Реклама
Реклама
Реклама

Реєстрація комп'ютерної програми як об'єкта інтелектуальної власності

Одним з найважливіших моментів охорони авторського права, що надаються державою, є його реєстрація. Так, реєстрація авторського права на твір не є обов'язковою і її наявність не впливає на виникнення у автора прав на його твір. Адже авторське право виникає з моменту створення твору і вираження його в матеріальному вигляді або на матеріальному носії. Ці положення відображені в національному законодавстві про інтелектуальну власність. Питання реєстрації прав багато в чому залежить від об'єкта, тобто, твори. На окрему увагу заслуговує процедура реєстрації авторських прав на програмне забезпечення (комп'ютерні програми). Отже, розглянемо процедуру реєстрації авторського права на комп'ютерну програму.

особливості реєстрації

Так, програми для комп'ютерів, мобільні додатки охороняються авторським правом як літературні твори. Це означає, що захист авторських прав поширюється саме на текст коду і не поширюється на принципи, методи, процеси і процедури, які використовуються в програмі. По суті, авторське право захищає не алгоритм (ідею), а її матеріальне втілення, представлене у вигляді набору цифр, слів, кодів, схем, символів чи в будь-якому іншому вигляді, який може зчитувати комп'ютер.

Особливості реєстрації цього об'єкта полягають також в комплекті документів, що становлять заявку, які подаються до Державної служби інтелектуальної власності. Як і для інших об'єктів авторського права, на реєстрацію програмного забезпечення потрібно зібрати наступні документи:

  • заяву, викладену українською мовою, що складається за формою, затвердженою Державною службою;
  • примірник твору (оприлюднений чи неопублікований) в матеріальній формі;
  • документ, що свідчить про факт і дату оприлюднення твору;
  • документ про сплату збору за підготовку до реєстрації авторського права на твір або копія документа, що підтверджує право на звільнення від сплати збору;
  • документ про сплату державного мита за видачу свідоцтва або копія документа, що підтверджує право на звільнення від сплати мита за видачу свідоцтва;
  • довіреність, оформлену в установленому порядку, якщо заявка від імені автора або його спадкоємця подається довіреною особою, або копію довіреності, засвідченої відповідно до законодавства;
  • документ, що засвідчує перехід у спадщину майнового права автора (якщо заявка подається спадкоємцем автора);
  • інші документи згідно з переліком, визначеним спеціальним законодавством.

Крім документів, зазначених вище, додається керівництво по використанню програми, пояснювальна анотація або інструкція, а також назва програми, опис її основних функцій, системних вимог, специфіки користування. Визначальним же для органу, уповноваженого здійснювати реєстрацію авторського права, є вихідний код або фрагменти коду програмного забезпечення (текст коду), на який автор хоче отримати повноваження. Фрагменти вибираються самим автором. Вони повинні найкращим чином ідентифікувати програму серед інших.

Розгляд заявки і прийняття рішення про реєстрацію авторського права на твір та реєстрацію договору, який стосується права автора на твір, здійснюється протягом місяця з дати надходження до Державної служби правильно оформлених документів заявки.

Видача свідоцтва здійснюється Державною службою в місячний термін з дати реєстрації. Отже, в разі подачі заявки з правильно оформленими документами, максимальний термін - 2 місяці.

За вартістю процедури, то за підготовку до державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір, сплачуються збори в таких розмірах:

За підготовку до реєстрації авторського права:
- для юридичних осіб - 153, 00 грн.
- для фізичних осіб - 55, 25 грн.

За видачу охоронного документа також сплачується державне мито. Як бачимо, реєстрація авторського права на комп'ютерну програму не є витратною.

Одним з найважливіших моментів охорони авторського права, що надаються державою, є його реєстрація

Щодо веб-сайтів, то їх складність як об'єкта інтелектуальної власності, полягає у виділенні відразу кількох речей, пов'язаних з авторським правом на сайт: скрипти, музичні композиції, текстові частини, відео, графіка. У такому випадку рекомендуємо отримувати свідоцтво на кожен з даних об'єктів. Так Ви застрахуете себе від зловживання твором.

Крім того, що комп'ютерні програми, зокрема сайти, створюються згідно з договорами замовлення і їх авторами виступають наймані працівники, то в такому випадку реєстрації підлягають також безпосередньо договору про передачу майнових прав на комп'ютерну програму від авторів до замовника.

Хоча зареєстровані та незареєстровані твори, згідно Закону охороняються однаково, реєстрація авторського права на твір дає можливість отримати документ (свідоцтво), що підтверджує приналежність авторських прав тій чи іншій особі. Свідоцтво є єдиним переконливим засобом підтвердження свого авторства на твір у разі його неправомірного використання іншими особами, в судових справах, при укладанні угод на отримання винагороди за використання твору тощо. По-друге, реєстрацією авторського права фіксується дата завершення роботи над твором, тобто дата виникнення авторських прав. По-третє, в уповноваженому органі буде зберігатися примірник твору. Все це може бути використано як доказ в суді.

Альтернативи захисту прав інтелектуальної власності без реєстрації

Разом з тим, реєстрація авторського права на програмний продукт на практиці не завжди виправдана і доцільна в силу того факту, що захищається тільки зовнішня форма і форма втілення, а не суть програми і принципи її дії. Інакше кажучи, є різниця в значенні реєстрації, коли ми реєструємо роман, як літературний твір і комп'ютерну програму, як таке ж літературний твір. Звідси випливає необхідність вдосконалення законодавства і введення нового об'єкта авторського права саме на результати праці програмістів, але це вже окрема історія.

Якщо Ви все-таки вирішили не реєструвати свій твір, то існує ще один простий метод страхування від порушення авторських прав - відправка листа самому собі. Суть його полягає в тому, що після створення твору, потрібно роздрукувати його в повному обсязі, покласти в конверт і відправити самому собі поштою. Краще буде, якщо це буде зроблено рекомендованим листом. Коли отримаєте своє ж лист, що не роздруковуйте конверт. У разі порушення вашого авторського права, конверт треба буде роздрукувати в суді, в присутності судді. Поштовий штамп з датою на конверті буде абсолютно безперечним доказом, що на певну дату ваше твір існувало в такому вигляді.

Однак, друк всього коду не завжди є зручним і доцільним способом. В такому випадку, можна програмний продукт зберегти на будь-який матеріальний носій і також відправити собі поштою або просто зберігати цей носій, при цьому, не вносити зміни, щоб збереглася первісна дата створення програмного продукту. Як варіант, можна скористатися практикою, яка є популярною в США. Зокрема, суть цього методу полягає в тому, що інформація записується на лазерний диск з подальшим її депонуванням в веб-депозитарії. Більш докладно про процедуру реєстрації авторського права на програмний продукт в США читайте в спеціальному матеріалі з цієї засланні .

Крім того, захистити себе від посягання на свою інтелектуальну працю можна скориставшись можливістю, передбаченої законодавством і зареєструвати комп'ютерну програму, а, наприклад, назва самої програми як торгову марку, алгоритм роботи програми тощо.

Всі способи захисту авторського права і попередження його порушень мають одну мету: зібрати доказову базу при виникненні ситуації, коли авторство заперечується і на продукт претендують кілька осіб.

висновки:

Отже, з аналізу законодавства випливає, що обсяг авторських прав не залежить від факту реєстрації твори, оскільки вони виникають з моменту його створення. Таким чином, кожен автор, створивши твір, автоматично набуває право власності на нього.

Тому, вирішувати вам, реєструвати чи не реєструвати твір або підтвердити авторство відправкою самому собі лист з твором. Однак, при прийнятті рішення, радимо відштовхуватися від самого об'єкта, який Ви збираєтеся зареєструвати. Однак, треба віддати належне процедурі реєстрації авторського права, адже, автором вважається особа, яка має свідоцтво про реєстрацію, в тому випадку, якщо не доведено протилежне. Це ставить авторів, які зареєстрували свої права, в свідомо виграшне становище, в разі будь-яких розбіжностей і непередбачених ситуацій.

Підготовлено юристом ТОВ «Оланс Груп»
Маркевич Ольгою
http://olans.com.ua/

Автор статті Ольга Маркевич

Юрист ТОВ «Оланс Груп»