Міністерство освіти України
Одеський Державний університет ім. І. І. Мечникова
Контрольна робота
по курсу: "Прокурорський нагляд в Україні"
студента 5 курсу юридичного інституту
одеського державного університету
відділення післядипломного навчання
академгрупах № 1
Сльозко Романа Михайловича
Одеса 1997 р
Тема: "Акти прокурорського реагування в порядку загального нагляду"
план
1. Протест.
3. Подання.
4. Постанова.
5. Вимоги, що пред'являються до документів прокурорського реагування.
До актів прокурорського реагування в порядку загального нагляду відносяться: протест, уявлення, припис та постанову прокурора.
«Протест - це документ прокурора (його заступника), що містить звернене до компетентного органу або долж ностно особі обов'язкове для розгляду вимога про від мене суперечить закону акту, рішення або про пр і веденні їх у відповідність з законом, або про припинення незаконно дії посадової особи, поновлення наруш е ного п рава. » [1]
Прокурор приносить протест органу або посадовій особі, який видав незаконний акт або яка вчинила незаконне д е йствіе, або до вищестоящого органу л і бо вищій посадовій особі. Необхідність прин е сення п р отеста в вищестоящий орган або вищестоящому посадовій особі виникає у випадках, коли у прокурора є підстави вважати, що орган або посадова особа відхилить про тест або затримає його розгляд, або видання акту було погоджено з вищим органом або посадовою особою або затверджено ім. При необхідності протест приноситься д ОКМ або більш органам або посадовим особам на совместн про виданий ними акт (прим е р, на рішення адміністрації і профспілкового комітету підприємства).
При виявляючи е ванні декількох незаконних актів, виданих одним і тим же органом або посадовою особою з оди наково ми порушеннями закону, може бути прин е Вересень один протест.
Принесення протесту в вищестоящий орган або вищестоящому посадовій особі прокурором, якому вони не піднаглядні, проводиться через вищестоящого прокурора. У такому самому порядку надсилаються уявлення, припускає і саніі і постанови. Самостійне звернення прокурора в НЕ піднаглядний йому орган або до НЕ піднаглядним посадовій особі яв ляется перевищенням компетенції.
У протесті прокурор вимагає скасування акту, коли він полность ю не відповідає е т закону, або внесення в нього змін, доповнень, що усувають протиправність. Задоволення протесту тягне за собою видання іншого акту скасовує, змінює або доповнює опротестований, або припинення незаконної дії, що носить продовжує характер.
Якщо опротестований акт спрямований видав його органом або посадовою особою іншим органам, підприємствам, установам, організаціям або посадовим особам або опублікований в п е чати, то в протесті пропонується оповістити одержувачів або пом е стить у пресі пові щ ення про його скасування або изме неніі.
П ріостановленіе опротестованого акта означає припинення його дії на час до розгляду. Дія опротестує ованних нормативних актів призупиняється в про всіх случ а я х . індивідуальні е акти припиняються, якщо вони НЕ Адмін е ни або й Сполн е ни частково. розглянуто і е прот е ста включа е т в себе ознайомлення з ним або його обсужд е ня колегіальним органом і прийняття по ньому рішення (про повне і л і част і чном задоволенні вимог прокурора або їх відхилення, про заходи щодо усунення порушень закону). У десятідн е вний строк з дня надходження протесту соотв е тствующій орган або посадова особа приймає р е ш е ня по тр е бованіям прокурора і повідомляє йому про рез у льтати розгляду, а при отклон е ванні вказує мотиви. Дотримання цього терміну не залежить від періодичності засідань колегіального органу. Для получ е ня більш докладної інформації про задоволення протесту або м отівах його відхилення прокурор може витребувати копію а кта, виданого за результатами розгляду.
При ухиленні від розгляду протесту протягом десяти днів або повне або часткове його відхиленні прокурор або його заступник, незгідний з цим, може звернутися протягом п'ятнадцяти днів з моменту одержання повідомлення про відхилення протесту або закінчення передбаченого законом строку для його розгляду в суд із заявою визнання акта незаконним. Подача такої заяви зупиняє дію правового ак та. Пропуск без поважних причин строку для звернення до суду тягне за собою відмову в задоволенні заяви. За наявності поважної причини суд може цей термін відновити.
* Суд, в який направляються матеріали;
* Прокурор, який звернувся із заявою;
* Положення опротестованого акта, суперечать відповідним законом, і в чому це виражається;
* Вимога про визнання незаконним всього акта або його частини.
* Копія оспорюваного акта або завірена виписка з нього;
Одним з актів прокурорського реагування в порядку загального нагляду є припис прокурора.
Вимоги припису носять імперативний характер:
* Привести акт у відповідність до закону;
* Вчинити дії, необхідні для запобігання істотної шкоди;
* Утриматися від вчинення дій і т. П.
Письмовий припис вноситься у випадках, коли порушення закону має очевидний характер і може завдати істотної шкоди інтересам держави, підприємства, установи, організації, а також громадянам, якщо не буде негайно усунуто. Заподіяння шкоди може виражатися в: пошкодженні або втраті майна; припинення виробничо-господарської діяльності або створення серйозних перешкод для її продовження; забрудненні довкілля та знищення природних об'єктів; аварії, аварії та інші надзвичайні наслідки; істотному обмеженні гарантованих Кон ст ітуціей трудових, житлових та інших прав і свобод громадян. Хара ктер істотного ущ е РБА та наявність причинно й зв'язку між ним і порушенням закону встановлюються про курор в кожному випадку з урахуванням конкретних обставин.
У документах прокурорського реагування потрібно зазначати:
а) ким допущено порушення закону;
б) яке його положення порушено;
г) що слід зробити для його усунення;
д) в який термін порушення має бути усунуто.
Документ прокурорського реагування включає в себе:
Копії документів прокурорського реагування невідкладно надсилаються вищестоящим прокурорам. Це дозволяє своєчасно направляти підлеглим прокурорам зауваження за документами або відмовляти їх. Приводом до відкликання можуть бути, по-перше, необгрунтовані принесення протестів, внесення приписів та подань, винесення постанов і, по-друге, недотримання вимог викладених вище. У першому випадку відгукуються як розглянуті, так і нерозглянуті документи, у другому _ тільки нерозглянуті. Припис можна також відкликати у зв'язку з розглядом поданої на нього скарги. При відкликання розглянутого документа усуваються наслідки порушення закону, допущеного у зв'язку з виконанням необгрунтованих вимог прокурора (визнається таким, що втратив чинність, наказ про скасування опротестованого прокурором акту, скасовується накладення е дисциплінарно е стягнення і т. д.).
Вказівка вишестоящ е го прокурора про відкликання документа реаг і вання виповнюється невідкладно. докум е нт, вн е сенний заступником прокурений ра, може бути відкликаний прокурором. переконатися і вшісь в необосн ованія вн е сення документа р е агірованія або несоблюден ії пред'являються до нього требо в аній, прокурор повинен відкликати його по собств е ної ініціативи.
[1] Закон України «Про прокуратуру»: Науково-практичний коментар // Д.М.Бакаев, Ю.М.Грошевой, В.В.Долежан ,. Харків, ЧФ «Рита», 1993 р, стр.84
[2] Закон України «Про прокуратуру» прийнятий Верховною Радою України 5 листопада 1991 р зі змінами та доповненнями станом на 21.03.95 р, ст.21, ІПС «Юрист Плюс»., 30.06.96 р
[3] Закон України «Про прокуратуру»: Науково-практичний коментар // Д.М.Бакаев, Ю.М.Грошевой, В.В.Долежан ,. Харків, ЧФ «Рита», 1993 р, стр.87
[4] Закон України «Про прокуратуру»: Науково-практичний коментар // Д.М.Бакаев, Ю.М.Грошевой, В.В.Долежан ,. Харків, ЧФ «Рита», 1993 р, стор.88
[5] Закон України «Про прокуратуру» прийнятий Верховною Радою України 5 листопада 1991 р зі змінами та доповненнями станом на 21.03.95 р, ст.25, ІПС «Юрист Плюс»., 30.06.96 р
[6] Наказ Генерального прокурора України №2 від 25.03.1996 р. «Про організацію роботи ОРГАНІВ прокуратури по здійсненню загально Нагляду» п.6, ч.2., ІПС "Законодавство України та Росії», «Інфодиск», 20.11.96.
[7] Закон України «Про прокуратуру» прийнятий Верховною Радою України 5 листопада 1991 р зі змінами та доповненнями станом на 21.03.95 р, ст.25, ІПС «Юрист Плюс»., 30.06.96 р
[8] Наказ Генерального прокурора України № 2 від 25.03.1996 р. «Про організацію роботи ОРГАНІВ прокуратури по здійсненню загальног Нагляду» п.6, ч.2., ІПС "Законодавство України та Росії», «Інфодиск», 20.11.96.