здійснення угоди;
  2. супутні документи.

Незважаючи на те що нотаріальна форма договору купівлі-продажу автомобіля була скасована, документальне оформлення угоди має проводитися в повній відповідності до встановлених законодавством вимог. А саме з дотриманням Цивільного Кодексу РФ, ФЗ «Про нотаріат», Інструкції по загальному діловодства.

Перше що необхідно зробити перш ніж укладати угоду, перевірити наявність у продавця або його представника права володіння і розпорядження автомобілем.

Так, продавець зобов'язаний надати покупцеві, правовстановлюючий документ на автомобіль. Таким документом може бути як договір купівлі-продажу, так і договір дарування, обміну, і інші документи.

Важливо, щоб пропонований продавцем документ збігався з правовстановлюючим документом, зазначеним в ПТС.

На відповідність з паспортом автомобіля також слід перевірити номер кузова і агрегатів автомобіля, реєстраційний номер, колір кузова. Необхідно звірити дані про власника в ПТС з документом, що посвідчує особу його власника, або довіреністю, якщо від продавця діє представник.

Зверніть увагу на позначку про сплату утилізаційного збору у відповідному розділі ПТС. У разі відсутності в графі особливі відмітки штампа про внесення платежу, довідаєтеся про причини несплати.

Відповідно до російського законодавства оплата утилізаційного збору є обов'язковою умовою для постановки автомобіля на реєстраційний облік в ГИБДД.

Відмітка "дублікат" на ПТС також повинна насторожувати покупця, так як є одним з ознак можливого застави автомобіля в банку.

Перед ухваленням рішення про покупку, обов'язково перевірте пропонований автомобіль по базах ДАІ. Зробити це можливо через офіційний сайт ГИБДД , Скориставшись онлайн-сервісом перевірки ТС.

Якщо продавець діє за дорученням, такий папір також підлягає ретельному вивченню. У документі на розпорядження ТЗ повинні бути вказані не тільки відомості про автомобіль з усіма родовими і видовими ознаками, паспортні дані довірителя і представника, а й чітко прописані повноваження довіреної особи, а саме право на продаж.

При покупці автомобіля у представника по довгостроковій генеральної довіреності потрібно бути особливо уважним. Справа в тому, що в зв'язку зі складністю і високою вартістю попередньою процедури оформлення, деякі автовласники воліли провести «сіру» угоду, згідно з якою продавець оформляв на покупця, довгострокову генеральну довіреність на автомобіль, а покупець оплачував йому готівкою вартість автомобіля. З одного боку, повірений за такою довіреністю має всі повноваження, щоб продати автомобіль кому захоче. З іншого боку, власником автомобіля як і раніше залишається первинний продавець, майно якого до моменту здійснення операції могло бути заарештованим за будь-які борги.

Тому не зайвим буде і перевірка власника авто на наявність відкритих виконавчих проваджень на сайті ФССП .

Розглядаючи можливість придбати автомобіль за генеральним дорученням, обов'язково проконсультуйтеся з юристом. Це зведе можливі ризики укладення подібної угоди до мінімуму.

Важливо перевірити наявність свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (СТС).

Серед супутніх документів увагу слід приділити наявності у продавця:

При наявності чинного поліса ОСАЦВ, сторони угоди за спільною заявою можуть переоформити поліс на покупця, тим самим заощадивши кошти. Деяким страховикам досить заяви тільки від покупця, а також наявності у нього поліса і документа і договору про покупку авто.

Відсутність цих документів, або їх недійсність не є перешкодою для здійснення угоди, але вимагає від покупця здійснення додаткових дій, а саме проходження технічного огляду автомобіля, і оформлення страхового поліса. Зауважу, що зробити це потрібно до реєстрації транспортного засобу в ГИББД.

Поради, як досконально перевірити документи перед операцією і яка інформація про майно, що продається авто повинна вас насторожити, детально викладені в наступному відео:

У разі якщо у вас залишилися сумніви в чистоті пропонованого автомобіля, запропонуйте проїхати до найближчого відділення ГИБДД і пройти перевірку з подальшим підписанням договору, повним розрахунком і одночасної постановкою на облік. Успішно пройдена держреєстрація розвіє побоювання щодо укладання угоди.

Крок 2. Держзнаку на автомобіль

За новою процедурою покупець має право залишити старі держзнаки на автомобіль. При цьому продавцю не потрібно попередньо знімати їх з реєстрації.

У разі якщо покупець захоче придбати нові номери, продавець зобов'язаний здати старі держзнаки на зберігання в ГИБДД, протягом 10 днів після укладення угоди.

Якщо покупець, який побажав залишити старі номери за собою, протягом встановленого строку не здійснить реєстрацію придбаного ТЗ, продавець має право зняти проданий автомобіль з обліку в ГИБДД. Тим самим запобігши можливі колізії з моментом переходу права власності на транспорт.

Типовий договір за замовчуванням містить всі необхідні умови купівлі-продажу автомобіля за Цивільним Кодексом Росії, а також підказки щодо його заповнення.

Так, типовий договір повинен містити:

  1. Предмет угоди. Потрібно чітко описати автомобіль, його колір, номер кузова, агрегатів, номерні знаки, та іншу інформацію, що дозволяє ідентифікувати товар.
  2. Дані про продавця і покупця, з обов'язковим зазначенням паспортних даних та податкових номерів та правомочності їх дій.
  3. Ціна договору. Сума вказується в національній валюті, яку покупець повинен буде заплатити продавцю.
  4. Детальні умови передачі автомобіля, грошей, супутніх документів.

Хоча типовий договір купівлі-продажу нескладний, щоб уникнути можливих проблем в майбутньому, краще довірити оформлення договору професійного юриста.

Про те, як самостійно заповнити договір купівлі-продажу ТЗ за всіма правилами дізнайтеся в наступній статті .

Крок 4. Заповнення ПТС

Після підписання типового договору необхідно заповнити паспорт транспортного засобу ( ПТС ) На нового власника.

Для цього в вільну графу паспорта необхідно внести:

  1. Дані про покупця авто.
  2. Інформацію про його місцезнаходження (адреса реєстрації).
  3. Дату здійснення операції.
  4. Відомості про договір купівлі-продажу.
  5. Підпис продавця. Якщо продавцем є підприємство - підпис довіреної особи засвідчується печаткою.
  6. Підпис і печатка (для підприємств) покупця.

Підпис і печатка (для підприємств) покупця

Якщо в ПТС немає вільної графи, то продавець зобов'язаний звернутися в ГИББД за видачею нового паспорта до продажу автомобіля.

Процедура заміни ПТС передбачає подачу документів власником транспортного засобу. А відповідно до ЦК РФ право власності за договором, який підлягає державній реєстрації, переходить після здійснення такої реєстрації. Таким чином, якщо покупець звернеться в ГИББД із заявою замінити паспорт до реєстрації автомобіля за собою, йому повинні відмовити, так як за даними ДІБДР такий покупець ще не є власником транспортного засобу.

Існуюча практика заміни паспорта в зв'язку з відсутністю вільної графи на нового власника, є винятковим поблажливістю співробітників ДІБДР, який розуміє очевидність переходу права власності до покупця, а не має під собою правової бази.

Крок 5. Прийом-передача автомобіля

Завершальним етапом автомобільної угоди є виконання основних умов договору, а саме передача продавцем авто та супутніх документів покупцеві, а також розрахунок покупця з продавцем Завершальним етапом автомобільної угоди є виконання основних умов договору, а саме передача продавцем авто та супутніх документів покупцеві, а також розрахунок покупця з продавцем.

Так, продавець зобов'язаний передати покупцеві:

  • ключі від автомобіля;
  • ПТС;
  • СТС;
  • поліс ОСАГО (при наявності);
  • діагностичну карту (при наявності);
  • два підписаних примірника договору.

Після виконання передачі автомобіля і грошей сторони підписують акт прийому-передачі. В даному акті перераховуються всі вироблені дії за договором, а також перелік переданих матеріальних цінностей і документів.

Важливо, що підписання акту прийому-передачі до договору купівлі-продажу є доказом відсутності претензій по даній угоді між сторонами про кількість та якість товару, якщо в акті немає відповідних застережень.

Крок 6. Постановка на облік

Новий володар авто у відведений термін 10 днів з моменту підписання договору купівлі-продажу перереєструвати придбання на себе в ГИБДД.

За зміненими правилами покупець може зробити реєстрацію в будь-якому відділенні ГІБДДД по Росії. А також можна провести реєстрацію за допомогою інтернету, через сервіс « єдиний портал держпослуг ».

Для реєстрації подається заява про реєстрацію, до якої додаються:

  1. екземпляр договору для ГИБДД;
  2. ПТС;
  3. діагностична карта;
  4. поліс ОСАГО;
  5. СТС.

Важливо пам'ятати, що помилки в заповненні документів, які подаються для реєстрації, як і умисне приховування продавцем фактів, що перешкоджають законній продажу транспортного засобу, є підставою для відмови в реєстрації, незважаючи на укладену угоду і виконання всіх її умов.

З початку 2015 року держмито, що стягується при постановки на ТЗ на облік в ГИБДД, становить:

  • реєстрація з видачею нових держзнаків на автомобіль - 2850 рублів;
  • перереєстрація без заміни номерів - 850 рублів.

оплата податків

Гроші, отримані продавцем при продажу автомобіля, є доходом, а тому на загальних підставах НК РФ підлягають обкладенню ПДФО.

Без урахування податкових відрахувань, він складе 13% від суми угоди. Для його сплати продавець повинен подати декларацію 3-ПДФО, в орган ФНС за місцем своєї реєстрації, з самостійним розрахунком суми податкового зобов'язання.

Декларація подається пізніше 30 квітня наступного після продажу року. А оплатити податок необхідно не пізніше 15 липня наступного після продажу року.

Але якщо продавець є фізичною особою, і володіє продаваним транспортом понад три роки, він звільняється від сплати податків при продажу такого ТЗ.

Всі основні правові моменти процедури укладання угоди купівлі-продажу автомобіля озвучені в представленому відеоролику:

З вступ в силу змін правил оформлення угоди, процедура купівлі-продажу автомобіля значно спростилася. Але відсутність обов'язкової правової підтримки на початкових етапах її підготовки можуть коштувати чималих проблем в подальшому. Тому ми рекомендуємо скористатися допомогою професійних юристів при оформленні такої угоди.

Отримайте безкоштовну юридичну консультацію прямо зараз