- Головні особливості разового угоди про працю
- Основні вимоги, що висуваються до разових трудовими договорами
- Відмінності між разовим трудовим договором і цивільно-правовими угодами
Можливість укладення одноразового трудової угоди регламентована 59 статтею трудового кодексу . Існування такого різновиду строкового трудового договору обумовлено необхідністю залучення фізичних осіб до виконання роботи, яка носить тимчасовий характер.
Головні особливості разового угоди про працю

разовий трудовий договір , Як правило, укладається на певний цією угодою термін (встановлено, що цей термін не може перевищувати п'ять років). Період дії такого договору може або знаходити своє відображення в конкретному часовому проміжку (півроку, місяць), або бути пов'язаним з настанням конкретного події (зазвичай це закінчення виконуваної роботи).
Термін дії - це практично єдине, що відрізняє цей різновид трудових угод від безстрокових. Правовідносини, що виникають в результаті підписання такого договору, нічим не відрізняються від трудових правовідносин в рамках звичайного трудового договору.
Ще одним примітним моментом є те, що працівник після закінчення строку разового угоди (коли робота, обумовлена договором, виконана) повинен бути звільнений.
Продовження трудових правовідносин в цьому випадку не представляється можливим. Обов'язком роботодавця в даній ситуації виступає звільнення працівника. Якщо своєчасно (тобто після закінчення терміну разового договору) це не було зроблено, то в судовому порядку разове угода може бути визнана безстроковим.
Основні вимоги, що висуваються до разових трудовими договорами
В обов'язковому порядку разовий трудовий договір повинен містити в собі вказівку терміну, на який він укладається. Термін є головною умовою разового угоди, але це не означає, що працівник не має права його достроково розірвати з інших причин. Це цілком реально зробити, попередивши свого роботодавця в установлений Трудовим кодексом термін. Крім того, такого роду документ повинен:
- Бути укладений у письмовій формі.
- Бути складений в двох, нічим не відрізняються один від одного, примірниках (по одному, для роботодавця, і працівника).
- Містити всі необхідні реквізити, які включають назви сторін, умови, порядок зміни і припинення.
- Вручатися працівнику відразу ж після підписання (робиться це під розпис працівника).
Слід також враховувати, що заробіток в подібних ситуаціях не повинен бути менше того, який встановлений на законодавчому рівні. В іншому ж випадку, можна говорити про порушення законних інтересів працівника.
Також на працівників, які підписали в установленому порядку разовий трудовий договір, повністю поширюються всі гарантії соціального характеру.
Якщо угода про працю не містить основних гарантій для працівника, то необхідно відразу ж відправлятися за порадою до професійного юриста, який допоможе розібратися в ситуації.
Відмінності між разовим трудовим договором і цивільно-правовими угодами
На практиці багато роботодавців плутають угоди цивільно-правового характеру з угодами, предметом яких виступає разове (тимчасове) виконання трудових обов'язків. Але цього робити не можна з наступних причин.
Разове трудову угоду вигідно і для працівників, і безпосередньо для роботодавця. Пояснюється це тим, що для надання послуг за цивільно- правовим договором особа повинна бути зареєстрована в установленому порядку, а в деяких випадках - мати відповідний дозвіл на виконання певного роду робіт (або ліцензію). Для фізичної особи, що працює на підставі угоди про працю, це не потрібно.
Працівник захищений і в правовому, і в соціальному аспектах, податки з його заробітку платить, як правило, роботодавець. А ось у разі надання послуг або виконання робіт господарюючим суб'єктом він несе відповідальність за виконання зобов'язань за договором, витрати по організації своєї праці, так само як і оплату податків, він звалює на себе.