АП з'ясувала, що відбувається з цінами на ринку нерухомості і наскільки сильно впав попит
- На відсутність покупців зараз скаржаться, в принципі, все ріелторські агентства, - говорить начальник ріелторського відділу агентства нерухомості «Астер» Ольга Лукіна. - Підвищення Центробанком ключової ставки відбилося на іпотеці. Люди роздумують, чи купувати їм житло, або почекати, раптом процентні ставки по іпотечних кредитах знизяться.
«Квадрат» збувають задешево
За словами директора благовіщенського агентства нерухомості «Імперія» Максима Калашникова, сьогодні в більшості своїй ціни на квадратний метр повернулися на колишній рівень - туди, де вони були до початку коливання курсу валют в кінці минулого року. При цьому наголошується невелике коректування вартості «квадрата» в бік зниження, говорить Максим Калашников, грунтуючись на зібраних його агентством статистичних даних.
Щоб з'ясувати середню ціну «квадрата» в Благовєщенську, АП опитала представників декількох ріелторських агентств. Сьогодні, в залежності від району та площі квартири, купити житло на первинному ринку в Благовєщенську можна за вартістю в середньому від 55-58 тисяч за «квадрат». Деякі ріелтори говорять про те, що можна зустріти пропозиції і від 50 тисяч рублів за «квадрат». Ціновий максимум в новобудовах сягає 65 тисяч рублів за квадратний метр.
На вторинному ринку житла середня ціна коливається в районі 60 тисяч за «квадрат». Найдорожча пропозиція, з якою зіткнулися ріелтори, досягло 75 тисяч рублів. Вартість залежить від розміру квартири і віддаленості району. При цьому нижня межа ціни на вторинному ринку може досягати 45-50 тисяч рублів. Зазвичай за такою вартістю «квадрат» виставляють на продаж ті, кому потрібно швидко реалізувати квартиру.
55-58
тисяч коштує «квадрат» на первинному ринку Благовещенська,
65 тисяч - ціновий максимум в новобудовах
- Люди прекрасно бачать, що сьогодні купівельний попит впав, тому готові ось так варіювати ціну. Сьогодні, наприклад, двокімнатну квартиру в Благовєщенську можна придбати за ціною від 2 мільйонів 700 тисяч рублів до 3 мільйонів 300 тисяч. Це нижче, ніж вона коштувала в грудні, до грудневого підвищення цін, - зазначає Ольга Лукіна з агентства «Астер».
З початку року вторинний ринок житла насичений безліччю сложнопродаваемих квартир, які ніхто не хоче брати. «На ринку з'являється величезна кількість квартир-« висяків », попит на які низький, і вони не представляються ліквідними», - зауважує Максим Калашников.
Ще одна тенденція сьогоднішнього дня, за словами Ольги Лукиной, прагнення не купити квартиру, а обміняти її. «Намагаються люди помінятися, замість того щоб укладати договір купівлі-продажу, наприклад популярний обмін трикімнатних квартир на двокімнатні», - зазначає Ольга Лукіна.
- З цінами поки невизначеність. Вони застигли в кінці січня і існують до цих пір на колишньому рівні. Люди поки чекають, в надії на те, що іпотека оживе, - зазначає президент Гільдії ріелторів Приамур'я Віталій Злочевський.
Іпотека зрізала попит
Про грудневому ажіотажі, коли амурчане намагалися швидко вкласти гроші в житло і брали навіть неліквідну нерухомість в непопулярних районах Благовещенська, таких як Тайвань або спічфабріка, в ріелторських фірмах вже забули. В кінці минулого року особливо добре розліталися гостинки і однокімнатні квартири. Але в тому, що сьогоднішнє затишшя в агентствах нерухомості пов'язане з якимись сезонними явищами, ріелтори сумніваються, згадуючи перші місяці минулого року, які видалися куди продуктивніше.
На падінні попиту однозначно позначилися виросли процентні ставки по житловому кредитуванню, в один голос заявляють експерти.
60
тисяч - середня ціна «квадрата» на вторинному ринку житла в амурської століцк,
45-50
неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - нижня межа ціни
- Купівельна активність на вторинному ринку житла знизилася приблизно на 40 відсотків у зв'язку з високими процентними ставками, зменшенням попиту на іпотечні продукти. А іпотечні угоди, за даними аналітичної служби агентства нерухомості «Імперія», в структурі угод 2014 року припадало до 70%, - говорить Максим Калашников.
Ріелтори помітили - в іпотеку тепер охочіше беруть квартири менше й дешевше.
- Іпотеку продовжують брати, але, по-моєму, не сильно великі суми. Раніше в середньому іпотека була в районі трьох мільйонів і вище, зараз через підвищеної відсоткової ставки люди більше беруть в іпотеку квартири за мільйон-півтора, - розповів директор агентства нерухомості «Перший» Віталій Переверзєв.
- Люди з обережністю беруть іпотеку, і дуже мало, тільки якщо комусь терміново треба роз'їхатися, наприклад. І віддають перевагу при цьому кредит меншої вартості, щоб згодом швидше його погасити, - говорить про ту ж тенденцію начальник ріелторського відділу агентства нерухомості «Астер» Ольга Лукіна.
Зараз велика частина ипотечников, що приходять до ріелторам, - це військові, переводили в готівку свої житлові сертифікати, видані Міноборони. Вони намагаються придбати квартири саме в Благовєщенську.
Що буде з ринком нерухомості далі, залежить від ринку іпотечного кредитування. Якщо він не оживе і банки не почнуть в колишніх обсягах видавати іпотеку, ринок нерухомості чекають падіння цін і стагнація, яка може затягнутися на кілька років, вважають фахівці.
Забудовники тримають ціну
- У забудовників продажу потихеньку йдуть, поки за тими ж цінами. Ніхто сильно вартість не підняв. Хоча будівельні матеріали в рази подорожчали, китайська робоча сила теж подорожчала, тому тенденція до збільшення вартості квадрата є. Але забудовники тримають ціну до останнього, - зазначає головний редактор тижневика про нерухомість «Новий квартир'єри» Світлана Вакулович. - У грудні на тлі ажіотажного попиту забудовники підняли ціни в середньому на 3-5 тисяч рублів за «квадрат». Деякі збільшили вартість на 2 тисячі, хтось - на вісім.
14
неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - такий ціновий максимум був зафіксований в новобудовах в кінці 2014-го
Ціновий максимум в новобудовах в кінці року був зафіксований на рівні 14 тисяч рублів. «Але ті, хто підняв так сильно, зробили це тільки тому, що не могли зорієнтуватися і таким чином просто хотіли призупинити продажі, а не отримати надприбуток, - зазначає Світлана Вакулович. - Потім ці ціни прийшли в норму і опустилися до середнього рівня, який зараз становить, в залежності від площі, 55 тисяч рублів за квадратний метр. Цю ціну ніхто вже знижувати не буде.
З цією точкою зору згоден і керівник відділу продажів групи компаній «САР» Петро Стрілець.
- Ціни на новобудови після стрибка в грудні на 7-10 відсотків завмерли на місці. Змінюватися в зворотну сторону вони не почнуть. Навпаки, зараз є всі передумови для подальшого зростання цін, - вважає Петро Стрілець. - Собівартість будівництва зросла, і передумов для її падіння немає ніяких. У будинках нашої компанії ми були змушені підняти ціни на 2-3 відсотки, але це однозначно менше витрат, які несе будівельний ринок в зв'язку з подорожчанням поточних будматеріалів і робіт підрядників.
За словами керівника відділу продажів групи компаній «САР», не всі будівельники зуміли врахувати поведінку ринку, тому багато коректували ціни, виходячи з нагальних очікувань. «Роз'єднаність будівельного ринку, відсутність діалогу і єдиної стратегії зараз грають на руку покупцям. Забудовники, більш ніж будь-коли, готові йти на діалог з клієнтом », - підкреслює представник ГК« САР ».
Багато забудовників в цій ситуації йдуть на невелике зниження ціни.
3-5
неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на стільки в середньому підняли вартість «квадрата» забудовники в грудні минулого року. І змінюватися в зворотну сторону ціни не будуть
- У деяких випадках є зниження ціни, але поки про глобальні знижки розмова не йде. Мова про те, що в рамках акцій на ринку періодично з'являються найбільш привабливі пропозиції, наприклад, протягом тижня квадратний метр реалізується за зниженою вартістю. Акціями компанії намагаються заманити людей. Такого, щоб ціни падали вниз щотижня, немає, - каже президент Гільдії ріелторів Приамур'я.
Зараз, розповідає Петро Стрілець, на очікуваннях окремими громадянами падіння цін відіграють перекупники квартир.
- Різного роду ділки викидають на ринок пропозиції популярних об'єктів за надзвичайно низькою ціною, «забуваючи» попереджати про підводні камені, які чекають покупців такого житла, - пояснює керівник відділу продажів «САР». - Зараз брати квартири в новобудовах не у забудовника, з рук, просто небезпечно. Зі свого боку наша компанія підтримує покупців акціями, вони повинні допомогти в ці перехідні часи все ж купити квартиру.
ДУМКА
Віталій Злочевський, президент Гільдії ріелторів Приамур'я:
- Що буде далі, поки незрозуміло. Все залежить від іпотеки, Благовіщенський ринок залежить від неї на дві третини. Уряд країни робить певні кроки. Якщо іпотека буде жити і держава, як і планував, буде давати її під 13 відсотків, виживуть і будівельний ринок, і ринок нерухомості. Правда, такі пільгові умови обіцяють тільки на первинному ринку і для певних категорій, але тим не менше. Сьогодні у Ощадбанку, одного з головних гравців на ринку, одні з самих мінімальних відсотків по іпотечних кредитах, при певних умовах іпотеку тут можна взяти під 14,5 відсотка річних. У тому числі це поки дозволяє підтримувати колишній рівень цін. Якщо у Ощадбанку іпотека подорожчає, ринок, найімовірніше, згорнеться. Пропаде попит, почнеться стагнація ринку, впадуть ціни. Це може тривати і рік, і два.
***
Обговорювали наші МАТЕРІАЛИ В СОЦМЕРЕЖАХ!
Ми є в Twitter , на Facebook , Вконтакте , YouTube , В «Однокласниках» - група «Новини Амурської області» і група "Здоровий спосіб життя" і в Instagram .
Матеріали по темі


показати ще