Триває вже півроку режим антитерористичної операції практично зруйнував донецький бізнес і призвів до кризи в багатьох його сферах.
Не так давно багато писали про різке падіння цін на житло в місті - нібито, поки була можливо здійснювати угоди на місці, багато хто почав продавати свої квартири за безцінь. Квартири ж у зруйнованих будинках і зовсім продавалися за 2-3 тисячі доларів готівкою.
Зізнатися мене це особливо не цікавило, так як продавати свою квартиру я не збираюся, а за родом діяльності ніяк з цією сферою не пов'язаний. Все змінив розмову з приятелем, які переїхали до Києва і влаштувалися на роботу в місцеву ріелторську контору.
«Уявляєш, днями отримали замовлення від якихось товаришів добре« піднялися »останнім часом на покупку 20 квартир в Донецьку. Начебто пропонують приблизно по 20 тисяч доларів за 3-4 кімнатні квартири в центрі, це в 4 рази менше ніж до війни. Явно вирішили вкласти капітал на майбутнє, але начебто не дурні. Раз хочуть купити, значить знають щось, може війні скоро кінець? », - хвилюючись, говорив мені знайомий.
Мене як того, хто практично щодня чує артилерійську канонаду на протязі ось вже 4 місяців, така новина не могла залишити байдужим. Вирішив підняти свої знайомства і дізнатися наскільки ситуація на ринку нерухомості може вплинути на закінчення війни. Дізнався чимало цікавого.
Отже, за словами приятеля, при покупці нерухомості в зоні АТО (наприклад, в Донецьку) навіть почали придумувати схеми, адже, як відомо, доступ до реєстру власників на території, неконтрольованої України, закритий, і оформити угоду неможливо. Як пояснив приятель, придумали способи, щоб обійти цю заборону.
Один з них - оформлення фінансової позики в якості застави, по якому проходить квартира, яку хочуть продати. Природно, що позика не повертається і житло офіційно стає власністю кредитора-покупця.
Вирішив поцікавитися у знайомого нотаріуса як ще можна оформити таку угоду і був, м'яко кажучи, ошелешений відповіддю.
«А навіщо взагалі щось придумувати? Відповідно до частини 4 статті 55 Закону України «Про нотаріат» нотаріус може зареєструвати договір купівлі-продажу нерухомості за місцем реєстрації цієї нерухомості або реєстрації однієї зі сторін-учасників угоди. Простіше кажучи, якщо у жителя Донецька є всі документи на належну йому квартиру, а продає її він жителю, скажімо Києва, вони спокійно реєструють договір у київського нотаріуса і останній вносить зміни в Електронний реєстр власників. От і все. А все схеми з заставами - річ абсолютно непотрібна і навіть небезпечна, все-таки фіктивна угода. Втім, за моїми спостереженнями ріелтори часто люблять ускладнювати угоди. Може, таким чином вони хочуть замаскувати занижену вартість змінює господаря нерухомості? Але це безглуздо, врешті-решт, якщо обидві сторони згодні на зазначену в договорі угоду, то все вважається законним. А то, що ви купуєте житло за зниженою ціною, користуючись труднощами продавця - це вже етична сторона питання, але ніяк не протизаконна », - пояснив знайомий нотаріус.
Через знайомих вийшов на ріелтора, чиї слова мене знову здивували.
«Інформація про сильному падінні цін багато в чому перебільшена. Ті, чиє житло знаходиться в часто обстрілюваних районах або чиї власники хочуть виїхати і терміново продають нерухомість, дійсно здорово знижують ціни. Але точно так само є і ті, хто вимагають за своє майно довоєнні ціни. Природно, що в такому разі його просто ніхто не купує. На ділі, найбільшим попитом сьогодні користується житло в Ворошиловському іЛенінском районах - 1-кімнатні квартири ціною в 15-20 тисяч доларів і 2-кімнатні до 30 тисяч доларів. На них попит досить стабільний і продати або купити його за такою ціною цілком можливо. Приблизно рік тому ці ж самі квартири коштували в 2-2,5 рази дорожче, тобто 60-80 тисяч у.о. Правда при цьому здорово впав попит на квартири - у порівнянні з минулим роком - раз в 10 », - розповів ріелтор.
За її словами, для оформлення угод доводиться виїжджати в інші міста, де і реєструється угода. Як правило, це Волноваха і Маріуполь. Серед покупців, до речі, приблизно половина донеччан і стільки ж іногородніх.
«З літа багато донеччан обзавелися пропискою в інших містах, так що цілком можна зареєструвати угоду в цих містах, навіть якщо покупець сам зареєстрований в Донецьку», - говорить ріелтор.
І останнє - цікаво, що з-за виріс майже в 2 рази за рік курсу долара до гривні, фактично продавці отримають ті ж самі гроші, що і в 2013 році, але тільки в національній валюті, що з урахуванням її знецінення, звичайно здорово вдарить по кишені. А ось покупець за обмін гривні в долари фактично витратить стільки ж скільки і роком раніше.
Блог є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора ( Дмитро Люта блогер із зони АТО, Донецьк). Сайт «Відновлення Донбасу» не несе відповідальності за достовірність інформації та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.
Раз хочуть купити, значить знають щось, може війні скоро кінець?«А навіщо взагалі щось придумувати?
Може, таким чином вони хочуть замаскувати занижену вартість змінює господаря нерухомості?