Реклама
Реклама
Реклама

Інвентаризація товарно-матеріальних цінностей

  1. Яким нормативним актом регулюється процедура інвентаризації ТМЦ
  2. Інвентаризація товарно-матеріальних цінностей: як часто проводити?
  3. Етап I - підготовка
  4. Етап II - безпосередньо перевірка цінностей і складання інвентаризаційних описів
  5. Етап III - звірка інвентаризаційних описів з обліковими даними і виявлення розбіжностей
  6. Етап IV - відображення результатів інвентаризації в обліку

Інвентаризація товарно-матеріальних цінностей проводиться відповідно до наказу Мінфіну РФ від 13.06.1995 N 49, який затвердив методичні вказівки по інвентаризації. Інвентаризацію проводить спеціальна комісія в присутності матеріально відповідальних осіб.

З цієї статті ви дізнаєтеся:

  • З якою періодичністю проводиться інвентаризація товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ)
  • Яким чином оформляють результати інвентаризації
  • Як відображають процедуру в обліку

Термінова новина для всіх бухгалтерів: У чиновників нові вимоги до платіжками: з якими формулюваннями платежі не пройдуть . Подробиці читайте в журналі "Російський податковий кур'єр" .

Яким нормативним актом регулюється процедура інвентаризації ТМЦ

Про те, як проводити інвентаризацію і як правильно оформити її результати, сказано в Методичних вказівках щодо інвентаризації майна і фінансових зобов'язань, затверджених наказом Мінфіну Росії від 13.06.95 № 49.

Типові форми документів, які оформляються в зв'язку з інвентаризацією, наведені в постанові Держкомстату Росії від 18.08.98 № 88.

Інвентаризація товарно-матеріальних цінностей: як часто проводити?

За своїм бажанням (рішенням керівника організації) інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей можна проводити в будь-який час і стільки разів, скільки потрібно. Порядок необхідно регламентувати в облікову політику підприємства.

Обов'язкові випадки перераховані в пункті 27 Положення по веденню бухгалтерського обліку і звітності, затвердженого наказом Мінфіну Росії від 29.07.98 № 34н. Серед них, зокрема, такі ситуації:

  • складання річної бухгалтерської звітності;
  • зміна матеріально відповідальних співробітників (наприклад, касира або комірника);
  • передача майна в оренду;
  • виявлені розкрадання, зловживання чи псування майна;
  • стихійні лиха, пожежа або інші надзвичайні ситуації, викликані екстремальними умовами;
  • реорганізація або ліквідація організації.

Етап I - підготовка

На самому початку потрібно підготувати наказ про проведення інвентаризації (зокрема, затвердити їм дату інвентаризації та перелік об'єктів, що перевіряються). Наказ не забудьте зареєструвати в журналі обліку і контролю виконання наказів про проведення інвентаризації. Використовуйте для зразка наш приклад.

Наказ про проведення інвентаризації товарно-матеріальних цінностей. Зразок.

Зразок

І створити інвентаризаційну комісію. До її складу - як мінімум дві людини -також затвердите наказом керівника організації. У комісію можуть входити адміністративно-управлінський персонал, а також фахівці інших служб і відділів організації. Матеріально відповідальні співробітники членами такої комісії бути не можуть.

Далі - зберіть підписи від матеріально відповідальних співробітників в тому, що до початку процедури вони здали всі первинні облікові документи по ТМЦ в бухгалтерію або інвентаризаційної комісії. А також в тому, що всі пропозиції, що надійшли цінності оприбутковані, а ті, що вибули - списані. Для таких підписів передбачений спеціальний розділ в інвентаризаційного опису (акті). Скласти даний документ в повному обсязі - завдання наступного, другого, етапу інвентаризації, про який ми поговоримо далі.

Етап II - безпосередньо перевірка цінностей і складання інвентаризаційних описів

При інвентаризації товарно-матеріальні цінності потрібно обов'язково перераховувати, переважувати або перемірювати. Перевірку здійснюють, як правило, суцільним методом. Тобто перераховують абсолютно всі цінності. Фактична наявність майна перевіряють за обов'язкової участі матеріально відповідальних осіб.

Інвентаризацію проводите в порядку розташування ТМЦ в приміщенні. Цінності, закріплені за однією матеріально відповідальною особою, можуть зберігатися в різних приміщеннях. В цьому випадку інвентаризацію проводите послідовно в місцях зберігання.

Після перевірки цінностей в одному приміщенні увійти в нього не допускається. Приміщення, інвентаризація в яких вже проведена, закривайте (опломбує) до закінчення інвентаризації. При тривалому проведенні інвентаризації відпустку ТМЦ дозволяється тільки з письмового дозволу керівника і головного бухгалтера. Відпустка ТМЦ має виробляти матеріально відповідальна особа в присутності членів інвентаризаційної комісії. Прийом ТМЦ під час інвентаризації також повинен проводитися в присутності членів інвентаризаційної комісії.

Якщо товари вибули з організації, але продовжують значитися на рахунках бухобліку (наприклад, право власності на товари переходить після їх оплати), інвентаризує їх відокремлено. Інвентаризацію робите на підставі документів, що підтверджують відвантаження товарів (наприклад, накладних). Якщо в організації є ТМЦ, прийняті на відповідальне зберігання, перевірте документи, на підставі яких вони знаходяться на складі.

Інвентар та господарські речі, видані для використання, інвентаризують за їх місцезнаходженням та матеріально відповідальними особами.

Дані про фактичний майно вносять у опису. Складають їх в двох примірниках. На майно, що перебуває на відповідальному зберіганні, орендоване або отримане на переробку, складають окремі описи.

Інвентаризаційні описи можна заповнювати як вручну, так і з використанням комп'ютера. У будь-якому випадку вони повинні бути заповнені чітко і ясно, без помарок і підчисток.

В ході інвентаризації матеріально відповідальні особи можуть виявити помилки в інвентаризаційних описах. У цьому випадку вони повинні негайно (до відкриття складу, комори, секції і т. П.) Заявити про це голові інвентаризаційної комісії. А комісія повинна перевірити цей факт і в разі його підтвердження виправити виявлені помилки. Виправлення роблять відповідно до правил бухобліку: неправильний запис закреслюють, а над нею проставляють правильну. Виправлення повинні бути обумовлені та підписані всіма членами інвентаризаційної комісії і матеріально відповідальними особами. Незаповнені рядки прокреслюють.

Найменування майна і окремих об'єктів вказують в описах за номенклатурою, прийнятою в організації. Кількість цих цінностей визначають у встановлених одиницях виміру. ТМЦ заносять в описи за кожним окремим найменуванням із зазначенням виду, групи, кількості та інших необхідних даних (артикул, сорт і т. Д.).

Якщо інвентаризаційний опис або акт складають на декількох сторінках, то вони повинні бути пронумеровані і скріплені таким чином, щоб виключити можливість заміни однієї або декількох з них.

В кінці кожної сторінки опису слід прописом вказати число порядкових номерів матеріальних цінностей на сторінці і загальний підсумок кількості в натуральних показниках, записаних на даній сторінці, незалежно від того, в яких одиницях виміру (штуках, кілограмах, метрах і т. Д.) Ці матеріальні цінності показані. Такий запис виключає можливість внесення в складений документ несанкціонованих змін після того, як він буде підписаний членами інвентаризаційної комісії і матеріально відповідальними особами.

На останній сторінці опису повинна бути зроблена відмітка про перевірку цін, таксування і підрахунку підсумків за підписами осіб, які проводили цю перевірку. А потім проставляються підписи всіх членів інвентаризаційної комісії і матеріально відповідальних осіб. Крім того, в кінці опису матеріально відповідальні особи дають розписку, підтверджує перевірку комісією майна в їх присутності. Також в розписці роблять позначку про відсутність до членів комісії будь-яких претензій.

Складену інвентаризаційний опис передають у бухгалтерію.

Етап III - звірка інвентаризаційних описів з обліковими даними і виявлення розбіжностей

Отримавши опис, бухгалтер повинен перевірити правильність наведених в ній підрахунків. І фактичні залишки матеріальних цінностей звірити з даними бухгалтерського обліку. Якщо виявлено розбіжності - надлишки або недостачі - складають порівняльні відомості.

Порівняльна відомість повинна бути оформлена в двох примірниках: перший зберігають в бухгалтерії, другий - передається матеріально відповідальній особі.

Виявлені суми недостач в порівняльних відомостях вказують відповідно до тієї вартістю, яка вказана в первинних облікових документах. Надлишки оцінюють за ринковою вартістю.

На цінності, які не належать організації, але котрі увійшли в бухгалтерському обліку (наприклад, що знаходяться на відповідальному зберіганні або орендовані), складають окремі порівняльні відомості.

Далі всі матеріали передають на розгляд інвентаризаційної комісії, яка аналізує результати і виявляє причини недостач або надлишків, приймає рішення за результатами. Засідання комісії оформляють протоколом

На підставі протоколу складають відомість обліку результатів, виявлених в ході проведення інвентаризації товарно-матеріальних цінностей.

Остаточне рішення за виявленими надлишки і нестачі приймає керівник підприємства і оформляє його у вигляді наказу (розпорядження) про затвердження результатів інвентаризації.

Етап IV - відображення результатів інвентаризації в обліку

Дані бухгалтерського обліку необхідно привести у відповідність з фактичними. Для цього потрібно оприбуткувати виявлені надлишки або списати недостачі.

Надлишки оприбутковують за ринковими цінами наступним проведенням:

ДЕБЕТ 41 (10, 43) КРЕДИТ 91 субрахунок «Інші доходи»

- оприбутковано лишки ТМЦ.

Щоб правильно відображати операції в обліку, скористайтеся банком проводок

Нестачі списують за обліковими цінами з використанням рахунку 94 «Нестачі і втрати від псування цінностей»:

ДЕБЕТ 94 КРЕДИТ 41 (10, 43)

- відображена недостача ТМЦ.

Далі рахунок 94 потрібно закрити. Є три варіанти (в залежності від того, куди буде віднесена недостача):

1) на витрати (в межах встановлених норм природних втрат):

ДЕБЕТ 20 (23, 25, 26, 29, 44) КРЕДИТ 94

- відображено списання недостачі в межах норм природних втрат.

Дебетовий рахунок в даному випадку вибирається залежно від того, на якій саме ділянці виявлено недостачу - основне або допоміжне виробництва, торговий склад і т. Д .;

2) на винних осіб:

ДЕБЕТ 73 субрахунок «Розрахунки з відшкодування матеріального збитку» КРЕДИТ 94

- відображено списання недостачі за рахунок винної особи.

Надалі сума недостачі буде утримана з виплат, належних винної особи;

3) на фінансові результати:

ДЕБЕТ 91 субрахунок «Інші витрати» КРЕДИТ 94

- відображено списання недостачі понад норм природних втрат.

Зауважте: цей спосіб застосовують, якщо має місце недостача понад норми природного убутку і при цьому не можна визначити винну особу або воно відсутнє.