Реклама
Реклама
Реклама

В Україні гряде земельна реформа: що дасть українцям вільний ринок землі - Економіка - Земля в Україні не буде цінуватися, поки діє мораторій на продаж, кажуть експерти | СЬОГОДНІ

  1. В Україні гряде земельна реформа: що дасть українцям вільний ринок землі 16 квітня 2017, 7:27 Переглядів:...
  2. Власники паїв здають угіддя за безцінь, і намагаються продати в обхід закону
  3. Що дасть скасування мораторію
  4. Яким повинен бути ринок землі в Україні
  5. АВТОР:
  6. Орфографічна помилка в тексті:
  7. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  8. Земля в Україні не буде цінуватися, поки діє мораторій на продаж, кажуть експерти
  9. Власники паїв здають угіддя за безцінь, і намагаються продати в обхід закону
  10. Що дасть скасування мораторію
  11. Яким повинен бути ринок землі в Україні
  12. АВТОР:
  13. Орфографічна помилка в тексті:
  14. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  15. Земля в Україні не буде цінуватися, поки діє мораторій на продаж, кажуть експерти
  16. Власники паїв здають угіддя за безцінь, і намагаються продати в обхід закону
  17. Що дасть скасування мораторію
  18. Яким повинен бути ринок землі в Україні
  19. АВТОР:
  20. Орфографічна помилка в тексті:
  21. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  22. Земля в Україні не буде цінуватися, поки діє мораторій на продаж, кажуть експерти
  23. Власники паїв здають угіддя за безцінь, і намагаються продати в обхід закону
  24. Що дасть скасування мораторію
  25. Яким повинен бути ринок землі в Україні
  26. АВТОР:
  27. Орфографічна помилка в тексті:
  28. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  29. Земля в Україні не буде цінуватися, поки діє мораторій на продаж, кажуть експерти
  30. Власники паїв здають угіддя за безцінь, і намагаються продати в обхід закону
  31. Що дасть скасування мораторію
  32. Яким повинен бути ринок землі в Україні
  33. АВТОР:
  34. Орфографічна помилка в тексті:
  35. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  36. Земля в Україні не буде цінуватися, поки діє мораторій на продаж, кажуть експерти
  37. Власники паїв здають угіддя за безцінь, і намагаються продати в обхід закону
  38. Що дасть скасування мораторію
  39. Яким повинен бути ринок землі в Україні
  40. АВТОР:
  41. Орфографічна помилка в тексті:
  42. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  43. Земля в Україні не буде цінуватися, поки діє мораторій на продаж, кажуть експерти
  44. Власники паїв здають угіддя за безцінь, і намагаються продати в обхід закону
  45. Що дасть скасування мораторію
  46. Яким повинен бути ринок землі в Україні
  47. АВТОР:
  48. Орфографічна помилка в тексті:
  49. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  50. Земля в Україні не буде цінуватися, поки діє мораторій на продаж, кажуть експерти
  51. Власники паїв здають угіддя за безцінь, і намагаються продати в обхід закону
  52. Що дасть скасування мораторію
  53. Яким повинен бути ринок землі в Україні
  54. АВТОР:
  55. Орфографічна помилка в тексті:

В Україні гряде земельна реформа: що дасть українцям вільний ринок землі

16 квітня 2017, 7:27 Переглядів:

Земля в Україні не буде цінуватися, поки діє мораторій на продаж, кажуть експерти

До 2020 року в Україні обіцяють ввести ринок землі. Фото: politeka.net.

Сім мільйонів українців не можуть повністю розпоряджається своїми паями. По закону , Власник сільськогосподарської землі може обробляти її самостійно або здати в оренду. З 2002 року в країні діє заборона на продаж і купівлю сільськогосподарських угідь. Він забороняє продати ділянку або взяти кредит під заставу. Планувалося, що міра тимчасова - до прийняття закону про обіг землі, цього за 15 років так і не відбулося. Однак на початку квітня Кабінет міністрів України поставив за мету до 2020 року створити ринок землі. А в угоді з Міжнародним валютним фондом уряд пообіцяв прийняти до травня необхідні закони.

Власники паїв здають угіддя за безцінь, і намагаються продати в обхід закону

В Україні орендарі платять власникам земельних ділянок загалом 1 093 гривень за гектар на рік. На острівної Мальті за гектар сільськогосподарської землі платять 116 доларів. За нинішнім курсом це 3 116 гривень. Вартість українських чорноземів недооцінюється через порушення в країні прав власності, вважаю експерти. Аналітики IMF group Ukraine підрахували : Регулярне продовження мораторію за 16 років призвело до недооцінки вартості угідь на 52% -76%.

У 2001 році в країні почали земельну реформу - 7 млн ​​українців отримали сільськогосподарські паї в приватну власність. Однак у 2002 році Верховна Рада заборонила продавати і купувати землю на перехідний період. У підсумку, 16 років вирішували дозволяти чи угіддя виставляти на торги іноземцям та скільки землі може купити одна людина. У 2016 році в восьмий раз парламентарі продовжили мораторій до 1 січня 2018 року. Пайовики за законом можуть здавати ділянки в оренду, міняти на інший, передавати у спадок або працювати на ній самостійно. Разом з тим українці не можуть продати землю, поміняти цільове призначення, внести в статутний капітал підприємства або зрадити в заставу.

Разом з тим українці не можуть продати землю, поміняти цільове призначення, внести в статутний капітал підприємства або зрадити в заставу

Середня вартість оренди землі по регіонах України

Такі обмеження суперечать Конституції і не дають землевласникам розпоряджатися власністю, впевнена старший юрист компанії "ОМП" Вікторія Кіпріянова. Порушуються відразу чотири статті головного закону: ст. 14 , 21 , 22 і 41 .

"Фактично, мораторій - порушення конституційного права. Громадянин України за Конституцією має право вільно розпоряджатися власністю. А це норми прямої дії", - коментує юрист.

У країнці навчилися обходити закон і продавати угіддя. Один із способів, коли хлібороб віддає ділянку за договором емфітевзису на 100-200 років. До угоди додається заповіт і довіреність на управління паєм. Використовують і схеми через суд: пайовик нібито заборгував велику суму і в рахунок цього стягує ділянку. Ще один варіант - договір обміну: великий пай за гроші змінюють на нерівноцінний.

Що дасть скасування мораторію

"Я отримала 2,6 гектара. Здала землю на 10 років - вже як раз термін підходить. Отримую за неї 3560 гривень на рік. Але я така, щоб вже продати ділянку і не морочити собі голову. А де ж візьмеш покупця?", - скаржиться пенсіонерка з Херсонської області Олена Коваленко.

Скасування мораторію дасть землевласникам свободу вибору і зробить землю вигідною власністю, вважає аналітик компанії Easy Bussines Дмитро Лівч. А підприємства зможуть купувати землю і підвищити надійність бізнесу.

"Після створення ринку, пайовики будуть здавати землю в оренду за ринковою ціною. Чи зможуть продати угіддя або взяти кредит під заставу, щоб купити техніку і найняти людей для її обробки. Якщо ми говоримо про землю як активі, то її вартість виросте до 5 тис. доларів за наступні 10 років. Для агропідприємств ринок стане прозорішим і надійніше. Бізнес буде зацікавлений, щоб їх земля зберігала родючість і продуктивність. а так компанії тільки виснажують чорноземи, оскільки дільниці не їх, а вартість оренди низька ", - говорить економіст.

Зняття заборони продавати землю буде не вигідно "чорним" аграріям, вважає директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький: "Не весь агробізнес чесний. Частина власників офіційно не орендують землю і не платять податки. Ось їм буде не вигідно відкриття ринку, а ті компанії, які працюють за законом - на них це не вплине ".

У IMF group Ukraine прогнозують: після скасування мораторію вартість української землі зросте з 1100 до 2755 доларів за перші п'ять років. Вигоду отримають і пайовики, і агропідприємства. Наприклад, з 2015-го Госгеокадастр віддають в оренду держземлі за ринковим принципом через електронний аукціон. За рік орендна плата на державні угіддя виросла на 27%. При цьому в країні 27,7 млн ​​гектар розпайовано і 10,5 млн - у державній власності.

Інфографіка: IMF group Ukraine

На початку квітня Кабінет Міністрів затвердив план пріоритетних дій до 2020 року. Серед них земельна реформа . Однак тривають суперечки, яку модель ринку вибрати Україні.

Економіст і засновник маркетингової компанії Geo-M Максим Зінченко впевнений, відкриття ринку землі не збільшить врожайність, і не підвищить вартість сільгосппродукції на міжнародному ринку.

"Це не залучить інвестиції в країну з-за військових дій і поганого бізнес-клімату. З доходом по 1300 гривень пенсіонери швидко продадуть землю за 300 доларів, як це сталося в Литві. А уряд розрахується з кредитами. Населення отримає якісь кошти, які просто витратить. у продажу землі зацікавлені в першу чергу кредитори і міжнародні корпорації ", - говорить експерт.

Яким повинен бути ринок землі в Україні

Кабмін ще в 2015 році подав до Верховної Ради законопроект про обіг земель. За проектом, купити землю зможуть:

  • українці з аграрною освітою або досвідом роботи в сільському господарстві;
  • держава, сільські та місцевих рад;
  • іноземці, який отримали угіддя в спадковість. Але протягом року вони будуть зобов'язані продати ділянку.

У законопроекті пропонується в вести ринок землі в два етапи. У перші два роки після прийняття закону на продаж виставляються тільки державні та комунальні угіддя. Потім - приватні паї. При цьому землю можна буде продати лише через оголошення на сайті держпідприємства, яке створять після прийняття закону. Купити землю дозволять лише за безготівковим розрахунком і не більше 200 га на людину.

Нещодавно, прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що іноземці не зможуть купувати українську землю: "Ми можемо створити модель ринку земель, яка дозволятиме тільки фізичним особам-українцям між собою продавати землю, яка їм належить. І на цьому питанні поставити крапку. Ніяких погроз не буде. Я не підтримаю земельної реформи, яка може бути використана або великими агрохолдингами, або умовно іноземцями, які могли б приїхати в Україну і скуповувати землю ".

Я не підтримаю земельної реформи, яка може бути використана або великими агрохолдингами, або умовно іноземцями, які могли б приїхати в Україну і скуповувати землю

Українці продають землю в обхід заборони. Фото: Іскрицька А., "Сегодня".

Дмитро Лівч вважає, що максимальний ефект дасть тільки вільний ринок без обмежень для іноземців і площами в одні руки.

"Ринок землі повинен бути вільним і регулюватися ринковими механізмами. Вартість оренди в Україні в середньому 40 доларів за гектар, в Західній Європі - 350 доларів. Мораторій створює пільгові умови для агрохолдингів. Підприємства за безцінь орендують паї у землевласника, а отримують з землі набагато більше . Ліберальний ринок без обмежень принесе Україні в перші 10 років 100 мільярдів доларів ", - говорить експерт.

Замість введення ринку держава повинна гарантувати інвесторам безпеку, поліпшувати умови ведення бізнесу і знижувати податки, вважає Максим Зінченко: "Мені бачиться розумної модель довгострокової оренда землі. Але вважаю, що у відповідний час, за низки умов, відкриття ринку землі може бути корисно для економіки ".

Хоч, за словами аналітиків, агрофірми користуються дешевою орендною платою за землю, агробізнес виступає за скасування мораторію. Вводити ринок потрібно поетапно, вважає генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький.

"Ми підтримуємо спочатку введення ринку державних земель. Потім повноцінний ринок за участю паїв. Наше об'єднання вважає, що не повинно бути ніяких обмежень по площі і типу власності. Все одно хто використовує землю. Головне, щоб за цільовим призначенням і без шкоди екології. Заборона на продаж землі іноземцям повинен бути тільки на перехідному етапі. Після скасування мораторію потрібно три-п'ять років щоб сектор економічно зміцнився до міжнародних показників ", - відзначає експерт.

Для відкриття ринку землі зняття мораторію недостатньо. Парламенту потрібно буде прийняти закон про обіг землі і встановити правила об'єднання ділянок, оскільки окремі ділянки ніхто не обробляє. Але Кабмін пообіцяв Міжнародному валютному фонду прийняти закони до кінця травня 2017 року.

Очікувати різкого зростання економіки за рахунок агросектора не варто, вважає Максим Зінченко. У світі немає країн з високим рівнем життя, де основа економіки - сільське господарство.

"У США частка АПК обчислюється двома відсотками. У нас - 12%. Розвиток технологій в АПК йде в бік механізації і автоматизації, що скорочує кількість робочих місць. Простий приклад, хороший урожай для України - це грубо 60 млн тонн зерна, населення приблизно 40 млн осіб, разом 1,5 тонни на одну людину. Вартість зерна зараз не перевищує 100 доларів за тонну. Маємо 150 доларів на людину в рік. Для порівняння, ВВП на людину в Україні складає 8 тисяч доларів, у Польщі - 25 тисяч ", - додає економіст.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "В Україні гряде земельна реформа: що дасть українцям вільний ринок землі". інші Новини економіки дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Віталій Андроник

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

В Україні гряде земельна реформа: що дасть українцям вільний ринок землі

16 квітня 2017, 7:27 Переглядів:

Земля в Україні не буде цінуватися, поки діє мораторій на продаж, кажуть експерти

До 2020 року в Україні обіцяють ввести ринок землі. Фото: politeka.net.

Сім мільйонів українців не можуть повністю розпоряджається своїми паями. По закону , Власник сільськогосподарської землі може обробляти її самостійно або здати в оренду. З 2002 року в країні діє заборона на продаж і купівлю сільськогосподарських угідь. Він забороняє продати ділянку або взяти кредит під заставу. Планувалося, що міра тимчасова - до прийняття закону про обіг землі, цього за 15 років так і не відбулося. Однак на початку квітня Кабінет міністрів України поставив за мету до 2020 року створити ринок землі. А в угоді з Міжнародним валютним фондом уряд пообіцяв прийняти до травня необхідні закони.

Власники паїв здають угіддя за безцінь, і намагаються продати в обхід закону

В Україні орендарі платять власникам земельних ділянок загалом 1 093 гривень за гектар на рік. На острівної Мальті за гектар сільськогосподарської землі платять 116 доларів. За нинішнім курсом це 3 116 гривень. Вартість українських чорноземів недооцінюється через порушення в країні прав власності, вважаю експерти. Аналітики IMF group Ukraine підрахували : Регулярне продовження мораторію за 16 років призвело до недооцінки вартості угідь на 52% -76%.

У 2001 році в країні почали земельну реформу - 7 млн ​​українців отримали сільськогосподарські паї в приватну власність. Однак у 2002 році Верховна Рада заборонила продавати і купувати землю на перехідний період. У підсумку, 16 років вирішували дозволяти чи угіддя виставляти на торги іноземцям та скільки землі може купити одна людина. У 2016 році в восьмий раз парламентарі продовжили мораторій до 1 січня 2018 року. Пайовики за законом можуть здавати ділянки в оренду, міняти на інший, передавати у спадок або працювати на ній самостійно. Разом з тим українці не можуть продати землю, поміняти цільове призначення, внести в статутний капітал підприємства або зрадити в заставу.

Разом з тим українці не можуть продати землю, поміняти цільове призначення, внести в статутний капітал підприємства або зрадити в заставу

Середня вартість оренди землі по регіонах України

Такі обмеження суперечать Конституції і не дають землевласникам розпоряджатися власністю, впевнена старший юрист компанії "ОМП" Вікторія Кіпріянова. Порушуються відразу чотири статті головного закону: ст. 14 , 21 , 22 і 41 .

"Фактично, мораторій - порушення конституційного права. Громадянин України за Конституцією має право вільно розпоряджатися власністю. А це норми прямої дії", - коментує юрист.

У країнці навчилися обходити закон і продавати угіддя. Один із способів, коли хлібороб віддає ділянку за договором емфітевзису на 100-200 років. До угоди додається заповіт і довіреність на управління паєм. Використовують і схеми через суд: пайовик нібито заборгував велику суму і в рахунок цього стягує ділянку. Ще один варіант - договір обміну: великий пай за гроші змінюють на нерівноцінний.

Що дасть скасування мораторію

"Я отримала 2,6 гектара. Здала землю на 10 років - вже як раз термін підходить. Отримую за неї 3560 гривень на рік. Але я така, щоб вже продати ділянку і не морочити собі голову. А де ж візьмеш покупця?", - скаржиться пенсіонерка з Херсонської області Олена Коваленко.

Скасування мораторію дасть землевласникам свободу вибору і зробить землю вигідною власністю, вважає аналітик компанії Easy Bussines Дмитро Лівч. А підприємства зможуть купувати землю і підвищити надійність бізнесу.

"Після створення ринку, пайовики будуть здавати землю в оренду за ринковою ціною. Чи зможуть продати угіддя або взяти кредит під заставу, щоб купити техніку і найняти людей для її обробки. Якщо ми говоримо про землю як активі, то її вартість виросте до 5 тис. доларів за наступні 10 років. Для агропідприємств ринок стане прозорішим і надійніше. Бізнес буде зацікавлений, щоб їх земля зберігала родючість і продуктивність. а так компанії тільки виснажують чорноземи, оскільки дільниці не їх, а вартість оренди низька ", - говорить економіст.

Зняття заборони продавати землю буде не вигідно "чорним" аграріям, вважає директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький: "Не весь агробізнес чесний. Частина власників офіційно не орендують землю і не платять податки. Ось їм буде не вигідно відкриття ринку, а ті компанії, які працюють за законом - на них це не вплине ".

У IMF group Ukraine прогнозують: після скасування мораторію вартість української землі зросте з 1100 до 2755 доларів за перші п'ять років. Вигоду отримають і пайовики, і агропідприємства. Наприклад, з 2015-го Госгеокадастр віддають в оренду держземлі за ринковим принципом через електронний аукціон. За рік орендна плата на державні угіддя виросла на 27%. При цьому в країні 27,7 млн ​​гектар розпайовано і 10,5 млн - у державній власності.

Інфографіка: IMF group Ukraine

На початку квітня Кабінет Міністрів затвердив план пріоритетних дій до 2020 року. Серед них земельна реформа . Однак тривають суперечки, яку модель ринку вибрати Україні.

Економіст і засновник маркетингової компанії Geo-M Максим Зінченко впевнений, відкриття ринку землі не збільшить врожайність, і не підвищить вартість сільгосппродукції на міжнародному ринку.

"Це не залучить інвестиції в країну з-за військових дій і поганого бізнес-клімату. З доходом по 1300 гривень пенсіонери швидко продадуть землю за 300 доларів, як це сталося в Литві. А уряд розрахується з кредитами. Населення отримає якісь кошти, які просто витратить. у продажу землі зацікавлені в першу чергу кредитори і міжнародні корпорації ", - говорить експерт.

Яким повинен бути ринок землі в Україні

Кабмін ще в 2015 році подав до Верховної Ради законопроект про обіг земель. За проектом, купити землю зможуть:

  • українці з аграрною освітою або досвідом роботи в сільському господарстві;
  • держава, сільські та місцевих рад;
  • іноземці, який отримали угіддя в спадковість. Але протягом року вони будуть зобов'язані продати ділянку.

У законопроекті пропонується в вести ринок землі в два етапи. У перші два роки після прийняття закону на продаж виставляються тільки державні та комунальні угіддя. Потім - приватні паї. При цьому землю можна буде продати лише через оголошення на сайті держпідприємства, яке створять після прийняття закону. Купити землю дозволять лише за безготівковим розрахунком і не більше 200 га на людину.

Нещодавно, прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що іноземці не зможуть купувати українську землю: "Ми можемо створити модель ринку земель, яка дозволятиме тільки фізичним особам-українцям між собою продавати землю, яка їм належить. І на цьому питанні поставити крапку. Ніяких погроз не буде. Я не підтримаю земельної реформи, яка може бути використана або великими агрохолдингами, або умовно іноземцями, які могли б приїхати в Україну і скуповувати землю ".

Я не підтримаю земельної реформи, яка може бути використана або великими агрохолдингами, або умовно іноземцями, які могли б приїхати в Україну і скуповувати землю

Українці продають землю в обхід заборони. Фото: Іскрицька А., "Сегодня".

Дмитро Лівч вважає, що максимальний ефект дасть тільки вільний ринок без обмежень для іноземців і площами в одні руки.

"Ринок землі повинен бути вільним і регулюватися ринковими механізмами. Вартість оренди в Україні в середньому 40 доларів за гектар, в Західній Європі - 350 доларів. Мораторій створює пільгові умови для агрохолдингів. Підприємства за безцінь орендують паї у землевласника, а отримують з землі набагато більше . Ліберальний ринок без обмежень принесе Україні в перші 10 років 100 мільярдів доларів ", - говорить експерт.

Замість введення ринку держава повинна гарантувати інвесторам безпеку, поліпшувати умови ведення бізнесу і знижувати податки, вважає Максим Зінченко: "Мені бачиться розумної модель довгострокової оренда землі. Але вважаю, що у відповідний час, за низки умов, відкриття ринку землі може бути корисно для економіки ".

Хоч, за словами аналітиків, агрофірми користуються дешевою орендною платою за землю, агробізнес виступає за скасування мораторію. Вводити ринок потрібно поетапно, вважає генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький.

"Ми підтримуємо спочатку введення ринку державних земель. Потім повноцінний ринок за участю паїв. Наше об'єднання вважає, що не повинно бути ніяких обмежень по площі і типу власності. Все одно хто використовує землю. Головне, щоб за цільовим призначенням і без шкоди екології. Заборона на продаж землі іноземцям повинен бути тільки на перехідному етапі. Після скасування мораторію потрібно три-п'ять років щоб сектор економічно зміцнився до міжнародних показників ", - відзначає експерт.

Для відкриття ринку землі зняття мораторію недостатньо. Парламенту потрібно буде прийняти закон про обіг землі і встановити правила об'єднання ділянок, оскільки окремі ділянки ніхто не обробляє. Але Кабмін пообіцяв Міжнародному валютному фонду прийняти закони до кінця травня 2017 року.

Очікувати різкого зростання економіки за рахунок агросектора не варто, вважає Максим Зінченко. У світі немає країн з високим рівнем життя, де основа економіки - сільське господарство.

"У США частка АПК обчислюється двома відсотками. У нас - 12%. Розвиток технологій в АПК йде в бік механізації і автоматизації, що скорочує кількість робочих місць. Простий приклад, хороший урожай для України - це грубо 60 млн тонн зерна, населення приблизно 40 млн осіб, разом 1,5 тонни на одну людину. Вартість зерна зараз не перевищує 100 доларів за тонну. Маємо 150 доларів на людину в рік. Для порівняння, ВВП на людину в Україні складає 8 тисяч доларів, у Польщі - 25 тисяч ", - додає економіст.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "В Україні гряде земельна реформа: що дасть українцям вільний ринок землі". інші Новини економіки дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Віталій Андроник

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Спасибі! Повідомлення надіслано.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

В Україні гряде земельна реформа: що дасть українцям вільний ринок землі

16 квітня 2017, 7:27 Переглядів:

Земля в Україні не буде цінуватися, поки діє мораторій на продаж, кажуть експерти

До 2020 року в Україні обіцяють ввести ринок землі. Фото: politeka.net.

Сім мільйонів українців не можуть повністю розпоряджається своїми паями. По закону , Власник сільськогосподарської землі може обробляти її самостійно або здати в оренду. З 2002 року в країні діє заборона на продаж і купівлю сільськогосподарських угідь. Він забороняє продати ділянку або взяти кредит під заставу. Планувалося, що міра тимчасова - до прийняття закону про обіг землі, цього за 15 років так і не відбулося. Однак на початку квітня Кабінет міністрів України поставив за мету до 2020 року створити ринок землі. А в угоді з Міжнародним валютним фондом уряд пообіцяв прийняти до травня необхідні закони.

Власники паїв здають угіддя за безцінь, і намагаються продати в обхід закону

В Україні орендарі платять власникам земельних ділянок загалом 1 093 гривень за гектар на рік. На острівної Мальті за гектар сільськогосподарської землі платять 116 доларів. За нинішнім курсом це 3 116 гривень. Вартість українських чорноземів недооцінюється через порушення в країні прав власності, вважаю експерти. Аналітики IMF group Ukraine підрахували : Регулярне продовження мораторію за 16 років призвело до недооцінки вартості угідь на 52% -76%.

У 2001 році в країні почали земельну реформу - 7 млн ​​українців отримали сільськогосподарські паї в приватну власність. Однак у 2002 році Верховна Рада заборонила продавати і купувати землю на перехідний період. У підсумку, 16 років вирішували дозволяти чи угіддя виставляти на торги іноземцям та скільки землі може купити одна людина. У 2016 році в восьмий раз парламентарі продовжили мораторій до 1 січня 2018 року. Пайовики за законом можуть здавати ділянки в оренду, міняти на інший, передавати у спадок або працювати на ній самостійно. Разом з тим українці не можуть продати землю, поміняти цільове призначення, внести в статутний капітал підприємства або зрадити в заставу.

Разом з тим українці не можуть продати землю, поміняти цільове призначення, внести в статутний капітал підприємства або зрадити в заставу

Середня вартість оренди землі по регіонах України

Такі обмеження суперечать Конституції і не дають землевласникам розпоряджатися власністю, впевнена старший юрист компанії "ОМП" Вікторія Кіпріянова. Порушуються відразу чотири статті головного закону: ст. 14 , 21 , 22 і 41 .

"Фактично, мораторій - порушення конституційного права. Громадянин України за Конституцією має право вільно розпоряджатися власністю. А це норми прямої дії", - коментує юрист.

У країнці навчилися обходити закон і продавати угіддя. Один із способів, коли хлібороб віддає ділянку за договором емфітевзису на 100-200 років. До угоди додається заповіт і довіреність на управління паєм. Використовують і схеми через суд: пайовик нібито заборгував велику суму і в рахунок цього стягує ділянку. Ще один варіант - договір обміну: великий пай за гроші змінюють на нерівноцінний.

Що дасть скасування мораторію

"Я отримала 2,6 гектара. Здала землю на 10 років - вже як раз термін підходить. Отримую за неї 3560 гривень на рік. Але я така, щоб вже продати ділянку і не морочити собі голову. А де ж візьмеш покупця?", - скаржиться пенсіонерка з Херсонської області Олена Коваленко.

Скасування мораторію дасть землевласникам свободу вибору і зробить землю вигідною власністю, вважає аналітик компанії Easy Bussines Дмитро Лівч. А підприємства зможуть купувати землю і підвищити надійність бізнесу.

"Після створення ринку, пайовики будуть здавати землю в оренду за ринковою ціною. Чи зможуть продати угіддя або взяти кредит під заставу, щоб купити техніку і найняти людей для її обробки. Якщо ми говоримо про землю як активі, то її вартість виросте до 5 тис. доларів за наступні 10 років. Для агропідприємств ринок стане прозорішим і надійніше. Бізнес буде зацікавлений, щоб їх земля зберігала родючість і продуктивність. а так компанії тільки виснажують чорноземи, оскільки дільниці не їх, а вартість оренди низька ", - говорить економіст.

Зняття заборони продавати землю буде не вигідно "чорним" аграріям, вважає директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький: "Не весь агробізнес чесний. Частина власників офіційно не орендують землю і не платять податки. Ось їм буде не вигідно відкриття ринку, а ті компанії, які працюють за законом - на них це не вплине ".

У IMF group Ukraine прогнозують: після скасування мораторію вартість української землі зросте з 1100 до 2755 доларів за перші п'ять років. Вигоду отримають і пайовики, і агропідприємства. Наприклад, з 2015-го Госгеокадастр віддають в оренду держземлі за ринковим принципом через електронний аукціон. За рік орендна плата на державні угіддя виросла на 27%. При цьому в країні 27,7 млн ​​гектар розпайовано і 10,5 млн - у державній власності.

Інфографіка: IMF group Ukraine

На початку квітня Кабінет Міністрів затвердив план пріоритетних дій до 2020 року. Серед них земельна реформа . Однак тривають суперечки, яку модель ринку вибрати Україні.

Економіст і засновник маркетингової компанії Geo-M Максим Зінченко впевнений, відкриття ринку землі не збільшить врожайність, і не підвищить вартість сільгосппродукції на міжнародному ринку.

"Це не залучить інвестиції в країну з-за військових дій і поганого бізнес-клімату. З доходом по 1300 гривень пенсіонери швидко продадуть землю за 300 доларів, як це сталося в Литві. А уряд розрахується з кредитами. Населення отримає якісь кошти, які просто витратить. у продажу землі зацікавлені в першу чергу кредитори і міжнародні корпорації ", - говорить експерт.

Яким повинен бути ринок землі в Україні

Кабмін ще в 2015 році подав до Верховної Ради законопроект про обіг земель. За проектом, купити землю зможуть:

  • українці з аграрною освітою або досвідом роботи в сільському господарстві;
  • держава, сільські та місцевих рад;
  • іноземці, який отримали угіддя в спадковість. Але протягом року вони будуть зобов'язані продати ділянку.

У законопроекті пропонується в вести ринок землі в два етапи. У перші два роки після прийняття закону на продаж виставляються тільки державні та комунальні угіддя. Потім - приватні паї. При цьому землю можна буде продати лише через оголошення на сайті держпідприємства, яке створять після прийняття закону. Купити землю дозволять лише за безготівковим розрахунком і не більше 200 га на людину.

Нещодавно, прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що іноземці не зможуть купувати українську землю: "Ми можемо створити модель ринку земель, яка дозволятиме тільки фізичним особам-українцям між собою продавати землю, яка їм належить. І на цьому питанні поставити крапку. Ніяких погроз не буде. Я не підтримаю земельної реформи, яка може бути використана або великими агрохолдингами, або умовно іноземцями, які могли б приїхати в Україну і скуповувати землю ".

Я не підтримаю земельної реформи, яка може бути використана або великими агрохолдингами, або умовно іноземцями, які могли б приїхати в Україну і скуповувати землю

Українці продають землю в обхід заборони. Фото: Іскрицька А., "Сегодня".

Дмитро Лівч вважає, що максимальний ефект дасть тільки вільний ринок без обмежень для іноземців і площами в одні руки.

"Ринок землі повинен бути вільним і регулюватися ринковими механізмами. Вартість оренди в Україні в середньому 40 доларів за гектар, в Західній Європі - 350 доларів. Мораторій створює пільгові умови для агрохолдингів. Підприємства за безцінь орендують паї у землевласника, а отримують з землі набагато більше . Ліберальний ринок без обмежень принесе Україні в перші 10 років 100 мільярдів доларів ", - говорить експерт.

Замість введення ринку держава повинна гарантувати інвесторам безпеку, поліпшувати умови ведення бізнесу і знижувати податки, вважає Максим Зінченко: "Мені бачиться розумної модель довгострокової оренда землі. Але вважаю, що у відповідний час, за низки умов, відкриття ринку землі може бути корисно для економіки ".

Хоч, за словами аналітиків, агрофірми користуються дешевою орендною платою за землю, агробізнес виступає за скасування мораторію. Вводити ринок потрібно поетапно, вважає генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький.

"Ми підтримуємо спочатку введення ринку державних земель. Потім повноцінний ринок за участю паїв. Наше об'єднання вважає, що не повинно бути ніяких обмежень по площі і типу власності. Все одно хто використовує землю. Головне, щоб за цільовим призначенням і без шкоди екології. Заборона на продаж землі іноземцям повинен бути тільки на перехідному етапі. Після скасування мораторію потрібно три-п'ять років щоб сектор економічно зміцнився до міжнародних показників ", - відзначає експерт.

Для відкриття ринку землі зняття мораторію недостатньо. Парламенту потрібно буде прийняти закон про обіг землі і встановити правила об'єднання ділянок, оскільки окремі ділянки ніхто не обробляє. Але Кабмін пообіцяв Міжнародному валютному фонду прийняти закони до кінця травня 2017 року.

Очікувати різкого зростання економіки за рахунок агросектора не варто, вважає Максим Зінченко. У світі немає країн з високим рівнем життя, де основа економіки - сільське господарство.

"У США частка АПК обчислюється двома відсотками. У нас - 12%. Розвиток технологій в АПК йде в бік механізації і автоматизації, що скорочує кількість робочих місць. Простий приклад, хороший урожай для України - це грубо 60 млн тонн зерна, населення приблизно 40 млн осіб, разом 1,5 тонни на одну людину. Вартість зерна зараз не перевищує 100 доларів за тонну. Маємо 150 доларів на людину в рік. Для порівняння, ВВП на людину в Україні складає 8 тисяч доларів, у Польщі - 25 тисяч ", - додає економіст.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "В Україні гряде земельна реформа: що дасть українцям вільний ринок землі". інші Новини економіки дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Віталій Андроник

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Спасибі! Повідомлення надіслано.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

В Україні гряде земельна реформа: що дасть українцям вільний ринок землі

16 квітня 2017, 7:27 Переглядів:

Земля в Україні не буде цінуватися, поки діє мораторій на продаж, кажуть експерти

До 2020 року в Україні обіцяють ввести ринок землі. Фото: politeka.net.

Сім мільйонів українців не можуть повністю розпоряджається своїми паями. По закону , Власник сільськогосподарської землі може обробляти її самостійно або здати в оренду. З 2002 року в країні діє заборона на продаж і купівлю сільськогосподарських угідь. Він забороняє продати ділянку або взяти кредит під заставу. Планувалося, що міра тимчасова - до прийняття закону про обіг землі, цього за 15 років так і не відбулося. Однак на початку квітня Кабінет міністрів України поставив за мету до 2020 року створити ринок землі. А в угоді з Міжнародним валютним фондом уряд пообіцяв прийняти до травня необхідні закони.

Власники паїв здають угіддя за безцінь, і намагаються продати в обхід закону

В Україні орендарі платять власникам земельних ділянок загалом 1 093 гривень за гектар на рік. На острівної Мальті за гектар сільськогосподарської землі платять 116 доларів. За нинішнім курсом це 3 116 гривень. Вартість українських чорноземів недооцінюється через порушення в країні прав власності, вважаю експерти. Аналітики IMF group Ukraine підрахували : Регулярне продовження мораторію за 16 років призвело до недооцінки вартості угідь на 52% -76%.

У 2001 році в країні почали земельну реформу - 7 млн ​​українців отримали сільськогосподарські паї в приватну власність. Однак у 2002 році Верховна Рада заборонила продавати і купувати землю на перехідний період. У підсумку, 16 років вирішували дозволяти чи угіддя виставляти на торги іноземцям та скільки землі може купити одна людина. У 2016 році в восьмий раз парламентарі продовжили мораторій до 1 січня 2018 року. Пайовики за законом можуть здавати ділянки в оренду, міняти на інший, передавати у спадок або працювати на ній самостійно. Разом з тим українці не можуть продати землю, поміняти цільове призначення, внести в статутний капітал підприємства або зрадити в заставу.

Разом з тим українці не можуть продати землю, поміняти цільове призначення, внести в статутний капітал підприємства або зрадити в заставу

Середня вартість оренди землі по регіонах України

Такі обмеження суперечать Конституції і не дають землевласникам розпоряджатися власністю, впевнена старший юрист компанії "ОМП" Вікторія Кіпріянова. Порушуються відразу чотири статті головного закону: ст. 14 , 21 , 22 і 41 .

"Фактично, мораторій - порушення конституційного права. Громадянин України за Конституцією має право вільно розпоряджатися власністю. А це норми прямої дії", - коментує юрист.

У країнці навчилися обходити закон і продавати угіддя. Один із способів, коли хлібороб віддає ділянку за договором емфітевзису на 100-200 років. До угоди додається заповіт і довіреність на управління паєм. Використовують і схеми через суд: пайовик нібито заборгував велику суму і в рахунок цього стягує ділянку. Ще один варіант - договір обміну: великий пай за гроші змінюють на нерівноцінний.

Що дасть скасування мораторію

"Я отримала 2,6 гектара. Здала землю на 10 років - вже як раз термін підходить. Отримую за неї 3560 гривень на рік. Але я така, щоб вже продати ділянку і не морочити собі голову. А де ж візьмеш покупця?", - скаржиться пенсіонерка з Херсонської області Олена Коваленко.

Скасування мораторію дасть землевласникам свободу вибору і зробить землю вигідною власністю, вважає аналітик компанії Easy Bussines Дмитро Лівч. А підприємства зможуть купувати землю і підвищити надійність бізнесу.

"Після створення ринку, пайовики будуть здавати землю в оренду за ринковою ціною. Чи зможуть продати угіддя або взяти кредит під заставу, щоб купити техніку і найняти людей для її обробки. Якщо ми говоримо про землю як активі, то її вартість виросте до 5 тис. доларів за наступні 10 років. Для агропідприємств ринок стане прозорішим і надійніше. Бізнес буде зацікавлений, щоб їх земля зберігала родючість і продуктивність. а так компанії тільки виснажують чорноземи, оскільки дільниці не їх, а вартість оренди низька ", - говорить економіст.

Зняття заборони продавати землю буде не вигідно "чорним" аграріям, вважає директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький: "Не весь агробізнес чесний. Частина власників офіційно не орендують землю і не платять податки. Ось їм буде не вигідно відкриття ринку, а ті компанії, які працюють за законом - на них це не вплине ".

У IMF group Ukraine прогнозують: після скасування мораторію вартість української землі зросте з 1100 до 2755 доларів за перші п'ять років. Вигоду отримають і пайовики, і агропідприємства. Наприклад, з 2015-го Госгеокадастр віддають в оренду держземлі за ринковим принципом через електронний аукціон. За рік орендна плата на державні угіддя виросла на 27%. При цьому в країні 27,7 млн ​​гектар розпайовано і 10,5 млн - у державній власності.

Інфографіка: IMF group Ukraine

На початку квітня Кабінет Міністрів затвердив план пріоритетних дій до 2020 року. Серед них земельна реформа . Однак тривають суперечки, яку модель ринку вибрати Україні.

Економіст і засновник маркетингової компанії Geo-M Максим Зінченко впевнений, відкриття ринку землі не збільшить врожайність, і не підвищить вартість сільгосппродукції на міжнародному ринку.

"Це не залучить інвестиції в країну з-за військових дій і поганого бізнес-клімату. З доходом по 1300 гривень пенсіонери швидко продадуть землю за 300 доларів, як це сталося в Литві. А уряд розрахується з кредитами. Населення отримає якісь кошти, які просто витратить. у продажу землі зацікавлені в першу чергу кредитори і міжнародні корпорації ", - говорить експерт.

Яким повинен бути ринок землі в Україні

Кабмін ще в 2015 році подав до Верховної Ради законопроект про обіг земель. За проектом, купити землю зможуть:

  • українці з аграрною освітою або досвідом роботи в сільському господарстві;
  • держава, сільські та місцевих рад;
  • іноземці, який отримали угіддя в спадковість. Але протягом року вони будуть зобов'язані продати ділянку.

У законопроекті пропонується в вести ринок землі в два етапи. У перші два роки після прийняття закону на продаж виставляються тільки державні та комунальні угіддя. Потім - приватні паї. При цьому землю можна буде продати лише через оголошення на сайті держпідприємства, яке створять після прийняття закону. Купити землю дозволять лише за безготівковим розрахунком і не більше 200 га на людину.

Нещодавно, прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що іноземці не зможуть купувати українську землю: "Ми можемо створити модель ринку земель, яка дозволятиме тільки фізичним особам-українцям між собою продавати землю, яка їм належить. І на цьому питанні поставити крапку. Ніяких погроз не буде. Я не підтримаю земельної реформи, яка може бути використана або великими агрохолдингами, або умовно іноземцями, які могли б приїхати в Україну і скуповувати землю ".

Я не підтримаю земельної реформи, яка може бути використана або великими агрохолдингами, або умовно іноземцями, які могли б приїхати в Україну і скуповувати землю

Українці продають землю в обхід заборони. Фото: Іскрицька А., "Сегодня".

Дмитро Лівч вважає, що максимальний ефект дасть тільки вільний ринок без обмежень для іноземців і площами в одні руки.

"Ринок землі повинен бути вільним і регулюватися ринковими механізмами. Вартість оренди в Україні в середньому 40 доларів за гектар, в Західній Європі - 350 доларів. Мораторій створює пільгові умови для агрохолдингів. Підприємства за безцінь орендують паї у землевласника, а отримують з землі набагато більше . Ліберальний ринок без обмежень принесе Україні в перші 10 років 100 мільярдів доларів ", - говорить експерт.

Замість введення ринку держава повинна гарантувати інвесторам безпеку, поліпшувати умови ведення бізнесу і знижувати податки, вважає Максим Зінченко: "Мені бачиться розумної модель довгострокової оренда землі. Але вважаю, що у відповідний час, за низки умов, відкриття ринку землі може бути корисно для економіки ".

Хоч, за словами аналітиків, агрофірми користуються дешевою орендною платою за землю, агробізнес виступає за скасування мораторію. Вводити ринок потрібно поетапно, вважає генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький.

"Ми підтримуємо спочатку введення ринку державних земель. Потім повноцінний ринок за участю паїв. Наше об'єднання вважає, що не повинно бути ніяких обмежень по площі і типу власності. Все одно хто використовує землю. Головне, щоб за цільовим призначенням і без шкоди екології. Заборона на продаж землі іноземцям повинен бути тільки на перехідному етапі. Після скасування мораторію потрібно три-п'ять років щоб сектор економічно зміцнився до міжнародних показників ", - відзначає експерт.

Для відкриття ринку землі зняття мораторію недостатньо. Парламенту потрібно буде прийняти закон про обіг землі і встановити правила об'єднання ділянок, оскільки окремі ділянки ніхто не обробляє. Але Кабмін пообіцяв Міжнародному валютному фонду прийняти закони до кінця травня 2017 року.

Очікувати різкого зростання економіки за рахунок агросектора не варто, вважає Максим Зінченко. У світі немає країн з високим рівнем життя, де основа економіки - сільське господарство.

"У США частка АПК обчислюється двома відсотками. У нас - 12%. Розвиток технологій в АПК йде в бік механізації і автоматизації, що скорочує кількість робочих місць. Простий приклад, хороший урожай для України - це грубо 60 млн тонн зерна, населення приблизно 40 млн осіб, разом 1,5 тонни на одну людину. Вартість зерна зараз не перевищує 100 доларів за тонну. Маємо 150 доларів на людину в рік. Для порівняння, ВВП на людину в Україні складає 8 тисяч доларів, у Польщі - 25 тисяч ", - додає економіст.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "В Україні гряде земельна реформа: що дасть українцям вільний ринок землі". інші Новини економіки дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Віталій Андроник

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Спасибі! Повідомлення надіслано.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

В Україні гряде земельна реформа: що дасть українцям вільний ринок землі

16 квітня 2017, 7:27 Переглядів:

Земля в Україні не буде цінуватися, поки діє мораторій на продаж, кажуть експерти

До 2020 року в Україні обіцяють ввести ринок землі. Фото: politeka.net.

Сім мільйонів українців не можуть повністю розпоряджається своїми паями. По закону , Власник сільськогосподарської землі може обробляти її самостійно або здати в оренду. З 2002 року в країні діє заборона на продаж і купівлю сільськогосподарських угідь. Він забороняє продати ділянку або взяти кредит під заставу. Планувалося, що міра тимчасова - до прийняття закону про обіг землі, цього за 15 років так і не відбулося. Однак на початку квітня Кабінет міністрів України поставив за мету до 2020 року створити ринок землі. А в угоді з Міжнародним валютним фондом уряд пообіцяв прийняти до травня необхідні закони.

Власники паїв здають угіддя за безцінь, і намагаються продати в обхід закону

В Україні орендарі платять власникам земельних ділянок загалом 1 093 гривень за гектар на рік. На острівної Мальті за гектар сільськогосподарської землі платять 116 доларів. За нинішнім курсом це 3 116 гривень. Вартість українських чорноземів недооцінюється через порушення в країні прав власності, вважаю експерти. Аналітики IMF group Ukraine підрахували : Регулярне продовження мораторію за 16 років призвело до недооцінки вартості угідь на 52% -76%.

У 2001 році в країні почали земельну реформу - 7 млн ​​українців отримали сільськогосподарські паї в приватну власність. Однак у 2002 році Верховна Рада заборонила продавати і купувати землю на перехідний період. У підсумку, 16 років вирішували дозволяти чи угіддя виставляти на торги іноземцям та скільки землі може купити одна людина. У 2016 році в восьмий раз парламентарі продовжили мораторій до 1 січня 2018 року. Пайовики за законом можуть здавати ділянки в оренду, міняти на інший, передавати у спадок або працювати на ній самостійно. Разом з тим українці не можуть продати землю, поміняти цільове призначення, внести в статутний капітал підприємства або зрадити в заставу.

Разом з тим українці не можуть продати землю, поміняти цільове призначення, внести в статутний капітал підприємства або зрадити в заставу

Середня вартість оренди землі по регіонах України

Такі обмеження суперечать Конституції і не дають землевласникам розпоряджатися власністю, впевнена старший юрист компанії "ОМП" Вікторія Кіпріянова. Порушуються відразу чотири статті головного закону: ст. 14 , 21 , 22 і 41 .

"Фактично, мораторій - порушення конституційного права. Громадянин України за Конституцією має право вільно розпоряджатися власністю. А це норми прямої дії", - коментує юрист.

У країнці навчилися обходити закон і продавати угіддя. Один із способів, коли хлібороб віддає ділянку за договором емфітевзису на 100-200 років. До угоди додається заповіт і довіреність на управління паєм. Використовують і схеми через суд: пайовик нібито заборгував велику суму і в рахунок цього стягує ділянку. Ще один варіант - договір обміну: великий пай за гроші змінюють на нерівноцінний.

Що дасть скасування мораторію

"Я отримала 2,6 гектара. Здала землю на 10 років - вже як раз термін підходить. Отримую за неї 3560 гривень на рік. Але я така, щоб вже продати ділянку і не морочити собі голову. А де ж візьмеш покупця?", - скаржиться пенсіонерка з Херсонської області Олена Коваленко.

Скасування мораторію дасть землевласникам свободу вибору і зробить землю вигідною власністю, вважає аналітик компанії Easy Bussines Дмитро Лівч. А підприємства зможуть купувати землю і підвищити надійність бізнесу.

"Після створення ринку, пайовики будуть здавати землю в оренду за ринковою ціною. Чи зможуть продати угіддя або взяти кредит під заставу, щоб купити техніку і найняти людей для її обробки. Якщо ми говоримо про землю як активі, то її вартість виросте до 5 тис. доларів за наступні 10 років. Для агропідприємств ринок стане прозорішим і надійніше. Бізнес буде зацікавлений, щоб їх земля зберігала родючість і продуктивність. а так компанії тільки виснажують чорноземи, оскільки дільниці не їх, а вартість оренди низька ", - говорить економіст.

Зняття заборони продавати землю буде не вигідно "чорним" аграріям, вважає директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький: "Не весь агробізнес чесний. Частина власників офіційно не орендують землю і не платять податки. Ось їм буде не вигідно відкриття ринку, а ті компанії, які працюють за законом - на них це не вплине ".

У IMF group Ukraine прогнозують: після скасування мораторію вартість української землі зросте з 1100 до 2755 доларів за перші п'ять років. Вигоду отримають і пайовики, і агропідприємства. Наприклад, з 2015-го Госгеокадастр віддають в оренду держземлі за ринковим принципом через електронний аукціон. За рік орендна плата на державні угіддя виросла на 27%. При цьому в країні 27,7 млн ​​гектар розпайовано і 10,5 млн - у державній власності.

Інфографіка: IMF group Ukraine

На початку квітня Кабінет Міністрів затвердив план пріоритетних дій до 2020 року. Серед них земельна реформа . Однак тривають суперечки, яку модель ринку вибрати Україні.

Економіст і засновник маркетингової компанії Geo-M Максим Зінченко впевнений, відкриття ринку землі не збільшить врожайність, і не підвищить вартість сільгосппродукції на міжнародному ринку.

"Це не залучить інвестиції в країну з-за військових дій і поганого бізнес-клімату. З доходом по 1300 гривень пенсіонери швидко продадуть землю за 300 доларів, як це сталося в Литві. А уряд розрахується з кредитами. Населення отримає якісь кошти, які просто витратить. у продажу землі зацікавлені в першу чергу кредитори і міжнародні корпорації ", - говорить експерт.

Яким повинен бути ринок землі в Україні

Кабмін ще в 2015 році подав до Верховної Ради законопроект про обіг земель. За проектом, купити землю зможуть:

  • українці з аграрною освітою або досвідом роботи в сільському господарстві;
  • держава, сільські та місцевих рад;
  • іноземці, який отримали угіддя в спадковість. Але протягом року вони будуть зобов'язані продати ділянку.

У законопроекті пропонується в вести ринок землі в два етапи. У перші два роки після прийняття закону на продаж виставляються тільки державні та комунальні угіддя. Потім - приватні паї. При цьому землю можна буде продати лише через оголошення на сайті держпідприємства, яке створять після прийняття закону. Купити землю дозволять лише за безготівковим розрахунком і не більше 200 га на людину.

Нещодавно, прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що іноземці не зможуть купувати українську землю: "Ми можемо створити модель ринку земель, яка дозволятиме тільки фізичним особам-українцям між собою продавати землю, яка їм належить. І на цьому питанні поставити крапку. Ніяких погроз не буде. Я не підтримаю земельної реформи, яка може бути використана або великими агрохолдингами, або умовно іноземцями, які могли б приїхати в Україну і скуповувати землю ".

Я не підтримаю земельної реформи, яка може бути використана або великими агрохолдингами, або умовно іноземцями, які могли б приїхати в Україну і скуповувати землю

Українці продають землю в обхід заборони. Фото: Іскрицька А., "Сегодня".

Дмитро Лівч вважає, що максимальний ефект дасть тільки вільний ринок без обмежень для іноземців і площами в одні руки.

"Ринок землі повинен бути вільним і регулюватися ринковими механізмами. Вартість оренди в Україні в середньому 40 доларів за гектар, в Західній Європі - 350 доларів. Мораторій створює пільгові умови для агрохолдингів. Підприємства за безцінь орендують паї у землевласника, а отримують з землі набагато більше . Ліберальний ринок без обмежень принесе Україні в перші 10 років 100 мільярдів доларів ", - говорить експерт.

Замість введення ринку держава повинна гарантувати інвесторам безпеку, поліпшувати умови ведення бізнесу і знижувати податки, вважає Максим Зінченко: "Мені бачиться розумної модель довгострокової оренда землі. Але вважаю, що у відповідний час, за низки умов, відкриття ринку землі може бути корисно для економіки ".

Хоч, за словами аналітиків, агрофірми користуються дешевою орендною платою за землю, агробізнес виступає за скасування мораторію. Вводити ринок потрібно поетапно, вважає генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький.

"Ми підтримуємо спочатку введення ринку державних земель. Потім повноцінний ринок за участю паїв. Наше об'єднання вважає, що не повинно бути ніяких обмежень по площі і типу власності. Все одно хто використовує землю. Головне, щоб за цільовим призначенням і без шкоди екології. Заборона на продаж землі іноземцям повинен бути тільки на перехідному етапі. Після скасування мораторію потрібно три-п'ять років щоб сектор економічно зміцнився до міжнародних показників ", - відзначає експерт.

Для відкриття ринку землі зняття мораторію недостатньо. Парламенту потрібно буде прийняти закон про обіг землі і встановити правила об'єднання ділянок, оскільки окремі ділянки ніхто не обробляє. Але Кабмін пообіцяв Міжнародному валютному фонду прийняти закони до кінця травня 2017 року.

Очікувати різкого зростання економіки за рахунок агросектора не варто, вважає Максим Зінченко. У світі немає країн з високим рівнем життя, де основа економіки - сільське господарство.

"У США частка АПК обчислюється двома відсотками. У нас - 12%. Розвиток технологій в АПК йде в бік механізації і автоматизації, що скорочує кількість робочих місць. Простий приклад, хороший урожай для України - це грубо 60 млн тонн зерна, населення приблизно 40 млн осіб, разом 1,5 тонни на одну людину. Вартість зерна зараз не перевищує 100 доларів за тонну. Маємо 150 доларів на людину в рік. Для порівняння, ВВП на людину в Україні складає 8 тисяч доларів, у Польщі - 25 тисяч ", - додає економіст.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "В Україні гряде земельна реформа: що дасть українцям вільний ринок землі". інші Новини економіки дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Віталій Андроник

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Спасибі! Повідомлення надіслано.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

В Україні гряде земельна реформа: що дасть українцям вільний ринок землі

16 квітня 2017, 7:27 Переглядів:

Земля в Україні не буде цінуватися, поки діє мораторій на продаж, кажуть експерти

До 2020 року в Україні обіцяють ввести ринок землі. Фото: politeka.net.

Сім мільйонів українців не можуть повністю розпоряджається своїми паями. По закону , Власник сільськогосподарської землі може обробляти її самостійно або здати в оренду. З 2002 року в країні діє заборона на продаж і купівлю сільськогосподарських угідь. Він забороняє продати ділянку або взяти кредит під заставу. Планувалося, що міра тимчасова - до прийняття закону про обіг землі, цього за 15 років так і не відбулося. Однак на початку квітня Кабінет міністрів України поставив за мету до 2020 року створити ринок землі. А в угоді з Міжнародним валютним фондом уряд пообіцяв прийняти до травня необхідні закони.

Власники паїв здають угіддя за безцінь, і намагаються продати в обхід закону

В Україні орендарі платять власникам земельних ділянок загалом 1 093 гривень за гектар на рік. На острівної Мальті за гектар сільськогосподарської землі платять 116 доларів. За нинішнім курсом це 3 116 гривень. Вартість українських чорноземів недооцінюється через порушення в країні прав власності, вважаю експерти. Аналітики IMF group Ukraine підрахували : Регулярне продовження мораторію за 16 років призвело до недооцінки вартості угідь на 52% -76%.

У 2001 році в країні почали земельну реформу - 7 млн ​​українців отримали сільськогосподарські паї в приватну власність. Однак у 2002 році Верховна Рада заборонила продавати і купувати землю на перехідний період. У підсумку, 16 років вирішували дозволяти чи угіддя виставляти на торги іноземцям та скільки землі може купити одна людина. У 2016 році в восьмий раз парламентарі продовжили мораторій до 1 січня 2018 року. Пайовики за законом можуть здавати ділянки в оренду, міняти на інший, передавати у спадок або працювати на ній самостійно. Разом з тим українці не можуть продати землю, поміняти цільове призначення, внести в статутний капітал підприємства або зрадити в заставу.

Разом з тим українці не можуть продати землю, поміняти цільове призначення, внести в статутний капітал підприємства або зрадити в заставу

Середня вартість оренди землі по регіонах України

Такі обмеження суперечать Конституції і не дають землевласникам розпоряджатися власністю, впевнена старший юрист компанії "ОМП" Вікторія Кіпріянова. Порушуються відразу чотири статті головного закону: ст. 14 , 21 , 22 і 41 .

"Фактично, мораторій - порушення конституційного права. Громадянин України за Конституцією має право вільно розпоряджатися власністю. А це норми прямої дії", - коментує юрист.

У країнці навчилися обходити закон і продавати угіддя. Один із способів, коли хлібороб віддає ділянку за договором емфітевзису на 100-200 років. До угоди додається заповіт і довіреність на управління паєм. Використовують і схеми через суд: пайовик нібито заборгував велику суму і в рахунок цього стягує ділянку. Ще один варіант - договір обміну: великий пай за гроші змінюють на нерівноцінний.

Що дасть скасування мораторію

"Я отримала 2,6 гектара. Здала землю на 10 років - вже як раз термін підходить. Отримую за неї 3560 гривень на рік. Але я така, щоб вже продати ділянку і не морочити собі голову. А де ж візьмеш покупця?", - скаржиться пенсіонерка з Херсонської області Олена Коваленко.

Скасування мораторію дасть землевласникам свободу вибору і зробить землю вигідною власністю, вважає аналітик компанії Easy Bussines Дмитро Лівч. А підприємства зможуть купувати землю і підвищити надійність бізнесу.

"Після створення ринку, пайовики будуть здавати землю в оренду за ринковою ціною. Чи зможуть продати угіддя або взяти кредит під заставу, щоб купити техніку і найняти людей для її обробки. Якщо ми говоримо про землю як активі, то її вартість виросте до 5 тис. доларів за наступні 10 років. Для агропідприємств ринок стане прозорішим і надійніше. Бізнес буде зацікавлений, щоб їх земля зберігала родючість і продуктивність. а так компанії тільки виснажують чорноземи, оскільки дільниці не їх, а вартість оренди низька ", - говорить економіст.

Зняття заборони продавати землю буде не вигідно "чорним" аграріям, вважає директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький: "Не весь агробізнес чесний. Частина власників офіційно не орендують землю і не платять податки. Ось їм буде не вигідно відкриття ринку, а ті компанії, які працюють за законом - на них це не вплине ".

У IMF group Ukraine прогнозують: після скасування мораторію вартість української землі зросте з 1100 до 2755 доларів за перші п'ять років. Вигоду отримають і пайовики, і агропідприємства. Наприклад, з 2015-го Госгеокадастр віддають в оренду держземлі за ринковим принципом через електронний аукціон. За рік орендна плата на державні угіддя виросла на 27%. При цьому в країні 27,7 млн ​​гектар розпайовано і 10,5 млн - у державній власності.

Інфографіка: IMF group Ukraine

На початку квітня Кабінет Міністрів затвердив план пріоритетних дій до 2020 року. Серед них земельна реформа . Однак тривають суперечки, яку модель ринку вибрати Україні.

Економіст і засновник маркетингової компанії Geo-M Максим Зінченко впевнений, відкриття ринку землі не збільшить врожайність, і не підвищить вартість сільгосппродукції на міжнародному ринку.

"Це не залучить інвестиції в країну з-за військових дій і поганого бізнес-клімату. З доходом по 1300 гривень пенсіонери швидко продадуть землю за 300 доларів, як це сталося в Литві. А уряд розрахується з кредитами. Населення отримає якісь кошти, які просто витратить. у продажу землі зацікавлені в першу чергу кредитори і міжнародні корпорації ", - говорить експерт.

Яким повинен бути ринок землі в Україні

Кабмін ще в 2015 році подав до Верховної Ради законопроект про обіг земель. За проектом, купити землю зможуть:

  • українці з аграрною освітою або досвідом роботи в сільському господарстві;
  • держава, сільські та місцевих рад;
  • іноземці, який отримали угіддя в спадковість. Але протягом року вони будуть зобов'язані продати ділянку.

У законопроекті пропонується в вести ринок землі в два етапи. У перші два роки після прийняття закону на продаж виставляються тільки державні та комунальні угіддя. Потім - приватні паї. При цьому землю можна буде продати лише через оголошення на сайті держпідприємства, яке створять після прийняття закону. Купити землю дозволять лише за безготівковим розрахунком і не більше 200 га на людину.

Нещодавно, прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що іноземці не зможуть купувати українську землю: "Ми можемо створити модель ринку земель, яка дозволятиме тільки фізичним особам-українцям між собою продавати землю, яка їм належить. І на цьому питанні поставити крапку. Ніяких погроз не буде. Я не підтримаю земельної реформи, яка може бути використана або великими агрохолдингами, або умовно іноземцями, які могли б приїхати в Україну і скуповувати землю ".

Я не підтримаю земельної реформи, яка може бути використана або великими агрохолдингами, або умовно іноземцями, які могли б приїхати в Україну і скуповувати землю

Українці продають землю в обхід заборони. Фото: Іскрицька А., "Сегодня".

Дмитро Лівч вважає, що максимальний ефект дасть тільки вільний ринок без обмежень для іноземців і площами в одні руки.

"Ринок землі повинен бути вільним і регулюватися ринковими механізмами. Вартість оренди в Україні в середньому 40 доларів за гектар, в Західній Європі - 350 доларів. Мораторій створює пільгові умови для агрохолдингів. Підприємства за безцінь орендують паї у землевласника, а отримують з землі набагато більше . Ліберальний ринок без обмежень принесе Україні в перші 10 років 100 мільярдів доларів ", - говорить експерт.

Замість введення ринку держава повинна гарантувати інвесторам безпеку, поліпшувати умови ведення бізнесу і знижувати податки, вважає Максим Зінченко: "Мені бачиться розумної модель довгострокової оренда землі. Але вважаю, що у відповідний час, за низки умов, відкриття ринку землі може бути корисно для економіки ".

Хоч, за словами аналітиків, агрофірми користуються дешевою орендною платою за землю, агробізнес виступає за скасування мораторію. Вводити ринок потрібно поетапно, вважає генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький.

"Ми підтримуємо спочатку введення ринку державних земель. Потім повноцінний ринок за участю паїв. Наше об'єднання вважає, що не повинно бути ніяких обмежень по площі і типу власності. Все одно хто використовує землю. Головне, щоб за цільовим призначенням і без шкоди екології. Заборона на продаж землі іноземцям повинен бути тільки на перехідному етапі. Після скасування мораторію потрібно три-п'ять років щоб сектор економічно зміцнився до міжнародних показників ", - відзначає експерт.

Для відкриття ринку землі зняття мораторію недостатньо. Парламенту потрібно буде прийняти закон про обіг землі і встановити правила об'єднання ділянок, оскільки окремі ділянки ніхто не обробляє. Але Кабмін пообіцяв Міжнародному валютному фонду прийняти закони до кінця травня 2017 року.

Очікувати різкого зростання економіки за рахунок агросектора не варто, вважає Максим Зінченко. У світі немає країн з високим рівнем життя, де основа економіки - сільське господарство.

"У США частка АПК обчислюється двома відсотками. У нас - 12%. Розвиток технологій в АПК йде в бік механізації і автоматизації, що скорочує кількість робочих місць. Простий приклад, хороший урожай для України - це грубо 60 млн тонн зерна, населення приблизно 40 млн осіб, разом 1,5 тонни на одну людину. Вартість зерна зараз не перевищує 100 доларів за тонну. Маємо 150 доларів на людину в рік. Для порівняння, ВВП на людину в Україні складає 8 тисяч доларів, у Польщі - 25 тисяч ", - додає економіст.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "В Україні гряде земельна реформа: що дасть українцям вільний ринок землі". інші Новини економіки дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Віталій Андроник

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Спасибі! Повідомлення надіслано.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

В Україні гряде земельна реформа: що дасть українцям вільний ринок землі

16 квітня 2017, 7:27 Переглядів:

Земля в Україні не буде цінуватися, поки діє мораторій на продаж, кажуть експерти

До 2020 року в Україні обіцяють ввести ринок землі. Фото: politeka.net.

Сім мільйонів українців не можуть повністю розпоряджається своїми паями. По закону , Власник сільськогосподарської землі може обробляти її самостійно або здати в оренду. З 2002 року в країні діє заборона на продаж і купівлю сільськогосподарських угідь. Він забороняє продати ділянку або взяти кредит під заставу. Планувалося, що міра тимчасова - до прийняття закону про обіг землі, цього за 15 років так і не відбулося. Однак на початку квітня Кабінет міністрів України поставив за мету до 2020 року створити ринок землі. А в угоді з Міжнародним валютним фондом уряд пообіцяв прийняти до травня необхідні закони.

Власники паїв здають угіддя за безцінь, і намагаються продати в обхід закону

В Україні орендарі платять власникам земельних ділянок загалом 1 093 гривень за гектар на рік. На острівної Мальті за гектар сільськогосподарської землі платять 116 доларів. За нинішнім курсом це 3 116 гривень. Вартість українських чорноземів недооцінюється через порушення в країні прав власності, вважаю експерти. Аналітики IMF group Ukraine підрахували : Регулярне продовження мораторію за 16 років призвело до недооцінки вартості угідь на 52% -76%.

У 2001 році в країні почали земельну реформу - 7 млн ​​українців отримали сільськогосподарські паї в приватну власність. Однак у 2002 році Верховна Рада заборонила продавати і купувати землю на перехідний період. У підсумку, 16 років вирішували дозволяти чи угіддя виставляти на торги іноземцям та скільки землі може купити одна людина. У 2016 році в восьмий раз парламентарі продовжили мораторій до 1 січня 2018 року. Пайовики за законом можуть здавати ділянки в оренду, міняти на інший, передавати у спадок або працювати на ній самостійно. Разом з тим українці не можуть продати землю, поміняти цільове призначення, внести в статутний капітал підприємства або зрадити в заставу.

Разом з тим українці не можуть продати землю, поміняти цільове призначення, внести в статутний капітал підприємства або зрадити в заставу

Середня вартість оренди землі по регіонах України

Такі обмеження суперечать Конституції і не дають землевласникам розпоряджатися власністю, впевнена старший юрист компанії "ОМП" Вікторія Кіпріянова. Порушуються відразу чотири статті головного закону: ст. 14 , 21 , 22 і 41 .

"Фактично, мораторій - порушення конституційного права. Громадянин України за Конституцією має право вільно розпоряджатися власністю. А це норми прямої дії", - коментує юрист.

У країнці навчилися обходити закон і продавати угіддя. Один із способів, коли хлібороб віддає ділянку за договором емфітевзису на 100-200 років. До угоди додається заповіт і довіреність на управління паєм. Використовують і схеми через суд: пайовик нібито заборгував велику суму і в рахунок цього стягує ділянку. Ще один варіант - договір обміну: великий пай за гроші змінюють на нерівноцінний.

Що дасть скасування мораторію

"Я отримала 2,6 гектара. Здала землю на 10 років - вже як раз термін підходить. Отримую за неї 3560 гривень на рік. Але я така, щоб вже продати ділянку і не морочити собі голову. А де ж візьмеш покупця?", - скаржиться пенсіонерка з Херсонської області Олена Коваленко.

Скасування мораторію дасть землевласникам свободу вибору і зробить землю вигідною власністю, вважає аналітик компанії Easy Bussines Дмитро Лівч. А підприємства зможуть купувати землю і підвищити надійність бізнесу.

"Після створення ринку, пайовики будуть здавати землю в оренду за ринковою ціною. Чи зможуть продати угіддя або взяти кредит під заставу, щоб купити техніку і найняти людей для її обробки. Якщо ми говоримо про землю як активі, то її вартість виросте до 5 тис. доларів за наступні 10 років. Для агропідприємств ринок стане прозорішим і надійніше. Бізнес буде зацікавлений, щоб їх земля зберігала родючість і продуктивність. а так компанії тільки виснажують чорноземи, оскільки дільниці не їх, а вартість оренди низька ", - говорить економіст.

Зняття заборони продавати землю буде не вигідно "чорним" аграріям, вважає директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький: "Не весь агробізнес чесний. Частина власників офіційно не орендують землю і не платять податки. Ось їм буде не вигідно відкриття ринку, а ті компанії, які працюють за законом - на них це не вплине ".

У IMF group Ukraine прогнозують: після скасування мораторію вартість української землі зросте з 1100 до 2755 доларів за перші п'ять років. Вигоду отримають і пайовики, і агропідприємства. Наприклад, з 2015-го Госгеокадастр віддають в оренду держземлі за ринковим принципом через електронний аукціон. За рік орендна плата на державні угіддя виросла на 27%. При цьому в країні 27,7 млн ​​гектар розпайовано і 10,5 млн - у державній власності.

Інфографіка: IMF group Ukraine

На початку квітня Кабінет Міністрів затвердив план пріоритетних дій до 2020 року. Серед них земельна реформа . Однак тривають суперечки, яку модель ринку вибрати Україні.

Економіст і засновник маркетингової компанії Geo-M Максим Зінченко впевнений, відкриття ринку землі не збільшить врожайність, і не підвищить вартість сільгосппродукції на міжнародному ринку.

"Це не залучить інвестиції в країну з-за військових дій і поганого бізнес-клімату. З доходом по 1300 гривень пенсіонери швидко продадуть землю за 300 доларів, як це сталося в Литві. А уряд розрахується з кредитами. Населення отримає якісь кошти, які просто витратить. у продажу землі зацікавлені в першу чергу кредитори і міжнародні корпорації ", - говорить експерт.

Яким повинен бути ринок землі в Україні

Кабмін ще в 2015 році подав до Верховної Ради законопроект про обіг земель. За проектом, купити землю зможуть:

  • українці з аграрною освітою або досвідом роботи в сільському господарстві;
  • держава, сільські та місцевих рад;
  • іноземці, який отримали угіддя в спадковість. Але протягом року вони будуть зобов'язані продати ділянку.

У законопроекті пропонується в вести ринок землі в два етапи. У перші два роки після прийняття закону на продаж виставляються тільки державні та комунальні угіддя. Потім - приватні паї. При цьому землю можна буде продати лише через оголошення на сайті держпідприємства, яке створять після прийняття закону. Купити землю дозволять лише за безготівковим розрахунком і не більше 200 га на людину.

Нещодавно, прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що іноземці не зможуть купувати українську землю: "Ми можемо створити модель ринку земель, яка дозволятиме тільки фізичним особам-українцям між собою продавати землю, яка їм належить. І на цьому питанні поставити крапку. Ніяких погроз не буде. Я не підтримаю земельної реформи, яка може бути використана або великими агрохолдингами, або умовно іноземцями, які могли б приїхати в Україну і скуповувати землю ".

Я не підтримаю земельної реформи, яка може бути використана або великими агрохолдингами, або умовно іноземцями, які могли б приїхати в Україну і скуповувати землю

Українці продають землю в обхід заборони. Фото: Іскрицька А., "Сегодня".

Дмитро Лівч вважає, що максимальний ефект дасть тільки вільний ринок без обмежень для іноземців і площами в одні руки.

"Ринок землі повинен бути вільним і регулюватися ринковими механізмами. Вартість оренди в Україні в середньому 40 доларів за гектар, в Західній Європі - 350 доларів. Мораторій створює пільгові умови для агрохолдингів. Підприємства за безцінь орендують паї у землевласника, а отримують з землі набагато більше . Ліберальний ринок без обмежень принесе Україні в перші 10 років 100 мільярдів доларів ", - говорить експерт.

Замість введення ринку держава повинна гарантувати інвесторам безпеку, поліпшувати умови ведення бізнесу і знижувати податки, вважає Максим Зінченко: "Мені бачиться розумної модель довгострокової оренда землі. Але вважаю, що у відповідний час, за низки умов, відкриття ринку землі може бути корисно для економіки ".

Хоч, за словами аналітиків, агрофірми користуються дешевою орендною платою за землю, агробізнес виступає за скасування мораторію. Вводити ринок потрібно поетапно, вважає генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький.

"Ми підтримуємо спочатку введення ринку державних земель. Потім повноцінний ринок за участю паїв. Наше об'єднання вважає, що не повинно бути ніяких обмежень по площі і типу власності. Все одно хто використовує землю. Головне, щоб за цільовим призначенням і без шкоди екології. Заборона на продаж землі іноземцям повинен бути тільки на перехідному етапі. Після скасування мораторію потрібно три-п'ять років щоб сектор економічно зміцнився до міжнародних показників ", - відзначає експерт.

Для відкриття ринку землі зняття мораторію недостатньо. Парламенту потрібно буде прийняти закон про обіг землі і встановити правила об'єднання ділянок, оскільки окремі ділянки ніхто не обробляє. Але Кабмін пообіцяв Міжнародному валютному фонду прийняти закони до кінця травня 2017 року.

Очікувати різкого зростання економіки за рахунок агросектора не варто, вважає Максим Зінченко. У світі немає країн з високим рівнем життя, де основа економіки - сільське господарство.

"У США частка АПК обчислюється двома відсотками. У нас - 12%. Розвиток технологій в АПК йде в бік механізації і автоматизації, що скорочує кількість робочих місць. Простий приклад, хороший урожай для України - це грубо 60 млн тонн зерна, населення приблизно 40 млн осіб, разом 1,5 тонни на одну людину. Вартість зерна зараз не перевищує 100 доларів за тонну. Маємо 150 доларів на людину в рік. Для порівняння, ВВП на людину в Україні складає 8 тисяч доларів, у Польщі - 25 тисяч ", - додає економіст.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "В Україні гряде земельна реформа: що дасть українцям вільний ринок землі". інші Новини економіки дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Віталій Андроник

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Спасибі! Повідомлення надіслано.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

В Україні гряде земельна реформа: що дасть українцям вільний ринок землі

16 квітня 2017, 7:27 Переглядів:

Земля в Україні не буде цінуватися, поки діє мораторій на продаж, кажуть експерти

До 2020 року в Україні обіцяють ввести ринок землі. Фото: politeka.net.

Сім мільйонів українців не можуть повністю розпоряджається своїми паями. По закону , Власник сільськогосподарської землі може обробляти її самостійно або здати в оренду. З 2002 року в країні діє заборона на продаж і купівлю сільськогосподарських угідь. Він забороняє продати ділянку або взяти кредит під заставу. Планувалося, що міра тимчасова - до прийняття закону про обіг землі, цього за 15 років так і не відбулося. Однак на початку квітня Кабінет міністрів України поставив за мету до 2020 року створити ринок землі. А в угоді з Міжнародним валютним фондом уряд пообіцяв прийняти до травня необхідні закони.

Власники паїв здають угіддя за безцінь, і намагаються продати в обхід закону

В Україні орендарі платять власникам земельних ділянок загалом 1 093 гривень за гектар на рік. На острівної Мальті за гектар сільськогосподарської землі платять 116 доларів. За нинішнім курсом це 3 116 гривень. Вартість українських чорноземів недооцінюється через порушення в країні прав власності, вважаю експерти. Аналітики IMF group Ukraine підрахували : Регулярне продовження мораторію за 16 років призвело до недооцінки вартості угідь на 52% -76%.

У 2001 році в країні почали земельну реформу - 7 млн ​​українців отримали сільськогосподарські паї в приватну власність. Однак у 2002 році Верховна Рада заборонила продавати і купувати землю на перехідний період. У підсумку, 16 років вирішували дозволяти чи угіддя виставляти на торги іноземцям та скільки землі може купити одна людина. У 2016 році в восьмий раз парламентарі продовжили мораторій до 1 січня 2018 року. Пайовики за законом можуть здавати ділянки в оренду, міняти на інший, передавати у спадок або працювати на ній самостійно. Разом з тим українці не можуть продати землю, поміняти цільове призначення, внести в статутний капітал підприємства або зрадити в заставу.

Разом з тим українці не можуть продати землю, поміняти цільове призначення, внести в статутний капітал підприємства або зрадити в заставу

Середня вартість оренди землі по регіонах України

Такі обмеження суперечать Конституції і не дають землевласникам розпоряджатися власністю, впевнена старший юрист компанії "ОМП" Вікторія Кіпріянова. Порушуються відразу чотири статті головного закону: ст. 14 , 21 , 22 і 41 .

"Фактично, мораторій - порушення конституційного права. Громадянин України за Конституцією має право вільно розпоряджатися власністю. А це норми прямої дії", - коментує юрист.

У країнці навчилися обходити закон і продавати угіддя. Один із способів, коли хлібороб віддає ділянку за договором емфітевзису на 100-200 років. До угоди додається заповіт і довіреність на управління паєм. Використовують і схеми через суд: пайовик нібито заборгував велику суму і в рахунок цього стягує ділянку. Ще один варіант - договір обміну: великий пай за гроші змінюють на нерівноцінний.

Що дасть скасування мораторію

"Я отримала 2,6 гектара. Здала землю на 10 років - вже як раз термін підходить. Отримую за неї 3560 гривень на рік. Але я така, щоб вже продати ділянку і не морочити собі голову. А де ж візьмеш покупця?", - скаржиться пенсіонерка з Херсонської області Олена Коваленко.

Скасування мораторію дасть землевласникам свободу вибору і зробить землю вигідною власністю, вважає аналітик компанії Easy Bussines Дмитро Лівч. А підприємства зможуть купувати землю і підвищити надійність бізнесу.

"Після створення ринку, пайовики будуть здавати землю в оренду за ринковою ціною. Чи зможуть продати угіддя або взяти кредит під заставу, щоб купити техніку і найняти людей для її обробки. Якщо ми говоримо про землю як активі, то її вартість виросте до 5 тис. доларів за наступні 10 років. Для агропідприємств ринок стане прозорішим і надійніше. Бізнес буде зацікавлений, щоб їх земля зберігала родючість і продуктивність. а так компанії тільки виснажують чорноземи, оскільки дільниці не їх, а вартість оренди низька ", - говорить економіст.

Зняття заборони продавати землю буде не вигідно "чорним" аграріям, вважає директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький: "Не весь агробізнес чесний. Частина власників офіційно не орендують землю і не платять податки. Ось їм буде не вигідно відкриття ринку, а ті компанії, які працюють за законом - на них це не вплине ".

У IMF group Ukraine прогнозують: після скасування мораторію вартість української землі зросте з 1100 до 2755 доларів за перші п'ять років. Вигоду отримають і пайовики, і агропідприємства. Наприклад, з 2015-го Госгеокадастр віддають в оренду держземлі за ринковим принципом через електронний аукціон. За рік орендна плата на державні угіддя виросла на 27%. При цьому в країні 27,7 млн ​​гектар розпайовано і 10,5 млн - у державній власності.

Інфографіка: IMF group Ukraine

На початку квітня Кабінет Міністрів затвердив план пріоритетних дій до 2020 року. Серед них земельна реформа . Однак тривають суперечки, яку модель ринку вибрати Україні.

Економіст і засновник маркетингової компанії Geo-M Максим Зінченко впевнений, відкриття ринку землі не збільшить врожайність, і не підвищить вартість сільгосппродукції на міжнародному ринку.

"Це не залучить інвестиції в країну з-за військових дій і поганого бізнес-клімату. З доходом по 1300 гривень пенсіонери швидко продадуть землю за 300 доларів, як це сталося в Литві. А уряд розрахується з кредитами. Населення отримає якісь кошти, які просто витратить. у продажу землі зацікавлені в першу чергу кредитори і міжнародні корпорації ", - говорить експерт.

Яким повинен бути ринок землі в Україні

Кабмін ще в 2015 році подав до Верховної Ради законопроект про обіг земель. За проектом, купити землю зможуть:

  • українці з аграрною освітою або досвідом роботи в сільському господарстві;
  • держава, сільські та місцевих рад;
  • іноземці, який отримали угіддя в спадковість. Але протягом року вони будуть зобов'язані продати ділянку.

У законопроекті пропонується в вести ринок землі в два етапи. У перші два роки після прийняття закону на продаж виставляються тільки державні та комунальні угіддя. Потім - приватні паї. При цьому землю можна буде продати лише через оголошення на сайті держпідприємства, яке створять після прийняття закону. Купити землю дозволять лише за безготівковим розрахунком і не більше 200 га на людину.

Нещодавно, прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що іноземці не зможуть купувати українську землю: "Ми можемо створити модель ринку земель, яка дозволятиме тільки фізичним особам-українцям між собою продавати землю, яка їм належить. І на цьому питанні поставити крапку. Ніяких погроз не буде. Я не підтримаю земельної реформи, яка може бути використана або великими агрохолдингами, або умовно іноземцями, які могли б приїхати в Україну і скуповувати землю ".

Я не підтримаю земельної реформи, яка може бути використана або великими агрохолдингами, або умовно іноземцями, які могли б приїхати в Україну і скуповувати землю

Українці продають землю в обхід заборони. Фото: Іскрицька А., "Сегодня".

Дмитро Лівч вважає, що максимальний ефект дасть тільки вільний ринок без обмежень для іноземців і площами в одні руки.

"Ринок землі повинен бути вільним і регулюватися ринковими механізмами. Вартість оренди в Україні в середньому 40 доларів за гектар, в Західній Європі - 350 доларів. Мораторій створює пільгові умови для агрохолдингів. Підприємства за безцінь орендують паї у землевласника, а отримують з землі набагато більше . Ліберальний ринок без обмежень принесе Україні в перші 10 років 100 мільярдів доларів ", - говорить експерт.

Замість введення ринку держава повинна гарантувати інвесторам безпеку, поліпшувати умови ведення бізнесу і знижувати податки, вважає Максим Зінченко: "Мені бачиться розумної модель довгострокової оренда землі. Але вважаю, що у відповідний час, за низки умов, відкриття ринку землі може бути корисно для економіки ".

Хоч, за словами аналітиків, агрофірми користуються дешевою орендною платою за землю, агробізнес виступає за скасування мораторію. Вводити ринок потрібно поетапно, вважає генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький.

"Ми підтримуємо спочатку введення ринку державних земель. Потім повноцінний ринок за участю паїв. Наше об'єднання вважає, що не повинно бути ніяких обмежень по площі і типу власності. Все одно хто використовує землю. Головне, щоб за цільовим призначенням і без шкоди екології. Заборона на продаж землі іноземцям повинен бути тільки на перехідному етапі. Після скасування мораторію потрібно три-п'ять років щоб сектор економічно зміцнився до міжнародних показників ", - відзначає експерт.

Для відкриття ринку землі зняття мораторію недостатньо. Парламенту потрібно буде прийняти закон про обіг землі і встановити правила об'єднання ділянок, оскільки окремі ділянки ніхто не обробляє. Але Кабмін пообіцяв Міжнародному валютному фонду прийняти закони до кінця травня 2017 року.

Очікувати різкого зростання економіки за рахунок агросектора не варто, вважає Максим Зінченко. У світі немає країн з високим рівнем життя, де основа економіки - сільське господарство.

"У США частка АПК обчислюється двома відсотками. У нас - 12%. Розвиток технологій в АПК йде в бік механізації і автоматизації, що скорочує кількість робочих місць. Простий приклад, хороший урожай для України - це грубо 60 млн тонн зерна, населення приблизно 40 млн осіб, разом 1,5 тонни на одну людину. Вартість зерна зараз не перевищує 100 доларів за тонну. Маємо 150 доларів на людину в рік. Для порівняння, ВВП на людину в Україні складає 8 тисяч доларів, у Польщі - 25 тисяч ", - додає економіст.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "В Україні гряде земельна реформа: що дасть українцям вільний ринок землі". інші Новини економіки дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Віталій Андроник

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Спасибі! Повідомлення надіслано.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

А де ж візьмеш покупця?
А де ж візьмеш покупця?
А де ж візьмеш покупця?
А де ж візьмеш покупця?
А де ж візьмеш покупця?
А де ж візьмеш покупця?
А де ж візьмеш покупця?
А де ж візьмеш покупця?