- Що таке житловий сертифікат чорнобильцям?
- Хто може отримати житловий сертифікат для чорнобильців?
- Причини відмови у видачі житлового сертифіката чорнобильця
- Розміри виплат по чорнобильському житловому сертифікату
- Термін дії сертифіката чорнобильця
- Що робити, отримавши житловий сертифікат чорнобильця?
- Можливі проблеми при використанні чорнобильського сертифіката
Одним з напрямків державної підтримки громадян є надання матеріальної допомоги в придбанні житла , Один з видів такої державної допомоги є житловий сертифікат чорнобильцям (людям, які постраждали від аварії на Чорнобильській атомній електростанції в 1986, а також від наслідків цієї техногенної катастрофи, громадянам, які брали участь в ліквідації наслідків катастрофи на ЧАЕС).
Державні субсидії при видачі «чорнобильських сертифікатів» на покупку житла на увазі поліпшення умов проживання одержувача сертифіката і його найближчих родичів.
Що таке житловий сертифікат чорнобильцям?
Чорнобильським житловим сертифікатом є персоніфікований документ, що надає власникові право на отримання одноразової державної субсидії на покупку житла. Такий вид соціальної підтримки регламентується спеціальним законом Російської Федерації N 1244-1 «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС». А реалізувати можливість отримання такого права можна з урахуванням постанови Уряду Росії № 153 від 21.03.2006 року в ході спеціальної цільової програми федерального призначення.
Оформлення та отримання сертифікату чорнобильцям має на увазі участь найближчих родичів претендента. Такими родичами офіційно мають право вважатися чоловік (а), батьки або діти. Будь-які інші категорії родичів або утриманців можуть ставитися до числа членів сім'ї, які претендують на використання сертифіката, тільки за рішенням суду.
Використовуватися субсидія такого роду може лише в наступних цілях:
- Для придбання житла
- Для будівництва нерухомості житлового типу
- Для оплати початкового внеску по іпотеці
- Для погашення іпотеки, якщо іпотечний договір був оформлений раніше отримання субсидії
Спеціальна постанова Уряду Росії № 866 від 29 грудня 2004 року, надало право проведення заходів з оформлення субсидій чорнобильцям міністерству з надзвичайних ситуацій Російської федерації. Крім МНС, видачу «чорнобильських сертифікатів» на придбання житла здійснюють повноважні органи місцевої влади.
Хто може отримати житловий сертифікат для чорнобильців?
Згідно вищезазначеної постанови Уряду РФ №153 отримати житловий сертифікат чорнобильця можуть громадяни, які зазнали радіаційного впливу в результаті аварії на ЧАЕС в 1986 , Особи, які опинилися в зоні впливу несприятливих факторів від катастрофи на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 року, а також люди, які брали участь в ліквідації наслідків катастрофи в Чорнобилі.
Для отримання житлового сертифіката необхідно зібрати і подати в відповідні органи повний пакет соотвествующей документації:
- Паспорт або інший документ, що встановлює особу;
- Заява встановленої зразка про включення в програму субсидування;
- Документи, що підтверджують наявності прав претендента на отримання житлової субсидії чорнобильцям;
- Копія особового рахунку;
- Виписка з будинкової книги;
- Документи про право отримання додаткового метражу житла;
- Документи про постановку в чергу на поліпшення житлових умов;
- документи, що підтверджують родинні зв'язки проживають з заявником «членів сім'ї».
Надана документація повинна супроводжуватися оригіналами або бути нотаріально завіреними копіями. Представники повноважного органу розглядають кожного претендента протягом 10-денного терміну, а потім дається відповідь за рішенням про включення громадянина в програму житлового субсидування чорнобильців.
Причини відмови у видачі житлового сертифіката чорнобильця
Після розгляду пакета документів, що подаються на прийняття в програму державного субсидування претендент може отримати відмову. Підставами для відмови включення «чорнобильця» в житлову програму можуть бути:
- Відсутність у громадянина прав на отримання сертифіката чорнобильця;
- Неповне надання необхідного пакету документів;
- Недостовірність відомостей, зазначених у поданих документах;
- Отримання від держави житлової субсидії раніше.
Якщо проблема з документами є цілком вирішуваною, то після виправлення зазначених недоліків, громадянин має право на повторну подачу пакету документів на включення в програму субсидування з метою отримання «чорнобильського» житлового сертифіката. Якщо всі документи наведені в порядок, то після проходження повторної процедури розгляду відповідними державними органами, громадянин включається в програму житлового субсидування постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС.
Розміри виплат по чорнобильському житловому сертифікату
Розрахунок розміру субсидія проводиться на підставі середньої вартості житла у відповідному регіоні. Тобто в індивідуальному порядку на розміри субсидії впливають показники нормативів житлоплощі, а також вартість одного квадрата житлової нерухомості в конкретному регіоні Російської Федерації. Суму субсидії визначають представники тих же повноважних органів, що розглядають питання про видачу «чорнобильського сертифіката».
Як уже згадано раніше, для різних регіонів Росії постановою Уряду № 153 встановлено підвищувальні коефіцієнти для відповідних регіонів, наприклад, для Москви такий підвищувальний коефіцієнт дорівнює 1,2, для Калінінградської області = 1,1, для Красноярського краю = 1,15 і т. д. Нормування стандартних розмірів житлової площі обчислюється за такими показниками:
- одиноким особам - 33 квадратних метри;
- для сімей з двох осіб - 42 квадратних метри,
- для сімей з трьох і більше осіб - по 18 метрів квадратних на кожного члена сім'ї.
Окремі обставини можуть забезпечити власнику права на субсидію отримання додаткових 15 квадратних метрів (наприклад, якщо громадянин є інвалідом, якщо претендент на субсидію має наукові ступені, або має почесне звання Російської Федерації).
Зазначені норми для визначення розмірів необхідної житлоплощі діють для громадян-претендентів на чорнобильський сертифікат, якщо вони або члени їх сім'ї не мають іншої житлоплощі на правах власності, при цьому в разі наявності житла за договором соціального найму, такий договір необхідно розірвати і звільнити попереднє житло, передавши його державі. В обов'язковому порядку це стосується житлових приміщень, площа яких менше 18 квадратів (інакше він не отримає житловий сертифікат чорнобильця). У разі рішення громадянина залишити наявне приміщення (розміром більше 18м2) за собою, розмір субсидії розраховується за встановленими нормативи, враховуючи різницю між наявним і надаються житлом.
Приклад розрахунку суми житлового сертифіката для чорнобильця, який проживає в місті Москва (сім'я з двох чоловік, чоловік і дружина):
Вартість 1 м2 в Москві на 2016 рік - 90400 руб. (Наказ Мінбуду України від 07.04.2016 N 218 / пр «Щодо показників середньої ринкової вартості одного квадратного метра загальної площі житлового приміщення по суб'єктах Російської Федерації на II квартал 2016 року»);
Підвищувальний коефіцієнт для Москви - 1,2;
Сім'я складається з 2 чоловік - 42 м2;
Разом: 42 х 1,2 х 90 400 = 4 556 160 рублів
Термін дії сертифіката чорнобильця
Термін дії чорнобильського сертифіката починається безпосереднього з дня видачі документа. Банки-учасники державної програми приймають даний житловий сертифікат строго протягом двох місяців з дня його випуску. А на оформлення угоди купівлі-продажу обраного житла одержувачу сертифіката відводиться період в 7 місяців.
Що робити, отримавши житловий сертифікат чорнобильця?
Засоби, призначені за сертифікатом, перераховуються тільки за безготівковим розрахунком, тому йдете в банку учасник програми субсидування і відкриваєте спеціальний рахунок для перерахування субсидії. Термін для відкриття рахунку для отримання на нього коштів встановлено в 2 місяці. Майте на увазі, що ніяких інших банківських операцій з грошима по субсидії, крім покупки житла за перераховані кошти, законом не передбачається.
Після відкриття рахунку, власнику чорнобильського сертифіката надається 7 місяців для пошуку варіанти підходящої квартири / будинку і укладення договору купівлі-продажу, його реєстрацію і надання на перевірку в банк. Після проведення перевірки документації і прийняття позитивного рішення, банком дається в казначейство запит, по якому і здійснюється переказ коштів на рахунок для подальшої оплати за схваленим договором купівлі-продажу квартири або приватного будинку.
Гроші надходять на рахунок власника сертифіката протягом 5-денного терміну після банківського запиту в казначество. Якщо на придбання бажаної квартири коштів не вистачає, власникові сертифіката дозволяється скористатися іншими джерелами для отримання необхідної суми - наприклад, оформити кредит в тому ж банківській установі, або додати власні кошти в необхідному розмірі.
Договір з банком учасником програми полягає на термін, на який дійсний житловий сертифікат, проте, він може бути продовжений по ряду причин:
- Несвоєчасне перерахування банком коштів на рахунок власника сертифіката.
- Несвоєчасна реєстрація нового житла володарем сертифікату. У разі, коли особа не встигає в зазначений термін зареєструвати квартиру / будинок, в банківську установу подається документ, що підтверджує передачу необхідної документації для початку реєстрації житла. У такому документі повинна бути вказана точна дата закінчення реєстрації і отримання свідоцтва на право власності. Володар сертифікату зобов'язаний протягом дводенного терміну від зазначеної дати завершення реєстрації права власності на купується житло принести в банк вже готові документи, після чого зможе скористатися коштами за сертифікатом для оплати за договором купівлі-продажу.
Якщо вже оформлений сертифікат не був реалізований, можлива його заміна. В цьому випадку подається заява до органів, що видали житловий сертифікат. До такої заяви додається документальне підтвердження і обгрунтування причин (обставин), через які сертифікат не був реалізований. Також необхідно надати довідку з банку, яка підтвердить закриття рахунку, на який не було перераховано кошти. Питання розглядається в 30-денний термін.
Крім того, можлива заміна сертифіката по смерті його власника. Необхідний пакет документації при цьому повинен бути розширений свідоцтвом про смерть володаря, а також спеціальної нотаріально завіреної довіреністю. Таке доручення оформляється на одного із спадкоємців, яким інші члени сім'ї справжнім документом довіряють вирішення даного питання і отримання сертифіката.
Можливі проблеми при використанні чорнобильського сертифіката
Прийнято вважати, що власник сертифіката не обмежується в праві вибору житла, що купується, але в реальному житті можуть виникати деякі проблеми і нюанси. Наприклад, якщо власник сертифіката вирішив придбати квартиру в споруджуваному будинку , То може бути підписаний договір і навіть внесена необхідна частина оплати за майбутнє житло, але будівництво будинку може затягнутися на рік або навіть кілька років, а дія сертифікату - 9 місяців.
Проблеми можуть виникнути і при покупці квартири з житлового сертифікату на вторинному ринку. Під час продажу квартири кожен власник захоче отримати кошти якнайшвидше, а не чекати переведення в готівку сертифіката (яке можливо тільки після схвалення банком і отримання коштів з казначейства на банківський рахунок власника сертифіката). В цьому випадку можлива оплата покупки житла засобами іпотечного кредиту, в рахунок майбутнього використання сертифіката.
Важливим моментом при укладанні договору про покупку квартири вважається вказівку способу оплати. Наприклад, найбільш часто потрібно частину оплати суми при укладанні договору, а решти суми - при перерахуванні коштів за субсидії. Однак якщо договір не буде містити чітких відомостей про житловому сертифікаті, документ може бути не прийнятий банківською установою, а власникові сертифіката - відмовлено в перерахуванні коштів.
У будь-якому випадку, важливо всебічно підготуватися до процесу оформлення необхідного пакету документів, пошуку варіантів відповідного житла, і не забувати про терміни. Тоді процес покупки нового житла по чорнобильському сертифікату не відніме у вас багато сил і часу.
Що таке житловий сертифікат чорнобильцям?Хто може отримати житловий сертифікат для чорнобильців?
Що таке житловий сертифікат чорнобильцям?
Хто може отримати житловий сертифікат для чорнобильців?
Що робити, отримавши житловий сертифікат чорнобильця?