Реклама
Реклама
Реклама

Në Rusi, kostoja e jetës ka rënë. Po në Ukrainë?

  1. Dy vjet me sanksione: rezultate
  2. Ukrainë: Borxhi Tsunami dhe Paraqitjet Masive të Ferrit
  3. Ari Polubotka si një ide kombëtare, apo pse na duhen të gjithë?
  4. "Poroshenko na shiti tek Turqit dhe Arabët": një fjalim pas vizitës së Presidentit të Ukrainës në Turqi


"Jeta po bëhet më e kushtueshme, gjyshet po bëhen më të lira", - duket se kjo frazë u shqiptua nga heroi i disa komedive të vjetra, ende sovjetike, për mendimin tim, "Gjeniu i mashtrimit" me Abdulov në rolin titull. Në vitet e mia të para, porosia kryesore e komedisë ishte e thjeshtë për mua - mos luani lojërat e fatit me shtetin, nderoni kodin penal dhe fitoni para për mishin e mermerit dhe Widow Clicquot. Nëse besoni në një lloj gjendje shoqërore, do të vdisni në një shtëpi pleqsh.

Gjatë tremujorit të ardhshëm të një shekulli, kjo rezyme ishte mbivendosur në përvojën e jetës së të jetuarit në shtete me shkallë të ndryshme të zhvillimit të kapitalizmit. Deri në atë që liberalët tanë e quajnë social.

Rusi Me përkufizim, ai nuk mund të pretendojë një shtet me një ekonomi të vendosur. Pasuria e mundshme, të gjitha llojet e "rezervave të provuara të lëndëve të para" dhe mundësi të tjera të mundshme në realitetin aktual nuk ndryshojnë asgjë. Rusia dhe qytetarët e saj kanë një kohë të gjatë dhe të vështirë duke bërë rrugën e tyre. Ndërkohë ...

Deri më tani, qeveria e Medvedev ka ulur minimumin e jetesës për frymë për tremujorin e katërt të 2015 me 2.28% - mesatarisht në 9 mijë e 452 rubla. U ul me 221 rubla. krahasuar me tremujorin e tretë (9 mijë 673 rubla.). "Ulja e këtij treguesi shoqërohet me një ulje të kostos së ushqimit si pjesë e minimumit të jetesës."

Ende ka shumë shifra në rezolutën e Kabinetit të postuar në portalin zyrtar në internet të informacionit juridik, por kjo është e mjaftueshme për të kuptuar se çfarë po ndodh. Reagimi i popullatës së Rusisë pritet - njerëzit janë të indinjuar. Cili është "ulja e çmimit" kur gjithçka po shkon?

Mbajtja e studimit "Romir" publikoi rezultatet e studimeve të kontrolleve mesatare për shkurt 2016. Rezulton se banori mesatar i Rusisë kur shkoi në dyqan në shkurt të këtij viti, krahasuar me janarin, harxhoi 13.5% më pak - 499 rubla.

Dy vjet me sanksione: rezultate

Shpenzimet e tilla korrespondojnë me treguesit e dy viteve më parë, kur çmimet ishin më të ulëta dhe ishte e mundur të blini më shumë se pesëqind rubla. U botua një figurë tjetër e rëndësishme për mirëkuptimin: në supermarkete, fatura mesatare u grushtua në vlerë prej 887 rubla, për herë të parë që nga fundi i 2013, duke rënë nën 1 mijë rubla.

Shtë e kotë të argumentosh me të dukshme - standardi i jetesës së rusit mesatar ka rënë. Por për të kuptuar se çfarë lloji i vjeshtës, ju duhet një pamje anësore. Dhe për këtë, banori mesatar i Ukrainës dikur vëllazërore është i përshtatshëm në mënyrë ideale, tani duke u përpjekur të ushqehet në një Evropë të ushqyer mirë dhe të pasur. Megjithatë, më shumë për atë më vonë.

Më lejoni t'ju kujtoj se liberalët rusë nuk janë të lodhur duke e vendosur Ukrainën si një shembull të Rusisë. Atje ata hodhën prangat e "lugës", "u shpëtuan nga zgjedha ruse" dhe vetëm vështirësitë e përkohshme i ndajnë banorët e Nezalezhnaya nga qëllimi. E njëjta gjë për të cilën duhet të përpiqet çdo rus.

Unë guxoj t'ju kujtoj atë Ukrainë - jo Moldavia dhe jo Xhorxhia. Ishte republika më e pasur e Unionit, duke zënë një pozicion gjeografikisht shumë të favorshëm, me një klimë të shkëlqyeshme (krahasuar me Rusinë), tokën më të pasur të zezë në botë, gazin e vet, flotën më të madhe në botë të peshkimit, industrinë e zhvilluar dhe infrastrukturën rrugore. Plus, nga BRSS, për dallim nga Rusia, shteti i pavarur i sapo shfaqur u çlirua pa asnjë qindarkë borxhi. Ideale për një jetë të plotë.

Pas një çerek shekulli, paga mesatare e një banori të Ukrainës është pak më shumë se 150 dollarë. Po, ata ende numërojnë atje në dollarë, sepse e gjithë jeta përcaktohet nga shkalla e monedhës vendase të hryvnia ndaj dollarit amerikan. GJITHA jeta dhe çmimet e GJITHA - nga kostoja e një copë bukë deri tek benzina dhe shërbimet. Edhe pse nafta prodhohet në këtë vend, ekzistojnë shtatë rafineritë e veta (shumica e tyre nuk funksionojnë, si të gjitha ndërmarrjet e tjera të mëdha).Pra, me kursin aktual prej 150 dollarë në Rusi - rreth 10.5 mijë rubla. Shumë afër kostos së jetesës, të cilën kryeministri Medvedev uli edhe më shumë. Nga rruga, kjo pagë mesatare e Ukrainës është pothuajse e barabartë me minimumin e jetesës për popullsinë me gjendje të aftë të Rusisë - 10 mijë 187 rubla.

Ukrainë: Borxhi Tsunami dhe Paraqitjet Masive të Ferrit

Unë nuk e krahasoj specifikisht me pagën mesatare në Rusi në 32-33 mijë - ndryshimi është shumë i madh. Thjesht duhet të kuptoni se minimumi i jetesës në Rusi është paga mesatare e një ukrainase, të cilën shumica e popullsisë nuk e merr. Si në Rusi, natyrisht. Por rusja nga paga mesatare ruse deri në minimumin e jetesës është një rrugë e gjatë - më shumë se 20 mijë rubla, dhe vëllai i dikurshëm mesatar është zero - ai tashmë është në prag të urisë.

Kjo zakonisht pasohet nga një kundërshtim që çmimet në Ukrainë janë dukshëm më të ulëta se ato ruse. Sapo ishte. Por sot duhet të fillojmë me faktin që të shkojmë në Evropë dhe të përmbushim në mënyrë të shenjtë kërkesat FMN , Ukraina rriti ndjeshëm çmimet për shërbimet. Si rezultat, një apartament i zakonshëm me dy dhoma në një qytet të zakonshëm ukrainas (jo në Kiev) kushton rreth 100 dollarë në muaj. "Hrushovi" më i lirë me tarifat më të ulëta, në të cilin matësit janë instaluar absolutisht gjithçka dhe kursen gjithçka gjithashtu, kushton dy banorë pak më shumë se 50 dollarë në muaj.

Ndërlidhja mes shpenzimeve: SDPT - komunale - 1,57 UAH. për 1 sq.m. hapësira e të jetuarit; grumbullimi i mbeturinave - 11.50 nga personi i parë i regjistruar; ngrohje - 16.77 UAH. për 1 sq.m. hapësira e të jetuarit; ujë të nxehtë - 39.05 për 1 metër kub; ujë i ftohtë - 11,48 për 1 metër kub; gaz - 64.69 UAH. për dy persona në një apartament me një sobë me gaz; telefon - 44.59 - tarifë mujore. Farë do të thotë të shpenzosh për dy dhoma gjysmën, apo edhe dy të tretat e fitimeve (domethënë, të ardhurat), çdo banor i Rusisë mund ta vlerësojë veten.

Unë do t'i lejoj vetes të krahasohem me Krime, dhe siç thonë vendasit: "Themimet nuk kanë ndryshuar". Dy dhoma të mëdha të ndara në katin e parë të një shtëpie private me një kuzhinë të përbashkët, tualet dhe dush, të gjitha shpenzimet, përfshirë pastrimin dhe ndryshimin e lirit (oh po - plus kopshtin), pesë minuta nga deti, kushtojnë 4,5 mijë rubla. në muaj, nëse i qëlloni këto pallate nga maji deri në tetor. Jetoni gjatë gjithë vitit - do të jetë edhe më e lirë. Dhe këto nuk janë kosto të shërbimeve - është gjithashtu punë e pronarëve dhe fitimeve të tyre!

Ok, Krime. Shoku jeton në një apartament me dy dhoma "Stalinist" në Moskë (metro Pervomayskaya). Këtë dimër, të gjitha pagesat e shërbimeve arritën në 4,5 mijë rubla. Në Moskë! Më pak se gjysma e minimumit të jetesës në Rusi! Dhe dy të tretat e pagës mesatare në Ukrainë.

Tani për çmimet. Benzina në Ukrainë është dy herë më e shtrenjtë. Makinat gjithashtu kushtojnë shumë më tepër - kjo nuk është për mesataren e Ukrainës. Shtë më mirë të flasim për të përditshmen. Që nga dimri i kaluar, mishi 100 km nga Moska ka rënë në çmim dhe është shumë domethënës - nga 280-300 në 216 rubla. Kjo është derri pa kafshë në supermarket, në treg në fshat dhe në stalla dalëse të fabrikës së mishit.

Në Ukrainë (raportuar nga Odessa) çmimet janë si më poshtë (Unë do të citoj çmimet më të lira në hryvnias me normën 27 UAH për 1 dollar):

- vaj luledielli 1l. - 24.08;
- hikërror Zirka - 29.98 për 1 kg;
- Oriz Zirka - 14.28 UAH për 1 kg;
- Rrush gruri Zirka - 5,28 UAH. për 1 kg;
- bollgur Shtatë - 7,35 për 1 kg;
- teaaj maj 50 g - 16,77 UAH;
- Shtatë miell - 7,99 UAH për kg;
- Shtatë makarona për 500g. - 6.95 UAH;
- vezë - 2.87 për 1 copë ;;
- qumësht - 12 UAH për 1 litër;
- Bukë për drekë të bardhë - 7,70 për 900 gram.

Theksoj - këto janë produktet më të lira, jo "makarona të qëndrueshme" dhe jo vezë C0. Sidoqoftë, edhe vezë të tilla në një dyqan lokal sot kushtojnë 60 rubla, dhe jo gjethet më të lira - "teaaji Maysky" - 34 rubla. (në Odessa - më shumë se 90 rubla.). Për të gjitha mallrat e importuara - madje edhe për ato specifike si lëngu i pastrimit të lenteve të kontaktit, çmimet në Ukrainë janë dy herë më të larta se edhe në Moskë.

Ari Polubotka si një ide kombëtare, apo pse na duhen të gjithë?

Plus i vetëm dhe i pakushtëzuar është që sot udhëtimi në transportin urban dhe periferik në Ukrainë është më i lirë se në Rusi.

Pra, fqinjët vëllazërorë që kaluan me sukses në BE dje vërtet po mbijetojnë. Pjesërisht, është zilia që përcakton klithmat Russophobic dhe urrejtëse nga atje, që burojnë nga kërcyesit më të tërbuar dhe të papërgjegjshëm Maidan.

Për të gjitha këto krahasime, një banor i zakonshëm i Rusisë mund të argumentojë se është e pakuptimtë të krahasosh jetën e tij me idiotët që shkatërruan vendin e tyre - duhet të përpiqesh të jetosh sipas cilësive evropiane. Por gjëja është se Ukraina është përpjekur për ta për 25 vjet. Për më tepër, Bashkimi Evropian flet gjatë gjithë kohës për suksesin në këtë rrugë. Fakti që "pak më shumë, pak më shumë. Lufta e fundit është më e vështira… ”.

Këtu janë vetëm një numër në rritje i banorëve në rrënojat e Ukrainës kujton rreshtin tjetër të kësaj kënge: "Dhe unë jam në Rusi, dua të shkoj në shtëpi ...".

Nuk ka nevojë të përpiqemi për Evropën, banorët e mi të dashur të Rusisë. Dhe për të krahasuar standardin tuaj të jetesës me atë për të cilin ju thuhet ose që është e dukshme nga dritarja e një autobusi turistik është gjithashtu. Nuk ka asnjë "shtet të mirëqenies" atje dhe kurrë nuk ka bërë.

Vetëm një shembull nga jeta e miqve të mi të ngushtë, të cilët gradualisht u transferuan në Portugali. I pari rreth 13 vjet më parë, babai 40-vjeçar i familjes u largua - një kirurg ekstra i klasës, Ph.D. Për 5 vjet, duke punuar si kopshtar dhe punëtor për 18 orë në ditë, ai thithi diplomën dhe konfirmimin e kualifikimit dhe filloi të punojë si mjek, duke tërhequr zvarrë gruan e tij (gjithashtu mjek) dhe vajzën e shkollës së mesme pas tij.

Nga kriza e vitit 2008–09, ata ishin një familje tipike e suksesshme me pagë të lartë. Ata punuan si të mallkuar me pothuajse asnjë ditë pushimi, pasi të gjithë rreth e rrotull blenë me kredi një shtëpi dhe makinë të vogël 3-katëshe. Të vendosësh se ku do të shkojë vajza për të studiuar, është më mirë, natyrisht, në Angli - në Kembrixh.

Pas krizës, shteti ngriti taksat dhe uli madhësinë e të ardhurave margjinale të familjes, pas së cilës niveli i taksave rritet ndjeshëm. Në të njëjtën kohë, të gjitha shtetet e BE-së kanë kufizuar aftësinë për të fituar para shtesë në territorin e tyre për qytetarët e vendeve fqinje. Epo, të gjitha problemet tona ndodhën gjithashtu - çmimet rriten, të ardhurat nuk janë, ka probleme me punën, dhe ju duhet të paguani kredi. Rreth Kembrixhit duhej të harronte. Në udhëtimet në atdheun e tyre historik - gjithashtu. Për të shlyer kreditë dhe për të paguar arsimimin e vajzës së tyre në Itali (më lirë atje), njerëzit punojnë dy punë dhe gjatë fundjavave ata gjithashtu punojnë pak.

"Poroshenko na shiti tek Turqit dhe Arabët": një fjalim pas vizitës së Presidentit të Ukrainës në Turqi

Për një vëzhgues të rastit, gjithçka është në rregull - një rezidencë, disa herë në vit për 3-7 ditë diku në Alpe, në Paris, në Maldive. Jetë e mirë, e prosperuar, 160 mijë euro të ardhura vjetore të familjes. Bukuri !!!

Dhe punoni 16 orë në ditë. Dhe asnjë fundjavë, përveç atyre udhëtimeve të njëjta. Dhe frika e vazhdueshme për t'u sëmurur - atëherë një katastrofë, një vonesë në kredi, një përplasje ... Ata janë tashmë mbi 50 vjeç, ka akoma 15 vjet përpara punës së tillë. Më afër 70 evropianë të rinj do të kenë mundësinë të jetojnë paqësisht në rezidencën e tyre dhe të udhëtojnë në atdheun e tyre.

Pra, nuk duhet të përpiqeni për tokat e huaja - ata nuk na presin atje. Shtë më e lehtë dhe më e mirë të ndërtoni të ardhmen tuaj në atdheun tuaj. Dhe për këtë, është e nevojshme të fajësohet qeveria, dhe të indinjohet për rënien e standardit të jetesës, të shkruani për zyrtarët e korruptuar dhe të kapni marrësit e ryshfetit.

E gjithë kjo duhet të bëhet nga ne dhe në shtëpi. Në kohën e tij të lirë nga puna kryesore. Pa Maidan dhe revolucion. Pastaj në dhjetë vjet, pa marrë parasysh se çfarë sanksione dhe kush do të aplikojë për ne, jeta do të jetë shumë më e mirë se ajo aktuale.

Mos harroni se si të gjithë në Rusi jetuan vetëm 15 vjet më parë. Dhe 20? A e dini ndryshimin midis përgjigjeve nga Rusia dhe Ukraina? Në Ukrainë, atëherë ata jetuan mirë dhe paqësisht, por sot ata janë të këqij dhe në luftë. Në Rusi, gjithçka është saktësisht e kundërta. Këto shtete po lëvizin në drejtime të kundërta.

Ukraina po degradon, po lëviz, duket se, drejt Evropës. Me mbështetjen e plotë të Perëndimit.

"It'sshtë mirë atje, por nuk kam nevojë të shkoj atje".

Author:

Regjistrohu në kanalin e Stockinfocus për të qenë i pari që mëson për lajmet kryesore dhe ngjarjet kryesore të ditës.Cili është "ulja e çmimit" kur gjithçka po shkon?
Ari Polubotka si një ide kombëtare, apo pse na duhen të gjithë?
Dhe 20?
A e dini ndryshimin midis përgjigjeve nga Rusia dhe Ukraina?