- Акт прийому-передачі: сутність, роль і функції документа
- Структура і зміст документа
- Хто складає акт і як його правильно скласти
- На що слід звернути особливу увагу
- висновки
Акт прийому-передачі по договору дарування не входить в число обов'язкової документації при складанні дарчим.
Але Цивільний кодекс не містить заборони на складання такого документа. У деяких випадках підписання акта є бажаним при передачі рухомого майна або нерухомості .
Акт прийому-передачі: сутність, роль і функції документа
Акт прийому-передачі - це невід'ємна частина договору дарування, який вказує на те, що дарувальник передав, а обдаровуваний - прийняв предмет дарчим. Підписання даного документа обома сторонами має на меті засвідчити перехід прав власності від однієї особи до іншої.
Наявність підписаного акта не дозволить сторонам оскаржити договір дарування, так як в зазначеному документі вони підтверджують відсутність взаємних претензій один до одного.
Адже підпис обдаровуваного в акті буде означати, що стан дару повністю
влаштувало приймаючу сторону і оскаржити договір в судовому порядку вже буде неможливо.
Наприклад, громадянин Петров передав своєму двоюрідному брату земельна ділянка і дачу в дар. В дачі був потрібний капітальний ремонт , Необхідна була повна заміна сантехніки та покрівлі (протікав дах). Всі недоліки приміщення були прописані в акті і родич Петрова підписав документ, тобто він був проінформований про всі недоліки дачі. Згодом він не може вимагати в суді скасування дарчим через невідповідність приміщення його очікуванням.
Але навіть якщо б перелік дефектів був відсутній, підписання акта свідчить про те, що стан майна влаштовує приймаючу сторону.
Зазвичай підписання акта супроводжує угоди дарування між третіми особами. Тоді як родичі часто нехтують складанням даного документа. Сама процедура передачі в дар нерухомості між ними має символічний характер.
Дарувальник просто передає своєму рідному людині ключі від дачі / будинку або хвіртки. А іноді і цього не потрібно, так як родичі часто і так проживають на одній житлоплощі, результатом угоди стає лише зміна власника.
Структура і зміст документа
Перехід прав власності на нерухомість або інше майно може бути засвідчений без акту. Адже обов'язковою умовою для вступу дарчим в повну силу є перереєстрація прав власності в Росреестра .
В результаті процедури державної реєстрації обдаровуваний отримує свідоцтво на земельну ділянку на своє ім'я, який і є документом, що підтверджує прийняття дару.
Але бажано прописати в ньому наступні пункти:
- дата і місце підписання;
- реквізити договору дарування, на який посилається акт;
- відомості на боку дарчим;
- документація, яка передається разом в предметом дарунка (кадастровий паспорт і план ділянки, експлікація приміщення та ін.);
- перелік всіх недоліків об'єкта;
- вказівка на відсутність претензій у обох сторін.
Акт повинен містити докладні відомості про передане по дарчим об'єкті. Зокрема, його найменування та місцезнаходження, яку займає площу, вартість , Характеристика всіх наявних будівель, кадастровий номер тощо.
Якщо при підписанні акту замість обдаровуваного присутній його представник, то буде потрібно нотаріальна довіреність на представлення інтересів.
Документ завжди складається в 2-х примірниках для кожної сторони. Якщо в процесі прийняття дарунка бере участь кілька осіб, то акт складається для кожної сторони, що приймає.
Завантажити зразок акта прийому-передачі земельної ділянки за договором дарування можна тут .
Хто складає акт і як його правильно скласти
Акт складається безпосередньо сторонами договору дарування. При складанні документа необхідно врахувати нюанси переданого в дар майна.
Так, наприклад, при передачі по дарчим земель необхідно вказати на їх цільове призначення: сільськогосподарське, ІЖС , ведення особистого / підсобного господарства та ін.
У передавальному акті на землю вказуються відмітні риси ділянки, які дозволяють його однозначно ідентифікувати. Наприклад, кадастровий номер, площу ділянки і його місце розташування. Докладно описується споруда: її поверховість, площа, кадастровий номер, технічні характеристики (матеріал будови, покрівлі та ін.).
У разі дарування частини будинку, земельної ділянки або будинку в акті потрібно відобразити розмір відчужуваної частки.
На що слід звернути особливу увагу
Акт варто підписати до моменту переоформлення прав власності в Росреестра. Разом з ним передаються ключі від квартири або авто.
Сторонам варто враховувати, що підписання акта приймання-передачі не має права вимагати державні структури .
Так, даний документ не має права вимагати фахівці Росреестра в момент перереєстрації прав власності на майно. Акт підтверджує лише факт переходу нерухомості на користь нового власника, а відомство займається реєстрацією переходу прав власності.
Обдаровуваного не може примусити до підписання акта сам дарувальник. Це робиться тільки за взаємною згодою сторін. На захист своєї позиції обдаровуваний може посилатися на 32 главу Цивільного кодексу, де немає вказівки на обов'язкове підписання акта при угодах дарування.
висновки
Таким чином, акт прийому-передачі є необов'язковою частиною договору дарування. Він підписується за обопільною згодою обох сторін. Акт є незаперечним доказом факт передачі майна від дарувальника до обдаровуваного, тому багато хто воліє його підписати, щоб підстрахуватися від суперечок надалі.
Строгих вимог до змісту акта не пред'являється, але він обов'язково повинен містити детальну характеристику відчужуваного майна і перелік наявних недоліків.
Дорогі читачі, інформація в статті могла втратити свою актуальність. Якщо ви хочете дізнатися, як вирішити саме Вашу проблему, телефонуйте за телефонами:
Або задайте питання юристу на сайті. Це швидко і безкоштовно!