Реклама
Реклама
Реклама

Забір між сусідськими ділянками. Правила установки забору по СНиП

При вирішенні питань землекористування велике значення має правильна установка паркану між ділянками. При порушенні встановлених норм власник ділянки може бути притягнутий до адміністративної відповідальності, і навіть примушений до зносу огорожі.

  1. Забір між сусідами: законне огорожу ділянки за всіма правилами СНиП

Нормативне регулювання параметрів установки огороджень

При установці паркану і виборі його конструкції слід керуватися окремими будівельними нормами і правилами (СНіП), пов'язаними з плануванням забудови міських і сільських поселень, територій садівничих (дачних) об'єднань громадян, територіальними будівельними нормами (ТСН), а також правилами землекористування і забудови територій, прийнятими місцевими властями.

У багатьох джерелах, де розглядається питання допустимих параметрів огорож ділянки, робиться посилання на СНиП 30-02-97 (2001) «Планування і забудова територій садівничих (дачних) об'єднань громадян, будівлі та споруди». Значить, щодо планування ділянок для індивідуального житлового будівництва (ІЖС) і ведення особистих підсобних господарств (ЛПХ) в сільських і міських поселеннях СНиП 30-02-97 не застосовується, якщо інше не вказано в територіальних будівельних нормах.

Відносно планування і забудови міських і сільських поселень діє СНиП 2.07.01-89. Вимоги по висоті і іншим параметрам огороджень можуть міститися також в нормативних документах органів місцевої влади. Перед установкою забору на дачній ділянці слід звернутися до правління вашого садівничого товариства.

Перед установкою забору на дачній ділянці слід звернутися до правління вашого садівничого товариства

  1. Висота огорожі між сусідніми ділянками

Найбільша кількість суперечок виникає через висоту забору між сусідніми ділянками. Огорожа може затінювати грядки сусідів, відсутність огорожі призводить до псування городу, клумб та іншого майна тваринами, перебігають з однієї ділянки на іншу.

Яка висота огорожі між сусідніми ділянками вважається оптимальною?

В СНиП 30-02-97 зазначено: «Індивідуальні садові (дачні) ділянки, як правило, повинні бути обгороджені. Огородження з метою мінімального затінення території сусідніх ділянок повинні бути сітчасті або гратчасті висотою 1,5 м. Допускається, за рішенням загальних зборів членів садівничого (дачного) об'єднання, пристрій глухих огорож з боку вулиць та проїздів ».

Але на практиці висота і матеріал забору часто не відповідають встановленим нормативам. Це може відбуватися з таких причин:

  • на загальних зборах членів товариства прийнято рішення встановити інші допустимі параметри огороджень;
  • сусіди домовилися між собою про встановлення між їхніми ділянками огорожі іншого типу і висоти;
  • для збільшення висоти забору і запобігання затінення сусідської ділянки був зроблений відступ від межі;
  • встановлений вищий паркан, без будь-яких погоджень.

Глухий паркан від вулиці зазвичай встановлюють висотою до 2,2 м. Ця вимога пов'язана з забезпеченням нормальної освітленості вулиць, проїздів і тротуарів. У відношенні ділянок для ІЖС і ЛПГ в міських і сільських поселеннях дані вимоги діють тільки в тому випадку, якщо це прямо передбачено в територіальних будівельних нормах. В інших випадках можна встановлювати паркани практично будь-якої висоти, головне, щоб вони не порушували законні інтереси власників сусідніх ділянок.

  1. Відстані між парканом і іншими об'єктами на ділянці

Санітарно-побутові умови

Крім висоти огорожі, СНиП 30-02-97 містить вказівки щодо того, якими мають бути відстані між межею ділянки (огорожею) і іншими об'єктами на ділянці. У випадку рельєфних і сіткових огорож між дачними ділянками додатково встановлені наступні правила:

  • паркан не можна встановлювати ближче, ніж в 3 м від котеджу (якщо житлові будинки не зблоковані);
  • відстань між парканом і будь-якими будівлями повинна становити не менше 1 м;
  • від огорожі до будівель для утримання і вигулу дрібної худоби і птиці має бути не менше 4 м;
  • чагарники і дерева висотою до 1 м слід висаджувати не ближче 1 м до паркану, чагарники і дерева середньої висоти - не ближче 2 м, високі дерева повинні знаходитися всередині ділянки не менше 4 м від огорожі.

У сільських населених пунктах двір часто огороджують суцільним парканом, вздовж якого розташовані всі будівлі. Частина стін будівель виступає природним огорожею. Великий город ділянок ЛПГ в сільській місцевості часто взагалі не огороджується.

Відстань від дороги до огорожі приватного ділянки не регламентується. Головне - встановити паркан по межі ділянки, що не прихопивши ділянку муніципальної землі. При виділенні ділянок чітко дотримується правило, що їх кордони не можуть виходити за межі червоних ліній вулиць і проїздів. Тому їли ви побудуєте огорожу по межі своєї ділянки, проблем не виникне. А ось при будівництві житлових будинків, від червоної лінії вулиць рекомендується відступати 5 м, від червоної лінії проїздів - 3 м. Якщо огорожу з боку вулиці встановлено менш ніж в 1,5 м від тротуару, то хвіртка або ворота обов'язково повинні відкриватися всередину двору.

Якщо огорожу з боку вулиці встановлено менш ніж в 1,5 м від тротуару, то хвіртка або ворота обов'язково повинні відкриватися всередину двору

Мінімальні протипожежні відстані

Згідно протипожежним нормам, мінімальні відстані між будинками і спорудами на одній земельній ділянці не регламентуються. Але в СНиП 30-02-97 встановлені мінімальні нормативи відстаней між будівлями і спорудами, розташованим на сусідніх ділянках. Дані відстані залежать від типу матеріалів, з яких побудовані крайні житлові будови і вдома.

Розрізняють три групи матеріалів несучих і огороджувальних конструкцій будівлі:

  • група «А» - камінь, бетон, залізобетон та інші негорючі матеріали;
  • група «Б» - дерев'яні перекриття і покриття, захищені негорючими і важкогорючими матеріалами;
  • група «В» - деревина, каркасні огороджувальні конструкції з негорючих, важкогорючих та горючих матеріалів.

Нижче наведена таблиця мінімальних відстаней в метрах між конструкціями з різних матеріалів:

АБВА

6 8 10 Б 8 8 10 У 10 10 15

Дані протипожежні норми стосуються тільки мінімальних відстаней між житловими будівлями (або будинками), розташованими на сусідніх ділянках. Нормативи не стосуються зборів та інших огороджувальних конструкцій.

  1. Відстань між стовпами забору

Відстань між стовпами забору буде залежати від матеріалів, з яких виготовлено огорожу. Даний параметр регламентується тільки технічними умовами встановлення огорож, якщо ви їх купуєте у виробника.

Для установки прозорих огороджень найчастіше використовують сітку-рабицю, зварні або секційні гратчасті паркани, дерев'яний штахетник. Новим видом прозорого огородження виступають панелі з полікарбонату. Але вони відрізняються досить високою вартістю. Для облаштування суцільних (глухих) зборів використовують профнастил, шифер, бетон, цегла, дерево, листовий метал і ін.

При установці найбільш популярних загороджень з металевої сітки або профнастилу відстань між сусідніми стовпами повинна становити 2-3 м. В якості опор зазвичай використовують профільовані металеві труби 40х60 мм. Опори закопуються в грунт на глибину 80-90 см з облаштуванням точкового фундаменту.

Розраховуючи відстань між стовпами забору, слід враховувати не тільки матеріал полотна, а й такі фактори:

  • тип матеріалу, з якого виконані стовпи (дерево, бетон, метал, цегла);
  • тип фундаменту (без фундаменту, точковий, стрічковий);
  • вітрові навантаження в регіоні;
  • рельєф місцевості;
  • конфігурація ділянки тощо.

Як висновок

При плануванні території садового (дачного) земельної ділянки слід враховувати вимоги будівельних норм і правил (СНиП 30-02-97), проекту забудови СНТ, статуту товариства. Для будівництва не потрібно отримувати дозволів. По-іншому йдуть справи з плануванням забудови ділянки для ІЖС або ЛПХ в місті або сільському населеному пункті. До початку будівництва необхідно підготувати схему планувальної організації земельної ділянки (Спозі) і отримати дозвіл на будівництво в архітектурному відділі. Саме там можна уточнити, які нормативи діють щодо параметрів огорож в даному населеному пункті.

При будівництві огорожі слід керуватися здоровим глуздом, можна просто домовитися з сусідом про встановлення загального забору на межі двох ділянок.

Яка висота огорожі між сусідніми ділянками вважається оптимальною?