Реклама
Реклама
Реклама

"Вільха" і "Нептун": Які круті ракети будуть в ЗСУ в 2019-м

Перший віце-прем'єр - міністр економрозвитку і торгівлі України Степан Кубів відзвітував 21 грудня про початок серійного виробництва боєприпасів для вітчизняного ракетного комплексу "Вільха". Була завершена лінія виробництва ракет, а на Павлоградському хімічному заводі в Дніпропетровській області була запущена лінія по виробництву палива для них.

Також Кубів порадував, що до кінця 2018 року очікується підписання договору про створення в Києві виробничих потужностей для серійного виробництва крилатої ракети по проекту "Нептун".

В цілому за 2018 рік було виділено з бюджету 3 млрд гривень на відновлення стратегічних виробництв в ОПК.

Пропонуємо нагадати, що ж це за круті ракети, якими ВСУ в теорії зможуть знищувати російський флот в Чорному і Азовському морях, і навіть зруйнувати Кримський міст.

"Вільха"

Ще 20 жовтня "Урядовий портал" повідомив про прийняття на озброєння ракетного комплексу "Вільха".

У конструкторському бюро "Луч", яке розробляло новітню зброю, відзначили, що військові можуть отримати нове озброєння в середині 2019 року.

На початку жовтня на Херсонщині завершилися державні випробування "Вільхи".

На кожному з етапів випробувань перевірялися на відповідність різні параметри тактико-технічних характеристик ракет від точності попадання в певні цілі на максимальній і мінімальній дальностях, потужності і ефективності ураження цілі бойовою частиною ракети до одночасного ураження цілей, які були розведені на велику відстань.

Ще в січні Петро Порошенко під час засідання РНБО нагадав про успішні випробування "Вільхи" і побажав, щоб в 2018 році вдалося остаточно завершити процес випробувань та перейти до серійного виробництва.

10 квітня глава РНБО Олександр Турчинов повідомив, що в Одеській області почалися державні випробування ракетного комплексу "Вільха".

Саме вони вважалися тоді фінальним етапом перед стартом серійного виробництва. За словами Турчинова, всі етапи державних випробувань пройшли успішно, а "вільха" зацікавилися навіть іноземці .

У квітневих випробуваннях "Вільхи" взяв участь особисто президент Петро Порошенко і в черговий раз доручив якнайшвидше поставити її на потік.

А в жовтні, коли випробування вже завершилися, стало відомо, що, незважаючи на інтерес іноземців, першочерговим завданням буде поставка "Вільхи" в ЗСУ.

Зараз про "вільха" у вільному доступі інформації дуже мало. В основному - через секретність проекту. У зв'язку з цим значна кількість людей до сих пір думають, що "Вільха" - це РСЗВ (реактивні системи залпового вогню). Але насправді це не так.

Що таке "Вільха"

Перш за все, "Вільха" - це ракета. Якщо говорити про реактивну систему залпового вогню, то в комплексі для "Вільхи" йде добре відома БМ-30 "Смерч" на шасі МАЗ-543, яка розроблена ще в радянські часи, в 1987 році. Але в Україні під "Вільху" планується виготовлення шасі КрАЗ.

які характеристики

Знову ж таки, багато інформації про ТТХ "Вільхи" немає через цієї самої секретності.

Але після випробувань завдяки інсайдерам можна оприлюднювати певні деталі.

"Вільха" - це реактивний, високоточний 300-мм снаряд, який здатний вражати цілі на відстані 120 км (ракетні корпуси виготовлені на ДАХК "Артем"). Точність відхилення від мети - 50 метрів при використанні інерційної системи наведення і 7 метрів при використанні GPS-корекції. Також, за деякими даними, "Вільха" може вражати цілі на максимальній відстані - 170 км.

Йдеться як про наземних так і про надводних цілях разом з повітряними об'єктами.

Якщо повернутися до стандартних боєприпасів "Смерча", серед яких також є 300-мм реактивні снаряди (від осколкових і самонавідних до комулятивно-осколкових і протитанкових мін), то його дальність стрільби - від 20 до 120 км. Виходить, що "Вільха" значно збільшує дальність ураження цілей. За точністю і дальності вона трошки не дотягує до останньої модифікації американської MGM-168A ATACMS Block 4A . І не поступається російським "Іскандер".

За словами Турчинова, "Вільха" краще "Смерча".

випробування

Вперше про "вільха" ми почули в січні 2016 року, а випробування відбулося в березні того ж року.

Останні випробування перед державними провели 22 грудня 2017 року на полігоні в Одеській області.

У їх ході ракети запускалися за допомогою нового турецького обладнання Repkon.

Державні ж повинні були завершитися на Херсонщині в квітні. Але після них ще були стрільби, і в підсумку всі випробування підійшли до кінця в жовтні.

Крилатий "Нептун"

Під час урочистостей до Дня ЗСУ 5 грудня міністр оборони Степан Полторак розповів, що "Нептун" пройшов чергові успішні випробування.

"Буквально 10 хвилин тому мені доповіли про успішне завершення випробувань противокорабельного комплексу" Нептун ", про продовження ресурсу та модернізації 125 комплексу та навчальних пусках по морських цілях", - сказав Полторак.

Ще в серпні випробування ракети відбулися в Одеській області.

Тоді відео випробувань розмістили в інтернеті КБ "Луч". Воно дійсно радує і вражає.

Крилата ракета "Нептун" - українська розробка державного підприємства КБ "Луч" у співпраці з "Мотор Січ".

Останні випробування стали черговим етапом на шляху прийняття "Нептуна" на озброєння у ЗСУ. Раніше воно очікувалося влітку 2018 го. І зараз якомога якнайшвидше завершення випробувань і перехід до серійного виробництва є дуже важливими. Оскільки після агресії Росії проти українських кораблів поблизу Керченської протоки і загальна перевага флоту РФ в Азовському морі "Нептун" стане серйозним аргументом для прикриття портів Маріуполя, Бердянська та всього Азовського узбережжя.

Характеристики ракети досі засекречені. І, глянувши в минуле, можна зрозуміти, яким буде наше круте зброю.

Предок "Нептуна"

Коріння розробки сучасної української крилатої ракети лежать ще в СРСР. У 1977 році в країні Рад почали розробку ракети, яка мала кодову назву X-35. З 1983-го починалися перші випробування. Їх метою було знищення кораблів ворога водотоннажністю до 5 тисяч тонн. Для розуміння: вони повинні були топити фрегати, корвети, ескадрені міноносці.

Проект X-35 дуже сильно нагадував американську протикорабельну ракету "Гарпун", яку починали розробляти ще в 1965 році.

В СРСР з розробкою X-35 не склалося. Банально не встигли, з огляду на те, що виникали проблеми з головкою самонаведення. Останній компонент - ключовий в цій зброї. Між іншим, корпус ракети в СРСР повинен був робити наш Харківський авіаційний завод.

Після розвалу "совка" за X-35 вже взялася Росія. Там знайшли індійські гроші, і в 2003 році крилата ракета встала на озброєння армії, зокрема авіаційного базування в морському комплексі "Уран" і береговому "Бал".

Україна затягнула з власною розробкою крилатої ракети, маючи при цьому виграшне становище порівняно з тією ж Росією. Вперше питання "Нептуна" вийшов на порядок денний в 2010 році. Уже згаданий Харківський авіаційний завод готовий був робити корпусу. Тим більше, що в 2013-2014 роках створив кілька на замовлення Росії для її ракет. "Мотор Січ" мав серійний двигун МС-400, який є основним в "Нептуні". Стартовий двигун йде від ракети С-125, але в певній мірі перероблений.

Зміна влади і початок війни на Донбасі прискорили розробку ракети: перші випробування пройшли вже в 2015-2016 роках. Після цього на ракету встановили головку самонаведення від вітчизняного "Радіонікса".

З тих пір інформація про ракету засекречена. У чомусь її "допилюють". Йшлося про те, що влітку 2018 го вона повинна стати на озброєння.

Якщо подивитися на останнє відео випробувань від КБ "Луч", стає зрозуміло, що зараз ухил робиться саме на варіант берегового базування ракети.

Втім, розглядається всерйоз як морське, так і повітряне. Якщо говорити про морське, то спеціально під "Нептун" у нас почали будівництво катерів "Лань". Ще в березні цього року повідомлялося, що проект "Лань-М" - вже на фінальній стадії. Перший ракетний катер ВМС повинні отримати в 2019-м. Основною зброєю катерів "Лань" буде ракета "Нептун".

Характеристики

Поки офіційно ніякі характеристики ракети "Нептун" не давалися. І дивлячись на її коріння - X-35, можна стверджувати, що вона буде близька до неї.

"Нептун" зможе летіти на висоті 10-15 метрів над водою, на кінцевій ділянці відбувається захоплення цілі і висота польоту може зменшуватися до 5 м. Вага бойової частини навряд чи буде більше 145 кг. Дальність пуску не може перевищувати 280 км, тому що існують міжнародні домовленості, згідно з якими велася розробка. X-35 летить на відстань 260 км. "Нептун" повинен бути оснащений проникаючої осколково-фугасних бойової частиною, завдяки якій можна топити ракетні, артилерійські та інші катери і кораблі. Якщо ми говоримо про "Лані", то з такою зброєю в Азовському морі Україна, нарешті, отримає серйозну перевагу над Росією. Його глибина ледь досягає 14 м, в середньому - близько 7 м. У Чорноморському флоті Росії набереться від сили 10-15 малих ракетних кораблів і катерів, які можуть відповідати цим параметрам. І які вже плавають в морі. Знищувати такі цілі "Нептун", при бажанні, не стане проблемою навіть з берега.

Тому в умовах російської блокади Керченської протоки і труднощів, які їх кораблі зараз створюють для нас в Азовському морі, необхідно якомога швидше доставити "Нептун" в умовний Бердянськ, де до кінця року має запрацювати база ВМС.