В амурських містах все більше продавців і все менше покупців житла
За сім років роботи з нерухомістю таку ситуацію в Вільному Анна спостерігає вперше. До цього, за її словами, все було стабільно. Часом на ринку траплялися спади, але вони були короткочасними.
- Все продають квартири. Якщо рік тому в місцевій газеті друкували приблизно півсотні оголошень про продаж житла, то тепер їх в три рази більше - близько двохсот. Оголошень багато, база даних заповнена. В наше агентство кожен день людина по десять продавців приходить, а ось покупців - добре, якщо раз на тиждень хтось зайде. Причому більшість з них просто дізнаються, що і скільки коштує, і на цьому все, - розповідає співробітниця агентства.
Що цікаво, зараз у Вільному і Свободненском районі угод купівлі-продажу житла оформляється приблизно однакову кількість. Раніше перевага була на боці міста.
- До цього село приїжджала оформляти раз на півроку, а зараз все змінилося. У Свободненском районі все більш-менш стабільно: народжують діточок, оформляють материнський капітал, купують, будують будинки, - зазначає Анна.
В даний час квадратний метр житла в центрі Вільного в середньому коштує близько 30 тисяч рублів. На околиці можна знайти і по 25-26 тисяч рублів. Купити двокімнатну квартиру в серці міста можна за ціною від 1 мільйона 200 тисяч до 1 мільйона 600 тисяч рублів. «Однушка» в центрі обійдеться приблизно в мільйон.
- У Вільному цінник на житло в цьому році підріс відсотків на 5-10. Справа в тому, що квартири набувають іногородні будівельники, що працюють на космодромі Східний, - пояснює гендиректор агентства «Амурська нерухомість» Ігор Худяков.
У Сковородіно, поруч з іншим великим об'єктом - нафтопроводом Східний Сибір - Тихий океан, ситуація схожа. Кілька років тому, коли в місті стали купувати житло будівельники, цінник різко підскочив.
- Ціни в місті злетіли, коли у нас з'явилися нафтовики. Це було приблизно в 2008-2009 роках, - скаржиться мешканка Сковородинського району Галина.
- Навіть оренда квартир стала вкрай дорогий: однокімнатні тепер по 10-15 тисяч рублів здають, як в Благовєщенську. Продають «однушку» в центрі міста і за 1 мільйон 200 тисяч, і за 1 мільйон 300 тисяч, двокімнатні - від 1,5 мільйона рублів і вище. Звичайно, це дорого, раніше було дешевше.
Свого часу Галина збиралася купити квартиру в Сковородіно, але не встигла через підйом цін. В результаті жінка залишилася жити на землі в своєму будинку, а на роботу як і раніше їздить в місто.
- Дякую нафтовикам - з їх приходом встановилася така висока планка. Ціни підскочили, і до сих пір приблизно на тому ж рівні тримаються, - жалкує Галина.
- Ціни на квартири не падають, тримаються стабільно на одному рівні, - погоджується ще одна місцева жителька Ірина, яка третій місяць намагається продати двокімнатну квартиру.
До речі, в Сковородіно на сьогоднішній день немає жодного ріелторського агентства. Купівлею-продажем квартир жителі займаються самостійно. АП так і не вдалося знайти експерта, який би зміг висловити компетентну думку про те, яка на даний момент ситуація на ринку нерухомості в місті. Самі жителі відзначають, що особливого попиту на житло немає. Тут так само, як і по всій області, спостерігається відтік населення.
- Так, продати складно, є проблеми. По-перше, тому що у нас не центр, а околиця міста, а по-друге, не перший і не останній поверх, - перераховує мінуси Ірина. - Було три потенційні покупці, але з ними в результаті нічого не вийшло. Але я руки не опускаю, все одно рано чи пізно продамо.
Північна депресія
В Зеє тим часом повторюється Благовіщенський сценарій. Ціни на житло поповзли вниз на початку року. Попит на квартири набагато менший, ніж число пропозицій на ринку.
- Ціни у нас впали так же, як і в Благовєщенську. На початку року ринок завмер. Спочатку вартість квартир залишалася колишньою, просто продажів не було. А з березня ціни поступово почали знижуватися, що спостерігається аж до теперішнього часу, - ввела в курс справи менеджер з нерухомості ТОВ «Сприяння» Катерина Кисельова.
Якщо ще в грудні минулого року однокімнатні квартири виставляли на продаж за 1 мільйон 300 або 200 тисяч рублів, то зараз межа становить 1 мільйон 100 тисяч.
- При цьому реально продають в кращому випадку за мільйон, - зітхає Катерина. - Але найбільше ціни впали на двокімнатні квартири. Якщо в кінці грудня ми продавали «двушки» за 2 мільйони 100 або 200 тисяч рублів, то зараз вони коштують не більше 1 мільйона 800 тисяч. Попит на квартири в принципі впав, раніше вони швидко йшли - буквально за місяць. Зараз все не так.
Зейц, бажаючим продати квартири, залишається тільки одне - чекати, коли ситуація стабілізується. Розлучатися з нерухомістю за ціною нижче мінімуму ніхто не хоче, зазначає фахівець, планку і так вже скинули, наскільки це було можливо.
- Я б не сказала, що всі кинулися виїжджати з Зеї. Була паніка через чутки, що місто зроблять військовим і закриють. Але вона пішла на спад. Я думаю, що до осені ситуація якось стабілізується, - сподівається Катерина Кисельова.
Літо диктує ціни
Тим часом в північній столиці Приамур'я ціни на квартири наближаються до Благовєщенськ.
- Тинда потрапила в програму переселення з ветхого та аварійного житла, і адміністрація почала скуповувати на вторинному ринку квартири під переселення. У зв'язку з цим цінник дуже сильно підскочив: якщо в 2010 році квадратний метр коштував 28 тисяч рублів, то зараз ціна часом доходить до 55 тисяч. Хороша однокімнатна квартира в Тинді сьогодні коштує приблизно як в Благовєщенську - від 1 мільйона 700 тисяч до 2 мільйонів 200 тисяч, - констатує директор Тиндінского МУП «БТІ», який надає ріелторські послуги, Микола Чиркин. - «Двушки» йдуть від 1 мільйона 900 тисяч до 2 мільйонів 600 тисяч рублів.
Фахівці відзначають, що в останні два-три місяці місцевий ринок житла, що називається, «просів».
- Тисяч на 200-300 знизилася в цілому вартість житла. Влітку завжди найнижчі ціни - період відпусток, немає активності, а восени вони зазвичай знову піднімаються. Крім того, ми пов'язуємо цю ситуацію з тим, що народ мігрує. Самі посудіть: сьогодні за трикімнатну квартиру площею близько 70 квадратів в Тинді просять десь 2 мільйона 700 тисяч рублів, а то і 3 мільйони. За такі гроші на заході країни можна купити гідну «троячку» в хорошому місті, і ще щось залишиться, - каже Микола Чиркин.
У Білогірську ціни на житло влітку також знизилися. В цілому за останні пару місяців квартири тут подешевшали приблизно на 200-300 тисяч рублів. Разом з тим до осені експерти чекають незначного підвищення. Сьогодні квадратний метр в Білогірської новобудові коштує близько 40 тисяч рублів. На вторинному ринку трохи дорожче - варіюється в межах від 40 до 50 з гаком тисяч рублів. Наприклад, однокімнатну квартиру в центрі можна купити за 1 мільйон 600 тисяч, на околиці - за мільйон. «Двійка» в хорошому районі потягне в середньому на 2,5 мільйона, на віддалі від центру таку квартиру можна знайти і за 1 мільйон 300 тисяч.
Крім сезонних факторів, білогірські ріелтори називають і іншу причину зниження цін. Втім, вона характерна для всіх амурських міст.
- Головна проблема - відтік людей. Багато хто приходить до нас і прямо говорять: ми їдемо з області, - зізнається керівник Білогірського агентства нерухомості «Гарант» Микола Букреєв. - В цілому все не так погано: угоди йдуть, люди купують і продають. Але зараз на ринку як ніколи багато варіантів, пов'язаних саме з продажем квартир.
Обсяг введення житла на 1 липня 2013 (тис. Кв. М)
Загальний введення
За стандартами економ-класу
малоповерхове будівництво
Перша половина 2013 р
81,78
61,23
33,9
в тому числі червня
16,7
11,02
9,12
За даними міністерства будівництва і архітектури Амурської області
Вартість 1 кв. м житла на 1 липня 2013 року (у середньому по області)
Первинний ринок
Вторинний ринок
62 523 руб.
45 104 руб.
Будівництво житлових будинків, кв. м (січень - червень 2013)
Благовєщенськ
вільний
Шимановск
Білогірськ
Зея
48 947
2 864
2 283
1 967
1 473
Приблизно на 200-300 тисяч рублів подешевшали квартири в містах Приамур'я в зв'язку з літнім сезоном, під час якого традиційно падає попит.
Матеріали по темі


показати ще