Не поспішайте підписувати акт прийому-передачі нового житла: непомічені недоліки доведеться усувати за свій рахунок
Будинок побудований і прийнятий держкомісією, всі будівельні роботи закінчені, і новому власнику не терпиться в'їхати в власне житло. Однак розслаблятися ще рано, попереду фінальна і дуже відповідальна частина угоди - приймання нової квартири і складання акту прийому-передачі. Якщо якісь недоробки і дефекти не будуть задокументовані на цьому етапі, то всі витрати по їх усуненню ляжуть на плечі нового власника житла. Якщо ж зробити огляд грамотно і внести всі недоліки нової квартири в акт, забудовник буде зобов'язаний усунути їх у найкоротший термін і за свій рахунок.
До підписання акта - дивимося в обидва, після - сподіваємося на гарантію
При прийомі житла майбутнього Новосьолов необхідно отримати оглядового лист - саме туди вписуються всі виявлені дефекти. Задокументовані порушення забудовник повинен буде усунути протягом 45 днів за свій рахунок або відшкодувати витрати на їх усунення. Якщо покупець відмовляється приймати житло з дефектами, і забудовник цю відмову приймає, то він зобов'язаний протягом 45 днів повернути всі вкладені кошти в повному обсязі.
До слова, навіть якщо будь-які дефекти виявилися після підписання акту, впадати у відчай і сумувати теж не варто. Якщо квартира куплена по ДДУ , То на житло дається п'ятирічна гарантія, що розповсюджується і на внутрішні оздоблювальні роботи. Так що можна сміливо звертатися до забудовника і вимагати усунення дефектів або виплати компенсації за самостійний ремонт. Звичайно, не всякий забудовник одразу ж погодиться з претензіями покупця, але якщо дефект дійсно серйозний, можна сміливо звертатися до суду.
Всі претензії по недоробок і дефектів необхідно оформити в письмовому вигляді в двох примірниках за підписами сторін. При цьому сам акт прийому можна і підписати, однак тоді в ньому необхідно вказати, що квартира прийнята з недоробками, перелік яких знаходиться в додатку.
Огляд у всеозброєнні: ліхтарик, тестер, схил, фотоапарат
Перед візитом в свою майбутню квартиру необхідно запастися деякими обладнанням, тому як визначити багато дефекти «на око» просто неможливо. При собі необхідно мати ліхтарик для огляду важкодоступних місць, тестер для електрики або будь-який невеликий електроприлад (можна просто мати при собі телефон з ліхтариком і зарядний пристрій для нього), схил для перевірки рівності стін, будівельний рівень, лампочку. Опціонально можна взяти з собою будь-якої потужний електроприлад або, наприклад, вольтметр. Буде не зайвим захопити з собою фотоапарат або телефон з гарною камерою.
Якщо є сумніви у власних силах, на огляд можна запросити знайомого будівельника, електрика чи сантехніка. Більш того, сьогодні існують компанії, які надають професійну допомогу в прийманні первинних квартир. При виявленні недоліків в новому житлі вони допомагають правильно задокументувати їх в оглядовому листі, забезпечивши всі порушення коментарями по СНіПам і ГОСТам. У столичному регіоні послуги таких компаній в середньому коштують 5-7 тис. Рублів за прийом однокімнатної квартири.
Двері, підлоги, стелі
Квартира починається з вхідних дверей, тому і огляд логічніше починати з неї. Вона повинна вільно відкриватися і закриватися, дверна коробка повинна надійно стояти в отворі. Звичайно ж, обов'язкова наявність замків. Далі переходимо до самої квартирі. Необхідно перевірити всі бетонні конструкції, стики і шви - в них не повинно бути ніяких тріщин, пустот, зазорів і протікання. До слова, ті ж протікання при поганому освітленні побачити дуже складно, тому огляд найкраще проводити днем або, на крайній випадок, мати з собою досить потужний ліхтарик.
Далі необхідно перевірити рівність підлоги. Робиться це в такий спосіб: за допомогою будівельного рівня по стіні на невеликій висоті олівцем проводиться горизонтальна лінія. Потім за допомогою рулетки або лінійки вимірюється відстань між лінією і підлогою в різних місцях приміщення. Перепад висот не повинен перевищувати 20 мм. У стягуванні підлоги також не повинно бути ніяких тріщин і пустот, наявність яких можна перевірити, постукавши по підлозі молотком або чим-небудь подібним. В принципі, на підлозі можуть бути невеликі усадочні тріщини, вони не такі страшні, проте внести їх в оглядовому лист все ж варто. Приблизно те ж саме варто зробити і з стелею: перевірити його на рівність і відсутність тріщин. Також необхідно упевнитися, що його висота відповідає заявленій .
Далі необхідно за допомогою рівня перевірити рівність стін. Варто розуміти, що ідеально рівними вони не будуть, однак для відхилень існують гранично допустимі значення. Згідно СНиП 3.03.01-87 «Несучі та огороджувальні конструкції», бетонні стіни можуть відхилятися по вертикалі на 15 мм, стіни з цегли - не більше ніж на 20 мм. Окремі нерівності на стінах не повинні давати відхилення більше 5 мм на 2 метри.
Електрика, сантехніка, вікна
Далі можна перейти до огляду всієї електрики в квартирі. Для початку варто перевірити щиток квартири. Щось зрозуміти в ньому людині без спеціальних знань буде непросто, тому на цьому етапі краще скористатися допомогою фахівця або ж зовсім нічого не чіпати. Безпосередньо в квартирі за допомогою взятого з собою пристрої і лампочки треба перевірити всі розетки (якщо вони встановлені), вимикачі і патрони для ламп. Розетки повинні щільно сидіти в стіні, не тинятися, на них має бути вся необхідна фурнітура. При цьому вони повинні витримувати серйозну напругу, тому одну з них на вибір варто протестувати будь-яким потужним електроприладом. Звичайно, привезти з собою на перегляд перфоратор або циклювальної верстат досить проблематично, але можна позичити щось подібне у будівельників або ремонтників, які, швидше за все, ще будуть знаходитися в приміщенні.
Після цього можна перейти до огляду вікон, балконів і лоджій. Практика показує, що саме тут виявляється найбільше порушень. Взимку їх виявити легше: якщо склопакети встановлені з зазорами, то досить провести по рамі рукою - з щілин буде відчувається. У теплу пору року перевірити якість установки склопакета можна за допомогою паперового листа: покласти лист між стулкою і рамою, закрити вікно і спробувати витягти папір. Якщо вона виходить занадто легко - значить, стулка закривається нещільно. Також варто перевірити роботу запірних пристроїв. А паперовий лист стане в нагоді на наступному етапі огляду - при перевірці вентиляції.
Вентиляція і каналізація
Жити в квартирі, де порушена робота витяжки, практично неможливо, тому на огляді обов'язково варто перевірити справність вентиляції. Прикладіть аркуш паперу до витяжної решітці. Якщо його притягне потоком повітря - значить, тяга є, вентиляційна система працює справно. В іншому випадку необхідно зафіксувати це порушення в оглядовому листі.
Одним з найскладніших моментів є огляд каналізації. Далеко не кожен знає, що таке трійники, стояки, відводи та інше. Тому, якщо поблизу не виявилося фахівця, просто перевірте, чи не протікають чи труби, закриті вони теплоізоляційним матеріалом, чи працюють крани, слив унітазу.
Також не варто залишати без уваги батареї центрального опалення. Вони повинні бути надійно прикріплені, на них і під ними не повинно бути патьоків іржі, регулятори температури повинні працювати справно.
Як вже було сказано, всі виявлені недоліки і дефекти необхідно внести в лист огляду. При цьому сильно чіплятися, звичайно ж, не варто, все претензії повинні бути обгрунтовані. Тобто, якщо в квартирі з готовою обробкою не сподобався відтінок шпалер, міняти їх забудовник, само собою, не стане. Однак явні дефекти він зобов'язаний усунути в зазначений термін. В іншому випадку покупець має повне право звернутися до суду.